دو چهره تاریخی از دو جغرافیای سیاسی

10 289

یک: حاج قاسم سلیمانی در میان فاطمیون افغانستان

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، یکی از مسئولان یگان فاطمیون روایت آخرین روز و آخرین ساعات حیات زندگی سپهبد شهید قاسم سلیمانی و سخنانی که در جمع رزمندگان فاطمیون داشته را به شکل منحصر به فردی بازگو کرده و آن را نگاشته است. روایت این فرمانده از روز پنج شنبه، ۱۲ دی ماه ۱۳۹۸ و ساعت هفت صبح آغاز می‌شود. متن روایت در ادامه می‌آید:

ساعت ۷ صبح، دمشق با خودرویی که دنبالم آمده عازم جلسه می‌شوم. هوا ابری است و نسیم سردی می‌وزد. ساعت ۷:۴۵ صبح به مکان جلسه رسیدم. مثل همه جلسات تمامی مسئولین گروه‌های مقاومت در سوریه حاضرند. ساعت ۸ صبح همه با هم صحبت می‌کنند. درب باز می‌شود و فرمانده بزرگ جبهه مقاومت وارد می‌شود. با همان لبخند همیشگی با یکایک افراد احوالپرسی می‌کند. دقایقی به گفت‌وگوی خودمانی سپری می‌شود تا اینکه حاج‌ قاسم جلسه را رسماً آغاز می‌کند.

هنوز در مقدمات بحث است که می‌گوید: «همه بنویسند، هرچی می‌گویم را بنویسید.» همیشه نکات را می‌نوشتیم، ولی این‌بار حاجی تأکید بر نوشتن کل مطالب داشت.گفت و گفت… از منشور پنج‌سال آینده… از برنامه تک‌تک گروه‌های مقاومت در پنج‌ سال بعد… از شیوه تعامل با یکدیگر… از…کاغذ‌ها پر می‌شد و کاغذ بعدی… سابقه نداشت این حجم مطالب برای یک‌جلسه.

آن‌هایی که با حاجی کار کردند، می‌دانند که در وقت کار و جلسات بسیار جدی است و اجازه قطع‌کردن صحبت‌هایش را نمی‌دهد. اما پنجشنبه اینگونه نبود. بار‌ها صحبتش قطع شد ولی با آرامش گفت: «عجله نکنید، بگذارید حرف من تمام شود.» ساعت ۱۱:۴۰ ظهر و زمان اذان ظهر رسید. با دستور حاجی نماز و ناهار سریع انجام شد و دوباره جلسه ادامه پیدا کرد. ساعت سه عصر شد. حدود هفت ساعت! حاجی هر آنچه در دل داشت را گفت و نوشتیم و پایان جلسه.

مثل همه جلسات دورش را گرفتیم و صحبت‌کنان تا درب خروج همراهی‌اش کردیم. خوردویی بیرون منتظر حاجی بود. حاج‌قاسم عازم بیروت شد تا سیدحسن‌نصرالله را ببیند. ساعت حدود ۹ شب حاجی از بیروت به دمشق برگشت. شخص همراهش می‌گفت که حاجی فقط ساعتی با سیدحسن دیدار کرد و خداحافظی کردند. حاجی اعلام کرد امشب عازم عراق است و هماهنگی کنند.

سکوت شد. یکی گفت: «حاجی اوضاع عراق خوب نیست، فعلا نروید.» حاج‌قاسم با لبخند گفت: «می‌ترسید شهید بشوم؟» باب صحبت باز شد و هرکسی حرفی زد:
_ شهادت که افتخار است، رفتن شما برای ما فاجعه‌ است!
_ حاجی هنوز با شما خیلی کار داریم.
_ …

حاجی رو به ما کرد و دوباره سکوت شد، خیلی آرام و شمرده‌ شمرده گفت: «میوه وقتی می‌رسد باغبان باید آن را بچیند، میوه رسیده اگر روی درخت بماند، پوسیده می‌شود و خودش می‌‌افتد.» بعد نگاهش را بین افراد چرخاند و با انگشت به بعضی‌ها اشاره کرد و گفت: «اینم رسیده‌ است، اینم رسیده‌ است…» ساعت ۱۲ شب هواپیما پرواز کرد. ساعت دو صبح جمعه خبر شهادت حاجی رسید. به اتاق استراحتش در دمشق رفتیم. کاغذی نوشته بود و جلوی آینه گذاشته بود… .

دو: ترامپ در کشور خودش

اعتراض‌ها به شخص ترامپ و نظام سیاسی آمریکا به بهانه کشته شدن جورج فلوید از شهر مینیاپولیس در ۲۶ مه ۲۰۲۰ آغاز شد و به سایر نقاط ایالات متحده آمریکا گسترش یافت. این اعتراضات در برخی مناطق به صورت صلح‌آمیز انجام شد و در برخی دیگر به شکل شورش، غارت و آسیب به اموال عمومی بود. این اعتراض‌ها در منطقهٔ کلان‌شهری سینت پال-مینیاپولیس به شورش تبدیل شد. شورش‌گران به غارت فروشگاه‌ها، آتش‌زدن اموال عمومی و حمله به پایگاه پلیس پرداختند.

