فرش دستباف بیجار ثبت جهانی می‌شود/تولید سالانه ۱۸۰ هزار مترمربع فرش دستباف در کردستان

0 48
فرش دستباف بیجار ثبت جهانی می‌شود/تولید سالانه ۱۸۰ هزار مترمربع فرش دستباف در کردستان

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، بختیار خلیقی صبح امروز در کارگروه فرش استان کردستان با اشاره به اینکه سالانه ۱۶۰ تا ۱۸۰ هزار مترمربع فرش دستباف توسط بافندگان استان بافته می‌شود، اظهار کرد: ۹۰ هزار نفر در استان به بافندگی فرش دستباف اشتغال دارند که ۱۲ هزار نفر آنان زیرپوشش بیمه قرار دارند.

وی افزود: در حال حاضر زنجیره تولید فرش در استان کامل است و حتی در حوزه تولید پشم نیز مشکلی نداریم.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان ادامه داد: سال گذشته ۸٫۵ میلیارد تومان در بحث اشتغال پایدار روستایی به فعالان حوزه فرش در کردستان تسهیلات پرداخت شد و دولت باز هم می‌تواند این حمایت را انجام دهد.

خلیقی با اشاره به وجود دو برند معتبر کشوری و جهانی فرش دستباف در کردستان، یادآور شد: برندهای فرش تک‌پود سنندج و بیجار ثبت ملی شده‌اند و ثبت جهانی برند فرش بیجار هم در حال انجام است.

وی بیان کرد: ایجاد خوشه هنر صنعتی فرش دستباف برای همگرایی تمام شبکه‌های مرتبط با این هنر اقدامی تاثیرگذار در راستای اعتلای فرش دستباف در استان امری لازم و ضروری است.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: تهیه مواد اولیه، تولید، فروش و بازاریابی کشورهای هدف باید از اهداف و اولویت‌های خوشه صنعتی فرش باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.