کارنامه مالیاتی دولت روی میز نظارتی مجلس؛ سازمان امور مالیاتی نظارت‌پذیر شد

0 12

به گزارش  خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان مردم در خانه ملت در شانزدهیمن جلسه بررسی لایحه بودجه در بخش هزینه‌ای در ابتدا، کار خود را از بررسی ردیف (۱) بند (د) تبصره (۶) لایحه بودجه آغاز کردند و در اولین مصوبه امروز خود تکلیف کردند که درآمدهای حاصل از اخذ عوارض ارزش افزوده شهرستان های تهران به چه نحوی بین شهر تهران و نقاط روستایی و عشایری آن توزیع شود.

در ردیف دوم همین بند نیز مقرر شد مالیات و عوارض ارزش افزوده دریافتی از واحدهای تولیدی و پیمانکاران پروژه ای واقع در استان به حساب استان محل استقرار واحد تولیدی منظور شود.

 

شرکت‌های بیمه مکلف به ارائه گزارش عملکرد شدند

در ادامه نمایندگان مجلس برای شفاف سازی شرکت‌های بیمه ضمن موافقت با بند (ه) تبصره (۶)، وزارتخانه نیرو و نفت را مکلف به ارائه گزارش مبالغ پرداختی شرکت‌های بیمه‌ای به کمیسیون‌های برنامه و بودجه و انرژی کردند.

 

اختصاص اعتبار یک‌هزار میلیاردی برای بازیافت پسماند در کشور

اما امروز مجلس یک تصمیم مهم محیط زیستی نیز داشت، که بر این اساس یک هزار میلیارد تومان به وزارت کشور برای بازیافت پسماندهای حاصل از مواد اولیه، قطعات و کالاهای قابل بازیافت با نظارت سازمان حفاظت محیط زیست کشور اختصاص می‌کند. این تصمیم با موافقت با بند (و) تبصره (۶) اتخاذ شد.

 

مصوبه حمایتی مجلس از تمام بیماری‌های خاص

تصمیم بعدی نمایندگان مجلس، مصوبه حمایتی از تمام بیماری‌های خاص بود به این نحو که با موافقت با بند (ز) تبصره ۶  مقرر شد؛ بخشی از عوارض گمرکی واردات لوازم آرایشی برای بیماری های نادر هزینه ‌شود.

 

صاحبان حرف و مشاغل پزشکی مکلف به استفاده از پایانه‌ فروشگاهی شدند

در ادامه نمایندگان با الحاق جزئی به تبصره (۶) موافقت کردند که بر این اساس، کلیه صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی که مجوز آنها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و یا سازمان نظام پزشکی ایران صادر شده مکلف به استفاده از پایانه‌ فروشگاهی شدند.

 

ارجاع نحوه هزینه کرد درآمد دولت از حق السهم اپراتورها به کمیسیون تلفیق

امروز همچنین موضوع نحوه هزینه کرد درآمد دولت از حق السهم اپراتورها به کمیسیون تلفیق ارجاع شد تا با ارجاع بخش هزینه‌ای بند (ی) تبصره (۶) به تلفیق بررسی دقیق تری بر موضوع بخش هزینه‌ای حق السهم اپراتورها صورت گیرد.

 

اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده یک سال تمدید شد

اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده یک سال دیگر تمدید شد تا بر اساس بند این بند از تبصره (۶) لایحه بودجه علاوه بر اجرای این قانون، عملکرد معافیت‌ها و تخفیفات گمرکی نیز به عنوان مالیات بر واردات وصولی گمرک جمهوری اسلامی ایران محسوب ‌شود.

در ادامه یکی از نمایندگان نسبت به علت حذف برخی پیشنهادات در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه مطالبی را مطرح کرد که  رئیس مجلس در پاسخ به این تذکر نماینده فومن، درباره حذف پیشنهادات نمایندگان پیرامون لایحه بودجه، گفت: طبق قانون آیین‌نامه، بعد از اصلاح کل و یا رفع ابهام، نمی‌توان اصلاحات جز را مطرح کرد

سازمان امور مالیاتی موظف به گزارش دهی به دیوان محاسبات شد

مصوبه بعدی مجلس برای شفافیت و انضباط مالی در سازمان امور مالیاتی بود که بر این اساس  بند (د) تبصره (۶) سازمان امور مالیاتی را مکلف به ارائه گزارش هر سه ماه یک بار درباره نحوه اجرای مالیات بر ارزش افزوده به دیوان محاسبات کردند.

