۱۰ درصد ترانزیت کشور از طریق مرز باشماق مریوان انجام می‌شود

0 31
10 درصد ترانزیت کشور از طریق مرز باشماق مریوان انجام می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، خداداد مقبل در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی و افتتاح همزمان طرح‌های اقتصادی و عمرانی استان کردستان که هم‌اکنون با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در حال برگزاری است، اظهار کرد: مرزهای زمینی و پایانه‌های مرزی نقش ارزنده‌ای در توسعه اقتصادی و مبادلات تجاری دارند.

وی افزود: اهمیت مرز باشماق مریوان برای تجار و صادرکنندگان بسیار زیاد است و توسعه آن می‌تواند در توسعه صادرات استان و کشور موثر باشد.

معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور ادامه داد: پایانه مرزی باشماق از سال ۸۵ به صورت مرز رسمی شناخته شده و در سال ۸۹ نیز پایانه مسافربری آن به بهره‌برداری رسید.

مقبل یادآور شد: در مرز باشماق ترانزیت ورودی کالا ۲۵۰ هزار تن در سال است که رتبه چهار کشور را دارد و ۱۰ درصد ترانزیت کشور در این مرز انجام می‌شود.

وی بیان کرد: در ترانزیت خروجی نیز با ۶۰۰ هزار تن کالا در سال رتبه یک کشور را داریم که این به خوبی نقش مرز باشماق مریوان در بحث مبادلات تجارت را نشان می‌دهد.

معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور با بیان اینکه ۳۰۰ دستگاه کامیون روزانه به طور میانگین در این مرز تردد دارند، گفت: این مرز یکی از مسیرهای ترانزیتی بندر شهید رجایی کشور است.

مقبل اظهار کرد: در سال ۹۸ بالغ بر یک میلیون و ۸۰ هزار مسافر نیز از طریق این مرز از کشور خارج و یا وارد شده‌اند که ۶۰ درصد آن به موجب توریسم‌درمانی ورودی بوده است.

وی افزود: در راستای توسعه این مرز طرح ساماندهی آن در سال ۹۸ در دستور کار قرار گرفت و امروز عملیات اجرایی آن آغاز می شود که با تکمیل آن در توانمندسازی اقتصادی مردم کشور نقش خواهد داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.