جهادگران رحمانی در محراب خدمت

0 26
جهادگران رحمانی در محراب خدمت

به گزارش فارس از تبریز، معصومه درخشان– جوانان جهادی در همه حال گوش به فرمان مقام معظم رهبری هستند و صحبت‌های ایشان فصل‌الخطاب فعالیت‌ها و اقدامات جهادی جوانان است.

بعد از صحبت‌های مقام معظم رهبری مبنی بر حضور دوباره نیروهای جهادی بسیجی در عرصه میدان مبارزه با کرونا، اعضای گروه جهادی شهید آیت الله مدنی(ره) تبریز هم گرد هم آمده و در یک اقدام ابتکاری و جدید با شعارنویسی روی زمین، درصدد برآمدند نسبت به رعایت اصول بهداشتی و استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی پیام‌های هشداردهنده‌ای را به عموم شهروندان اطلاع ‌رسانی کنند.

شعارنویسی کرونایی با کلیشه‌ها

حجت رستم‌پور، طلبه جهادی گروه جهادی شهید آیت الله مدنی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز درباره چگونگی آغاز این طرح گفت: گروه جهادی شهید آیت الله مدنی (ره) بعد از دستور اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر ورود دوباره نیروهای جوان مومن صالح به عرصه مبارزه با کرونا، بار دیگر کنار هم جمع شده و اقداماتی را که قابلیت اجرایی داشتند را بررسی کردند.

وی ادامه دهد: تصمیم بر این شد که علاوه بر اینکه دوباره در بحث ضد عفونی فعال می‌شویم، یک ابتکار جدید به کار بگیریم و آن هم شعارنویسی روی زمین بود.

این فعال اجتماعی افزود: کلیشه ‌هایی را با شعارهای اقناعی برای متقاعد کردن همشهریان عزیزمان نسبت به جدی گرفتن کرونا و تاکید بر استفاده از ماسک و توجه دادن به آمار تلفات کرونا تهیه کردیم و آن شعارها را به صورت رنگی در محلات و معابر روی زمین و در مقابل دید افراد نوشتیم.

فرمانده پایگاه مقاومت  شهید بقایی تبریز، در مورد انتخاب مکان برای نوشتن این شعارها خاطرنشان کرد: از اقدامات بعدی در این راستا شعارنویسی در مقابل نانوایی‌ها، بانک ها و مراکز پر تجمع بود که در این مرحله هم کلیشه‌هایی با طرح کفش و با شعار “فاصله اجتماعی را رعایت کنیم”، محل استقرار افراد را مشخص کرده در بین آنها شعارهای مدنظر و ذکر شده را نوشتیم.

طلبه جهادی حوزه علمیه تبریز،در ادامه با اشاره به اقدامات  بعدی این گروه جهادی افزود: در کنار همه این اقدامات، تهیه بسته‌های معیشتی و کمک به نیازمندان و تسویه بدهی نیازمندان کرونایی  توسط اعضای این گروه انجام شد و برای آینده نیز برنامه‌های دیگری تدارک دیده شده است.

فعالیت این گروه جهادی به ایام خاصی از سال  خلاصه نمی‌شودٰ  چنانچه وی در این زمینه گفت: فعالیت این گروه در تمام طول سال جریان دارد، بیش از ۵۰ نفر از طلبه‌های حوزه علمیه تبریز و تعدادی از بسیجیان عضو این گروه جهادی هستند و البته دوستان دانشجو نیز در کنار ما بوده و فعالیت دارند. باید گفت اعضای این گروه ثابت بوده و تعدادی از آنان در اجرای برخی برنامه‌ها متغیر هستند.

وی با اشاره به اولین اقدامات این گروه جهادی اظهار داشت: زمانی که در سال ۹۱ زلزله سختی در شهرستان ورزقان رخ داد و خسارت‌های زیادی به به بار آورد،طلبه‌های جهادی رهسپار این منطقه زلزله‌زده شده و از هر ‌کاری که برایشان مقدوربود دریغ نکردند. البته قبل از زلزله ورزقان جسته و گریخته فعالیت داشتیم ولی بعد از این حادثه فعالیت‌های جهادی خود را منسجم‌تر و ساماندهی کرده و طلبه‌ها خودجوش این گروه جهادی را ایجاد کردند.

