طلبه آچار به دستی که آداب و رسوم غلط را ورانداخت+عکس

0 36
طلبه آچار به دستی که آداب و رسوم غلط را ورانداخت+عکس

خبرگزاری فارس ـ گروه مسجد و هیأت ـ امیرحسین کسائی: سال‌های سال است که از اسراف و برخی رسوم غلط و انحرافی در مراسم عزا و عروسی شنیدیم. همیشه هم در این مواقع انگشت اشاره مردم به سمت روحانیون و علماست که چرا کاری نمی‌کنند و چرا حرفی نمی‌زنند. از هزینه تالار، لباس و ماشین و … عروسی گرفته تا تاج گل، سنگ قبر آن چنانی و حضور خواننده با دف و نی در مجالس ختم و ترحیم همه هزینه‌ها گزاف و اضافی است که به خصوص برای متوفی اثری ندارد. روحانیون و علما در رسانه بارها برای جلوگیری حرف زده‌اند اما یک طلبه ۳۰ ساله برای حل این مشکل در روستای خود عملیاتی به میدان آمده است.


حجت‌الاسلام مجید عمویی‌نسب امام محله روستای توتنده

طلبه‌ای که در ۲۵ سالگی امام محله شد

حجت‌الاسلام مجید عمویی‌نسب، طلبه سطح  ۲ سفیران که اصالتش چهارمحال و بختیاری است، اما ۵ سالی است که برای تبلیغ به مسجد امام علی(ع) روستای توتنده شهرستان دنا استان کهگیلویه و بویراحمد رفته است. روستایی که دارای ۱۷ شهید دوران دفاع مقدس است. او می‌گوید: «این روستا حدوداً چهار هزار نفر جمعیت دارد و در ۱۵کیلومتری شهر سی‌سخت که از مناطق توریستی استان است، واقع شده است. شغل اکثر مردم این روستا کشاورزی است، اما متاسفانه با توجه به اینکه هتکارها زمین قابل کشت در روستا وجود دارد، به خاطر نبود آب کشاورزی بی‌استفاده مانده‌اند. در منطقه ما همواره مبلغین تبلیغی با میانگین سنی ۴۰ سال به بالا حاضر می‌شدند و این برای اولین‌بار بود که جوانی به میان آن‌ها آمده بود.»


برگزاری جلسه با ریش سفیدان محله برای رفع رسم و رسومات غلط در عزا و عروسی

حذف آداب و رسم غلط عزا و عروسی

این طلبه از زمانی که وارد روستا به عنوان امام محله می‌شود، کاغذی دست می‌گیرد و شروع به نوشتن معضلات و مشکلات مردم می‌کند. در بررسی‌هایش در سه ساله اول به این نتیجه می‌رسد که در مراسم عزا و شادی مردم هزینه‌های هنگفت اضافه‌ای رسم شده است که به خواننده و پوسترهای عکس و سنگ‌های قبر میلیونی و … داده می‌شود. او می‌گوید: «با بررسی دقیقی که داشتم دیدم در طول سه سال فقط خواننده‌ها ۵۰ میلیون تومان از مجالس ختم مردم کاسبی کرده بودند. البته این عدد از افرادی به دست آمد که به من گفتند و بسیاری هم بودند که از گزارش من مغفول مانده بود. در حالی که خواندن این افراد واقعا سودی برای میت نداشت و لااقل اگر مداحی بود و ذکر اهل بیت گفته می‌شد، ثوابی به میت می‌رسید.»

حجت‌الاسلام عمویی‌نسب برای حل این مشکل ریش سفیدان روستا را جمع می‌کند و این معضلات را برای آن‌ها شرح می‌دهد و موفق می‌شود این رسم غلط را حذف کند و قاریان قرآن و مداحان اهل بیت را در مراسم‌ها جایگزین کند که همه هزینه چندین برابر کمتر می‌گرفتند و هم اینکه ذکر خدا و پیامبر را می‌گفتند.


حجت‌الاسلام عمویی‌نسب در روستا واسطه ازدواج بیست زوج جوان شده است

پادرمیانی برای ازدواج ۲۰ زوج

در زمینه عروسی هم در این روستا کارهایی با هزینه‌های سنگین و کمرشکن رسم شده بود. مجلس حتما باید در تالار برگزار می‌شد، ارکستر خاصی دعوت می‌شد و مهریه‌ها هم سنگین تعیین می‌شد. این امام محله برای حذف این رسم و رسوم که همه ناشی از چشم و هم چشمی بود، هم آستین بالا زد. او می‌گوید: «حذف این رسم‌های عروسی به مراتب سخت‌تر از مجالس عزا بود، اما تاحدودی موفق شدم البته عده‌ای هم پیروی نکردند. من در زمینه عروسی سنت واسطه‌گری را نیز مجدد احیا کردم، الحمدلله با معرفی و پادرمیانی بنده، بانی ازدواج ۲۰ زوج شدم.»


