آمریکا قرار گرفتن انصارالله یمن در فهرست تروریستی را بازنگری می‌کند

0 6

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

یک سخنگوی این وزارتخانه بامداد شنبه گفت که دولت جدید آمریکا قصد دارد هر چه زودتر این بازنگری را به نتیجه رسانده و درباره آن تصمیم گیری کند.

«آنتونی بلینکن» گزینه جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا برای هدایت وزارت خارجه هفته گذشته اعلام کرد که واشنگتن در این تصمیم بازنگری خواهد کرد.

«جیک سالیوان» نامزد مشاور امنیت ملی در دولت بایدن نیز مخالفت خود را با تصمیم دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا برای تروریستی خواندن انصارالله یمن اعلام کرد و گفت که این اقدام فقط رنج بیشتری بر مردم این کشور تحمیل می‌کند.

وزارت خارجه دولت ترامپ روز ۲۲ دی ماه اعلام کرد که قصد دارد نام جنبش انصارالله یمن را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد. «مایک پمپئو» وزیر خارجه پیشین آمریکا نیز گفت که وزارتخانه تحت امرش تصمیم خود برای قرار دادن نام انصارالله در فهرست «سازمان تروریستی خارجی» را به کنگره ابلاغ کرده است.

این تصمیم با مخالفت‌های گسترده بین المللی و داخلی در آمریکا مواجه شد. ۲۶ عضو مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به پمپئو نسبت به تروریستی خواندن انصارالله یمن اعتراض کردند و خواستار ارائه اطلاعات لازم برای این تصمیم شدند.

در نهایت، آمریکا چند سازمان و گروه بین‌المللی از جمله سازمان ملل و صلیب سرخ را از تحریم‌های خود علیه جنبش انصارالله یمن معاف کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا سه‌شنبه شب در یادداشتی در تارنمای خود اعلام کرد که هدف از معافیت‌ها این است که گروه‌های امدادرسانی بتوانند از پروژه‌های انسان‌دوستانه، ایجاد دموکراسی، آموزش و حفاظت از محیط زیست در یمن حمایت کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.