آمادگی نُجَباء برای جهاد در یمن و فلسطین

0 11
النجباء: سفارت آمریکا در بغداد یک پادگان نظامی است

الشَمَّری با تأکید بر آمادگی جنبش نُجَباء برای نقش‌آفرینی در جبهه‌های مختلف محور مقاومت، از کمک‌های حیاتی شهید سلیمانی به ملت عراق در اوج تاخت‌وتاز تروریست‌های داعشی به نیکی یاد کرد.

 به نقل از مرکز ارتباطات و امور رسانه‌ای نُجَباء در ایران، سخنگوی رسمی مقاومت اسلامی نُجَباء در گفتگوی اختصاصی با روزنامه “اطلاعات” ضمن تشریح عمق ارتباط این جنبش با شهید سلیمانی، خاطراتی را در همین زمینه بازگو کرد.

مهندس «نصر الشَمَّری» ضمن اشاره به هماهنگی حداکثری نُجَباء با کلیه گروه‌های فعال در محور مقاومت، آمادگی این جنبش برای جهاد علیه مستکبران در هر نقطه که ضرورت اقتضا کند را اعلام کرد.

وی همچنین بعید ندانست که «دونالد ترامپ» در روزهای پایانی دولتش برای سرپوش نهادن بر شکست انتخاباتی خود، به اقدامات جنون‌وار متوسل شود.

متن کامل این گفتگو به شرح زیر است:

نقش حاج‌قاسم سلیمانی در تشکیل و عملیاتی شدن الحشد الشعبی و علی‌الخصوص شکل‌گیری جنبش نُجَباء چه بود؟

شهید سلیمانی بزرگ‌ترین و مهم‌ترین نقش را در تشکیل الحشد الشعبی دارد. او در بیت مرجعیت عراق حاضر شد و ضمن توضیح دادن خطراتی که پس از سقوط “موصل” کشور را تهدید می‌کرد، به‌ویژه تهدیدهای بزرگی که بغداد و مراقد مقدس نجف و کربلا را احاطه کرد بود، تعهد داد که در صورت صدور فتوای جهاد از سوی مرجعیت، هرگونه پشتیبانی لازم را مهیا کند و این امر هم بالفعل محقق شد.

حاج‌قاسم پیش از آن، در همان شب اول سقوط موصل، به عراق آمد و ظرف شش‌ساعت سلاح و مهمات نظامی را به عراق رساند؛ در حالی که آمریکایی‌ها برای تحویل دادن تسلیحاتی که عراق پولش را پرداخت کرده بود، شش‌سال (یعنی تا پایان سال ۲۰۲۰) مهلت خواستند!

سردار سلیمانی با دستور امام خامنه‌ای (دام‌ظله) مخازن اسلحه ارتش و سپاه پاسداران را به‌روی ملت عراق گشود و من این را از نزدیک با چشم خودم دیدم.

وقتی که در مراحل سخت، سلاح و مهمات به ما نمی‌رسید، برادران پاسدار خودشان به‌طور مستقیم اقدام به تأمین نیازهای تسلیحاتی می‌کردند، زیرا اصرار داشتند که امنیت برقرار شود.

همچنین گروه‌های مقاومت از حاج‌قاسم خواستند تا در استان‌های مختلف عراق پادگان‌های آموزشی دایر کند تا انبوه داوطلبانی که به ندای مرجعیت لبیک گفته بودند در آن‌ها آموزش ببینند. وی متعهد شد که تمامی ملزومات این پادگان‌ها را مهیا کند؛ چنان‌که مستشاران نظامی سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان را به عراق فرستاد. آنان هم در کلیه عملیات‌ها شرکت کردند و بسیاری از آنان در عراق شهید شدند و خونشان با خون برادران عراقی‌شان در هم آمیخت.

اما در خصوص مقاومت اسلامی نُجَباء، در واقع شهید سلیمانی در کنار حجت‌الاسلام والمسلمین «اکرم الکعبی» این جنبش را تأسیس کردند.

نُجَباء ابتدا در سوریه و سپس در عراق، قبل از صدور فتوای جهاد کفایی، فعالیت خود را برای دفاع از اماکن مقدسه و سایر شهرها در برابر تروریست‌ها شروع کرد.

سردار سلیمانی به شکل ویژه این جنبش را پشتیبانی می‌کرد و با توجهی خاص، به‌طور مستمر بر آموزش و تجهیز نیروهای ما نظارت داشت. همین باعث شد که جنبش نُجَباء به‌سرعت پیشرفت کند و این پیروزی‌های مبارک را رقم بزند.

 

اکنون که داعش به لطف خدا و همت رزمندگان عراقی، توان عملیاتی خود را در عراق از دست داده است، جنبش نُجَباء چه شیوه‌ای را برای اداره امور اتخاذ خواهد کرد؟

گروهک تروریستی داعش پس از شکست و از دست دادن همه مناطق تحت کنترل خود، دوباره به فعالیت‌های زیرزمینی روی آورده و تلاش می‌کند عملیات‌هایی دقیق و با نیروی کم انجام دهد تا اوضاع امنیتی را به چالش کشیده و هرج‌ومرج را گسترش دهد.

این باعث شد ما با نیروهای اطلاعاتی ـ امنیتی عراق همکاری کنیم و با انجام عملیات پیش‌دستانه، آخرین برگ این گروه تروریستی را هم از دستشان خارج کنیم.

ضمن اینکه ما همزمان مشغول مقابله با اشغالگری و سلطه‌جویی آمریکا در عرصه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و نظامی هستیم تا اراده ملت و پارلمان عراق برای اخراج نیروهای بیگانه از کشورمان را عملی کنیم.

