رونق نوغانداری با توزیع رایگان نهال توت

0 17
رونق نوغانداری با توزیع رایگان نهال توت

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، صنعت نوغانداری در گیلان یکی از صنایع بومی و منحصربه‌فرد استان محسوب می‌شود و تأمین نهاده‌های آن ازجمله برگ درخت توت یکی از اساسی‌ترین ملزومات توسعه این صنعت است.

در جهت حمایت از صنعت نوغانداری، وزارت جهاد کشاورزی‘>وزارت جهاد کشاورزی در چند سال اخیر، اصلاح باغات توت، تولید و عرضه نهال توت اصلاح‌شده و ارائه تسهیلات به فعالان این صنعت را در دستور کار خود قرار داده است.

ازآنجاکه غذای اصلی کرم ابریشم برای پرورش برگ درخت توت است، وزارت جهاد کشاورزی با محوریت مرکز توسعه نوغان کشور، تولید و توزیع رایگان نهال توت را بین فعالان این صنعت از سر گرفته است.

به گفته عدیل سروی، رئیس مرکز نوغانداری کشور امسال ۸۵۰ هزار اصله نهال توت اصلاح‌شده بین نوغانداران کشور توزیع خواهد شد.

گیلان قطب تولید پرورش کرم ابریشم در کشور است و قرار است نیمی از نهال‌های اصلاح‌شده تولیدشده، در گیلان توزیع شود.

نوغانداران نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از اقدام مرکز نوغانداری کشور ابراز خرسندی کرده و توزیع نهال رایگان برای توسعه نوغانداری را ارزشمند دانستند.

رئیس مرکز نوغانداری کشور می‌گوید برگ درخت توت منبع اصلی و اختصاصی تغذیه کرم ابریشم است و برای خوداتکایی در صنعت ابریشم، حمایت از نوغاندار و تولید نهال توت اصلاح‌شده، یکی از سیاست‌های جهاد کشاورزی است.

به گفته وی، از ۸۵۰ هزار اصله نهال توت اصلاح‌شده، ۴۰۰ هزار اصله در داخل استان تولیدشده که علاوه بر گیلان قرار است این نهال‌ها در اختیار ۱۶ استان دیگر نیز قرار بگیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.