مصوبه مجلس برای افزایش پس انداز درآمدهای ارزی و کاهش وابستگی به نفت

0 16

به گزارش خبرنگار  خبرگزاری خانه ملت، جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه، ۳ اسفند ماه) مجلس شورای اسلامی با دستور کار رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق درباره لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور ساعت 8 و ۱۳ دقیقه و با حضور 227 نفر از نمایندگان و به ریاست دکتر محمدباقر قالیباف آغاز شد، این اولین جلسه بررسی جزئیات لایحه بودجه سال آینده کشور است.

پیش از این وکلای ملت روز سه‌شنبه چهاردهم بهمن ماه به دلیل وجود اشکالات متعدد و عدم پذیرش اصلاحات کمیسیون تلفیق بودجه از سوی دولت با ۱۴۸ رای با کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور مخالف کردند و در ادامه به دنبال تاکید مجلس بر لزوم ارائه اصلاحیه و پذیرش دولت، برای دومین بار کلیات اصلاحیه بودجه سال آینده کشور در نشست علنی روز سه‌شنبه (۲۸ بهمن ‌ماه) مجلس به رای گذاشته شد و نمایندگان این بار به دلیل اعمال اصلاحات توسط دولت با 211 رأی موافق، کلیات آن را تصویب کردند.

گزارش کمیسیون تلفیق درباره لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور متشکل از یک ماده واحده، ۲۱ تبصره و جداول است که نمایندگان مجلس ابتدا به بررسی بخش درآمدی بودجه سال آینده کشور پرداخته و با اتمام آن وارد بخش هزینه‌ای خواهند شد. براساس تصمیم هیئت رئیسه مجلس و آیین‌نامه داخلی جلسات بررسی بودجه هر روز برگزار می‌شود.

لایحه کنونی،مطلوب مجلس نیست اما متناسب با ظرفیت های دولت حداکثر اصلاحات اعمال شد
دکتر قالیباف با آغاز رسمی جلسه، در نطق پیش از دستور خود ضمن اشاره به اینکه دولت با اصلاح لایحه بودجه یک گام به سمت تعامل با مجلس برداشت، گفت: مجلس نیز در این راستا چندین گام برداشت و از بخشی از راهکارها و اصلاحات مدنظر خود چشم پوشی کرد تا در این شرایط اختلافات مانع از شنیده شدن صدای واحد ما برای حل مشکلات مردم نشود. وی تاکید کرد: بودجه مطلوب مجلس نیست ولی با توجه به ظرفیت های اجرایی و در تعامل با دولت حداکثر اصلاحات ممکن به نفع معیشت مردم در آن اعمال شده است. 

با پایان نطق ریاست پارلمان، مجلس وارد دستور کار خود یعنی بررسی جزئیات لایحه بودجه سال آینده شد، امیرآبادی‌فراهانی با اعلام اینکه ماده واحده لایحه در حال حاضر مراعا مانده، بخش درآمدی تبصره 1 را قرائت کرد. حال نوبت بررسی پیشنهادات نمایندگان درباره این بخش است.

نوبخت نیامده، رفت

نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه به همراه پورمحمدی معاون اقتصادی خود به منظور بررسی لایحه بودجه در صحن مجلس حضور پیدا و در ردیف نخست در صحن علنی نشسته‌اند و گاهگاهی هم نماینده ای برای صحبت به آنها نزدیک می‌شوند. اما ساعتی نگذشته بود که نوبخت صحن را ترک گفت و فرمان اظهارنظر درباره پیشنهادات نمایندگان را به پورمحمدی موکول کرد.

جمع‌آوری امضا با هدف تاکیدی بر یک قانون! 

این جلسه، برخلاف نشست مجلس درباره بررسی کلیات لایحه اصلاحیه بودجه از نظم بیشتری برخوردار است و نمایندگان اندکی میان راهروهای میان کرسی‌های سبز رنگ پارلمان در رفت و آمدند. 

