آیا عراق تحت قیمومیّت شورای امنیّت است؟

0 252

درخواست عراق از شورای امنیت برای نظارت بر انتخابات آتی

وزارت خارجه عراق اعلام کرد، از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته برای نظارت بر انتخابات آتی در این کشور ناظر بفرستد.

فؤاد حسین، وزیر امور خارجه عراق جمعه در تماس تلفنی با همتای سوئدی خود گفت، بغداد در نامه‌ای به شورای امنیت خواسته است جهت نظارت بر انتخابات پارلمانی سال آینده، ناظران خود را به عراق بفرستد.

او گفت که دولت عراق برای تکمیل نیازهای لازم جهت برگزاری انتخابات آزاد و شفاف در سال آتی تلاش می‌کند و تلاش دارد ضمن اعمال حاکمیت و قانون، به خواسته‌های مردمی که در تظاهرات مردمی اعلام و بیان شد، جامه عمل بپوشاند.

وزیر خارجه عراق گفت که دولت این کشور در راستای تحقق اصلاحات و مقابله با فساد گام برمی‌دارد و سیاست اقتصادی جدید عراق به دنبال تنوع داده به منابع درآمد و خودکفایی در واردات نفتی است.

دولت عراق تابستان آینده ششم ژوئن سال ۲۰۲۱ (۱۶ خرداد ۱۴۰۰) را به عنوان زمان برگزاری انتخابات زودهنگام اعلام کرده است.

اصطلاحاتی نظیر انتخابات آزاد و شفاف و اصلاحات، اصطلاحاتی است که در ادبیات سیاسی در مورد سیاست های مورد رضایت آمریکا بکار می رود هنوز زود است در مورد سیاست های عراق گمانه زنی کرد ولی نخست وزیر عراق بهتر است به جای اتکاءِ به آمریکا به مردم کشور خودش تکیه کند. درخواست ناظر از شورای امنیت سازمان ملل این شبهه را بوجود می آورد که گوئی نخست وزیر عراق کشورش را تحت قیمومیّت شورای امنیّت بویژه کشور صاحب نفوذ در آن یعنی آمریکا می داند. انشاءِ الله این شبهه بزودی برطرف شود. نظر شما چیست؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.