مشوق مالیاتی مجلس برای افزایش سرمایه‌گذاری مردم در پروژه‌های زیربنایی

نمایندگان مجلس، در ادامه برای افزایش سرمایه‌گذاری مردم در پروژه‌های زیربنایی  معافیت‌های  مالیاتی در نظر گرفتند به طوریکه بر اساس بند الحاقی (۲۱) تبصره (۶) مقرر شد به منظور فراهم ساختن زمینه سرمایه‌گذاری عموم مردم در انواع پروژه های زیربنایی و طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای‌، حمل و نقل و تولیدی صنعتی و کشاورزی و نیز تشویق فرهنگ سرمایه گذاری غیرمستقیم، هرگونه نقل و انتقال دارایی به/ از صندوق های سرمایه‌گذاری پروژه که پذیره‌نویسی آن‌ها با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار انجام می شود، از پرداخت هرگونه مالیات و عوارض نقل و انتقال معاف باشد.

بیمه‌گران موظف به پرداخت خسارات ناشی از حوادث گازی ظرف سه ماه شدند

در ادامه نمایندگان مردم  با الحاق یک بند به جز (ه) تبصره (۶) موافقت کردند که که بر این اساس شرکت‌های بیمه‌گر را مکلف به بررسی حوادث ناشی از گاز ظرف کمتر از دو ماه و پرداخت خسارات آن حداکثر تا سه ماه کردند.

رئیس مجلس: اجازه دهید صدای مخالف شنیده شود

اما نشست امروز مجلس با حاشیه‌هایی نیز همراه بود که از تذکر محمدرضا صباغیان بافقی نماینده مردم مهریز و بافق و بهاباد و خاتم و ابرکوه آغاز شد؛ او از هیأت رئیسه مجلس به دلیل آنچه به زعم خود اداره  پادگانی مجلس دانست، انتقاد و عنوان کرد: آیین‌نامه داخلی می‌گوید پیشنهاد نمایندگان باید در صحن علنی مطرح شود اما هیأت رئیسه عنوان کرده است که برای بیان هر پیشنهاد باید درخواست کتبی ارائه شود که این کار با ذلت و خواری و التماس باید صورت گیرد.

اما این تذکر صباغیان با واکنش‌هایی از جانب نمایندگان از جمله  احمد آزادی خواه، میرمحمدی و سلیمی همراه بود که به عنوان مثال  میرمحمدی در این باره گفت: افرادی علیه مجلس صحبت می‌کنند که بیشترین تریبون را در اختیار داشتند. همچنین علیرضا سلیمی نیز عنوان کرد که هیات رئیسه با جان و دل انتقادات را می پذیرد. آزادی‌خواه نیز در همین رابطه اعلام کرد که درست نیست عده‌ای  رسماً برای ضد انقلاب سوژه درست کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در واکنش به انتقاد نمایندگان مجلس به اظهارات نماینده بافق از آنها خواست تا اجازه دهند صدای مخالف شنیده شود.

ضرب‌الاجل دو ماهه مجلس به سازمان امور مالیاتی برای اخذ مالیات از اینفلوئنسرها

نمایندگان مردم در مجلس در ادامه با  الحاق یک بند به ردیف (۱۸) تبصره (۶) لایحه بودجه،  سازمان امور مالیاتی را مکلف کردند که ظرف دو ماه از لازم‌الاجرا شدن این بند دستورالعمل اجرایی مربوط به اخذ مالیات از درآمدهای کاربران حرفه‌ای رسانه‌های کاربرمحور از محل تبلیغات را تهیه و به تأیید وزیر اقتصاد و امور دارایی برساند.

همچنین نمایندگان مجلس با بند الحاقی ۲ تبصره ۷ ماده واحده موافقت و وزارت صمت را مکلف به فروش قسطی خودرو به جانبازان کردند.

مصوبه مجلس برای ساماندهی فعالیت مالی دستگاه‌های اجرایی؛ افتتاح حساب در بانکی به غیر از بانک مرکزی غیرقانونی است

یکی از تصمیمات مهم امروز مجلس بحث شفاف سازی حساب‌های درآمدی و هزینه‌ای کلیه دستگاه‌های اجرایی به ویژه شرکت‌های تابعه وزارت نفت و سازمان ایدرو و ایمیدرو بود که بر اساس مصوبه امروز دستگاههای اجرایی را موظف شدند تا کلیه دریافت‌ها و پرداخت‌های خود را فقط از طریق حساب‌های افتتاح‌شده نزد بانک مرکزی انجام دهند.

در جریان بررسی پیشنهادات الحاقی به تبصره ۷ لایحه بودجه مسئله ساماندهی مشمولان دریافت سهام عدالت، محمدرضا پورابراهیمی نسبت به تصمیم دولت در رابطه با این موضوع انتقاد و تصریح کرد:  متأسفانه شاهد رویکرد سیاسی نسبت به سهام عدالت در استان‌ها هستیم. 

در نهایت نشست نوبت صبح امروز مجلس ساعت ۱۱:۵۲ دقیقه به پایان رسید./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.