اعتراض‌ها به مرگ جرج فلوید و رفتار خشونت‌آمیز پلیس، تا ۳۰ مه به حداقل ۳۰ شهر دیگر ایالات متحده آمریکا گسترش یافت. حداقل در ۱۲ شهر بزرگ ایالت متحده تا ۳۰ مه قوانین منع رفت‌آمد به اجرا درآمد. این اعتراضات به سایر کشورهای جهان نیز گسترش یافت و مردم برای نشان دادن همبستگی خود با معترضان آمریکایی و در محکومیت نژادپرستی و حمایت از پویش زندگی سیاهان مهم است، در استرالیا، انگلیس، فرانسه، آلمان و سایر کشورها اقدام به برگزاری تجمعات اعتراضی کردند.

سازمان ملل نحوهٔ مرگ جرج فلوید را «فاجعه‌بار» خواند و همچنین کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از دولت آمریکا درخواست کرد تدابیری اتخاذ کند تا دیگر شهروندان این کشور شاهد مرگ بی‌دلیل آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار نباشند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در توئیتی از اعزام گارد ملی حمایت کرد و خواستار تیراندازی  شد. توئیتر، توئیت ترامپ را به دلیل تشویق به خشونت پنهان کرد. نحوهٔ واکنش ترامپ به اعتراضات، باعث انتقاد بسیاری از فعالان اجتماعی و همچنین سیاست‌مداران آمریکایی شده‌است. ترامپ تظاهر کنندگان را «اراذل و اوباش» خواند و تهدید کرد که با «سگ‌های وحشی و سلاح‌های تهدیدآمیز» با آشوب‌گران برخورد خواهد کرد. واکنش‌های ترامپ توسط برخی به «آتش‌افروزی» تشبیه شده‌است. به عقیدهٔ منتقدان، دونالد ترامپ به جای اتخاذ یک روش مسالمت‌جویانه و دلجویانه، برعکس با تندی و اهانت به تظاهرکنندگان اشاره کرد و آن‌ها را بازی‌خوردهٔ گروه‌های چپ‌گرا دانست و حتی گروه آنتیفا که خود را ضدفاشیست می‌داند، غیرقانونی و تروریست اعلام کرد. البته گروه‌های زیادی در سازماندهی این اعتراضات شرکت دارند که عمده‌ترین آن‌ها جنبش «جان سیاه‌پوستان مهم است» می‌باشد.

نتیجه: حاج قاسم سلیمانی نمونه کامل انسانی است که در مکتب اسلام با قرائت امام خمینی تربیت شده و دونالد ترامپ نمونه کامل انسانی است که در مکتب ماتریالیسم و سرمایه داری با قرائت لیبرال دموکراسی تربیت شده است. سلیمانی را در تمام جهان می ستایند و به ترامپ در تمام جهان بویژه در کشور خودش ناسزا می گویند. راز این تفاوت در چیست؟ چرا ملّت ها بویژه مستضعفین طرفدار شهید سلیمانی و دشمن ترامپ هستند؟

این دو چهره تاریخی از دو جغرافیای سیاسی چه پاسخی را در شما می آفرینند؟

10 نظرات
 1. سعیدی می گوید

  فطرت انسان گرایشی به خوبی و نفرت از بدی دارد دلیلش این است

 2. رویا می گوید

  حاج قاسم برای ما امنیّت آورد در حالیکه آمریکا امنیّت مارا تهدید می کند

 3. ابراهیم می گوید

  حاج قاسم همانقدر که متعلق به ایرانی هاست به ما افغانستانی ها تعلق دارد

 4. کبیری می گوید

  حاج قاسم سرباز اسلام بود و به همه مسلمانان جهان تعلق دارد

 5. امرجی می گوید

  کاملاً موافقم.بقول مولانا این وطن مصر و عراق شام نیست.

 6. علی می گوید

  حاج قاسم یک قهرمان جهانی است چون با یک تهدید جهانی مقابله کرد.

 7. جابر می گوید

  حاج قاسم منا اهل العراق

 8. کاظمی می گوید

  حاج قاسم تمثیل هابیل و ترامپ تمثیل قابیل است همانطور که قابیل هابیل را کشب ترامپ نیز حاج قاسم و شهید ابومهدی المهندس را به شهادت رسانید.

 9. زیبا سرشت می گوید

  داعش حتی به تهران هم نظر داشت و در تهران هم عملیات کرد

 10. پرویز می گوید

  اگر حاج قاسم و ابومهدی المهندس نبودند امروز شهر ما در دست داعش بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.