کارآفرین برتر کشور که با سرمایه ۴ میلیونی کار را شروع کرد/ کارآفرینان سنگر تولید را خالی نگذارند

0 46
کارآفرین برتر کشور که با سرمایه ۴ میلیونی کار را شروع کرد/ کارآفرینان سنگر تولید را خالی نگذارند

خبرگزاری فارس ـ اردبیل؛ سرویس اجتماعی: این روزها یکی از مهم‌ترین مسائل روز کشور مباحث اقتصادی بوده و بحث و بررسی مسائل اقتصادی و تحلیل آینده پیش روی جامعه نقل محافل عمومی شده است و در این بین افرادی هستند که تمامی مشکلات اقتصادی حاکم بر جامعه را بر گردن تحریم انداخته و برخی از مسؤولان نیز با استفاده از این موضوع تحریم‌ها را مقصر اصلی برخی کاستی‌ها و مشکلات اقتصادی دانسته و این‌چنین بهانه تحریم را پوششی بر سو مدیریت‌های خود قرار داده‌اند.

اما در این بین افراد و جوانانی مبتکر، انقلابی و متخصص بدون توجه به چنین تنگناهایی که از باب تحریم برای کشور به وجود آمده این موضوع را به فرصتی برای نشان دادن قدرت و توانایی جوان ایرانی قرار داده و پا در عرصه علمی و تولیدی با اتکا به توان داخلی کشور قرار داده‌اند.

چند ماه پیش در جشنواره فن‌آوران بسیج استان اردبیل بود که با جوانی مبتکر و خلاق آشنا شدم، چهره‌ای شاداب و فعال که در اولین برخورد می‌شد به توانمندی و توانایی‌اش در عرصه‌های علمی پی برد.

چهره و رفتار کنجکاوش در این جلسه که با حضور سایر فناواران برتر استان برگزار می‌شد، قابل مشاهده بود، با اینکه خودش تولید کننده بود ولی باز با سایر تولیدکنندگان نیز هم صحبت می‌شد و جملات و کلمات انگیزشی را به آن‌ها منتقل می‌کرد.

فردی که در اوج تحریم‌ها و زمانی‌که برخی افراد تحریم‌ها را سدی محکم بر توسعه کشور دانسته و تمامی مشکلات را بر گردن تحریم می‌انداختند با اتکا به توان داخلی و بهره مندی از قدرت علمی خود و سایر همکارانش توانسته کارخانه‌ای برای طراحی و ساخت ماشین آلات و دستگاه‌هایی که نمونه خارجی داشته و به دلیل تحریم‌ها ورود این دستگاه‌ها به کشور با محدودیت مواجه شده راه‌اندازی کند.

حسن مددی، فن‌آور، مخترع و تولیدکننده‌، یکی از جوانان انقلابی است که بدون حتی دریافت تسهیلات برای بیش از ۱۵۰ نفر اشتغال ایجاد کرده و بدون هیچ‌گونه بهانه‌ای با استفاده از توان علمی و تخصص خود و سایر مهندسان این خطه به فکر رفع تحریم و فرصت‌سازی برای کشور افتاده و ایده‌های جدید خود را با ساخت دستگاه‌های مختلف در حوزه فناوری و تولید به مرحله عمل رسانده است.

یکی از مهم‌ترین اقدامات این کارآفرین جوان و مبتکر، بومی‌سازی و ساخت دستگاه تولید ماسک در اوج شیوع ویروس کرونا است به گونه‌ای که در زمان آغاز شیوع ویروس کرونا در کشور مشکلات مردم برایش دردآور بوده و از این رو برای خدمت به مردم و رفع مشکلات آنها وارد عرصه تولید دستگاه ماسک شده و پس از موفقیت در تولید این دستگاه‌ها به سراسر کشور ارسال کرده است و در راستای رفع نیاز ماسک استان اردبیل و کشور، خود نیز وارد عرصه تولید ماسک با ظرفیت روزانه یک میلیون عدد شده است.

گپ و گفت کوتاهی با وی در جشنواره فن‌آوران بسیج استان اردبیل داشتیم و یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که این کارآفرین بدان تاکید کرد، این بود که؛ سردار شهید سلیمانی را الگوی خود معرفی کرد و تولیدکنندگان را رزمندگان جبهه جنگ اقتصادی می‌دانست، تصمیم گرفتیم در  فرصتی بهتر پای سخنان او بنشینیم و ببینیم در چنین وضعیت دشوار اقتصادی چطور می‌توان یک کارآفرین و مخترع برتر بود.

ذهن خلاق و علاقه به نوآوری از خصایص دوران نوجوانی‌ام بود

فارس: کمی از خودتان برایمان بگوئید؟

مددی: من متولد سال ۱۳۶۰ در اردبیل هستم که مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در رشته الکترونیک به پایان رسانده و بلافاصله وارد عرصه تولید و فناوری شدم  و همچنین در یک برهه کارمند کارخانه ذوب آهن اردبیل بودم.

