باران بمب‌های خطرناک آمریکا بر سر مردم یمن

0 22
باران بمب‌های خطرناک آمریکا بر سر مردم یمن

مرکز مقابله با مین یمن با اشاره به انواع بمب‌های آمریکایی ریخته شده بر سر مردم یمن، از خطرات بسیار زیاد مخلفات این بمب های به ویژه برای کودکان یمنی خبر داد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از المسیره، مرکز اجرایی مقابله با مینها، زنگ خطر را به سبب مخلفات بمب های خوشه ای به صدا درآورد و اعلام کرد که مناطق گسترده‌ای در یمن به میادین مین به سبب مقادیر زیادی از بمب های خوشه‌ای که ائتلاف متجاوز به مناطق مسکونی طی شش سال گذشته ریخته، تبدیل شده است.

«احمد علوی» مدیر اداره جمع آوری اطلاعات مرکز مقابله با مین یمن به المسیره گفت که این مرکز طرح استراتژیک تا سال ۲۰۲۴ را در راستای مقابله با مخلفات بمب‌های خوشه‌ای و غیر آن، تهیه کرده است.

وی افزود: این مرکز تمرکزش قبلا بر روی جمع آوری مین‌ها بود که هم اکنون با مخلفات تسلیحات خطرناک و پیشرفته روبرو است.

علوی تاکید کرد: مرکز مقابله با مین‌ها پس از بررسی و مشخص کردن اولویت‌ها، ماموریتش را بر روی پاکسازی مناطقی که بیشترین زیان را دیده و در راس آنها صعده است، استوار خواهد کرد و پس از آن «حجه» و «الحدیده» و «تعز» خواهد بود.

وی افزود: توقف جنگ به ما آزادی عمل در مناطق مورد هدف را می‌دهد.

از سوی دیگر «حسین الاضرعی» از مسئولان این مرکز گفت: مرکز مقابله با مین تلاش شبانه روزی برای پاکسای مناطق مختلف از آثار بمب های خوشه‌ای و ویرانگر و مین‌ها به منظور حمایت شهروندان از خطرات آنها، به عمل می‌آورد.

وی افزود: مناطقی که با بمب‌های خوشه‌ای مورد حمله قرار گرفته‌اند مناطقی مسکونی هستند. انواع بمب بر روی یمن از سوی جنگنده‌های ائتلاف سعودی ریخته شده است که از جمله آنها بمب‌های ویرانگر، خوشه‌ای و فسفری است.

الاضرعی گفت: استفاده از این بمب‌ها ممنوعه است زیرا استفاده از آنها بر محیط زیست تاثیرات مخربی دارد و کشتار انسانی و ویرانی زیرساخت‌ها را به دنبال دارد.

وی در ادامه افزود: چندین نوع بمب بر روی یمن ریخته شده است که از جمله آنها بمب های آمریکایی معروف به«  BLU61-63-97A/B»،« BLU/77» ،«  BLO/108»  و «ام ۷۱ »است.

این مسئول یمنی گفت: همچنین بمب‌های خوشه‌ای دیگر اروپایی یا آمریکای لاتین  بر روی یمن ریخته شده است مانند بمب های انگلیسی«  BMLT1/2»و فرانسوی« ZP/39 »و برزیلی«  S-A-2» است.

الاضرعی تاکید کرد: همه این بمب‌های بسیار خطرناک است زیرا برای کودکان جذاب است و به فجایع بسیاری در استانهای مختلف یمن منجر شده است.

وی افزود: از انواع بمب های ویرانگر آمریکایی که یمن با آن هدف قرار گرفته است موسوم به« MK81-82-83-84 »است که دارای وزن زیاد و حاوی مواد خطرناک و با قابلیت انفجار بالاست.

ادامه حملات به یمن

شبکه المسیره از حمله راکتی متجاوزان به مزارع یمنی‌ها در روستای «المنتقم» از توابع شهر «الدریهمی» در استان الحدیده خبر داد.

این رسانه یمنی همچنین به شهادت یک غیرنظامی یمنی بر اثر تیراندازی گارد مرزی عربستان در منطقه «الرقو» در مرز یمن با عربستان اشاره کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.