حجت‌الاسلام عمویی نسب خود فوتبالیست و پا به توپ است و با جوانان و نوجوانان در سالن ورزشی بازی می‌کند

جذب جوانان با فوتبال و کیوکوشین 

این طلبه اهل ورزش هم بود، خودش در فوتبال پا به توب بود و در زمینه دفاع شخصی هم دوره دیده بود. او با جوانان و نوجوانان محل در سالن ورزشی پا به توب می‌شد و در مسجد برای آن‌ها کلاس آموزش دفاع شخصی کیوکوشین به راه انداخته بود. او می‌گوید: « برگزاری این گونه برنامه‌ها موجب جذب نوجوانان و جوانان به بنده شده بود، طوری که الحمدلله برای هرکاری که بنا داشتیم در مسجد اجرایی کنیم، ۱۰ تا ۱۵ جوان همواره کنار دست من بودند که پتانسیل خوبی برای کارها بود. علاوه بر این هر چندهفته یکبار همایش پیاده روی برگزار می‌کنیم و با قرعه‌کشی در میان حاضران، هدایایی به آن‌ها می‌دهیم که با استقبال بی‌نظیری مواجه شده است.»


برگزاری مجالس عزاداری محرم هرشب به یاد یک شهید

احیای سنت روضه خانگی در روستا

همسر این روحانی نیز دروس حوزوی را گذرانده است و عصای دست او در اجرای برنامه های فرهنگی و تبلیغی برای قشر بانوان است. محرم امسال سنت روضه‌های خانگی با همت همسر این امام محله در روستا احیا شد و روزانه ۱۰ جلسه روضه خانگی در خانه روستاییان برگزار شد. او می‌گوید: «به دلیل کرونا امکان برگزاری جلسات عزاداری مثل هرسال نبود اما امسال در کنار روضه‌های خانگی جلسه هیأت محرم  را هرشب به یاد یک شهید برگزار کردیم که با استقبال بسیاری مواجه شد. هرشب عکس شهید را در بالای مجلس قرار می‌دادیم و خانواده شهید نیز در حد توان مقدمات مثل ماسک و … را فراهم می‌کردند. این جلسه ما در سطح استان رتبه اول را به دست آورد. بعد از محرم ۵۰فرش مسجد را با کمک جوانان در رودخانه شستیم. علاوه بران همسرم برای بانوان کلاس احکام برگزار می‌کند و برای دختران جوان و نوجوان برنامه قصه‌گویی در صحرا را دارد که با جمعی به صحرا می‌روند و برایشان قصه می‌گوید و کتاب می‌خواند»

تربیت یک گوینده صداوسیما در روستا

این طلبه جوان معتقد است هم محله‌ای‌هایش در تکلم به زبان فارسی دچار مشکل هستند که این امر در دانشگاه و مجامعی که غیر از گویش لری باید صحبت داشته باشند نقطه ضعفی برای آن‌هاست. او برای رفع این مشکل در مسجد کلاس فن بیان برگزار کرد و می‌گوید: « این کلاس با استقبال مردم مواجه شد که حتی موجب بروز استعدادهای آن‌ها شد و یکی از خواهران روستا از این کلاس برای اجرا به صداوسیما راه  صحیفه و چندین حافظ کل قرآن را تربیت کرده‌ایم.»


پرورش حافظ قرآن و صحیفه سجادیه در میان نوجوانان و جوانان روستا

طلبه آچار به دست

حجت‌الاسلام عمویی نسب پشت میز نشین نیست و علاوه بر اینکه در نهادهای دولتی پیشنهاد کار به او داده شده اما قبول نکرده و تبلیغ را دوست دارد. او ورزشکار است و آچار به دست و فنی است. بسیاری از خانه‌ها و مدرسه‌های روستا از لحاظ عمرانی مشکل داشته است و این طلبه خود به همراه فرمانده پایگاه بسیج و جمعی از جوانان برای مرمت خانه‌ها به میدان رفته است. او می‌گوید: « سقف ۱۱ خانه روستا را تاکنون ایزوگام کرده‌ام و در مدت کرونا که مدارس تعطیل بود، لوله‌کشی تمامی مدرسه‌های روستا را تعویض کردیم. به کمک جمعی از خیریه حلقه‌ای ۷۰ نفره را تشکیل دادیم که هرکدام ماهانه مبلغی را برای کارهای فرهنگی و خدماتی به صندوق می‌دهند. تمامی کارهای صورت گرفته برای مرمت خانه‌ها و مدارس از محل کمک‌های این خیرین بوده است.»