حجت الاسلام نبویان نماینده تهران، یکی از نمایندگانی است که در میانه بررسی جزئیات لایحه بودجه با کاغذی در دست مشغول جمع‌آوری امضا از نمایندگان است. بعد از پیگیری از عزیزی عضو کمیسیون امنیت ملی مشخص شد، آنها بیانیه‌ای درباره مواضع محکم مجلس نسبت به اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و خروج ایران از حضور داوطلبانه اجرای پروتکل الحاقی در ۵ اسفند ماه را امضا می‌کنند.

نحوه رسیدگی به بودجه ۱۴۰۰ ایراد آیین نامه ای دارد

تذکرات نمایندگان در خلال پیشنهادات و مصوبات در مجلس مطرح می‌شود، مفتح سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه یکی از نمایندگانی بود که ضمن انتقاد به نحوه بررسی بودجه اعلام کرد؛ در حالی که نمایندگان فرصت ثبت پیشنهادات خود را در سامانه ثبت پیشنهادات تا ۸ صبح فردا دارند اما مجلس اکنون در حال رسیدگی به بودجه است و بنابراین این موضوع مبنای آیین‌نامه‌ای ندارد.

رئیس مجلس در پاسخ این نماینده ضمن مهم دانستن این موضوع بیان کرد؛ پیش از آغاز جلسه آقای امیرآبادی اشاره کردند که در تبصره های مربوط به ردیف های درآمدی، اگر نمایندگان تاکنون امکان ثبت پیشنهاد خود را نداشتند، می توانند تا فردا ۸ صبح آن را ثبت کنند تا فردا حتما به این پیشنهادات رسیدگی شود.

 

مصوبات نفتی مجلس

مصوبه مهم مجلس برای افزایش ذخایر ارزی و کاهش وایستگی به نفت / تعیین سهم ۳۸ درصدی صندوق توسعه ملی از صادارات بیش از یک میلیون بشکه نفت در روز

درحالی که دولت سهم صندوق توسعه ملی از صادرات روزانه نفت را در لایحه بودجه ۲۰ درصد در نظر گرفته بود، با مصوبه مجلس برای صادرات بیشتر از یک میلیون بشکه به ۳۸ درصد افزایش یافت.  با این مصوبه مهم، علاوه بر کاهش وابستگی بودجه به نفت، ذخایر ارزی و قدرت اقتصادی کشور افزایش یافته و باعث حفظ هرچه بیشتر منافع ملی خواهد شد. براساس این مصوبه سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت خام و میعانات گازی تا سقف یک میلیون بشکه در روز و خالص صادرات گاز نیز ۲۰ درصد تعیین شد.

صرف درآمدهای مازاد نفتی برای اجرای طرح­‌های تملک دارایی

مجوز مشروط مجلس به دولت برای برداشت از منابع حساب ذخیره ارزی

سقف منابع حاصل از درآمدهای نفتی مشخص شد

 

افزایش ۳۰ درصدی اعتبارات استانداردسازی سامانه گرمایشی و سرمایشی مدارس با اولویت مناطق روستایی

براساس مصوبه مجلس  سهم بند (ب) ماده (۶۵) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت با اصلاحات و الحاقات بعدی، از بیست درصد به پنجاه درصد افزایش یافته است.

 

قانونمند شدن استفاده از سوخت گازمایع و تعیین قیمت آن

در راستای حمایت از ناوگان حمل و نقل عمومی، نمایندگان مجلس با خرید گاز مایع از کشورهای دیگر و یا تهاتر آن با بنزین و گازوییل از سوی شرکت ملی نفت ایران و یا سایر شرکت های تابعه وزارت نفت موافقت کردند. براساس این مصوبه قیمت هرکیلوگرم گازمایع تحویلی به شرکت های توزیع کننده برابر دو سوم قیمت یک لیتر بنزین سهمیه ای تعیین می گردد. این مصوبه درحالی است که تاکنونی قانونی برای استفاده از گاز مایع نبوده و برای نخستین بار مجلس یازدم دهم در راستای کمک به ناوگان حمل و نقل به خصوص حمل و نقل عمومی این مسئله را قانونمند کرد. 

