ظرفیت صنعت پتروشیمی کشور در سال ۱۴۰۰ به ۱۰۰ میلیون تن می‌رسد

0 21

معاون اول رییس جمهور صنعت پتروشیمی را یکی از مهمترین صنایع پیشران برای توسعه اقتصاد کشور برشمرد و گفت: هر کشوری برای دستیابی به توسعه اقتصادی، بر صنایع پیشران تکیه دارد، زیرا این صنایع نقش لوکوموتیو را ایفا می‌کند و با حرکت خود ده‌ها و صد‌ها صنایع دیگر را به حرکت در می‌آورند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، دکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز(شنبه) در مراسم آغاز عملیات اجرایی پروژه مجتمع پتروشیمی اسلام آباد غرب، اظهار داشت: مردم اسلام آباد غرب وفاداری خود را به جمهوری اسلامی ایران در عمل نشان دادند و استان کرمانشاه در دوران دفاع مقدس با ایستادگی و مقاومت ده هزار شهید تقدیم کرد و نام کرمانشاه برای ملت ایران همواره اطمینان بخش است و بعنوان پاسدار بزرگ مرزها و حریم کشور ماندگار خواهد بود.

معاون اول رییس جمهور با تبریک ایام دهه فجر اظهار امیدواری کرد همه بتوانیم آرمان هایی که امام راحل ،‌مقام معظم رهبری و شهدا که در راس آنها شعار استقلال آزادی و جمهوری اسلامی بود را پاس داشته و محقق کنیم.
وی در ادامه با ابراز خرسندی از آغاز عملیات اجرایی پروژه مجتمع پتروشیمی اسلام آباد غرب خاطر نشان کرد: در سالهای اخیر اقدامات وسیعی برای توسعه صنعت پتروشیمی در کشور انجام شده به گونه ای که در سال ۱۴۰۰ ظرفیت صنعت پتروشیمی کشور به ۱۰۰ میلیون تن خواهد رسید که ارزش آن بیش از ۲۵ میلیارد دلار است.
دکتر جهانگیری در ادامه با اشاره به تحریم های ظالمانه آمریکا و جنگ اقتصادی علیه ملت ایران، گفت: آمریکایی ها با این نیت شوم وارد جنگ اقتصادی با ملت ایران شدند که جمهوری اسلامی ایران را از پا درآورند.
معاون اول رییس جمهور افزود: آنها تصورشان این بود که جشن پیروزی شکست جمهوری اسلامی ایران را در سال ۹۷ در تهران برگزار خواهند کرد زیرا فکر می کردند نقطه تامین حیات منابع ارزی ایران نفت است و اگر بتوانند شاهرگ ایران که درآمدهای نفتی است را قطع کنند، ایران از پا درخواهد آمد.
وی ادامه داد: آمریکایی ها تلاش های گسترده ای انجام دادند تا میزان فروش و صادرات نفت ایران را به صفر برسانند اما با همت، شجاعت و ریسک پذیری مدیران صنعت نفت کشور آمریکایی ها هیچ وقت نتوانستند به این خواسته دست پیدا کنند.
دکتر جهانگیری با اشاره به اینکه در مقطع کنونی بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار از منابع درآمدی کشور به دلیل تحریم های ظالمانه کاسته شد، گفت: حتماً اگر این درآمد حاصل و در بخش توسعه کشور هزینه می شد، شرایط کشور و زندگی مردم متفاوت تر از امروز بود. مردم ایران با بزرگواری این فشارهای اقتصادی را تحمل کردند. یکی از بخش های مهمی که به کمک کشور برای تامین ارز مورد نیاز آمد، صنعت پتروشیمی بود که در همین شرایط تحریم میلیاردها دلار ارز در اختیار مدیران کشور به منظور تامین نیازها قرار داد.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه در این مقطع کارخانه ای به دلیل آنکه مواد اولیه مورد نیازش باید از خارج تامین می شد تعطیل نشد، گفت: باید از مدیران صنعت پتروشیمی که در روزهای سخت ریسک پذیرفته اند و برای خدمت به کشور کار کردند قدردانی و حمایت کرد. خوشبختانه طرح های پتروشیمی با وجود تحریم ها یکی پس از دیگری در دست اجرا است که یکی از مهمترین آنها همین طرح پتروشیمی اسلام آباد غرب است.
وی با اشاره به ایام الله دهه فجر، گفت: یکی از کارهایی که دشمنان انجام می دهند ایجاد فضای یاس و ناامیدی در کشور و پمپاژ تبلیغات منفی علیه مدیران جمهوری اسلامی ایران است در حالی که اجرای همین طرح ها نمایانگر توانمندی کشور است. نباید فراموش کرد که در سال ۱۳۵۷ حتی دسته بیل هم وارد می شد و ما صرفا فرمول کلید در دست را دنبال می کردیم یعنی خارجی ها برای ما می ساختند و کلید طرح ساخته شده را در اختیار ایرانیان قرار می دادند. امروز ما در پیچیده ترین صنایع نظیر پتروشیمی دارای دانش فنی هستیم.
دکتر جهانگیری تصریح کرد: باعث افتخار است که مدیران صنایع مختلف نظیر صنعت نفت و پتروشیمی می گویند که دانش فنی اجرای این طرح ها را در اختیار دارند، دانشی که عمدتاً‌ در اختیار تعداد معدودی از کشورها بود و آن را به کسی واگذار نمی کنند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به شروع ساخت این کارخانه بزرگ با سرمایه گذاری ۵۴۵ میلیون دلار، گفت: تمام مراحل ساخت اعم از طراحی و تجهیزات توسط فرزندان کشورمان انجام می شود و آشکارا نشان از کارآمدی نظام دارد.
وی تاکید کرد: ساخت حلقه های پایین دستی این مجتمع بزرگ از اهمیت بسزایی برخوردار است. کرمانشاه استعدادهای طبیعی فراوانی در اختیار دارد که باید با تکیه بر این ظرفیت و ایجاد زنجیره تولید بیکاری در آن ریشه کن شود.
دکتر جهانگیری گفت: وظیفه بخش خصوصی در این مقطع ایجاد صنایع پایین دستی است و قطعاً با راه اندازی ده ها و صدها کارخانه ای که متکی به این مجتمع است می توان اقدامات مهمی برای رفع مشکل بیکاری و ایجاد رفاه برای مردم انجام داد.
در این مراسم وزیر نفت و استاندار کرمانشاه نیز با اشاره به اهمیت صنعت پتروشیمی در استان کرمانشاه بر ضرورت تکمیل طرح های این چنینی و نیز صنایع پایین دستی آن تاکید کردند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.