وقتی رهبر معظم انقلاب خود را موظف به اجرای مصوبات ستاد ملی کرونا می دانند، درس بزرگی برای همه ما است/ مردم به طور دقیق دستورالعمل های بهداشتی و مصوبات ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا را مراعات کنند/ با تامین بودجه ۱۵ هزار تست جدید، شمار تست های روزانه کرونا در کشور به ۴۰ هزار مورد می رسد/ در هر کاری اگر مردم با ما همراه نباشند موفق نخواهیم شد/ ضمن هشدارهای لازم و ضروری، نباید در جامعه ترس و واهمه ایجاد کنیم/ تاکید بر اهمیت تغییر سبک زندگی در روند مقابله با بیماری کرونا

0 20

رئیس جمهور در دیدار وزیر و مدیران وزارت بهداشت و متخصصان بیماری کرونا:

وقتی رهبر معظم انقلاب خود را موظف به اجرای مصوبات ستاد ملی کرونا می دانند، درس بزرگی برای همه ما است/ مردم به طور دقیق دستورالعمل های بهداشتی و مصوبات ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا را مراعات کنند/ با تامین بودجه ۱۵ هزار تست جدید، شمار تست های روزانه کرونا در کشور به ۴۰ هزار مورد می رسد/ در هر کاری اگر مردم با ما همراه نباشند موفق نخواهیم شد/ ضمن هشدارهای لازم و ضروری، نباید در جامعه ترس و واهمه ایجاد کنیم/ تاکید بر اهمیت تغییر سبک زندگی در روند مقابله با بیماری کرونا

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه وقتی رهبر معظم انقلاب اسلامی خود را موظف به اجرای مصوبات ستاد ملی کرونا می دانند، درس بزرگی برای همه ما است که باید این مصوبات را به طور دقیق رعایت کنیم، گفت که از همه مردم می خواهم برای موفقیت روند مقابله خستگی ناپذیر مدافعان سلامت کشور، به طور دقیق دستورالعمل های بهداشتی و مصوبات ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا را مراعات کنند.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی عصر دوشنبه در دیدار وزیر و معاونان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، روسای دانشگاه علوم پزشکی و متخصصان بیماری کرونا ، پس از مرور پرونده هشت ماهه کرونا گفت: مردم باید به بزرگان بخش پزشکی کشور اعتماد کنند و اکنون مهمترین مساله قانع کردن مردم از سوی پزشکان، متخصصان و اثرگذاران در جامعه است.

رئیس جمهور با تاکید بر اهمیت تغییر سبک زندگی در روند مقابله با بیماری کرونا اظهارداشت: باید در قالبی حتی بدبینانه بنا را بر این بگذاریم که تا دو سال دیگر با این بیماری مواجه ایم و باید درکنار هر درمان و راه حل های دیگر، سبک زندگی خود را تغییر دهیم و بپذیریم که شرایط کنونی با شرایط پیش از دوران کرونا، کاملا متفاوت است.

دکتر روحانی ارائه خدمات الکترونیکی به مردم را ضروری خواند و تاکید کرد همه اداراتی که از زیرساخت لازم برای ارائه خدمات الکترونیکی برخوردارند نباید با هر عنوانی مردم را به ادارات بکشانند.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اهمیت سخن گفتن با مردم با ادبیات واحد از سوی متخصصان امور پزشکی کشور گفت: در هر کاری اگر مردم با ما همراه نباشند موفق نخواهیم شد و در همین راستا باید بشارت و انذار کنار هم باشند و تکرار مداوم نکات منفی کم کم باعث می شود آن موضوع عادی شود و از سوی دیگر ضمن ارائه هشدارهای لازم و ضروری، نباید در جامعه ترس و واهمه ایجاد کنیم.

دکتر روحانی پیشگیری از بیماری را در روند مقابله با بیماری کرونا بسیار با اهمیت خواند و اظهارداشت: استفاده همگانی از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و اصول بهداشت عمومی برای جلوگیری از ابتلا افراد به بیماری و در مرحله بعدی، قطع زنجیره ابتلا به کرونا با شناسایی سریع بیماران ضروری است.

رئیس جمهور در همین ارتباط گسترش روند تست افراد مشکوک به بیماری و کوتاه کردن مرحله تشخیص را ضروری دانست و تاکید کرد: مردم بدانند  به رغم مشکلات اقتصادی و ارزی، اگر در روند مبارزه با کرونا  وزارت بهداشت نیازمند یاری دولت بود، با تمام توان در خدمت مردم خواهیم بود.

دکتر روحانی با بیان اینکه کیت های مورد نیاز وزارت بهداشت خریداری خواهد شد و محدودیتی برای تامین نیازهای این وزارتخانه نداریم، گفت: وزارت بهداشت اکنون روزانه ۲۵ هزار تست کرونا انجام می دهد و دولت مخارج ۱۵ هزار تست دیگر را نیز تامین خواهد کرد که به این ترتیب میزان تست های روزانه کرونا در کشور به ۴۰ هزار مورد خواهد رسید.