از همان دوران نوجوانی ذهنی خلاق داشته و نسبت به اتفاقات پیرامون زندگی با دیدی متفاوت می‌نگریستم و همواره به دنبال ساخت و تولید اجزای جدید بودم و در نهایت نیز به لطف خدا این ذهن و قوه فعال در دوران بزرگسالی به ثمر نشسته است.

فارس: ساخت ماشین آلات در حوزه تولید را از کجا و چگونه شروع کردید؟

مددی: با توجه به علاقه‌ای که به ساخت ماشین‌های الکترونیکی و هوشمند داشتم پس از فراگیری کامل علم مربوط به آن و تحصیل در رشته الکترونیک در سال ۸۵ سی‌ان‌سی‌های دوبعدی و سه بعدی و ماشین‌های هوشمندی را که تحت برنامه کار می‌کردند را ساختم.

در ادامه توفیق حاصل شد تا ماشین‌آلات تولید ذغال از خاک اره را تولید کنم که توسط این دستگاه ذغال به اصطلاح چینی تولید می‌شود.

با ساخت دستگاهی معروف به دستگاه اردبیل کارآفرین برتر شدم

فارس: شنیده‌ایم به‌عنوان کارآفرین برتر در برنامه پایش انتخاب شده‌اید ماجرای این افتخار چه بود؟

مددی: برای اولین بار در ایران بنیان تولید ذغال از خاک اره را بنا نهادم و ساخت این دستگاه را ادامه دادم به سراسر کشور ارسال کردم و اکنون نیز استان اردبیل در تولید این نوع ذغال در کشور پیش‌رو و به عنوان قطب ذغال کشور مطرح است.

پس از تولید این ماشین‌ها توانستم به عنوان کارآفرین برتر انتخاب شوم و در ادامه به هر جای کشور که این دستگاه‌ها ارسال شده بود به تولیدکنندگان آموزش کامل کار با این دستگاه را دادم و اکنون محصولات این دستگاه تولیدکننده ذغال به کشورهای مختلف صادر می‌شود.

تمامی قطعات ماشین ذغال در اردبیل ساخته شده و صد درصد بومی است و اکنون این دستگاه به دستگاه اردبیل معروف است و در واقع در صنعت، مهم خط شکنی و ابداع یک روش جدید برای تولید یک محصول خاص است که این موضوع سبب می‌شود در ادامه بسیاری از آدم‌ها با استفاده از این ابداع صاحب کار شوند.

فارس: سایر دستگاه‌های مهمی که تولید کردید چیست؟

مددی: موفق شدیم راکتوری تولید کنیم که وقتی لاستیک و پلاستیک در درون آن ریخته می‌شود؛ پس از فعل و انفعالات درون دستگاه مواد سوختی تولید می‌شود.

در اردبیل کارگاه تولید این راکتورها را ایجاد کردیم که درحال حاضر ۱۵ نفر در آن مشغول هستند و تاکنون ۵ دستگاه تولید شده که دو دستگاه آن در اردبیل مستقر است و به‌طور میانگین هر سه ماه می‌توان یک دستگاه تولید کرد.

قیمت بالا و مشکلات در واردات، عامل تولید دستگاه تولید ماسک

فارس: چگونه از تولید ماسک به تولید دستگاه ماسک رسیدید؟

مددی: پس از شیوع ویروس کرونا در کشور و نیاز مبرم به استفاده از ماسک و تولید آن، با چند تن از همکاران قصد داشتیم از بازار دستگاه تولیدکننده ماسک بخریم تا نیاز استان در خصوص ماسک رفع شود اما قیمت بسیار بالای این دستگاه‌ها ما را از تصمیمان منصرف کرد.

اما این منصرف شدن صرفا از خرید دستگاه بود و تولید ماسک هنوز در اولویت کاریمان بود، لذا تصمیم گرفتیم دستگاه تولید کننده ماسک بسازیم و در این امر نیز موفق بودیم و توانستیم تا امروز ۵۰ دستگاه بسازیم و به سراسر کشور صادر کنیم.

دستگاه به کار گرفته شده در کارگاه تولید ماسک اردبیل ظرفیت تولید روزانه یک میلیون ماسک را دارد و از این حیث رتبه دوم تولید ماسک کشور را به اردبیل اختصاص داده‌ایم.

فارس: چند نفر در مجموعه ماشین‌سازی و تولید ماسک شما کار می‌کند؟

مددی: در حوزه ماشین‌سازی و کارگاه تولید ماسک مجموعا بیش از ۱۵۰ نفر مشغول به کار هستند.

برای موفقیت فقط باید ایستاد و تلاش کرد و یقینا به سمت هر چیزی که حرکت کنیم آن هم به سمت ما خواهد آمد و موفقیت مرهون حرکت است حرکتی که علمی و هدف‌دار باشد.

روحیه بسیجی و صبر و استقامت رمز موفقیت است

فارس: به عنوان یک رزمنده اقتصادی در دوران تحریم عامل موفقیت خود را در چه می‌بینید؟

مددی: در سال ۸۵ با ۴ میلیون تومان قرض کارهای خود را در حوزه فناوری شروع کردم و سرانجام پس از فراز و نشیب‌های فراوان توانستم به موفقیت‌های اولیه برسم و سرمایه خود را افزایش دهم.

