رستاخیز علمی ایران پس از انقلاب – جمهوری اسلامی چگونه عقب ماندگی علمی در دوران پهلوی را جبران کرد؟

0 46
رستاخیز علمی  ایران پس از انقلاب -  جمهوری اسلامی چگونه عقب ماندگی علمی در دوران پهلوی را جبران کرد؟
سرویس علم و فناوری – در سال ۵۷ کشوری که یک درصد از جمعیت کل دنیا را داشت، سهمش از تولید علم دنیا کمتر از یک دهم درصد بود.اما مرور آمارهای جهانی نشان می دهد ایران پس از انقلاب، با سرعتی چندین برابر نرخ رشد جهانی در مسیر پیشرفت علمی کشور گام برداشت تا عقب افتادگی های دوران پهلوی در ماراتن علمی جهان را جبران کند و به رشد علمی ‌۱۱ برابر سریع‌تر از میانگین جهانی رسید.

گروه علم و پیشرفت معصومه شیری؛ «ایران با نرخ رشد علمی ۱۰.۴ درصدی در سال ۲۰۱۹ ، در میان ۲۵ کشور برتر جهان در رتبه دوم قرار دارد.» شاید شنیدن این جمله افتخار آمیز درباره پیشرفت علمی ایران که توسط وب سایت بین المللی «Web of Science» منتشر شده است، در سال های قبل از انقلاب و در دوران حکومت رژیم پهلوی غیرقابل باور و تصور بود.  بررسی رشد علمی ایران در سال های پس از پیروزی انقلاب یکی از موضوعات مهمی است که می تواند تصویر روشن تری از تفاوت های ایران قبل از انقلاب و بعد از انقلاب را به ما نشان دهد. از این رو برای درک واقعیت ها و دستاوردهای ارزشمند جمهوری اسلامی در حوزه علمی و فناوری، لازم است مروری بر وضعیت علمی ایران از قبل انقلاب تا امروز داشته باشیم.

عقب ماندگی پهلوی ها در ماراتن پیشرفت علمی جهان

به طور کلی تمام کشورهای جهان برای دست یافتن به رشد علمی و دانشگاهی باید چهار مرحله را طی کنند. در مرحله اول دانشجوها جذب دانشگاه ها می شوند و آموزش می بینند. پس از این مرحله دانشجویان با استفاده از آموزش هایی که فراگرفته اند، شروع به پژوهش کرده و تولید مقاله می کنند. در مرحله سوم، دانشگاه های پژوهش محور تبدیل به دانشگاه های فناور می شوند و از مقالات  علمی تولید شده در مرحله قبل برای تولید فناوری استفاده می کنند. و در مرحله آخر فناوری تولید شده در دانشگاه ها بر اقتصاد اثرمی گذارد و منجر به ایجاد اشتغال و درآمدزایی می شود.

حالا تصور کنید در سراسر دنیا یک مسابقه بزرگ و حساس در جهت پیشرفت علمی کشورها به راه می افتد. اما  ایران پیش از انقلاب با وجود گذشت حدود ۴۰ سال از تاسیس اولین دانشگاه، در تولید علم و فنّاوری بسیار ضعیف است و در صنعت به جز مونتاژ و در علم به جز ترجمه هنری ندارد، از این مسابقه جهانی عقب می ماند. به طوری که در آن زمان سهم ایران از تولید علم در دنیا تناسب چندانی با ظرفیت های دانشگاهی آن روزها نداشت و  در سال ۵۷ کشوری که یک درصد از جمعیت کل دنیا را داشت، سهمش از تولید علم دنیا کمتر از یک دهم درصد بود.

 

بر اساس گزارشی که نشریه  «نیوساینتیست» در سال ۲۰۱۰ منتشر کرده است، رشد علم در کشور ایران، ۱۱ برابر سریع تر از میانگین جهانی است. یعنی ایران سریع تر از هر کشور دیگری در دنیا در مسیر پیشرفت علم و فناوری حرکت می کند.

 

 

گام برداشتن ایران در مسیر پیشرفت 

علی رغم تمام عقب ماندگی های ایران در دوران پهلوی، پس از پیروزی انقلاب، ایران با سرعت زیادی در جهت رشد علمی کشور گام برداشت. و تا اواسط دهه ۷۰ ایستادن در مرحله آموزش محوری به پایان رسید و رستاخیز علمی کشور در پژوهش و تولید علم آغاز شد. بر اساس گزارشی که نشریه  «نیوساینتیست» در سال ۲۰۱۰ منتشر کرده است، رشد علم در کشور ایران، ۱۱ برابر سریع تر از میانگین جهانی است. یعنی ایران سریع تر از هر کشور دیگری در دنیا در مسیر پیشرفت علم و فناوری حرکت می کند.  به طوری که سهم ایران از تولید علم دنیا در سال ۱۹۹۸ از ۰.۰۷ درصد ، به ۱.۹۸ درصد در سال ۲۰۱۹ می رسد. یعنی سهم ایران از تولید علم دنیا نسبت به جمعیت کشور حدودا دو برابر شد.

