احداث ۳۸ هکتار گلخانه در کردستان/تولید سالانه ۵ هزار تن محصول گلخانه‌ای در استان

0 12
احداث 38 هکتار گلخانه در کردستان/تولید سالانه 5 هزار تن محصول گلخانه‌ای در استان

محمدفرید سپری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج با بیان اینکه توسعه گلخانه‌ها از محوری‌ترین برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی‘>وزارت جهاد کشاورزی است، اظهار کرد: کشت گلخانه‌ای اثربخشی و اهمیت بسیار بالایی در توسعه کشاورزی دارد و با اجرای طرح‌های گلخانه‌ای بهره‌وری آب و میزان تولید در واحد سطح بیش از ۱۰ برابر افزایش خواهد یافت.

وی افزود: توسعه کشاورزی مبتنی بر محصولات با مزیت کشت گلخانه‌ای و گسترش بازار این محصولات از سوی دولت در سند آمایش بخش کشاورزی این استان لحاظ شده و اکنون رساندن این سطح به ۶۰ هکتار در دست اقدام است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۸۰ واحد گلخانه‌ای در این استان فعال است، ادامه داد: در این واحدها سالانه ۵ هزار تن انواع محصولات گلخانه‌ای تولید می‌شود.

سپری یادآور شد: براساس ابلاغ وزارت جهاد کشاورزی سطح گلخانه‌های استان باید به ۶۰ هکتار برسد که تاکنون ۳۸ هکتار با ۵ هزار تن تولید سالانه به بهره‌برداری رسیده است.

وی بیان کرد: افزایش بهره‌وری مناسب از منابع آب و خاک، اشتغالزایی قابل توجه، میزان بالای عملکرد در واحد سطح، تولید محصول در تمام فصل‌ها و امکان اجرایی کردن اصلاح الگوی مصرف بویژه در حوزه انرژی از مزایای کشت گلخانه‌ای است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه تولید ۲۵۰ تا ۳۰۰ تن محصول گلخانه‌ای در هکتار توجیه مناسب اقتصادی و اشتغالزایی را به همراه دارد، گفت: افزایش صادرات محصولات در جهت مثبت کردن تراز تجاری، بهینه‌سازی مصرف نهاده‌ها، تشکیل صندوق‌های ملی تخصصی گلخانه‌ای و واحدهای قارچ خوراکی، تدوین استانداردهای مورد نیاز و ارتقای مکانیزاسیون از دیگر اهداف توسعه کشت گلخانه است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.