ارمنیان همواره در حفظ و حراست از دستاورد‌های انقلاب کوشیده‌اند

0 18

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، آرا شاوردیان نماینده مسیحیان ارمنی و شمال کشور در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی پیامی به مناسبت آغاز سال نو میلادی صادر کرد. در این پیام آمده است:

سال ۲۰۲۰ میلادی در حالی به پایان خود نزدیک تر می شود که جهان روزهای دشواری را سپری کرده است. تشدید تحریم های یکجانبه و خارج از سازوکار سازمان ملل متحد، افزایش خشونت ها و تنش های بین المللی، گسترش فقر و نابرابری، تشدید معضلات زیست محیطی، نقض تعهدات و کنوانسیون های بین المللی و ناکارآمدی نهادهای بین المللی در مدیریت ویروس کرونا، تنها بخشی از این عدم اتحاد در این دهکده نه چندان بزرگ بین المللی است.

همکاری بین کشورها و اعضای ملل متحد، یکی از عبارت های پرتکرار در اسناد بین المللی است. به رغم تاکید منشور سازمان ملل متحد به عنوان قانون اساسی نظام بین المللی بر همکاری کشورها، جهان شاهد اوج گرفتن رفتارهای فردگرایانه دولت ها و اقدامات یکجانبه به جای همبستگی و همکاری های بین المللی بود.

سال ۲۰۲۰ میلادی در حالی به پایان می رسد که شاهد بسیاری از وقایع ناخوشایند بودیم. از ترور فرمانده دل ها در سومین روز این سال تاریک گرفته تا شیوع ویروس کرونا، از جنگ قره باغ تا ترور دانشمند هسته ای و دفاعی، شهید فخری زاده و اتفاقات بسیار ناگوار دیگر.

اما داستان تکراری تحریم ها و فشار حداکثری بر روی کشورمان روی دیگر سکه سال ۲۰۲۰ است. ایران تحت شدیدترین تحریم ها و فشار حداکثری آمریکا در ردیف پانزدهمین کشور قربانی کرونا است و این در حالی که آمریکا با وجود ممانعت از دسترسی ایران به داروهای خاص و سنگ اندازی های متعدد در راه ایران برای دستیابی به امکانات مبارزه با کرونا، خود در صدر جدول قربانیان این ویروس قرار گرفته است. از این حیث می توان موانع مبارزه با کرونا، تحریم های ضد ایرانی آمریکا و ترور را مثلث ۲۰۲۰ علیه ایران خواند و این مثلث شوم با درایت رهبری و مقاومت حداکثری بی نتیجه ماند.

تحولات منطفه ای و بحران قفقاز باعث شد تا کشورمان و بویژه دکترین بین المللی ما نگاه ویژه ای به این منطقه داشته باشند. حضور کشور های ثالث به ویژه رژیم صهیونیستی در نزدیکی مزرهای شمال غربی کشورمان زنگ خطری است برای آینده .

منطقه قره باغ ممکن است در آینده به دروازه ورود سازمان‌های تروریستی بین‌المللی به کشورهای منطقه تبدیل شود، که پس از برقراری آتش بس در جنگ قره باغ در ۱۰ نوامبر بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان با میانجی گری روسیه و امضای بیانیه سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان، روسیه و نخست وزیر ارمنستان ، هنوز هم عناصر افراط گرا در قره باغ حضور دارند.

مسئولان کشوری و لشگری نیز، بارها در باره حضور عناصر تروریست در قره باغ و در مجاورت مرزهایمان و تهدیدات امنیتی ناشی از آن هشدار داده اند. مسلما تداوم حضور عناصر افراط گرا در منطقه قفقاز، موجب شکل گیری تهدیدات امنیتی جدیدی در آینده خواهد شد که مقابله جدی با آن، همکاری کشورهای همسایه جمهوری آذربایجان از جمله ایران را می طلبد. نگرانی درباره حضور عناصر افراط گرا، تروریستی و رژیم صهیونیستی در قره باغ بیش از اینکه به جنگ در این منطقه مرتبط باشد، بیشتر ناشی از دغدغه های تداوم حضور و احتمال گسترش آنها در منطقه قفقاز جنوبی است.

اما در آخر، از رویدادی مهم و مبارک در حوزه فرهنگی می‌توان نام برد، با تلاش های جمهوری اسلامی ایران در ایجاد رابطه با کشور های همسایه بالاخص با کشورهایی که مشترکات فرهنگی و تاریخی دارند، باعث برقرای پیشرفت مناسبات فرهنگی و تحکیم روابط میان ملت ها و در نهایت منجر به رشد اقتصادی می شود.

ثبت آیین زیارتی قره‌ کلیسا درچالدران آذربایجان‌غربی به عنوان آیینی عبادی در دین مسیحیت مهر تاییدی بر دوستی پیروان ادیان توحیدی و احترام به آنان در نظام مقدس جمهوری اسلامی و نشانه یاوه بودن اتهامات به ایران توسط دشمنان است. ثبت این آیین زیارتی از نگاه ملی و بین المللی نشان می‌دهد، جمهوری اسلامی ایران به جایگاه پیروان ادیان توحیدی توجه ویژه ای دارد.

آیین زیارتی قره‌کلیسا، ۲۷ آذرماه ۱۳۹۹ در پرونده ای مشترک با کشور ارمنستان در پانزدهمین اجلاس کمیته جهانی میراث ناملموس یونسکو، با موافقت تمامی داوران کمیته در فهرست میراث جهانی قرار گرفت. احترام به حقوق اقوام و پیروان ادیان‌ توحیدی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ذکر شده و بنابراین قرار گرفتن آیین زیارتی قره کلیسا در فهرست میراث جهانی یونسکو ‌نیز، گامی در راستای اجرای این بند از قانون‌اساسی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است. جا دارد از تمامی دست اندر کاران این رخداد مهم به ویژه استاندار محترم استان آذربایجان غربی، ریاست محترم منطقه آزاد ارس، ریاست محترم سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و مدیر پایگاه میراث جهانی کلیساهای ایران و دیگر مسولان تقدیر و تشکر کنم.

سخنان خود را با یادآوری این مطلب به اتمام می رسانم، پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، اقوام و پیروان ادیان توحیدی به ویژه ارمنیان همگام با مردم مسلمان ایران در حفظ و حراست دستاورد‌های انقلاب اسلامی کوشیدند و با شروع جنگ تحمیلی تا پای جان از میهن خود دفاع کردند.

اسلام ومسیحیت بعنوان دو دین توحیدی پیام آور همزیستی، صلح و محبت هستند. از اینروست که  جامعه مسلمانان و مسیحیان  نسبت به رفع ظلم و ستم و رویارویی با استکبار جهانی بر اساس تعالیم دینی خود احساس مسولیت کرده  و در عرصه  مبارزه با ظالمین در کنار هم بوده اند. بی تردید امروز نیز پیروان تمام ادیان توحیدی، مصمم اند که با تکیه بر ارزش های  الهی مسیر عزت و کرامت  انسانی را طی نمایند.

در انتها سال نو میلادی و میلاد فرخنده حضرت مسیح (ع) را بر همه پیروان و دوستداران آن حضرت بویژه هموطنان ارمنی تبریک گفته و ضمن تشکر ویژه از رهبر معظم انقلاب و روسای محترم مجلس و دولت و هچنین دیگر مسولان کشوری و لشگری در خصوص ابراز تبریکات، آرزوی پیروزی و سربلندی کشورمان ایران را، در سال ۲۰۲۱ از خداوند منان آرزومندم.

 خداوند توفیق خدمت دهد/

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.