پیامدهای انتخابات۲۰۲۰ امریکا و پیامهای رآی دهندگان آن

0 239

انتخابات امریکا پس از شش روز تشکیک و اعتراض با اعلام نتیجه آرای ایالت پنسلوانیا به نفع جو بایدن نامزد دمکرات انتخابات ظاهرا یکسره شد و ترامپ رقیب جمهوریخواه انتخابات و رئیس جمهور فعلی امریکا به بهانه دستکاری انتخابات تاکنون این نتیجه را رد کرده و با درخواست جمع آوری پول از اعضای حزب خود گویا قصد پیگیری قضایی اعتراض به این نتیجه در محاکم ایالتی و فدرال را دارد. صرف نظر از این کشمکش و تشکیک درباره فرد برنده و انتخاب چهل و ششمین رئیس جمهور امریکا، این رویداد سیاسی و اجتماعی پیامهای مهمی در بر داشت که در حیات این کشور از اهمیت ویژه برخوردار است.

۱- حجم مشارکت در این انتخابات بالا بود به گونه ای که در هیچ  انتخابات قبلی رای کلی به نامزد ریاست جمهوری به مرز ۱۴۸ میلیون رای نرسیده بود و در صد مشارکت که به مرز ۶۷% از مجموع واجدین شرایط رسید یک رکورد جدیدی نیز شمرده می شود. در این زمینه جو بایدن با کسب حدود ۷۵ میلیون رای، بالاترین رای تاریخ امریکا را ثبت کرده و حتی طرف بازنده این رقابت  یعنی آقای ترامپ نیز موفق به افزایش چهار میلیون  رای جدید به رای سابق خود شد. این مشارکت گسترده و افزایش شرکت کنندگان نشان داد که انتخابات اخیر امریکا تا چه حد جنجالی بود و گذشته از شرایط اجتماعی نابسامان و گسل های اجتماعی نامزدها نیز موفق به تحریک جامعه برای مشارکت جدی شده بودند. خیلی از تحلیلگران بر این باور اند که پدیده ترامپیسم علت این خیزش انتخاباتی بود و به حدی جامعه را درگیرشکاف و اختلاف کرد که در نهایت اکثریت جامعه به خاطر حذف این فرد از صحنه سیاسی و پست ریاست جمهوری و یا نگه داشتن او در این جایگاه به صندوقهای رای هجوم آوردند.

۲- شکی نیست که اعلام نتایج انتخابات بمعنای پایان یک رقابت انتخاباتی معمولی نیست چرا که در حال حاضر یک دولت بازنده و یک دولت برنده وجود دارد و استمرارهیجانات انتخابات ممکن است با ادامه شکایات قضایی تا هفته ها نیز ادامه یابد. آقای ترامپ با سیاست های حمایتگرانه از نژادپرستان سفید پوست و نئو انجلیست ، شکافهای نژادی در این کشور را فعال ساخت و این کارکرد تهدیدی برای امنیت سیاسی و اجتماعی این کشوربه شمار می آید. از زمان قتل جرج فلوید توسط پلیس شهر بالتیمور جنبش اعتراضی تحت عنوان “زندگی سیاهان مهم است” راه افتاد و علیرغم اینکه پلیس امریکا بیش از بیست سیاهپوست دیگر را به قتل رساند اما ترامپ هیچگاه این قتل ها را محکوم نکرد و همچنان از رفتار نژاد پرستانه پلیس حمایت می کند. نقض گسترده حقوق بشر در این انتخابات تا حد زیادی وجهه مزورانه دولتمردان این کشور در ادعای حمایت از حقوق بشر را به نمایش گذاشت. این رفتار دولت کنونی امریکا شکاف نژادی را در امریکا فعال کرد و انسجام اجتماعی و سیاسی جامعه را دچارشکنندگی ساخت که قطعا باز گرداندن انسجام به این جامعه نیاز به زمان طولانی دارد. انتخاب خانم کامالا هریس که اصلیت افریقایی-اسیایی و لاتین دارد به عنوان معاون رئیس جمهور از سوی بایدن یک اقدام زیرکانه و فرصت طلبانه برای کسب آرای اقلیتها  در این انتخابات بود. این اولین بار است که یک خانم رنگین پوست به این سمت مهم منصوب می شود.