 

موضوع نرخ‌گذاری خوراک پتروشیمی‌ها مراعا ماند​

تسویه بدهی ۹۰ هزار میلیاردی دولت به اشخاص حقیقی و حقوقی و طرح‌های عمرانی از محل تحویل نفت خام

هجوم پیشنهادات، بررسی ارز دولتی را به فردا موکول کرد 

 

ردیف ارز ۴۲۰۰ تومانی با پیشنهادات بسیار نمایندگان مراعا شد​

دکتر قالیباف در جریان بررسی ردیف (۴) بند (ب) تبصره (۱) ماده واحده لایحه که به موضوع تبدیل ارز ۴۲۰۰ به ETS اشاره داشت، به دلیل پیشنهادات کثیر نمایندگان نسبت به آن، بررسی این ردیف را تا فردا مراعا گذاشت.

 

اختصاص معادل ریالی ۴ میلیون تن مواد اولیه قیر vb برای راه‌های روستایی

باز هم پای قیر در میان آمد؛ نمایندگان مجلس که نسبت به عدم اجرای مصوبه قبلی خود در رابطه با توزیع قیر رایگان برای آسفالت روستاها و مناطق محروم مشخص شده، توسط دولت و افزایش قیمت یک شب آن گلایه‌مند بودند، این بار در روند بررسی جزئیات بودجه سال آینده کشور با پیشنهاد فرهنگی نماینده مردم تبریز درباره قیر موافقت کردند،

در راستای «رفع محرومیت» با تصویب نمایندگان وزارت نفت مکلف شد معادل ریالی ۴ میلیون تن مواد اولیه قیر را برای راه‌های روستایی و مصارف دیگر به خزانه‌داری کل کشور واریز کند. حدود نیمی از این میزان، با هدف رفع محرومیت برای آسفالت راه های روستایی و عشایری اختصاص خواهد یافت. 

 

پیشنهاد طلایی نماینده برای جایگزینی ارز!

در میانه بررسی و تصویب پیشنهادات نمایندگان و ردیف‌های بودجه در بخش درآمدی، برخی پیشنهادات وکلای ملت هم در صحن علنی با در بسته مخالفت‌ها روبرو می‌شد، گاه به رای گذاشته می‌شد و نمایندگان مخالفت می‌کردند و گاه هیئت رئیسه مجلس پیشنهادات را مغایر برنامه ششم توسعه اعلام و از دستور خارج می‌کرد و این موضوع در برخی مواقع اعتراض پیشنهاددهندگان را برمی‌انگیخت.

جایگزینی طلا بجای ارز به عنوان مبنای محاسباتی در بودجه کشور،  پیشنهاد میرزایی نماینده مردم اصفهان بود. این نماینده در جریان ارائه پیشنهاد خود ویسی از رئیس جمهور درباره مشکلات ارزی کشور از طریق تلفن همراه خود و از پشت تریبون خود پخش و بر ضرورت تصویب این پیشنهاد تاکید کرد.

در ادامه آصفری نماینده اراک هم در موافقت با این پیشنهاد اعلام کرد؛ به دلیل ثابت بودن قیمت طلا در بازارهای جهانی باید مبنای محاسباتی ما در بودجه به طلا تغییر پیدا کند اما این پیشنهاد با مخالفت هیئت رئیسه به دلیل مغایر بودن با برنامه ششم توسعه مواجه شد و این موضوع صدای اعتراض این دو نماینده را به دنبال داشت.

گعده‌های گاه و بیگاه نمایندگان در خلال بررسی جزئیات بودجه ۱۴۰۰ کشور در راهروهای میان کرسی‌های سبز رنگ صحن علنی مجلس به چشم می‌آید اما حضور نادران رئیس کمیسیون تلفیق بودجه در پشت جایگاه هیئت رئیسه مجلس، تجمع تعدادی از وکلای ملت را در اطرافش به همراه داشت و بررسی پیشنهادات و مصوبات تلفیق به موضوع داغ این جلسه تبدیل شد.

