از ترومن تا ترامپ

3 374

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «برنی سندرز» سناتور ایالت ورمونت در پیامی در توییتر به پایان دوران ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» اشاره کرد.

وی در این پیام توییتری نوشت: «امروز آخرین روز بدترین و خطرناک‌‌ترین رئیس جمهور در تاریخ آمریکاست. برای ۴ سال ترامپ تلاش کرد تا مردم ما را جدا کند. هم اکنون وظیفه ما جمع کردن مردم گرد دستورالعملی است که برای همگان و نه فقط اندک تعدادی کار کند.»

حال برای سنجش میزان صداقت سندرز در این اظهار نظر نگاهی به کارنامه هری ترومن رئیس جمهور مشهور آمریکا بیندازیم:

بگزارش ویکی پدیا، هری اس. ترومن (به انگلیسی: Harry S.Truman) زاده ۸ مه ۱۸۸۴ – درگذشته ۲۶ دسامبر ۱۹۷۲ سی و سومین رئیس‌جمهور آمریکا و عضو حزب دموکرات بود. ترومن که در سال ۱۹۴۴ به عنوان معاون فرانکلین روزولت کار در دستگاه اجرایی آمریکا را آغاز کرده بود، پس از مرگ ناگهانی وی ریاست این دستگاه را بر عهده گرفت. در سال ۱۹۴۸، با شکست دادن نامزد جمهوری‌خواه، توماس دییوی، برای بار دوم به ریاست جمهوری آمریکا رسید. از اقدامات مهم او می‌توان به مذاکرات پتسدام با چرچیل و استالین، استفاده از بمب اتمی در ژاپن، کمک رسانی هوایی به برلین در جریان محاصره برلین، جنگ کره، حمایت از تأسیس اسرائیل و طرح مارشال در اروپا و برنامه اصل چهار در سایر کشورها اشاره کرد.[۵] به دستور او دو بمب اتمی بر هیروشیما و ناکازاکی فروریخته شد.

ترومن سی و سومین رئیس‌جمهور آمریکا در ۸ مه ۱۸۸۴ در منطقه لامار از ایالت میسوری در خانواده‌ای فقیر و کشاورز به دنیا آمد. او بزرگترین فرزند جان آندرسون ترومن و مارتا آلن یانگ ترومن بود. در ۶ سالگی او و خانواده اش به مزرعه‌ای در گرندویو، میزوری مهاجرت کردند و او در همان حوالی به مدرسه و سپس دبیرستان وارد شد. ترومن پس از مدتی به کلیسای باتیستا ملحق شد. ترومن قصد داشت به مدرسه نظامی ایالت متحده وارد شود ولی وضعیت جسمی او با استانداردهای ارتش مطابقت نداشت در نتیجه در راه‌آهن سانتافی مشغول به کار شد. در ۱۹۰۶ مجدداً به مزرعه خانوادگی خود در گرندویو برگشت و تا سال ۱۹۱۷ مشغول مزرعه داری شد.

در زمان جنگ جهانی اول به عنوان فرمانده توپخانه صحرایی ایالات متحده به فرانسه رفت و پس از بازگشت با الیزابت ویرجینا والس ازدواج کرد و در شهر کانزاس‌سیتی، میزوری فروشگاه لباس مردانه باز کرد. در سال ۱۹۲۲ به خاطر فعالیت در حزب دموکرات، به عنوان قاضی دادگاه ایالتی جکسون انتخاب گردید. در سال ۱۹۳۴ سناتور شد و در طول جنگ جهانی دوم کمیته تحقیق جنگ (مشهور به کمیته ترومن) را رهبری می‌کرد، که در طول ریاست این کمیته باعث ۱۵ میلیارد دلار صرفه جویی برای آمریکا گردید.

در کنوانسیون ملی حزب دموکرات در سال ۱۹۴۴ که در شیکاگو، ایلینوی برگزار شد، ترومن که به خاطر فعالیتهایش در کمیته ترومن مشهور شده بود، به معاونت ریاست جمهوری انتخاب شد و با پیروزی روزولت در انتخابات، به معاونت ریاست جمهوری رسید.[۵] ترومن که سمت معاون ریاست جمهوری را دارا بود با مرگ روزولت در سال ۱۹۴۵ به‌طور ناگهانی به ریاست جمهوری انتخاب شد و با شعار معروف «اینجا جای پذیرفتن مسئولیت است» شغل خود را توصیف کرد.