۳- برگزاری انتخابات اخیر امریکا در شرایط واگیری بیماری کرونا در سرتاسر این کشور این رخداد سیاسی را به شدت تحت تاثیر این پدیده قرار داد چرا که دو طرف انتخابات با دو نگاه متفاوت به این پدیده و مدیریت مقابله با آن نگاه می کردند. جو بایدن نامزد حزب دمکرات این بیماری را خطری جدی برای جامعه امریکا می دانست و هواداران خود را به رعایت پروتکل های بهداشتی دعوت می کرد و به شدت به مدیریت دولت در مقابله با این بیماری می تاخت و از آن ایراد می گرفت در حالیکه ترامپ این ویروس را چینی عنوان می کرد و با رفتار عملی و رد درخواست زدن ماسک در تجمعات انتخاباتی ، رفتار متفاوتی از خود نشان می داد و عملا طرفداران خود را نیز به این شیوه برخورد تشویق می کرد. جالب اینجا است که بخش وسیعی از گفتمان انتخابات اخیر مرتبط با این موضوع بود و در زمانیکه کرونا روزانه جان بیش از ده هزار امریکایی را می گرفت و نزدیک به صد هزار نفر را درگیر بیماری می کرد طرفداران حزب جمهوری با بی تفاوتی با این خطر برخورد می کردند و در تجمع های خود پرتکل های بهداشتی را رعایت نمی کردند. امریکا در دوره ترامپ بدترین آمار در سطح جهان در مقابله با این بیماری داشت. و زمانیکه ترامپ و خانواده خود دچار کذونا شدند به سرعت خود را از بیمارستان مرخص کردند و بدون رعایت پرتکل های بهداشتی به فعالیت های انتخاباتی ادامه می دادند و بدون ماسک حضور می یافتند.

۴- پدیده ترامپیسم الگوی جدال برانگیزی در جامعه داخلی امریکا و خارج از آن پدید آورد و در جریان انتخابات  قضاوت اجتماعی در باره آن را تشدید کرد. خیلی از نخبگان امریکا احساس می کردند که این رفتارهای توده وار،غیر عقلانی ، و احساسی ، به دور از مشورت های کارشناسی و اقدامات فردی آقای ترامپ توهینی به جامعه و نخبگان امریکا است و این الگو به سرعت باید از صحنه سیاسی جمع گردد و جای خود را به یک نظم عقلانی ، علمی با مدل های مدیریتی نوین بدهد در حالیکه تعداد زیادی از هواداران حزب جمهوری و نژاد پرستان سفید پوست، ترامپ را الگوی مدیریتی قوی می دانستند که در پی بازگرداندن شکوه و عظمت به امریکا است و رفتارهای متکبرانه و خودشیفتگی ترامپ را شاخص مثبتی در تحقق این آرزوهای اجتماعی می دانستند! موج استعفای بسیاری از مسئولان ترامپ در چند سال اخیر و اعتراض گسترده آنها به تصمیمات آنی و احساسی ترامپ و نوشته شدن دهها کتاب در باره خاطرات این افراد از بی مدیریتی ترامپ، هیچ تاثیری بر هواداران حزب جمهوری نداشت و جالب آنکه این پدیده برخی از نخبگان حزب جمهوری خواه را در انتخابات اخیر واداشت تا  به یک اقدام بی سابقه دست بزنند و اعلام کنند که آنها به بایدن رای خواهند داد و نمی توانند انظباط حزبی را رعایت کرده و به کاندیدای حزبشان رای دهند.