اکنون کارگاهایم با سرمایه ۲۰ الی ۳۰ میلیارد تومان فعال هستند و برای آینده برنامه‌های بهتر و متنوع‌تری را داریم.

واقعیت امر این است که داشتن روحیه بسیجی و هدفمند بودن با بهره‌مندی از صبر و استقامت تاثیر بسزایی را در رسیدن به موفقیت دارد و من با استفاده از این عوامل توانستم بدون دریافت هیچ حمایت و تسهیلاتی از سوی دولت به کار و فناوری ادامه دهم.

فارس: چگونه می‌توان بدون دریافت تسهیلات حیات کارگاه‌های تولیدی را دوام بخشید؟

مددی: خداوند متعال می‌فرماید بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را و این یعنی ما انسان‌ها کافی است از خدا بخواهیم و خدا قدرت و عزم کافی را برای رسیدن به خواسته‌هایمان به ما اعطا خواهد کرد و ما دیگر به هیچ کس در رسیدن به موفقیت‌ها نیاز نخواهیم داشت.

بله، می‌توان بدون دریافت حمایت و تسهیلات از دولت مرزهای موفقیت را پشت سر گذاشت و من این را ثابت می‌کنم فقط باید ایستاد و تلاش کرد و با هر شکستی از هدف خود دست نکشید.

سیاست‌های دولت بیشتر از حمایت، ضد تولید است

فارس: حمایت از تولیدکنندگان را چطور می‌بینید؟

مددی: واقعیت ماجرا این است که در یک طرف بسیج و سپاه را داریم که جانانه به دنبال حمایت از تولید و رونق دهی به کسب و کار هستند و این را در میدان عمل نیز نشان داده‌اند، اما در طرف دیگر برخی مسؤولان اجرایی و دولتی قرار دارند که به نظر من آن‌ها ضد تولید هستند و سیاست‌های غلطشان در این حوزه شاهدی بر این مدعاست.

ناسازگاری مغرضانه با تولیدکنندگان/ فروش پارچه به تولیدکنندگان ماسک به قیمت دلخواه و نجومی!

فارس: آیا در این بازه زمانی مشکلاتی را نیز داشته‌اید؟

مددی: بنده یک کارخانه راکد را که ۱۵ سال به تعطیلی کشانده شده بود را خریداری کرده و احیا نمودم و در آن کارگاه ماشین سازی به راه انداختم اما برای نمونه شرکت برق استان اردبیل به دلیل بدهی‌های مالک گذشته که به میزان ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده از راه اندازی مجدد انشعاب برق به این واحد صنعتی علی‌رغم آمادگی ما برای پرداخت بدهی‌ها در حد معقول امتناع کرده و مبلغ هنگفتی به میزان ۱۵۰ میلیون تومان برای نصب مجدد برق این کارخانه درخواست می‌کنند و در حال حاضر با استفاده از ژنراتور نیاز کارخانه را برطرف می‌کنیم و این موضوع با اخلاق و اساس حمایت از تولیدکنندگان مغایرت دارد و به همین دلیل است که می‌گویم برخی مسؤولان ضد تولید هستند.

در کنار آن یکی دیگر از مشکلات ما در تولید ماسک است به‌طوری‌که قیمت مصوب هر تن پارچه برای تولید ماسک ۹۰ میلیون تومان بوده که به هیچ وجه توجهی به این قیمت نشده و پارچه به قیمت ۵۰۰ میلیون تومان به دست ما رسید و نکته جالب‌تر اینکه با وجود چنین قیمت بالایی برای تهیه پارچه حتی اجازه واردات آن را ندادند و مجاب شدیم پارچه ۵۰۰ میلیونی را بخریم.

تمامی این تفاوت قیمت‌ها حاکی از حضور پر رنگ دلالان در بازار پارچه است که سود اصلی نیز به جیب آن‌ها می‌رود و دولت نظارتی ندارد.

فقط روحیه جهادی مرا در خط تولید و فناوری نگه داشته است

فارس: سخن پایانی؟

مددی: در مجموع فقط حرکت جهادی مرا در خط تولید و فناوری نگه داشته است و اگر حرکت جهادی و بسیجی نباشد به هیچ برکت و موفقیتی نمی‌توان دست یافت و این روحیه است که مرا در پای کار نگه داشته است.

کار باید برای خدا و رفع مشکلات مردم باشد و جوانان می‌توانند با اتکا به پروردگار متعال و با الگو قرار دادن مجاهدان و شهدای عزیز راه‌های بسیار سختی را به آسانی سپری کرده و اجازه ندهند تا یأس و ناامیدی بر آنها چیره شود. قطعا کشور عزیزمان با اتکا به توان جوانان این مرز و بوم روز به روز شاهد افتخارات علمی و رفع بسیاری از مشکلات خواهد بود.

به تمام تولیدکنندگان توصیه می‌کنم در این برهه تحریم اقتصادی رزمنده‌وار با جان و دل برای سرافرازی ایران اسلامی و مردم غیور آن، سنگر تولید را خالی نگذارند و به آینده امیدوار باشند.

تهیه و تنظیم: حامد قادری ـ مهران عقلمند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.