کشته شدن ۶۰۰ غیرنظامی و ۷۰۰۰ آدم ربایی، حاصل سه سال اشغال عفرین سوریه توسط ترکیه

0 16
کشته شدن  600 غیرنظامی و 7000 آدم ربایی، حاصل سه سال اشغال عفرین سوریه توسط ترکیه

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک نهاد حقوق بشر سوریه در گزارشی درباره اوضاع در شهر «عفرین» در استان حلب در شمال سوریه که تحت تسلط ترکیه قرار دارد، اعلام کرد که این شهر طی یک سال گذشته شاهد کشته شدن ۵۸ نفر و ربوده شدن بیش از ۹۰۰ نفر بوده است.

به گزارش پایگاه خبری روسیا الیوم، نهاد «حقوق بشر عفرین» در گزارشی درباره موارد گسترده نقض حقوق بشر در شهر عفرین که از سال ۲۰۱۸ تحت اشغال ترکیه است، گفت: «در شهر عفرین ۹۸۷ مورد آدم ربایی رخ داده است که از جمله ربوده شدگان ۹۲ زن بودند، علاوه بر اینکه ۵۰ مکان باستانی این شهر نیز تخریب شده و آثار آن به سرقت رفته است».

اما درباره آمار مربوط به تخلفات صورت گرفته طی سه سال اشغالگری این شهر توسط ترکیه، این سازمان گفت: «بیش از ۶۰۴ غیرنظامی طی این سال‌ها کشته شدند که از جمله آنها ۴۹۸ نفر در حملات ترکیه و گروه‌های وابسته به آنکارا کشته شدند».

در این گزارش آمده است: «بر اثر این حملات، ۶۹۶ نفر هم مجروح شدند که ۳۰۳ نفر آنها کودک بوده و حوادث مربوط به انفجار مین و مواد منفجره هم ۲۰۷ مورد بوده است».

این نهاد حقوق بشری گفت که بیش از هفت هزار و ۳۴۳ مورد آدم ربایی طی سه سال گذشته در عفرین صورت گرفته است که هنوز از سرنوشت بیش از نیمی از آنها خبری نیست و حتی برخی از غیرنظامیان چندین بار توسط شبه نظامیان با هدف درخواست باج ربوده شدند.

بر اساس گزارش مذکور، صدها هزار نفر از اهالی عفرین طی این سه سال با فرار از خشونت‌ها آواره شدند که شمار آنها تا به امروز به ۳۰۰ هزار نفر می رسد و همچنان هم این موج آوارگی ادامه دارد.

در این گزارش همچنین به قطع شدن ۳۱۴ هزار و ۴۰۰ اصله درخت زیتون و دیگر درختان میوه عفرین نیز طی سه سال اخیر اشاره شده است.

در پایان این گزارش از سازمان ملل و نهادهای بین المللی خواسته شد بر دولت ترکیه برای توقف حملات خود علیه همه شهروندان سوری و به خصوص در عفرین فشار آورند تا همه نیروهایش را از خاک سوریه خارج کرده و به آوارگان اجازه بازگشت به خانه و کاشانه خود را بدهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.