«اربیل» محل ورود و خروج نیروهای آمریکایی در عراق، بدون اطلاع بغداد

0 26
«اربیل» محل ورود و خروج نیروهای آمریکایی در عراق، بدون اطلاع بغداد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یکی از فرماندهان الحشد العشائری در استان نینوی، می‌گوید که گذرگاه «سیمالکا» که عراق و به طور مشخص منطقه کردستان عراق را به سوریه متصل می‌کند، از سوی نیروهای آمریکایی برای ورود و خروج غیرقانونی از عراق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

«ابوبدر الشمری» فرمانده «حشد شمر» از زیرمجموعه‌های الحشد الشعبی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومه» توضیح داد: نیروهای آمریکایی به صورت دوره‌ای نیروهای خود در شمال سوریه و نیروهای حاضر در شهر اربیل را تغییر می‌دهند و این نیروها براحتی جا به جا می‌شوند.

وی افزود: ورود نیروهای آمریکایی به عراق از طریق گذرگاه سیمالکا که از ناحیه «ربیعه» می‌گذرد، صورت می‌گیرد و آمریکایی‌ها اغلب از این مسیر برای ورود به عراق و انتقال به استان الانبار و استقرار در پایگاه عین الاسد استفاده می‌کنند.

الشمری تصریح کرد که ورود نیروهای آمریکایی و خروج آنها از عراق، بدون اطلاع نیروهای امنیتی و طرف‌های مسئول در دولت عراق صورت می‌گیرد و این یک تخلف و نقض حاکمیت کشور به شمار می‌رود. زیرا ورود و خروج این نیروها باید با اطلاع طرف‌های رسمی صورت گیرد.

گذرگاه سیمالکا، منطقه کردستان عراق را به سوریه از جهت شمال مرتبط می‌کند و تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد)، وابسته به آمریکا قرار دارد. ورود و خروج نیروهای آمریکایی بدون اطلاع مقامات دولت مرکزی عراق یکی از موارد اعتراض سیاستمداران، رهبران احزاب و نمایندگان عراقی است و آنها خواستار ثبت هرگونه تحرک این نیروها به ویژه در منطقه کردستان هستند.

تاکنون گزارش‌های متعددی در باره نحوه ورود نیروهای آمریکایی از شمال شرقی سوریه به پایگاه نظامی الحریر در اربیل منتشر شده که همگی بر این امر که آمریکایی‌ها پس از عبور از جاده سحیله ربیعه و گذرگاه مرزی سیمالکا وارد  اربیل می‌شوند، صحه می‌گذارد. خروج نیروهای مذکور و انتقال به سوریه نیز از همین مسیر صورت می‌گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.