افزایش کنترل ارتعاشات خودرو با فنرهای کاربردی دانش‌بنیان

0 21
افزایش کنترل ارتعاشات خودرو با فنرهای کاربردی دانش‌بنیان

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،شرکت تولیدی و صنعتی فنرلول ایران مجموعه‌ای است که  در دامغان مستقر است و توانسته با تولید محصول فنر لول نه تنها نیاز ده‌ها صنعت بزرگ کشور بلکه نیاز صنایع خودروسازی بزرگ خارجی همچون شرکت‌های رنو و پژو فرانسه را نیز تامین کند.

این واحد صنعتی با تولید فنر‌هایی همچون فنر‌های فشاری، کششی، مارپیچ، دیسکی، بشقابی و دیافراگمی و فرم‌دار قابل استفاده در سیستم تعلیق، سوپاپ مورد استفاده در سیستم احتراق داخلی و فنر‌های کلاج به یکی از مجموعه‌های مطرح در دنیا بدل شده است.

طول عمر بالا و مقاومت زیاد فنرلول سبب شده است تا این فنرها نسبت به فنرهای تخت مناسب‌تر شوند. این نوع فنرها به هیچ عنوان نیاز به تنظیمات پیچیده و خاص ندارند و به ندرت خراب و فرسوده می‌شوند. فنر لول یک قطعه فلزی است و کار اصلی آن، ارتعاش برای دفع و جذب ضربه‌های دریافتی است. فنرها یکی از قطعات مهم خودرو هستند که نقشی کلیدی در تعادل و حرکت ثابت خودرو دارند.

در واقع فنرها با تحمل وزن بدنه و بار خودرو، ارتفاع آن را ثابت نگه می دارند. همچنین فنر با جذب نوسانات ناشی از مسیرهای ناهموار از انتقال آنها به اتاقک خودرو جلوگیری می کنند. در یک اتومبیل از ۵ نوع فنر مختلف استفاده می‌شود. فنر لول یا فنر مارپیچ، فنر تخت، فنر بادی، فنر لاستیکی و میله پیچشی.

به گفته بهمن جعفری مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان گفت: فنر لول خودرو از یک میله فولادی ساخته می شود که به صورت حلقه های متناوب پیچیده شده است. قدرت و مقاوت این فنر به تعداد حلقه ها، ارتفاع آنها و قطر میله فولادی بستگی دارد. به طور کلی هرچه قطر میله فنر بیشتر باشد قدرت آن نیز افزایش می یابد. از سوی دیگر افزایش طول و تعداد حلقه های فنر موجب انعطاف پذیری بیشتر آن خواهد شد.

این فعال فناور همچنین بیان کرد: این فنرها در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، خودرو، ریلی، نظامی، پزشکی، برق، وکشاورزی از جمله صنایع وابسته به محصولات این واحد به شمار می‌روند. تولید سالانه ۸ هزار و ۵۰۰ تن انواع فنردارای قابلیت صادراتی به ارزش بیش از ۲۰ میلیون دلار دستاورد فناورانه شرکت است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.