سالانه یک میلیون تن به محصولات کشاورزی استان اردبیل افزوده می‌شود

0 24
سالانه یک میلیون تن به محصولات کشاورزی استان اردبیل افزوده می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، ارژنگ عزیزی صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به عملیات اجرایی پروژه بزرگ پایاب سد خداآفرین در شمال استان اردبیل اظهار کرد: اراضی پایاب این پروژه در محدوده استان اردبیل، ۴۵ هزار هکتار است که ۱۰ هزار هکتار از این اراضی در سفر سال گذشته ریاست جمهور به استان اردبیل افتتاح و به بهره برداری رسید.

وی افزود: ۴ هزار و ۴۰۰ هکتار پروژه پایاب سد خدا آفرین نیز نیمه اول بهمن ماه امسال به‌صورت ویدئو کنفرانس به بهره برداری رسید و بقیه پروژه نیز بالای ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و چنانچه کسری اعتبار مورد نیاز وزارت نیرو و جهاد کشاورزی تامین شود مابقی آن به مرور در سال بعد به بهره برداری می‌رسد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردبیل بیان کد: با تکمیل پروژه پایاب سد خدا آفرین یک میلیون تن به محصولات کشاورزی استان افزوده می‌شود.

وی تصریح کرد: در توسعه کشت‌های متراکم گلخانه‌ای نیز سطح زیر کشت از ۵ هکتار به ۸۵ هکتار افزایش پیدا کرده و ۳۵۰ هکتار هم در حال احداث است.

عزیزی ادامه داد: طراحی و آماده سازی بزرگترین مجتمع گلخانه‌ای کشور به مساحت یک‌هزار و ۶۰۰ هکتار در پارس آباد مغان ایجاد می‌شود که این امر موجب حضور سرمایه گذاران بزرگ در استان شده و ۲۰درصد از کل تسهیلات بانکی از محل بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه برای گلخانه‌های کشور در دو سال گذشته توسط استان اردبیل جذب شده است.

وی اظهار داشت: از جمله موفقیت‌های دیگر استان در بخش کشاورزی می‌توان به افزایش سامانه‌های نوین آبیاری از ۲۰ هزار هکتار به ۶۵ هزار هکتار و جذب محصولات کشاورزی در صنایع تبدیلی از ۵۸۰ هزار تن به یک‌هزار و ۸۰۰ تن اشاره کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.