دو خبر و یک نظر

10 247

خبراوّل:

استقبال سازمان ملل از خروج نام انصارالله از لیست تروریسم

القدس العربی/ اینترسپت : سازمان ملل از تصمیم آمریکا برای خارج کردن نام انصارالله یمن از لیست «تروریسم» استقبال و ابراز امیدواری کرد که اقدامات مثبت آمریکا درباره یمن در حل سیاسی بحران برای پایان نزاع در این کشور نقش داشته باشد. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا اخیرا اعلام کرد که از سه‌شنبه نام انصارالله از لیست «تروریسم» حذف می‌شود.

وی گفت: «لغو نام انصارالله از لیست تروریسم از سوی دولت جدید آمریکا اعتراف به وضعیت هولناک انسانی در یمن است و هدف از آن ممانعت از ایجاد موانع در کمک‌رسانی به مردم یمن است. ما از تمام طرف‌ها می‌خواهیم برای حل سیاسی دائم در یمن تلاش کنند.» دولت سابق آمریکا نام انصارالله یمن را در لیست تروریسم قرار داد. از سوی دیگر محمدعلی الحوثی، از رهبران انصارالله یمن تصمیم جدید آمریکا را مثبت خواند. وی در توییتی نوشت: «ما تصمیمات جدید آمریکا را درباره توقف ادامه حمایت از تجاوز و محاصره یمن زیر نظر داریم.» در این راستا، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد تیموتی لیندرکینگ، فرستاده آمریکا به یمن با مسوولان عربستانی و یمنی برای پیشبرد حل بحران دیدار کرد. این وزارتخانه اعلام کرد، راهکار نظامی برای حل بحران در یمن وجود ندارد و ما معتقدیم که راه‌حل تنها باید دیپلماتیک باشد. جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا اخیرا از توقف حمایت آمریکا از عملیات نظامی در یمن خبر داد. خبر توقف جنگ در یمن در حالی است که یوسف العتیبه، سفیر امارات در واشنگتن که از «رو کانا»، نماینده دموکرات کنگره آمریکا و مسوول هدایت تلاش‌ها برای پایان دادن به حمایت کشورش از جنگ یمن، به شدت خشمگین بوده در نشستی بر سر کانا فریاد کشیده است. کانا در این رابطه گفت: «کاملا غافلگیر شدم. تا حالا سفیر کشوری به دفترم نیامده و سرم فریاد نکشیده بود. این کار مرا به این باور رساند که استکبار واقعی و قلدری وجود دارد، این احساس امارات که بسیار قدرتمند است تا جایی است که می‌تواند این‌گونه رفتار کند. من واقعا قبلا چنین چیزی ندیده بودم.» بازگشت دموکرات‌ها به قدرت العتیبه را در موضع حساسی قرار داده است. العتیبه با وجود کوچک بودن کشورش از مشهورترین سفرای خارجی در واشنگتن است. او بابت مهمانی‌های مجلل و داشتن طیف وسیعی از دوستان رده بالا در واشنگتن معروف است. العتیبه در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ به سرعت روابط مستحکمی با کوشنر برقرار و از کانال مستقیم خود با کوشنر استفاده کرد تا وزارت خارجه را از روند تصمیم‌‌گیری دور کند.

خبردوّم:

شورای امنیت تحریم یمن را تمدید کرد

نیویورک- ایرنا- ۱۳ عضو شورای امنیت به قطعنامه ای رای دادند که به موجب آن ماموریت “کمیته کارشناسی یمن” و تحریم‌های تسلیحاتی برای یکسال دیگر تمدید شد.

در رای گیری عصر سه شنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد، ۱۳ عضو این شورا از جمله آمریکا، انگلیس و فرانسه به عنوان سه عضو دائم رای مثبت دادند و در مقابل روسیه و چین هم نسبت به آن نظر ممتنع داشتند.

در این قطعنامه توجه کافی به درد ها و رنج های مردم یمن نشده و همچنین اعلام نشده که علّت محاصره همه جانبه مردم یمن چیست.

این قطعنامه همچنین بر لزوم حضور بازرسان سازمان ملل، حفظ ایمنی نفتکش ها در مناطق شمال یمن که در کنترل انصارالله یمن قرار دارد، تاکید شده است

در این قطعنامه همچنین به تحریم تسلیحاتی یمن اشاره شده و از همه اعضای سازمان ملل خواسته اند که نسبت به اجرای آن اهتمام داشته باشند.

نظر:

اگر علّت محاصره یمن و تحریم این کشور و حمله نظامی به آن وجود انصارالله در یمن است پس چرا سازمان ملل از خروج نام انصارالله از لیست سیاسی تروریسم آمریکائی اظهار خوشحالی کرد و اگر سازمان ملل انصارالله را یک گروه تروریست نمی داند بلکه آن را گروهی می داند که مورد حمایت مردم یمن است و برای دفع تجاوز خارجی می جنگد پس چرا تحریم یمن را تمدید کرد؟ نظر شما چیست؟

10 نظرات
 1. حمیدرضا می گوید

  لطفاً بجای سازمان ملل بنویسید «سازمان دول»

  1. محمد می گوید

   هههه دقیقاً

 2. سعیده می گوید

  عکسی که برای این مطلب در صفحه اول انتخاب کردید خیلی جالب است

  1. پارسا می گوید

   بنظر منم عکس جالبیه

 3. لیانا می گوید

  من فکر میکنم شورای امنیت دچار لینت مزاج شده است

 4. اشکان می گوید

  بیچاره مردم یمن دچار این بازی های سیاسی آمریکا شده اند

 5. فرید می گوید

  مردم یمن دارند از گشنگی و کمبود دارو تلف می شوند بعد سازمان ملل بجای کمک کردن تحریم هارو تمدید میکنه

 6. فرشید می گوید

  معلوم نیست با مردم یمن دارند چیکار میکنند بنده های خدا

 7. شیما می گوید

  ادم از سیاست اینا سر در نمیاره یروز تحریم میکنند یروز دلسوزی

 8. جواد می گوید

  نبودن شورای امنیت بهتر از بودنشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.