 

مصوباتی با طعم دارایی‌های دولت

ارجاع موضوع نحوه واگذاری سهام و دارایی دولتی به کمیسیون تلفیق

در جریان بررسی این ردیف ها، پیشنهادات مختلفی مبنی بر حذف عبارت “ETF” و همچنین تغییر کلمه «بلندمدت» به «یک سال»، «دو سال» و… مطرح شد که مقرر شد این ردیف به منظور رفع ابهام و بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ارجاع شود.

شرایط خصوصی‌سازی بنگاه‌های دولتی مشخص شد

پرداخت بدهی دولت به بخش خصوصی از محل واگذاری اموال امکان‌پذیر شد

تعیین تکلیف نحوه پرداخت مالیات شرکت‌هایی که در لیست واگذاری سال آینده قرار دارند

دستگاه‌ها مکلف به ارسال فهرست شرکت های دارای سهام کمتر از ۵۰ درصد به وزارت اقتصاد شدند

 

تذکرات شفاهی نمایندگان

تذکرات شفاهی نمایندگان

عسکری: راه‌های مواصلاتی داراب و زرین‌دشت به قتلگاه مردم تبدیل شده است​

نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس راه‌های مواصلاتی حوزه انتخابیه خود را قتلگاهی برای مردم دانست و از دولت خواست تا به این مشکل رسیدگی کنند.

گودرزی: نظام تعرفه گذاری پرستاران باید اجرایی شود

نماینده مردم بروجرد در مجلس ضمن اشاره به مصوبه سال ۸۶ درباره بحث نظام تعرفه‌گذاری پرستاران، از مسئولان خواست تا این مصوبه مورد تاکید رهبر انقلاب را اجرایی کنند.

زنگنه: لزوم برخورد با مافیای فولاد

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در تذکراتی از دولت و وزرای صمت و اقتصاد خواست تا نسبت به برخورد با مافیای فولاد و جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی بزرگ اقدام کنند.

یوسفی: دولت در سال آینده توجیهی برای گرانی کالاهای اساسی ندارد

عضو کمیسیون عمران در مجلس با اشاره به تخصیص ارز ۴۲۰۰ در سال آینده، گفت: دولت توجیهی برای گرانی کالاهای اساسی و داروها در سال آینده ندارد.

محمدبیگی: دلیل عدم توزیع و دپوی داروی ضد کرونا چیست؟

عضو کمیسیون بهداشت مجلس با انتقاد از عملکرد ستاد ملی کرونا، از فروش بیش از ۳ میلیون تومانی داروی ضدکرونای ایرانی در ناصرخسرو خبر داد و گفت: ضعف در حمایت از تولید داروی ضدکرونای ایرانی و اطاله وقت، به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست.

کریمی: موانع پرداخت حقوق و معوقه کارکنان شرکت هپکو باید حل شود

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی گفت: در پایان سال باید هر چه سریعتر موانع پرداخت حقوق معوقه کارکنان شرکت هپکو اراک حل شود.

آصفری: مشکل کارگران هپکو را در نشست شورای هماهنگی سران قوا پیگیری کنید

نماینده مردم اراک در مجلس از رئیس قوه مقننه خواست تا موضوع کارگران هپکو را در نشست شورای هماهنگی سران قوا پیگیری کند.

 

بیانیه ۲۲۶ نفر از نمایندگان درباره ضرورت توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از ۵ اسفندماه

عضو هیات رئیسه مجلس در قرائت بیانیه ای که به امضای ۲۲۶ نفر از نمایندگان رسیده تاکید کرد که اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از ۵ اسفند ۹۹ متوقف و بازرسی های آژانس صرفا محدود به نظارت های پادمان خواهد شد.

 

جلسه بعدی فردا

با پایان یافتن تذکرات شفاهی نمایندگان زنگ پایان جلسه از سوی دکتر قالیباف ساعت ۱۲ و ۱۵ دقیقه به صدا درآمد و رئیس مجلس نشست بعدی را ساعت ۸ صبح فردا با ادامه دستور کار بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ اعلام کرد./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.