وزیر خارجه روسیه: مسکو از بازگشت طالبان حمایت نمی‌کند

0 24
وزیر امور خارجه روسیه گفت که کشورش از طالبان حمایت نمی‌کند و برای خروج نام رهبران این گروه از فهرست سیاه نیاز به پیشرفت‌های لازم در مذاکرات صلح است.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، وزیر امور خارجه روسیه گفت که کشورش از طالبان حمایت نمی‌کند و برای خروج نام رهبران این گروه از فهرست سیاه نیاز به پیشرفت‌های لازم در مذاکرات صلح است.

محمدحنیف اتمر، وزیر امور خارجه افغانستان که برای بازدید سه روزه از مسکو به روسیه سفر کرده است با سرگئی‌ لاوروف، همتای روسی خود دیدار کرد. وزرای خارجه افغانستان و روسیه روز جمعه، هشتم حوت نتایج گفت‌وگوهای‌شان را در یک نشست خبری اعلام کردند.

دو طرف در این نشست خبری بر تقویت همکاری‌های دوجانبه تأکید کردند و خواهان تقویت همکاری‌ها برای تأمین صلح در افغانستان و گسترش روابط دوجانبه در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی شدند.

طبق اعلام وزارت خارجه، لاوروف گفته است که کشورش از بازگشت طالبان حمایت نمی‌کند. روسیه در گذشته نیز گفته بود که از برگشت سلطه طالبان بر افغانستان حمایت نمی‌کند.

او همچنین گفت که خروج نام طالبان از فهرست سیاه نیازمند پیش‌رفت‌های لازم در مذاکرات است.

هرچند مسکو در مواقعی به گرمی از طالبان میزبانی کرده است، اما وزیر خارجه این کشور گفته است که از برگشت نظام طالبانی حمایت نمی‌کند.

وزیر امور خارجه افغانستان نیز گفته است که کابل همه تعهداتش را برای صلح عملی کرده است و انتظار دارد طالبان نیز تعهدات اساسی‌شان را مطابق با وعده پس از رهایی زندانیان‌شان برآورده کنند.

محمدحنیف اتمر، وزیر امور خارجه افغانستان از موضع روسیه در مورد برگشت امارت طالبان و شرایط کشیدن نام رهبران این گروه از فهرست سیاه استقبال کرد.

اتمر گفت که افغانستان و روسیه با تهدیدات مشترک روبه‌ هستند و هر دو کشور باید از منابع مشترک خود برای رفع این تهدیدات استفاده کنند.

اتمر همچنین پیام رییس جمهور غنی را از طریق لاوروف به ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه سپرده است. وزیر امور خارجه افغانستان گفت که غنی خواهان تحکیم و توسعه مناسبات میان دو دولت در عرصه‌‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است.

محور گفت‌وگوهای اتمر با همتای روسی‌اش همکاری‌های دوجانبه در بخش‌های مبارزه با تروریسم، تندروی، قاچاق مواد مخدر و جنایات سازمان‌یافته در منطقه بوده است.

افغانستان و روسیه توافق کرده‌اند که روی یک نقشه راه جامع برای همکاری‌های دوجانبه کار کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.