«جهش تولید» در بخش کشاورزی | افزایش ۱۷۰ هزار تنی تولیدات باغی خراسان‌جنوبی

0 5
«جهش تولید» در بخش کشاورزی | افزایش ۱۷۰ هزار تنی تولیدات باغی خراسان‌جنوبی

محمدرضا اکبری صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بیرجند اظهار داشت: با وجود کاهش ۳۸ درصدی سطح زیرکشت محصولات زراعی در استان خراسان‌جنوبی، مجموع تولیدات زراعی از ۴۲۰ هزار تن در سال ۹۲ به ۵۹۸ هزار تن در زمان حاضر رسیده است.

 وی افزود: مجموع تولیدات باغی استان نیز از ۱۰۲ هزار تن در ابتدای دولت اکنون به ۱۴۶ هزار تن رسیده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی عنوان داشت: سطح زیر کشت محصولات باغی از ۵۹ هزار هکتار به ۶۹ هزار هکتار معادل ۴۴ درصد افزایش یافته است.

افزایش ۱۴۰ درصدی ضریب مکانیزاسیون کشاورزی

اکبری تصریح کرد: اجرای ۳۰ هزار هکتار کشت حفاظتی و افزایش ۱۴۰ درصدی ضریب مکانیزاسیون کشاورزی از دیگر دستاوردها در خراسان‌جنوبی است.

وی خودکفایی محصولات زراعی را از جمله فعالیت‌های شاخص کشاورزی استان در سال جهش تولید عنوان کرد و گفت: طرح خودکفایی محصولات زراعی با تغییر الگوی کشت و بهبود ماده آلی خاک سال گذشته در سطح ۷۰ هزار هکتار اجرا شد که در سال جاری ۷۶ هزار هکتار پیش‌بینی شده است.

تغییر الگوی کشت در استان خراسان‌جنوبی

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی با اشاره به تغییر الگوی کشت در استان گفت: سال گذشته سه هزار و ۸۴۰ هکتار از اراضی استان به کشت ارزن، کینوا، کنجد و خاکشیر با میزان تولید هفت هزار و ۴۳۰ تن در استان اختصاص یافت.

اکبری ادامه داد: امسال چهار هزار و ۶۰ هکتار با پیش‌بینی تولید هفت هزار و ۶۷۵ تن محصول به این کار اختصاص یافته است.

گفتنی است در حال حاضر بیش از ۱۸۸ هزار هکتار از اراضی کشاورزی خراسان‌جنوبی زیرکشت محصولات باغی و زراعی است و بیش از ۴۰ درصد جمعیت استان به کشاورزی اشتغال دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.