ترومن در تاریخ ریاست جمهوری ایالت متحده به عنوان شخصی که تصمیمات سرنوشت سازی را برای آمریکا رقم زده‌است معروف گردید و زمانی که در ۱۲ آوریل ۱۹۴۵ رئیس‌جمهور شد با حجم زیادی از مشکلات مربوط به جنگ و غیره مواجه گردید. او باید آمریکای پس از جنگ را اداره می‌کرد که با بحران‌های متعددی دست به گریبان بود. آلمان در ماه مه ۱۹۴۵ تسلیم شد و ترومن در ژوئیه همان سال در کنفرانس پتسدام حضور یافت تا در بحث‌های مربوط به طرح‌های توافق برای اروپای پس از جنگ شرکت کند. ترومن برای پایان دادن به جنگ آمریکا و ژاپن دستور پرتاب بمب‌های اتم به شهرهای هیروشیما و ناکازاکی را صادر کرد که در نتیجهٔ آنها ژاپن هم تسلیم شد. در این دو بمباران بیش از ۲۰۰ هزار نفر غیر نظامی کشته شدند و تبعات آن تا سالها هزاران قربانی گرفت.

وباز بگزارش ویکی پدیا، دونالد جان ترامپ(به انگلیسی:  Donald John Trump زاده ۱۴ ژوئن ۱۹۴۶) چهل و پنجمین رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا است. وی پیش از ورود به سیاست، بیزینس‌من و یک چهره تلویزیونی بود. ترامپ نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ۲۰۲۰ ریاست‌جمهوری ایالات متحده آمریکا بود اما از رقیب دموکرات خود، جو بایدن، شکست خورد.

ترامپ، متولد و بزرگ‌شده بخش کویینز نیویورک است. وی در سال ۱۹۶۸ با مدرک کارشناسی اقتصاد از مدرسه وارتون دانشگاه پنسیلوانیا فارغ‌التحصیل شده‌است. او به مدت ۴۵ سال ریاست سازمان ترامپ را بر عهده داشت، شرکت ساخت‌وساز املاک که الیزابت کرایست ترامپ، مادربزرگ پدریش بنیان‌گذار آن بود. فعالیت او متمرکز بر ساختن و نوسازی برج‌های تجاری، هتلها، کازینوها و زمین‌های گلف بود. او اقدام به چند پروژه پرریسک تجاری جنبی کرد و نام شرکت خود را به عنوان برند بر محصولات متعددی گذاشت. ترامپ از ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۵ میزبان ریلتی شوی محبوب کارآموز در ان‌بی‌سی بوده‌است که به خاطر آن در پیاده‌روی مشاهیر هالیوود یک ستاره به او داده شده‌است. ترامپ که از سوی مجلهٔ فوربز به تاریخ سال ۲۰۱۷، با ۳٫۵ میلیارد دلار ثروت پانصد و چهل و چهارمین فرد ثروتمند جهان بوده، کسب و کارهایش و نیز سه ازدواجش دهه‌هاست پوشش گسترده رسانه‌ای را به خود جلب کرده‌است.

ترامپ از مدت‌ها پیش به سیاست ابراز علاقه کرده بود. در سال ۲۰۰۰ برای کسب نامزدی حزب ریفورم در انتخابات ریاست‌جمهوری رقابت کرد و در انتخابات مقدماتی این حزب در دو ایالت پیروز شد و سپس کنار کشید. او در ۱۶ ژوئن ۲۰۱۶ بار دیگر رسماً نامزدی خود را برای انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری ۲۰۱۶، این بار به عنوان یک جمهوری‌خواه اعلام کرد. کارزار ترامپ پوشش گسترده رسانه‌ای و توجه بین‌المللی را به خود جلب کرده‌است. در مه ۲۰۱۶، پس از پیروزی در بیشترین ایالت‌ها و کسب بیشترین آرای رقابت مقدماتی حزب جمهوری‌خواه، تنها رقبای باقیمانده او کناره‌گیری کردند و ترامپ در ژوئیه رسماً نامزد حزب جمهوری‌خواه شد. ترامپ در انتخابات سراسری ۸ نوامبر ۲۰۱۶ با پیروزی بر هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات، مسن‌ترین و تنها کسی است که بدون هرگونه سابقه تصدی مناصب سیاسی یا نظامی به ریاست جمهوری آمریکا برگزیده شده و پنجمین کسی است که با کسب آرای مردمی کمتر از رقیبش به ریاست جمهوری برگزیده شده‌است.

