انصارلله یمن در نبرد برای آزادسازی مأرب به دنبال چیست؟ / عربستان دست به دامان غرب شد

0 24
انصارلله یمن در نبرد برای آزادسازی مأرب به دنبال چیست؟ / عربستان دست به دامان غرب شد

نبرد مأرب طی روزهای اخیر به جایی رسیده است که تحلیلگران نظامی و سیاسی، بازگشت این منطقه به آغوش یمن در روزهای آتی را بسیار محتمل می‌دانند و برخی گزارش‌ها هم از آزادی قریب‌الوقوع آن خبر می‌دهد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، استان مأرب به دلیل موقعیت ژئوپلتیک آن داری اهمیت راهبردی در زمینه‌های اقتصادی، تاریخی و نظامی است. این استان در میان استانهای صنعاء، الجوف، البیضاء، شبوه و حضرموت واقع شده و ذخایر نفتی و گازی گسترده‌ای دارد.

به همین دلیل ائتلاف سعودی مقر فرماندهی خود را در این استان قرار داده و دولت خودخوانده یمن، از جمله وزارت دفاع و ریاست ستاد مشترک ارتش وابسته به آن نیز در این استان حضور دارند.

نیروهای مقاومت یمن بعد از مشاهده جنایت ائتلاف سعودی در مأرب به ویژه ربودن زنان یمنی در این منطقه، مصمم شدند برای آزادسازی آن اقدام کنند. ائتلاف سعودی از مدت‌ها قبل به بهانه‌های مختلف از جمله جاسوسی زنان یمنی برای دولت صنعاء، اقدام به ربودن تعداد زیادی از آنها کرده است.

مهم‌ترین دلیل اهمیت جبهه مأرب برای نیروهای یمنی، این است که بعد از آزادسازی این شهر، زمینه برای حرکت به سمت استان‌های شبوه، حضرموت و ابین مهیا شده و این نیروها می‌توانند دیگر استان‌های یمن را نیز از دست اشغالگری سعودی و اماراتی آزاد کنند؛ به کلام دیگر آزادی مأرب یعنی پایان پروژه تجزیه استان‌های یمن که مد نظر ائتلاف سعودی است.

یکی دیگر از دلایل مهم نیروهای یمنی برای توجه به سمت استان مأرب، تشدید محاصره یمن و توقیف کشتی‌های حامل مواد سوختی توسط عربستان است؛ نیروهای انصارالله تلاش می‌کنند با آزاد کردن مأرب به منابع نفتی این استان دسترسی پیدا کرده تا کمی از دردها و رنج‌های ملت تحت محاصره یمن را کاهش داده و به بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی و خدماتی این کشور سوحت رسانی کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.