رئیس جمهور افزود: اگر وزارت بهداشت باید کیت‌های جدید تشخیص کرونا را خریداری کند، دولت کمک می کند و امروز به وزیر بهداشت گفتم که در مرحله نخست ۲۰ میلیون کیت جدید را خریداری کنیم ولی هر مقداری که لازم است، خریداری خواهیم کرد.

دکتر روحانی با توجه به نقش مهم این تست ها در شناسایی افراد مبتلا و در نهایت شکستن زنجیره شیوع کرونا، گفت: آژیر خطر، شمار مرگ و میرها است و مردم از اعلام شمار روزانه مبتلایان با توجه به انجام گسترده این تست ها، نباید بترسند.

رئیس جمهور با تاکید بر اهمیت تشدید نظارت ها و اجرای دقیق مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: از نیروی انتظامی، بازرسان بخش های مختلف و از جمله وزارت بهداشت می خواهم بر اجرای دقیق موارد لازم و ضروری که از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام می شود ، نظارت کنند.

دکتر روحانی تصریح کرد: مردم باید احساس کنند که این مصوبات، قطعی و ضروری است و باید اجرا و عمل کنند و ضروری است که برای مردم توضیح داده شود چه تجمعات و شیوه زندگی باعث افزایش موارد ابتلا و مرگ و میرها شده است و در این راستا باید از تجربیات دیگر کشورها نیز بهره گرفت.

رئیس جمهور به موضوع اهمیت گسترش تجهیزات و تخت های بیمارستانی اشاره کرد و گفت: در این جلسه مطرح شد که تا پایان دولت رقمی حدود ۱۱ هزار تخت آماده و تجهیز خواهد شد اما نکته مهم نیروی انسانی ما است که در این هشت ماه بار سنگینی را بردوش داشته اند و باید نیروهای ضروری در این بخش استخدام شده و معوقات کارکنان بخش درمانی پرداخت شود که این کار را ان‌شاء الله انجام می‌دهیم.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت هماهنگی ستادهای استانی و بویژه ستاد استان تهران اشاره کرد و گفت: همه ستادهای استانی، اختیاراتی در چارچوب مصوبات دارند که می توانند از آن اختیارات در موارد ضروری استفاده کنند اما اگر مورد جدیدی مد نظرشان است، آن را برای بحث در ستاد ملی کرونا به وزارت خانه منتقل کنند و اعلام این موارد قبل از بررسی در ستاد ملی مقابله با کرونا نه تنها مشکل را حل نمی کند بلکه مردم را سر در گم می‌کند.

رئیس جمهور تاکید کرد که هر وقت لازم باشد که ستاد ملی جلسه بگذارد- حتی اگر در روز ۳ الی ۴ جلسه لازم باشد –  ما آماده ایم چرا که امروز اولویت نخست ما، حفظ جان و سلامت مردم است.

دکتر روحانی دو کار اصلی در روند مقابله با کرونا را آماده و همراه کردن مردم برای همکاری در روند مبارزه با کرونا و قطع زنجیره انتقال با شناسایی سریع بیماران برشمرد و گفت: این دو کار، کار اصلی ما است و در مرحله بعد نیز اگر کسی تخلف کرد، باید با آن در چارچوب مجازات هایی که مقرر شده،  برخورد کنیم.

رئیس جمهور گفت: اینکه به فردی می گوییم سر کار نرو، آیا این بدان معنا است که او واقعا در خانه می ماند و یا می گوید باید از این تعطیلات استفاده کرده و به همه کارهای گذشته که چند سال مانده بود، رسیدگی کنم! بنابر این نتیجه نهایی هر اعلامی باید مدنظر باشد. ستاد هم اگر موردی را بررسی می‌کند و می‌گوید این مورد، مفید نیست، به دلیل تجربیاتی است که انجام گرفته و هم‌افزایی افکار بخش‌های مختلف است که در کنار هم قرار می‌گیرد.

دکتر روحانی اظهارداشت: اولویت نخست دولت با همه امکاناتی که در اختیار دارد، سلامت مردم است و بخش درمان ما کار عظیم و بزرگی را تا امروز انجام داده است و این چیزی نیست که بشود کتمان کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه برخی از موارد  نیاز به پروتکل‌های جدید دارد و وزارت بهداشت باید به طور مرتب برای کارهای مختلف پروتکل تهیه کند، افزود: مثلاً برای مسافرت باید پروتکل کامل تهیه کنیم و از وقتی که فرد از خانه راه می‌افتد تا به خانه بازمی گردد، یک پروتکل تهیه و اعلام کنیم و آنجایی که برای اجرای دقیق این پروتکل لازم است، برخورد شود.

دکتر روحانی در زمینه مسأله واکسن نیز اظهارداشت: اگر واکسنی در دنیا تهیه و مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی قرار گرفت، برای کشور تهیه می‌شود و در این زمینه هیچ محدودیت نداریم و این کار را ان‌شاء الله انجام خواهیم داد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه با همکاری، هم‌افزایی و در کنار هم قرار گرفتن  به خوبی می توانیم از این بیماری رهایی یابیم،  اطمینان داد که مراکز درمانی کشور و دولت همه توان خود را برای مقابله با بیماری کرونا بکار گرفته اند.

متن کامل سخنان رئیس جمهور بزودی منتشر می شود…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.