کارهای فرهنگی در مناطق محروم

مناطق کم برخوردار و حاشیه تبریز طی سال‌های اخیر مجاهدت‌های بیشمار طلبه‌های جهادی را فراموش نخواهند کرد. مجاهدت‌هایی که طلبه‌های جوان در قالب گروه‌های جهادی هر چه در توان دارند به کار می‌گیرند تا شریک درد و غم افراد ناتوان و فقیر در مناطق محروم و کم برخوردار باشند.

رستم‌پور، در مورد فعالیت‌های فرهنگی این گروه جهادی خاطرنشان کرد: در حال حاضر فعالیت‌های جهادی این گروه به کارهای فرهنگی در مناطق محروم و کم برخوردار تبریز سوق داده شده به طوری که برگزاری کلاس‌های آموزشی دینی، تقویتی و ورزشی از مهم‌ترین برنامه‌های این گروه جهادی است.

وی تاکید کرد:تمام تلاش این گروه جهادی استفاده از ظرفیت نهادها و ادارات به نفع نوجوانان و جوانان در مناطق محروم است به طوری که هزینه‌ای برای آنها نداشته باشد یا اینکه بسیار کم و اندک باشد.

کار جهادی تنها در میدان جنگ نیست

طلبه جهادی حوزه علمیه تبریز، ادامه داد: ما معتقدیم کار جهادی تنها در میدان جنگ نظامی جنگیدن نیست، حتی بیل و کلنگ به دست گرفتن برای کارهای عمرانی هم  نیست، بخش عمده‌ای از کار جهادی کار فرهنگی و آموزشی است و ما در طول سال عمده فعالیت خود را به بخش فرهنگ معطوف کرده‌ایم.

وی، یکی از اقدامات گروه‌های جهادی را در ابتدا ضدعفونی کردن معابر و محلات اعلام کرد و افزود: در کنار ضدعفونی کردن محلات و معابر به اهالی منطقه اعلام کرده بودیم که هر کدام از آنها می‌خواهد که منزلش ضدعفونی شود، به یکی از اعضای گروه‌های جهادی اطلاع دهد و برای این کار شماره تماس یکی از اعضا را در اختیار اهل محل قرار دادیم تا دسترسی راحت تر باشد.

همچنین همکاری با اداره بهداشت و ضدعفونی کردن منزل ۵۰۰ نفر از مبتلایان به کرونا از دیگر اقدامات این گروه‌های جهادی بود.

وی، یکی از اقدامات مهم این گروه جهادی را ایجاد ارتباط و برقراری اتحاد بین گروه‌های جهادی تبریز اعلام کرد و گفت: برای هم افزایی و تعامل گروه‌های جهادی تبریز با همدیگر آنها را در یک جلسه مشترک کنار هم جمع کرده و با همدیگر آشنا کردیم. این تعامل و هم‌افرایی باعث شد هر کدام از گروه‌های جهادی تجهیزاتی که لازم داشتند را از ظرفیت همدیگر استفاده کرده و اعتماد بسیار زیادی بین گروه‌های جهادی ایجاد شد.

رستم‌پور با اشاره به شاد کردن دل مومن لظهار داشت: در سفارشات دینی به شاد کردن دل یک مومن بسیار سفارش و تاکید شده است، وقتی یک فرد به صورت مستقیم یا با واسطه گره از زندگی و مشکل یک فرد را حل کند خداوند گشایشی در زندگی او ایجاد کرده و بلایا را از زندگی فرد باز می‌کند. روزی‌ها برکت پیدا کرده و مشکلات حل می‌شود و از جایی که انسان فکرش را نمی‌کند رزق و روزی او فراوان می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.