دست رد انصارالله یمن به درخواست دولت بایدن درباره ایران

0 21

مقامات انصارالله یمن خطاب به نماینده آمریکا عنوان کردند: اینکه یمن در چه جبهه و جناحی در منطقه قرار داده داشته باشد، یا در سطح بین‌المللی چه سیاستی را اتخاذ کند، مسئله داخلی یمن است و تصمیم گیری در این موارد متعلق به مردم یمن است و دخالت هر کشور خارجی در این موضوع، به معنای سلب استقلال یمن و دخالت در شئون ملت آزاد یمن خواهد بود.

براساس این گزارش، مقامات انصارالله در ادامه به نماینده آمریکا یادآورشد: ما پایان جنگ را بدون هیچ قید و شرطی مدنظر داریم و دنبال می‌کنیم و بدون تعیین شرایط از سوی طرف‌های دیگر، حاضریم با سازمان ملل در این خصوص همکاری کنیم.

«جو بایدن» رئیس جمهور جدید آمریکا روز پنجشنبه ۱۶ بهمن ماه در سخنرانی خود با انتقاد از اوضاع انسانی در یمن ادعا کرد که دولتش در تلاش است جنگ در این کشور را متوقف کرده و از تیم ویژه خود در غرب آسیا خواسته برای حصول آتش‌بس در یمن اقدام کند.

بایدن گفت: «جنگ علیه یمن باید متوقف شود و ما همه‌ حمایت‌های خود از عملیات‌های تهاجمی در آنجا را متوقف می‌کنیم».

رئیس‌جمهور آمریکا در این سخنرانی گفت که قصد دارد به جنگ یمن پایان دهد و در عین حال خاطرنشان کرد که آمریکا به عربستان سعودی کمک خواهد کرد از «تمامیت ارضی» خودش دفاع کند. او همچنین مدعی شد عربستان سعودی با حملاتی از جانب نیروهای تحت حمایت ایران مواجه است.

این اظهارات واکنش «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه را به همراه داشت و در این باره گفت: توقف حمایت و عدم فروش سلاح به ائتلاف عربستان در صورتی که یک مانور سیاسی نباشد، می‌تواند گامی در جهت تصحیح اشتباهات گذشته باشد. این موضوع مشکل یمن را به تنهایی حل نمی‌کند و در ادامه باید محاصره هوایی، دریایی و زمینی که به واسطه آن هزاران نفر از مردم آن کشور به دلیل فقر غذایی و دارویی جان باختند، برطرف و حملات نظامی کشورهای متجاوز به رهبری عربستان سعودی به یمن نیز قطع شود.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: در عین حال امید است کشورهای جنگ طلب به اشتباه راهبردی خود در تجاوز به یمن پی برده و با اقرار به اشتباه شش ساله خود، جنگ و محاصره یمن را پایان داده و راه حل مسالمت آمیز را در پیش گیرند. ایران از هرگونه تلاش جامعه جهانی در جهت حمایت از یمن و قطع حمایت از متجاوز استقبال می‌کند و در جهت حل مشکل همچنان راه حل چهار ماده ای خود را نافذ می‌داند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.