رستاخیز علمی  ایران پس از انقلاب -  جمهوری اسلامی چگونه عقب ماندگی علمی در دوران پهلوی را جبران کرد؟

روند تغییرات سهم ایران از تولید علم جهان (رنگ آبی) و منطقه (رنگ سبز)

 

بر اساس این نمودار پس از سال ۲۰۰۹ سهم ایران از تولید علم دنیا به سهم منطقی خود نسبت به جمعیت کشور یعنی ۱ درصد از کل جهان می رسد. حالا نوبت به حرکت در جهت افزایش کیفیت مقالات تولید شده می رسد از این رو برای چاپ مقاله در نشریات برتر جهان، امتیازات خاصی در نظر گرفته می شود. در نهایت این رویکرد باعث می شود که دهه نود به دهه کیفیت گرایی در تولیدات علمی کشور تبدیل شود و در این سال ها ارجاعات به مقالات علمی کشور به شدت رشد کرده و دانشگاه های کشور یکی پس از دیگری در فهرست های رده بندی جهانی قرار می شود. تا حدی که در سال ۲۰۲۰ مرکز مطالعات علوم و فناوری رتبه بندی لیدن ۳۶ دانشگاه ایران را در فهرست دانشگاه های بزرگ جهان قرار داده است.

 

یکی از معیارهای سنجش کیفت مقالات دنیا، شاخصی است که پایگاه اطلاعات علمی Clarivate Analytics یا همان ISI  تنظیم کرده است. در سال ۲۰۰۷ ، ۵۶ مقاله از کل مقالات برتر دنیا متعلق به ایران بوده است؛ اما در سال ۲۰۱۶ این عدد به ۲۲۳ مقاله رسیده است که نشان دهنده رشد کیفیت بیش از ۴ برابری مقالات تولید شده در ایران است.

رستاخیز علمی  ایران پس از انقلاب -  جمهوری اسلامی چگونه عقب ماندگی علمی در دوران پهلوی را جبران کرد؟

روند افزایشی تعداد مقالات داغ و پراستناد ایران در ISI

همچنین رتبه ایران در این زمینه از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶  از رتبه ۳۹ جهان به رتبه ۲۰ جهان ارتقا پیدا کرده است که نشان دهنده رشد کیفیت مقالات ایران در این سال ها است.

رستاخیز علمی  ایران پس از انقلاب -  جمهوری اسلامی چگونه عقب ماندگی علمی در دوران پهلوی را جبران کرد؟

ارتقاء رتبه ایران در سهم از مقالات داغ و پراستناد دنیا ISI

 

در دهه های گذشته که دانشگاه ها بیشتر به پژوهش می پرداختند، سهم ایران از کل مقالات علمی تولید شده در دنیا نسبت به با کیفیت ترین آن ها بیشتر بود؛ اما در طی ده سال اخیر که سهم کشور از مقالات با کیفیت دنیا رو به افزایش است، این نسبت وارونه شده است؛ به طور مثال در سال ۲۰۱۶، سهم ایران از کل مقالات دنیا به ۱.۸ درصد رسید درحالی که  ۲.۲ درصد از مقالات با کیفیت دنیا به ایران تعلق داشت.این مسئله نشان از ارتقاء قابل توجه کیفیت مقالات تولید شده در کشور دارد.

 

صعود به قله های علم و فناوری ؛ گام بلند جمهوری اسلامی ایران 

 

پس از گذشت فراز و نشیب های بسیار و جبران عقب ماندگی های ایران در مسابقه ی پیشرفت علمی جهان که به پیش از انقلاب و دوران حکومت پهلوی برمی گردد، حالا دیگر زمان گام برداشتن در مسیر تولید فناوری و ایجاد اشتغال و درآمد از زیرساخت های علمی کشور است.

 

قبل از انقلاب به غیر از برخی صنایع دستی و سنتی هیچ فناوری بومی در کشور وجود نداشت و تکنسین های ما تنها نقش اپراتور تجهیزات خارجی را ایفا می کردند در حالیکه تمامی پیشرفت های فناوری بومی مربوط به بعد از انقلاب است.در سال های اخیر شاهد دستاورد های متعدد علمی و فناوری در علوم و رشته هایی مانند هسته ای، نانو، بیوتکنولوژی، موشکی، سلول های بنیادین، هوافضا، دارو های نوترکیب و پزشکی بوده ایم که ثابت می کند در صورت اتکا به ظرفیت های داخلی و مدیریت مناسب آنها، دسترسی به قله های علم و فناوری امکان پذیر است.

 

پس از گذشت فراز و نشیب های بسیار و جبران عقب ماندگی های ایران در مسابقه ی پیشرفت علمی جهان که به پیش از انقلاب و دوران حکومت پهلوی برمی گردد، حالا دیگر زمان گام برداشتن در مسیر تولید فناوری و ایجاد اشتغال و درآمد از زیرساخت های علمی کشور است. از این رو جوانان نخبه ایرانی نباید تنها به ثبت ایده های خلاقانه و نوآورانه خود به صورت مقاله در ژورنال های معتبر دنیا اکتفا کنند بلکه باید تلاش کنند ایده های خود را در قالب پتنت های بین المللی به جهان عرضه کنند تا کشفیات و اختراعات آن ها وارد بازارهای تجاری شود و از این طریق بتواند گره ای از مشکلات موجود در صنعت را باز کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.