«لیگ تندرستی» علیه کم تحرکی مردم است

0 17

معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی با بیان اینکه از لیگ تندرستی در اولین دوره برگزاری آن استقبال خوبی شده، استمرار این رقابتها را مورد تاکید قرار داد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از  وزارت ورزش و جوانان، لیگ تندرستی عنوان رویدادی است که فدراسیون ورزش‌های همگانی برگزاری نخستین دوره آن را از چهارم بهمن ماه آغاز کرد. این لیگ تاکنون مشارکت ۳۵ هزار نفر از استان‌های مختلف را به همراه داشته و در ۵۰۰ شهرستان کشور نیز به طور جداگانه در حال پیگیری است و تا اواخر اسفند ادامه دارد.

در این لیگ که با هدف رفع کم تحرکی مردم در دوران کرونا طراحی شده است، روزانه ۲۵ دقیقه حرکات ورزش و تمرینی بر روی سامانه طراحی شده قرار داده می‌شود و مردم با مراجعه به این سامانه ضمن انجام این حرکات ورزشی، دقایقی از تمرینات خود را در قالب ویدئوهای کوتاه در این سامانه بارگذاری می‌کنند که قرار است در پایان از شهرها و استان‌هایی که بیشتری مشارکت را داشته‌اند طی مراسمی تجلیل شود.

عبدالحمید احمدی با رضایت از اجرایی شدن این طرح گفت: لیگ تندرستی با هدف مشارکت هر چه بیشتر اقشار مختلف جامعه در برنامه‌های ورزش همگانی در حال اجراست. وی با بیان اینکه در برنامه توسعه ورزش همگانی ۴ رکن مد نظر است، خاطرنشان کرد: هر یک از این ارکان اهمیت خاص خود را دارد. یکی از آنها مردم فعال است که در کنار محیط، جامعه و سیستم فعال مورد توجه است. برای این رکن باید برنامه‌ها و اقداماتی را پیش بینی کرد که به واسطه برخورداری از ویژگی‌هایی مانند جذابیت و تنوع موجب گرایش افراد به ورزش و فعالیت بدنی و ترغیب انگیزه‌های آنها شود. معاون وزیر ورزش در توسعه ورزش همگانی با تاکید بر اینکه کم تحرکی چالش عمده جامعه امروز به حساب می‌آید، تصریح کرد: با اینگونه اقدامات و اجرای طرح‌هایی مانند لیگ تندرستی به این سمت حرکت می‌کنیم که شرایط را برای تحرک و فعالیت بدنی افراد ایجاد کنیم. احمدی از مشارکت دستگاه‌ها و نهادهای مختلف مانند وزارت آموزش و پرورش، نیروهای مسلح، بسیج، صداوسیما و … در اجرای طرح‌های موردنظر برای تحرک و فعالیت بدنی افراد یاد کرد و گفت که لیگ تندرستی یکی از طرح‌های پیش بینی شده در این زمینه است. با برگزاری این لیگ امکان مشارکت حداکثری افراد جامعه فراهم شده تا اینگونه به ورزش در کانون‌های جمعیتی بزرگ در شهرها و استان‌ها و نشاط آنها توجه شود. وی با تاکید بر اینکه به واسطه برگزاری لیگ تندرستی میان شهرها و استان‌ها رقابتی در پرداختن به فعالیت بدنی و ورزش ایجاد شده است، گفت: بر اساس میزان مشارکتی که هر یک از شهرها و استان‌ها در مدت زمان برگزاری لیگ تندرستی دارند، ارزیابی و رتبه بندی آنها انجام می‌شود. طبیعی است هرچه تعداد افراد شرکت کننده از یک شهر و استان در این لیگ بیشتر باشد تاثیر مستقیم بر روی امتیاز آن منطقه برای رتبه نهایی دارد. معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی ادامه داد: طرح لیگ تندرستی که به صورت ملی و با محوریت فدراسیون ورزش همگانی و هیات‌های استانی برگزار می شودبرای درگیر کردن هر چه بیشتر مردم با ورزش پیش بینی شده اما برای موفق تر بودن آن و تقویت انگیزه‌ها اقدام به پیش بینی جوایز برای هیات‌های برتر کرده‌ایم.

جوایز پیش بینی شده شامل شرکت کنندگان برتر هم می‌شوند که بر اساس ارزیابی‌ها مشخص می‌شوند. احمدی تصریح کرد: چند هفته از آغاز لیگ تندرستی می‌گذرد و گزارش‌های دریافتی نشان دهنده مشارکت قابل قبول مردم بوده است.

اجرای این طرح باید استمرار داشت داشته باشد به خصوص که در گام اول نمی‌توانیم به تمام اهداف و نتایج موردنظر برسیم. باید در گام‌های بعدی و با رفع نقایص و تجربه‌هایی که از دوره نخست لیگ گرفته‌ایم، به اهداف نزدیک تر شویم. موضوع مشارکت گسترده مردم در ورزش نیازمند عزم ملی و اولویت ورزش همگانی در برنامه‌های توسعه کشور است و ضروری است که این اولویت همواره مورد توجه قرار گرفته و در گذر زمان دچار رکود و توقف نشود.

وی همچنین با اشاره به شرایط کرونایی کشور که فعالیت‌های ورزشی را تحت تاثیر قرار داده است، گفت: نمی‌توان به خاطر کرونا ورزش را تعطیل یا متوقف کرد. بلکه باید منطبق با پروتکل‌های بهداشتی پیگیر فعالیت‌ها و برنامه‌ها بود. این لیگ هم منطبق با کرونا و محدودیت‌هایی که ایجاد کرده، پیگیری می‌شود.

عبدالحمید احمدی گفت که ارزیابی و رتبه بندی هیات‌ها واستان ها در اولین دوره لیگ تندرستی بعد از اتمام کامل این رویداد انجام می‌شود و نتایج آن در پایان فروردین ماه ١۴٠٠ اعلام خواهد شد.  

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.