۷۵ درصد جمهوری‌خواهان خواستار نقش پررنگ ترامپ در این حزب هستند

0 12
75 درصد جمهوری‌خواهان خواستار نقش پررنگ ترامپ در این حزب هستند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نتایج یک نظرسنجی که روز دوشنبه، دو روز بعد از تبرئه شدن ترامپ در سنا، منتشر شد نشان می‌دهد دو سوم جمهوری‌خواهان خواستار آن هستند که رئیس‌جمهور سابق آمریکا نقش قابل توجهی در حزب جمهوری‌خواه علیرغم برگزاری محاکمه استیضاح وی ایفا کند.

به گزارش وبگاه خبری «هیل»، طبق نتایج نظرسنجی دانشگاه «کوئینیپیاک»، ۷۵ درصد شرکت‌کنندگان جمهوری‌خواه درباره ادامه نقش آفرینی پررنگ ترامپ در حزب جمهوری خواه ابراز علاقه کردند و تنها ۲۱ درصد گفتند که چنین چیزی را نمی‌خواهند.

در این نظرسنجی همچنین ۶۰ درصد کل آمریکایی‌ها گفتند نمی‌خواهند ترامپ نقش مهمی در حزب جمهوری‌خواه ایفا کند که شامل ۹۶ درصد دموکرات‌ها و ۶۱ درصد مستقل‌ها بود.

اکثریت پاسخ‌دهندگان، ۵۵ درصد، گفتند رئیس‌جمهور سابق آمریکا نباید بتواند در آینده به قدرت بازگردد. جمهوری‌خواهان باز هم با اکثریت قاطع ۸۷ درصدی گفتند که ترامپ باید بتواند در نتیجه انتخابات به قدرت برسد.

«تیم مولی» تحلیلگر نظرسنجی دانشگاه کوئینیپیاک در گزارشی اعلام کرد: او (ترامپ) ممکن است نزول کرده باشد اما قطعاً همچنان مورد علاقه حزب جمهوری‌خواه است. دو بار استیضاح شد، در محاکمه از سوی دموکرات‌ها تحقیر شد، و عملاً رسانه‌های اجتماعی ساکتش کردند اما به رغم همه این‌ها ترامپ جای پای محکمی در حزب جمهوری‌خواه دارد.

این نظرسنجی با شرکت هزار و ۵۶ نفر از ۱۱ تا ۱۴ فوریه (۲۳ تا ۲۶ بهمن) با حاشیه خطای سه درصد انجام شد.

پیشتر «لیندسی گراهام» سناتور جمهوری‌خواه آمریکا پس از تبرئه ترامپ در دادگاه استیضاح گفت او آماده حرکت به جلو و بازسازی حزب جمهوری‌خواه است.

این سناتور نزدیک به ترامپ گفت: «او نسبت به انتخابات ۲۰۲۲ کنگره هیجان دارد. قرار است هفته آینده بروم و با او صحبت کنم و در فلوریدا کمی گلف بازی کنیم».

گراهام در ادامه افزود، در تماس تلفنی به ترامپ گفته «آقای رئیس‌جمهور این جنبش “عظمت را به آمریکا برگردانید” باید ادامه پیدا کند، لازم است که حزب را متحد کنیم».

روز یکشنبه از میان ۵۰ سناتور حزب جمهوری‌خواه آمریکا، ۴۳ نفر به تبرئه ترامپ از اتهام «تحریک به شورش» و حمله به کنگره رأی دادند.

سناتورهای جمهوری‌خواه در حالی از رئیس‌جمهور سابق هم‌حزبی خود دفاع کردند که مدیران دادگاه استیضاح ترامپ، فیلم‌های بهت‌آوری از روز حمله حامیان وی به ساختمان کنگره، ضرب و شتم مأموران پلیس و گریختن هراسان مسئولان آمریکایی از جمله معاون رئیس‌جمهور سابق منتشر کردند.

ترامپ با استقبال از این تصمیم جمهوری‌خواهان، در بیانیه‌ای نوشت: «جنبش تاریخی، وطن‌پرستانه و زیبای “آمریکا را به عظمت برگردان”، تازه آغاز شده است. در ماه‌های پیش‌رو، چیزهای زیادی برای به اشتراک گذاشتن با شما دارم».

وی افزود: «ما کارهای بسیار زیادی پیش روی خود داریم و به زودی با دیدگاهی برای آینده روشن، درخشان و بدون محدودیت برای آمریکا، ظهور خواهیم کرد».

این در حالی است که ترامپ پیش‌تر تهدید کرده بود حزب جمهوری‌خواه را ترک خواهد کرد و حزبی با نام «حزب میهن‌پرست» را تشکیل می‌دهد.

بر اساس نتایج یک نظرسنجی، ۷۰ درصد از جمهوری‌خواهان آمریکا می‌گویند اگر ترامپ حزب جدیدی تشکیل دهد به آن خواهند پیوست.

اما از سوی دیگر خبرگزاری رویترز به نقل از چهار منبع آگاه گزارش کرد که ده‌ها نفر از مقام‌های سابق جمهوری‌خواه که تمایلی به حمایت حزب‌ جمهوری‌خواه از ترامپ و تلاش‌های وی برای تضعیف دموکراسی ایالات متحده ندارند، گفت‌وگوها برای تشکیل یک حزب سوم راست‌ میانه را آغاز کرده‌اند.

در جدیدترین مورد «نیکی هیلی» نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل متحد روز جمعه به انتقاد از ترامپ پرداخت و گفت باور دارد که رئیس جمهور سابق این کشور همه را سرافکنده کرده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.