 

شاید بتوان نُجَباء را قدرتمندترین جنبش مقاومت عراقی دانست که از توانایی انجام عملیات فرامرزی نیز برخوردار است. خواهشمندیم درباره عملیات‌های این جنبش در خارج از مرزهای عراق توضیح دهید.

جنبش نُجَباء بخشی از محور مقاومت است که مقابله با اشغالگران و مستکبران را تکلیف شرعی و واجب اخلاقی ـ انسانی می‌داند. هرجا ظلم و استکبار وجود داشته باشد، خداوند مجال را برای این جنبش فراهم کرده تا در برابر آن بایستد.

شاید واضح‌ترین فعالیت نیروهای نُجَباء، مشارکت در دفاع از حرم‌های مقدس سوریه و آزادسازی بسیاری از شهرها و روستاهای آن کشور از چنگال تروریست‌ها با همکاری ارتش سوریه و سایر گروه‌های مقاومت است.

این جنبش فعالیت‌های دیگری نیز دارد که تا کنون محرمانه مانده است؛ ولی نیروهای نُجَباء همیشه آماده‌اند تا در هر مکانی که باعث عصبانیت مستکبران می‌شود و نقشه‌های آنان را به هم می‌ریزد، حاضر شوند.

جنبش نُجَباء چه تدابیری برای ایجاد وحدت در جبهه مقاومت اتخاذ کرده است؟

ما فقط به این اکتفا نکردیم که احساس کنیم جزئی از محور مقاومت هستیم یا با حلقه‌های مختلف آن ارتباط و هماهنگی داریم؛ بلکه فعالانه با همه گروه‌های این محور در تماس بوده و آمادگی کامل خود را برای حضور در هر جبهه‌ای از سوریه گرفته تا لبنان، یمن، فلسطین اشغالی، عراق و ایران اعلام کرده‌ایم.

ما آمادگی داریم در برابر هرگونه چالش و تهدید دشمنان بایستیم و تأکید می‌کنیم که ارتباط و هماهنگی ما با همه گروه‌های مقاومت در حد اعلی است.

 

دیدگاه جنبش نُجَباء درباره تحولات اخیر در روزهای پایانی دولت ترامپ و حملات مشکوک به مناطق دیپلماتیک بغداد چیست؟

با وجود شخصیت دیوانه و مجرمی همچون «ترامپ» در رأس حاکمیت ایالات‌متحده، همه احتمالات وجود دارد؛ به‌ویژه آنکه بعد از شکست در انتخابات ریاست‌جمهوری همچنان بر ماندن در قدرت پافشاری می‌کند.

او تلاش می‌کند از طریق بحران‌آفرینی در اینجا و آنجا، بر شکست خود سرپوش بگذارد یا علیه نتایج انتخابات در کشورش کودتا کند؛ بنابراین بعید نیست که برای رسیدن به اهداف خود به شیوه‌های گوناگون متوسل شود.

البته نمی‌توان خشم مردم عراق از نیروهای آمریکایی را نیز نادیده گرفت؛ خشمی که موجب می‌شود بسیاری از فرزندان ملت عراق برای مقابله با اشغالگران وحشی، از هر سلاحی که به دستشان می‌آید استفاده کنند.

 

آیا با آمدن «بایدن» از یک‌سو و ادامه دولت «الکاظمی» از سوی دیگر، دورنمای روشنی برای مقاومت عراق وجود دارد؟

واضح و قاطع می‌گویم که مقاومت عراق هیچ‌گاه بر کسی جز خدای متعال و وعده یاری او تکیه نکرده و همیشه به حقانیت هدف و مسیر مبارزه خود ایمان داشته است.

آمدن بایدن در نظر ما چیزی نیست جز تعویض قاب عکس و باقی ماندن آن چهره قبیح. بسیار محتمل است که بایدن برای روتوش مجدد چهره زشت آمریکا ـ که با وجود ترامپ جنایتکار، زشت‌تر و قبیح‌تر شده است ـ تلاش کند.

در صورت آمدن بایدن یا ماندن ترامپ و بقای دولت کنونی عراق یا تغییر آن، تصمیم مقاومت روشن است؛ همان تصمیمی که ملت عراق در تظاهرات میلیونی خود اعلام کرد و پارلمان هم با اکثریت به قانون اخراج نیروهای بیگانه از عراق رأی داد.

این اراده ان‌شاءالله به‌زودی با قدرت ایمان، سلاح و حملات مقاومت، محقق خواهد شد.

از رابطه حاج‌قاسم با شیخ اکرم الکعبی بفرمایید.

رابطه بین شهید حاج‌قاسم سلیمانی رضوان‌الله‌علیه و دبیرکل نُجَباء شیخ اکرم الکعبی، از زمان اشغال عراق توسط آمریکا در سال ۲۰۰۳ و شکل‌گیری مقاومت عراق آغاز شد. در آن مقطع، شهید سلیمانی از هیچ‌گونه حمایت و پشتیبانی دریغ نکرد.

بسیاری از برادران ازجمله بنده، شاهد عمق رابطه، علاقه، احترام متقابل و محبت راستین بین آن‌ها بوده‌ایم. حاج‌قاسم بسیار متواضع بود و در همه جنبه‌ها رابطه‌ای معطر به اخلاق اصیل اسلامی و محمدی با دبیرکل نُجَباء داشت.

سردار سلیمانی توجه ویژه‌ای به این امر داشت که حجت‌الاسلام الکعبی را در نماز، ایراد سخنرانی یا ورود و خروج مقدم کند و بر حضور ایشان در اغلب جلسات اصرار می‌کرد.

آن فرمانده شهید تأکید داشت که نیروهای جنبش نُجَباء در همه عملیات‌ها ـ حتی در مواردی که جنبش در منطقه خاصی مأموریتی داشت ـ حضور داشته و همزمان در چند محور فعال باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.