پیام مکتوب هنیه به شاه و ولی‌عهد سعودی

0 10
پیام مکتوب هنیه به شاه و ولی‌عهد سعودی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی حماس پیام مکتوبی به «سلمان بن عبدالعزیز» شاه سعودی ارسال و طی آن برگزاری موفق چهل‌ویکمین دور اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس در شهر العُلا عربستان را تبریک گفت.

هنیه در این پیام خود از صدور بیانیه العلا که در آن پایان بحران و اختلافات بین چهار کشور عربی با قطر اعلام و بر ایجاد وحدت و انسجام و تشویق برای اقدام مشترک عربی به منظور توسعه همکاری بین این کشورها در زمینه‌های مختلف تأکید شده است، قدردانی کرد.

طبق گزارش خبرگزاری فلسطینی «صفا»، رئیس دفتر سیاسی حماس در این پیام خود آورده است که «از تلاش‌های عربستان سعودی برای تحقق این دستآورد که در ادامه ایفای نقش تاریخی آن در مسائل امت اسلامی و همبستگی و دفاع از آن بوده، قدردانی می‌کند».

هنیه همچنین پیام مشابهی به «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی ارسال و از ایفای نقش آن برای تحقق آشتی چهار کشور عربی با قطر تمجید کرد.

او در پیام خود آورده است: «از دیدگاه حماس این آشتی گامی مهم در تقویت اقدام مشترک به نفع مسئله فلسطین است به ویژه اینکه با چالش‌های اشغالگری، محاصره، یهودی‌سازی و خطرات حذف آرمان فلسطین مواجه هستیم».

چهل‌ویکمین دوره اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس سه‌شنبه گذشته در شهر العلا عربستان سعودی برگزار شد و امیر قطر نیز پس از چند سال قطع رابطه با ریاض در این اجلاس شرکت کرد اجلاسی که به آشتی قطر با چهار کشور عربی معروف شد.

چهار کشور عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر از پنجم ژوئن سال ۲۰۱۷ روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کردند و ضمن محاصره زمینی، هوایی و دریایی این کشور،  سیزده شرط از جمله کاهش روابط با تهران، تعطیلی شبکه الجزیره و قطع حمایت از اخوان‌المسلمین و حماس را برای از سرگیری این روابط تعیین کرده بودند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.