مهندسی؛ زیربنایی برای اقتصاد دانش بنیان

0 17

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ۵ اسفند در تقویم رسمی کشور به بهانه سالروز بزرگداشت حکیم و دانشمند ایرانی، خواجه نصیرالدین طوسی روز مهندس نام گذاری شده است. مهندسی به عنوان زیربنای اقتصاد دانش بنیان شاخه ای علمی و بین رشته ای است که هدف آن توسعه پایه های نظری تحلیل پدیده های علمی و کاربرد آنها، آینده پژوهی در فناوری و انتقال فناوری های قدیمی به فناوری های نوین است.

مهندسان قادرند با برخورداری از دانش علوم پایه قوی و درک عمیق از فنون و روش های مهندسی، امر هدایت و اجرای پژوهش های صنعتی و دانش بنیان بین رشته ای را عهده دار شوند. یک مهندس باید بتواند همانند یک دانشمند، کنجکاوی، تفکر عمیق و انتقادی و قدرت مشاهده را برای اکتشافات جدید مورد استفاده قرار دهد و خلاقیت، قابلیت های فنی و مهارت های حل مسئله را در جهت پیشرفت جامعه به کار برد.

اقتصاد دانش بنیان که متکی بر دانش افراد است به طور چشمگیری به تلاش مهندسان کشور در حوزه های مختلف وابسته است و به همین دلیل می توان مهندسی را زیربنای توسعه اقتصاد دانش بنیان دانست. طراحی، ساخت و توسعه زیرساخت های اساسی کشور از جمله راه ها، سدها و نیروگاه ها، تولید انرژی اعم از آب، برق و گاز، کلیه ساخت و سازها، صنعت نفت و پتروشیمی، صنایع الکترونیک و مخابرات و فناوری اطلاعات و ارتباطات با تلاش این قشر از جامعه میسر می شود.

همچنین توسعه شبکه های اجتماعی، طراحی، ساخت و نگهداری انواع تجهیزات پزشکی که بدون آن امر پزشکی تقریبا امکان ناپذیر است تنها نمونه هایی از وظایف مهندسان و در نتیجه نقش پر رنگشان در توسعه اقتصاد دانش بنیان است.

با نگاهی به اولویت های علم و فناوری کشور طبق نقشه جامع علمی کشور می توان به نقش پر رنگ علوم مهندسی در توسعه کشور در چشم اندازهای تعیین شده برای آن پی برد و بیشتر ستادهای توسعه فناوری در زیر مجموعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز به دنبال توسعه و تقویت زیست بوم فناوری های نوظهور که در حوزه علوم مهندسی قرار می گیرند، هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.