۵- به گفته بسیاری از تحلیلگران سیاسی، انتخابات اخیر امریکا یک رفراندوم در باره پدیده ترامپیسم و پیامدهای آن بود که با شکست در این انتخابات شاید به یک پدیده گذرا در تاریخ امریکا تبدیل شد. ترامپ در سیاست خارجی بر ضد جهانگرایی کودتا کرد و از بسیاری از معاهدات بین المللی مانند آب و هوای پاریس و تجارت جهانی خارج شد و ادعا می کرد که این رفتار منافع ملی امریکا را تامین می کند و به گفته او این اقدامات به ظاهر ضد قانونی  امریکا را در آینده با شکوه تر خواهد کرد. همچنین ترامپ با تبعیت یک از راهبرد تهاجمی در پی خلق واقعیت های دلخواه در داخل و خارج از امریکا بود و در صدد نسخ واقعگرایی تعاملی اوباما رئیس پیشین امریکابود که به علت تفکر نژاد پرستانه به شدت از او متنفر بود. او از توافق هسته ای با ایران خارج شد و با اعلام بی سابقه ترین تحریم های حد اکثری علیه تهران دنبال کشاندن ایران به خانه تسلیم در مقابل خواسته های امریکا بود. درحالیکه در باره توافق هسته ای اقای اوباما در هنگام امضای این توافق اعلام کرده بود که اگر واشنگتن می توانست آخرین پیچ نیروگاه های هسته ای ایران را تفکیک کند انجام می داد ولی ایران یک واقعیت تغییر ناپذیر است که نمی توان آن را نادیده گرفت و به همین علت باید به این واقعیت های سیاسی در جهان احترام گذاشت. ترامپ در همه این سیاست های بین المللی شکست خورد و به نتیجه دلخواه خود در برابر ایران، کره شمالی، کوبا، ونزولا و چین نرسید اما این شکستها نتوانست تاثیر لازم را بر موقعیت سیاسی و اجتماعی ترامپ بگذارد ولی انتخابات داخلی امریکا و پیروزی بایدن کار را یکسره کرد و به این پدیده غیر عقلانی در ظاهر پایان داد.

۶- در مطبوعات امریکا تاکید های زیادی دیده می شود در اینکه بایدن یک سیاست مداری است که سابقه پنجاه ساله در این عرصه دارد. این تاکید بیشتر برای نفی یکی از مهمترین ویژگیهای ترامپ است. ترامپ یک میلیاردری بود که خود را خارج از بافت سیاسی و حزبی فاسد این کشور می داند که آمده بود تا به فساد سیاسی احزاب پایان دهد و با پاکدستی امریکا را به گردونه عظمت بازگرداند. او عرصه سیاسی را یک نوع پیمانکاری یا قراردادهای تجاری فرض می کرد و با امضای قرارداد های مختلف در زمینه های تسلیحاتی و بازرگانی با شیخ نشین های عرب خلیج فارس فکر می کرد اقتصاد امریکا را دگرگون می سازد در حالیکه اقتصاددانان این نظر را جاهلانه می دانند و معتقدند که جهل ترامپ نسبت به پیچیدگی عرصه اقتصادی کسری بودجه سال ۲۰۲۰ را به رکورد سه هزار و سیصد میلیارد رساند و امریکا را با بیست و پنج تریلیارد دلار به بزرگترین بدهکار جهان تبدیل کرد و جالب آنکه علیرغم فاجعه اقتصادی که ترامپ به وجود آورد در نظر سنجی های مردمی در باره عملکرد اقتصادی، مردم از ترامپ بیش از بایدن رضایت داشتند! ترامپ در تبلیغات انتخاباتی اعلام می کرد که اگر بایدن بیاید اقتصاد را برای مقابله با کرونا تعطیل می کند و به علت گرایش به استفاده از انرژیهای پاک، صنعت نفت را نابود خواهد کرد و میلیونهای شغل را از بین خواهد برد و بخش وسیعی از مردم این اظهارات عامیانه را باور می کردند.

