فیلم| آغاز تجمع معترضان مسلح در مقابل کنگره‌های ایالتی آمریکا

0 27
فیلم| آغاز تجمع معترضان مسلح در مقابل کنگره‌های ایالتی آمریکا

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، با نزدیک شدن مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری «جو بایدن» در تاریخ ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ (اول بهمن ماه)، برخی رسانه‌های غربی از آغاز ورود معترضان مسلح به نزدیکی محل استقرار ساختمان‌های کنگره‌های ایالتی در سراسر آمریکا گزارش کردند.

پایگاه اطلاع‌رسانی «زیروهج» گزارش کرد که در میان افزایش نگرانی مقامات آمریکایی از تهدیدات معترضان مسلح، طی روزهای گذشته، صدها تن از نیروهای گارد ملی آمریکا برای محافظت از ساختمان کنگره در «واشنگتن دی سی» در خیابان‌های پایتخت ایالات متحده گشت‌زنی کرده‌اند.

طبق این گزارش، صبح روز گذشته (یکشنبه) به وقت محلی، معترضان مسلح طرفدار «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به چندین ساختمان کنگره ایالتی در سراسر آمریکا نزدیک شدند.

انتشار این خبر در شرایطی صورت گرفته است که هفته گذشته، «اف بی آی» هشدار داد که معترضان مسلح در آستانه برگزاری مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری بایدن، آماده می‌شوند تا مقابل ۵۰ کنگره ایالتی و کنگره در واشنگتن دی سی تظاهرات خشونت‌بار برگزار کنند.

در حالیکه بسیاری رسانه‌ها گزارش کرده‌اند که معترضان مسلح از گروه راست افراطی «بوگالو» هستند، اما طبق این گزارش، به نظر می‌رسد که این معترضان عمدتاً آنارشیست‌های ضددولتی هستند و برخی از آنها خود را «پسران آزادی» می‌نامند و برخی دیگر از آنها می‌گویند که مخالف گروه راست‌افراطی «پراود بویز» (پسران مغرور) هستند و پیدایش ناگهانی آنها در نزدیکی مراسم تحلیف بسیار عجیب به نظر می‌رسد.

خبرنگار میدانی «دیلی کالر» از کنگره ایالتی اوهایو گزارش کرد که ۵۸۰ نیروی گارد ملی به حالت آماده‌باش درآمده‌اند تا با هرگونه تظاهرات خشونت‌بار در روز تحلیف مقابله کنند.

کلیپ‌های ویدئویی از اوهایو نشان می‌دهد که معترضان مسلح که ظاهراً از جنبش بوگالو هستند به سمت ساختمان ایالتی حرکت می‌کنند.

در یکی از این کلیپ‌های منتشر شده، یکی از معترضان مسلح هرگونه ارتباط با ترامپ را نفی می‌کند و می‌گوید: «ما گروه طرفدار ترامپ نیستیم».

در کلیپ ویدئویی دیگری، یکی از معترضان بوگالو در حالیکه به سمت ساختمان کنگره ایالتی اوهایو حرکت می‌کند، خود را بعنوان حامیان جنبش «جان سیاهپوستان اهمیت دارد»، معرفی می‌کند و می‌گوید: «ما اینجا هستیم تا از جنبش محلی “جان سیاهپوستان اهمیت دارد”، حمایت کنیم».

گروهی از معترضان مسلح جنبش بوگالو در مقابل ساختمان کنگره ایالتی اوهایو، مخالفت خود را با گروه راست افراطی «پسران مغرور» اعلام کردند و تأکید کردند که آنها نباید در مقابل کنگره ایالتی در کنار آنها تجمع کنند.

در کلیپی مرتبط با این قضیه، گروه موسوم به پسران بوگالو تأکید کردند: «امیدواریم که پسران مغرور به اینجا نیایند. ما نمی‌خواهیم آنها اینجا باشند».

کلیپ‌های ویدئویی دیگری نیز منتشر شده است که نشان می‌دهد دهها نفر از معترضان مسلح در حال حرکت به سمت کنگره ایالتی میشیگان هستند و دهها خودروی زرهی گارد ملی آمریکا نیز مقابل کنگره ایالتی میشیگان به حالت آماده باش درآمده است تا با هرگونه خشونت احتمالی مقابله کنند.

یکی از اعضای جنبش بوگالو در مقابل ساختمان کنگره ایالتی میشیگان هشدار می‌دهد: «اگر همچنان به سرکوب مردم آمریکا ادامه دهید، آنها دیگر عقلانی برخورد نخواهند کرد».

بسیاری از رسانه‌های غربی از تجمع معترضان مسلح در مقابل ساختمان‌های کنگره‌ ایالتی در سراسر آمریکا ابراز نگرانی کرده‌اند به طوریکه خبرنگار روزنامه «دیلی میرور» در پیامی که در صفحه توییتر خود منتشر کرد، در این خصوص نوشت: «این بسیار نگران کننده است».

تصاویر دیگری نیز در رسانه‌ها منتشر شده است که تجمع گروهی از معترضان مسلح در مقابل ساختمان‌های ایالتی «نیوهمپشایر»، «اورگن» را نشان می‌دهد و در مقابل ساختمان کنگره ایالتی ایلینوی، نیروهای گارد ملی به صورت کاملاً مسلح به حالت آماده‌باش قرار گرفته‌اند و گروهی از نیروهای امنیتی در پی تهدیدات معترضان مسلح، در مقابل ساختمان کنگره ایالتی مینه‌سوتا مستقر شده‌اند.

طبق گزارش‌های منتشر شده، معترضان مسلح گروه بوگالو همچنین در مقابل ساختمان کنگره ایالتی تگزاس و کنتاکی نیز تجمع کردند و وبگاه تحلیلی بلومبرگ در این خصوص گزارش کرد که گروههای شبه‌نظامی از هر دو جناح راست و چپ مقابل ساختمان ایالتی فرانکفورت ایالت کنتاکی تجمع کردند.

از طرف دیگر، با نزدیک شدن مراسم تحلیف بایدن، دست‌کم ۲۵ هزار نیروی گارد ملی و دیگر نیروهای اجرای قانون در واشنگتن دی سی تجمع کرده‌اند و مسیرهای منتهی به کنگره و کاخ سفید را مسدود کردند.

پیش از این نیز مقام‌های دفاعی آمریکا در آستانه برگزاری مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری «جو بایدن» گفته‌اند که نگران هستند که حمله یا تهدیدات دیگری از سوی نیروهای خودی که در تأمین امنیت مراسم تحلیف بایدن مشارکت دارند صورت بگیرد به همین دلیل «اف بی آی» در حال بررسی و نظارت شدید بر تمامی ۲۵ هزار نیروی گارد ملی است که برای مراسم تحلیف به «واشنگتن دی سی» می‌آیند. (جزئیات بیشتر)

ایالت‌های میشیگان، ویرجینیا، ویسکانسین، پنسیلوانیا و واشنگتن – که ترامپ چندین بار ادعای وقوع تقلب انتخاباتی در آنها را تکرار کرده بود – از جمله ایالت‌هایی هستند که نیروی گارد ملی برای تأمین امنیت روز مراسم تحلیف، فعال کرده‌اند. ایالت تگزاس نیز ساختمان کنگره محلی را در روز تحلیف، تعطیل کرده است.

پیش‌تر نیز منابع مطلع در آمریکا خبر داده بودند نگرانی‌های امنیتی باعث به تعویق افتادن تمرین مراسم تحلیف بایدن شده که برای روز یکشنبه پیش‌بینی شده بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.