ترامپ در ماه‌های نخست ریاست جمهوری خود، شمار زیادی از سیاست‌های باراک اوباما رئیس‌جمهور قبلی را برعکس کرد، آمریکا را از شراکت ترنس-پسیفیک و توافق پاریس خارج کرد، و بخش‌هایی از پیمان گرمی روابط با کوبا را لغو کرد. او نیل گرساچ و برت کاوانا را به دیوان عالی منصوب کرد. او ممنوعیتی بر ورود شهروندان شش کشور با بیشترین مسلمان (از جمله ایران) اعمال کرد.

از مهم‌ترین وقایع دوران ریاست جمهوری وی، باید به خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ترور قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس انقلاب اسلامی توسط ارتش ایالات متحده در خاک عراق،کشتن ابوبکر بغدادی رهبر دولت اسلامی عراق و شام (داعش) توسط ارتش آمریکا، دیدار تاریخی با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی،[ وقوع جنگ تجاری با چین، اقدام برای کشیدن دیوار بین مرز آمریکا و مکزیک خروج از شورای حقوق بشر سازمان ملل به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل و قرار دادن کلیت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست گروه‌های تروریستی اشاره کرد.

پس از این که او جیمز کومی اداره‌کننده اف‌بی‌آی را اخراج کرد، تحقیق و تفحصی به رهبری رابرت مولر به عنوان مشاور ویژه حقوقی نتیجه گرفت ترامپ و کمپین او از مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ منتفع شده‌اند، ولی شواهد کافی برای متوجه کردن اتهام توطئه یا تبانی با روسیه نیافت. مولر همچنین در مورد کارشکنی در برابر عدالت تحقیق کرد و گزارش نهایی او ترامپ را از این جرم نه تبرئه کرد و نه متهم. ترامپ بعدها پنج نفر از کسانی که در نتیجه تحقیق روسیه محکوم شده بودند را عفو کرد. پس از این که ترامپ از اوکراین خواست در مورد رقیب سیاسیش جو بایدن تحقیق کند، مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا او را در دسامبر ۲۰۱۹ به خاطر سوء استفاده از قدرت و کارشکنی در برابر کنگره ایالات متحده آمریکا استیضاح کردمجلس سنای ایالات متحده آمریکا، پس از خودداری از استماع شهادت شهود او را در فوریه ۲۰۲۰ از هر دو اتهام تبرئه کرد.

ترامپ انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ را به بایدن واگذار کرد ولی شکست را نپذیرفت. او در خصوص تقلب در انتخابات اتهاماتی دروغین طرح کرد، مسئولین حکومتی را تحت فشار قرار داد، ده‌ها شکایت بیحاصل برای به چالش کشیدن نتیجه انتخابات طرح کرد، و در سر راه انتقال قدرت به بایدن کارشکنی کرد. ترامپ چند ساعت پیش از شمارش تشریفاتی آرای الکتورال در ۶ ژانویه ۲۰۲۱، هوادارانش را گرد آورد و آنان را به راهپیمایی به سوی کاخ کنگره آمریکا تشویق کرد، که منجر به حمله به کاخ کنگره ایالات متحده شد. کنگره تخلیه شد، و پنج نفر در این آشوب مردند. هفت روز بعد مجلس نمایندگان ترامپ را بابت «تحریک به فتنه» استیضاح کرد.

جنایات آمریکا در عصر ترومن متعدد بود که یکی از آنها بمباران اتمی ساکنان غیر نظامی شهر های هیروشیما و ناکازاکی است.

جنایات آمریکا در عصر ترامپ نیز متعدد است که یکی از آنها ترور سرداران مبارزه با تروریسم و محاصره اقتصادی مردم ایران است ولی آیا واقعا ترومن بهتر از ترامپ بود. نظر شما چیست؟

از ترومن تا ترامپ آمریکا چه راهی را پیموده است.

3 نظرات
  1. زهرا می گوید

    جنایات ترامپ یکی دوتا نیست

  2. علی می گوید

    قاتل سردار سلیمانی باید محاکمه شود

  3. فرید می گوید

    ترامپ باعث شرم تاریخ است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.