۷- در دوره ترامپ ضعف های کلی امریکا در نظام بین المللی بیش از پیش  آشکار گردید و ترامپ در مقابل کره شمالی علیرغم ازمایش های جدید در زمینه بمب هسته ای و هدروژنی قادر به واکنش نبود همچنین اقدام تهران در سرنگونی پهباد گلوبال هاگ پیشرفته ترین هواپیمای جاسوسی امریکا در خلیج فارس در حریم هوایی ایران یا زدن پایگاه امریکایی عین الاسد با دهها موشک قادر به واکنش نبود و در برابر قدرت طلبی روسیه در مدیترانه و ازمایش موشک های هایپر سونیک و نیز پیشرفت همه جانبه چین در ابعاد اقتصادی و نظامی به ویژه در زمینه فن آوریهای نسل پنجم توان واکنش مؤثر نداشت و این واقعیت به جهانیان نشان داد که نظام بین المللی، تک قطبی نیست و امریکا قادر به دیکته کردن فرامین خود به دیگران نیست  و در نظام جهانی جدید قدرتهای منطقه ای و جهانی دیگری حضور دارند و امریکا نمی تواند این واقعیت را دیگر انکار کند. بایدن معتقد است که رفتار ترامپ در ایجاد تعارضات اجتماعی در داخل امریکا، ضعف خارجی این کشور را آشکار ساخت و او قول داد تا با ترمیم انسجام داخلی تلاش خواهد کرد که امریکا را به جایگاه بهتری در نظام بین المللی برساند.

۸- بسیاری از جامعه شناسان امریکایی اعتقاد دارند که ساختار اجتماعی در این کشور از لحاظ آماری و نژادی تغییر کرده و انتخابات اخیر نشان داد که دیگر سفید پوستان اروپایی تبار مانند گذشته تعیین کننده سرنوشت این کشورنیستند و تحولات اجتماعی زیادی در این جامعه اتفاق افتاده که از این پس در تحلیل تحولات سیاسی این کشور نمی توان آنها را نادیده گرفت. اقلیت لاتینی که نزدیک به یک سوم شهروندان امریکا را تشکیل می دهند امروز بعد از سفید پوستان تاثیر بالایی دارند و رفتار ترامپ در زندانی کردن مهاجران غیر قانونی لاتینی و جداسازی فرزندان آنها، این جامعه را عصبانی کرد و آنها را به سمت بایدن متمایل ساخت. این اقلیت در حال حاضر انسجام لازم را ندارد ولی اگر پیدا کرد تاثیرش به شدت افزایش خواهد یافت. همچنین تحقیر اقلیت سیاه پوست از سوی ترامپ در نادیده گرفتن جنایات و تبعیض در حق آنها، انان را به سمت بایدن متمایل کرد. دیدار بایدن با برخی از چهره های اقلیت مسلمان امریکا و دیگر اقلیت ها و تلاش برای جلب آنها با وعده های انتخاباتی، نقشه راه پیروزی بایدن را نمایان ساخت که در انتخابات بعدی نیز نهادینه خواهد شد. امروزه اقلیتهای افریقایی و لاتین و آسیایی بیش از نیمی از جامعه رای دهندگان امریکا  را تشکیل می دهند و دیگر پیروزی بدون در نظر گرفتن آنها امکان پذیر نیست.

۹- کسانی که به تئوری دولت عمیق اعتقاد دارند با اعلام نتایج انتخابات امریکا و پیروزی بایدن یا باید اراده مجموع مردم را بالاتر از این گروه بدانند و یا رای به بایدن را نتیجه تصمیمگیری آنها بدانند. اگر قبول کنیم در اینکه مردم نتیجه انتخابات امریکا را بر خلاف نظر دولت عمیق رقم زدند باید قبول کنیم که تحولات اجتماعی در امریکا خارج از تحلیل های کلاسیک دولت عمیق بود و از این پس این گروه ناگزیر است این تحولات را در هرگونه تصمیمگیری در آینده  در نظر بگیرند. و آنهایی که معتقدند که انتخاب بایدن گزینه دولت عمیق بود که توسط رسانه های تحت سلطه آنها جا افتاد و انتخاب گردید، عملا این پیام را ارسال می کنند که دولت عمیقی که قبلا ترامپ را به قدرت رساند اکنون به این جمعبندی رسیده است که رفتار ترامپ در چهار سال گذشته تهدیدی برای آینده آنها و امریکا بوده و به همین علت با حمایت از بایدن در صدد حذف او از صحنه سیاسی برآمدند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.