مرمت خانه‌های مردم به همت امام محله با کمک جوانان

وقف ۱۴ درخت برای امام حسین و مسجد

باتوجه به فقر مردم روستا، برخی روی آوردن به قطع کردن درختان بلوط و درست کردن ذغال اما حجت‌الاسلام عمویی نسب علاوه بر کمک به آن‌ها برای پرهیز از این کار تاکنون هزار اصله درخت بلوط نیز با کمک بسیج کاشته است. او یک رسم وقف درخت هم راه‌اندازی کرد که در این خصوص می‌گوید: باتوجه به اینکه عده ای از اهالی در سطح روستای ما باغ دارند که با صاحبان آن صحبت کردم تا در هر باغ یک درخت را برای امام حسین(ع) و مسجد وقف کنند که تاکنون ۱۴ درخت گردو، سیب  و زردآلو وقف شده است و از درآمد آن کارهای فرهنگی در روستا انجام می‌شود. برگزاری اردوهای زیارتی مشهد مقدس و کربلای معلی از برنامه‌های ما از این محل است که الحمدلله امروز اکثریت اهالی روستا مشرف به کربلا شده‌اند. با کمک مردم و پیگیری این امام محله زمینی نیز از سوی مردم وقف شده است تا در دو طبقه پایگاه بسیج خواهران و برادران احداث شود.»


حجت‌الاسلام عمویی نسب در برنامه‌های مختلف همراه مردم است

پرداخت وام برای اشتغال زایی روستاییان

در زمینه اشتغال زایی که کلید اساسی حل مشکلات روستا است هم این طلبه جوان فعال بوده است. او با کمک سپاه صندوق قرض‌الحسنه‌ای ایجاد کرده است که ۲۰۰ عضو دارد و ماهانه از ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان به صندوق واریز می‌کنند و از محل آن به افراد وام اشتغال‌‌زایی داده می‌شود. عمویی نسب می‌گوید: « بنا داریم در ماه آینده به ۷۰ نفر از این محل وام ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومانی پرداخت کنیم. با کمک بنیاد برکت و جهاد کشاورزی برای اشتغال‌زایی مردم کاشت زعفران، زنبور داری،گیاهان دارویی، پرورش مرغ و قارچ را راه‌اندازی کردیم. برگزاری کلاس‌های اشتغال‌زایی برای حدود ۴۰ نفر از اهالی روستا تحت نظربنیاد برکت درحال برگزاری است.»


راه‌اندازی مرکز نیکوکاری توتنده برای کمک به نیازمندان

کمک ۲۲۰  میلیونی برای مردم برای رفع مشکلات کرونایی

در دوران شیوع کرونا هم در این محله با همت امام خود و کمک مردمش برای رفع مشکلات مردم به میدان آمدند. حجت‌الاسلام عمویی نسب می‌گوید: « با شیوع ویروس کرونا برای رفع مشکلات مردم، مرکز نیکوکاری شهدای توت نده را ایجاد کردیم که در این دوران با کمک ۲۲۰ میلیون تومانی مردم، پوشاک، سبد کالاٰ بسته‌های بهداشتی، طبخ غذای گرم، تهیه لوازم‌التحریر و کیف و کفش، طبخ آش نذری برای بیماران کرونایی و کارت هدیه ۳۰۰ هزار تومانی میان نیازمندان توزیع شد.»


تهیه و توزیع بسته‌های بهداشتی و سبد کالا برای نیازمندان

حرکت و فعالیت‌های این طلبه جوان به قدری مردم را جذب او کرده است که سال گذشته که بنا داشت به زادگاه خود برگردد، مردم با تهیه طوماری و درخواست از سازمان تبلیغات اسلامی او را منصرف کردند تا در محله‌شان بماند. تمام این اقدامات ناشی از این است که این امام جماعت و مبلغ خود را محدود برخی از فعالیت‌های سطحی نکرده و ثمره و تلاش‌های خود را به دل زندگی مردم برده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.