قدردانی افغانستان از کمک‌های ایران در پی آتش سوزی گمرک اسلام قلعه

0 42
قدردانی افغانستان از کمک‌های ایران در پی آتش سوزی گمرک اسلام قلعه

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «سید عباس عراقچی» و «میرویس ناب» معاونان سیاسی وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و افغانستان عصر سه‌شنبه به صورت ویدئو کنفرانس آخرین تحولات مربوط به موضوعات مرتبط در روابط دو کشور را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

«سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این نشست مجازی با ابراز مراتب همدردی مردم ایران با مردم افغانستان در پی آتش سوزی اخیر در گمرک اسلام قلعه گفت: در حادثه‌ای که رخ داد خود را در کنار شما می‌دانیم.

* قدردانی از مساعدت‌های ایران

 «میرویس ناب» معاون سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان نیز در این نشست مجازی از مساعدت‌های به موقع و موثر دولت و سازمان‌های  ایرانی در آتش سوزی اخیر اسلام قلعه افغانستان قدردانی کرد.

بررسی موضوعات مورد علاقه در گسترش روابط دوجانبه و همکاری‌های منطقه‌ای از جمله مباحث این نشست بود.

گفتنی است روز شنبه ۲۵ بهمن ماه انفجار مهیبی در یکی از مخازن گاز واقع در گمرک اسلام قلعه مقابل مرز دوغارون در شهرستان تایباد رخ داد. در همین خصوص رئیس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات اعلام کرد که بیش از یک هزار خودرو در پی آتش سوزی در گمرک اسلام قلعه در ولایت هرات طعمه حریق شده ‌‌است.

به گزارش فارس، «سعید خطیب زاده» سخنگوی دستگاه دیپلماسی روز دوشنبه (۲۷ بهمن ماه) درباره آتش سوزی در گمرک اسلام قلعه بیان کرد: از همان لحظه اول نگاه جمهوری اسلامی ایران در بالاترین سطح کمک به مهار این آتش سوزی بود و تصمیم گرفته شد که بلافاصله مرزهای ایران باز شود که اگر چنین نمی‌شد خسارت‌ها بیشتر بود. نماینده‌های ویژه ما بلافاصله به مرز رفتند. از شهرهای اطراف کمک‌های جدی در حوزه امدادرسانی و ماشین‌های مهار آتش اعزام شد.

خطیب‌زاده با بیان اینکه هیچ گزارش مبنی بر خسارت جانی اتباع ایرانی نداشتیم، افزود: ابعاد خسارت‌ها حتی در حوزه افغانستان هنوز کاملا روشن نیست.جای شکر دارد که با همکاری دوستان در افغانستان توانستیم با کمترین خسارت‌ها در آن ابعاد فاجعه، این آتش سوزی را مهار کنیم و با همه خانواده‌های افغانستانی که در این حادثه خسارت دیده‌اند ابراز همدردی می‌کنیم و همچنان مجاری ارتباطی را با دوستان در افغانستان داریم که این موضوع هر چه سریع‌تر فیصله یابد.

سخنگوی وزارت امور خارجه روز شنبه و در پی وقوع این حادثه گفته بود: بلافاصله اقدام اولیه جهت ارائه تسهیلات بیشتر به افراد و خودروهای گرفتار شده در منطقه آتش سوزی هماهنگی شد و سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات طی تماس‌هایی با مقامات این استان، از جمله استاندار ابعاد حادثه را مورد بررسی قرار داد همچنین با هماهنگی وزارت امور خارجه و مرزبانی و سایر دستگاه‌های ذیربط مرز اسلام قلعه – دوغارون به روی کامیون‌ها، خودروها و افرادی که برای گریز از آتش سوزی به سمت مرزهای کشورمان گریخته بودند باز نگهداشته شد. (اینجا بخوانید)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.