سفر پاپ به عراق و برخورد مدبرانه آیت الله سیستانی

0 232

با وجود خطرکرونا پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان پنج شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ سفر چهار روزه خود را به عراق آغاز کرد و در این سفرعلاوه بر مقامات سیاسی و اقلیت کوچک مسیحی این کشوربا آیت الله سیستانی رهبرمرجعیت شیعه عراق نیز دیدار کرد. این سفربازتاب گسترده ای در رسانه های منطقه و جهان در پی داشت و از ابعاد و زوایای گوناگون به این سفر پرداخته شد. با اینحال برخی از زوایای این سفر که در عین حال بخش مهم آن را هم تشکیل می داد در همان رسانه های که سروصدای زیادی درباره این سفر به راه انداختند مسکوت گذاشته شد. از جمله اینکه ارتباط این سفر با توافقنامه های موسوم به توافقنامه های ابراهیمی است  که در آن برای راهیابی و نفوذ رژیم صهیونیستی به درون کشورهای عربی حوزه خلیج فارس آن هم  بدون حل بحران فلسطین زمینه چینی می شود. از دیگر ابعاد و زوایای این سفر که مسکوت گذاشته شد بیانیه ۷ ماده ای دفتر آیت الله سیستانی است که در آن به نوعی  بر اهداف اعلام نشده این سفر خط بطلان کشیده شد و حضرت آیت الله سیستانی ضمن این که از این سفر و همچنین گفتگوی ادیان به گرمی استقبال کردند اما درعین حال بر لزوم مقابله با اشغالگری، دفاع از ملل مظلوم و ستمیده و تحت اشغال و مقابله با حصراقتصادی علیه دولت های اسلامی و ملل مسلمان را مورد تاکید قراردادند. همچنین با وجود اینکه شخصیت ها و احزاب سیاسی وابسته به حشد الشعبی در داخل عراق و همپیمانان آن در خارج از سفر پاپ و لزوم گفتگوهای ادیان استقبال کردند اما این بخش نیز در رسانه های غربی و سعودی مسکوت گذاشته شد تا به نوعی وانمود شود که محور مقاومت با این سفر و گفتگو ادیان و مذاهب مخالف است. آنچه درزیر می آید ابعاد و زوایای  مختلفی از سفر پاپ را  به عراق روشن می کند. لازم به یادآوری است که جمعیّت مسیحیان عراق در کنار سایر اقلیّت های دینی نزدیک به ۳ درصد جمعیّت عراق است.

رفتن به پیشواز و اطلاع رسانی درباره برنامه های سفر     

ای پی تی ان:

یک مقام بلند پایه مسیحیان کاتولیک عراق روز پنجشنبه اعلام کرد بمب گذاری اخیر در بغداد باعث به تاخیر افتادن سفر پاپ به عراق نشده است و پاپ فرانسیس, رهبر کاتولیک های جهان در سفر آتی خود به عراق، با آیت الله سیستانی مرجع عالقیدر شیعیان عراق نیز دیدار خواهد کرد.
کاردینال لوئیس رافائل ساکو (Louis Raphael Sako) سخنگوی کلیسای کلدانی گفته است:  پاپ بارها علاقمندی خود را برای آمدن به عراق ابراز کرده است و این بار نیز برای دیدار از این کشور بسیار اصرار دارد.

فرانس ۲۴:

برنامه سفر پاپ به عراق بسیار فشرده خواهد بود. وی در نخستین روز از این سفر با مقامات عراق و بدنه دیپلماتیک این کشور دیدار خواهد کرد. وی سپس به کلیسای سریانی کاتولیک (سید النجاه) در بغداد خواهد رفت. در همین کلیسا بود که حدود ۵۰ مسیحی در حمله ای تروریستی در ماه اکتبر سال ۲۰۱۰ به قتل رسیدند. شنبه ششم مارس بغداد را به مقصد نجف ترک خواهد کرد. قرار است وی در نجف با آیت الله علی السیستانی دیدار کند. پس از آن سوار هواپیما خواهد شد و به منظور گفتگوی بین مذاهب به نزدیکی ویرانه های شهر قدیمی “اور” خواهد رفت. وی یکشنبه هفتم مارس با هواپیما به اربیل در شمال عراق خواهد رفت و با مقامات مدنی، و افراد مذهبی منطقه خودمختار کردستان عراق دیدار و گفتگو خواهد کرد. سپس به موصل خواهد رفت و برای قربانیان جنگ دعا خواهد کرد. بغدیدا و اربیل دو مرحله پایانی سفر پاپ به عراق خواهد بود. وی در بغدیدا مراسم آنجلوس و در ورزشگاه اربیل مراسم نیایش برگزار خواهد کرد. پاپ فرانسیس صبح روز دوشنبه هشتم مارس به رم بازخواهد گشت.

القاء اینکه سفر پاپ کاملا شخصی و دینی است وهیچ قصد و غرض سیاسی در کار نیست

فرانس پرس:

 • پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان که قرار است امروز جمعه به عراق سفر کند، چند ساعت قبل از این سفر در توئیتر خود به زبان عربی نوشت: روز جمعه در سفری سه روزه به عراق می روم. مدت زمانی طولانی به دیدار با این ملت که رنج های بسیار دیده است، رغبت داشتم. از شما می خواهم این سفر را با دعاهای خود همراه کنید تا به بهترین شیوه ممکن به انجام برسد و نتایج مورد انتظار را محقق سازد.
 • پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان روز پنجشنبه در پیامی خطاب به مردم عراق اعلام کرد پس از سال ها جنگ و تروریسم در عراق، به عنوان “زائر صلح” به این کشور سفر خواهد کرد.
  در پیام پاپ به عراقی ها که در آستانه سفر وی به عراق منتشر شد، آمده است:” من در لباس زائر صلح به عراق می آیم تا پس از سال ها جنگ و تروریسم در عراق، از درگاه خداوند رحمت و آشتی را برای شما طلب کنم.”
  پاپ افزود:” من بالاخره به زودی شما و سرزمین تان را که مهد باستانی و خارق العاده فرهنگ است، دیدار خواهم کرد.”
  پاپ فرانسیس ضمن تاکید بر این که ملت عراق خانواده ای واحد متشکل از مسلمانان، یهودیان و مسیحیان است، ابراز امیدواری کرد بتواند در سفر به عراق در کنار برادران و خواهران دیگر مذاهب نیایش کند.

پافشاری بر انجام سفر پاپ علیرغم تهدیدهای کرونا

رویترز:
میتجا لسکووار، سفیر واتیکان در عراق که مامور اصلی ترتیبات سفر هفته آینده پاپ فرانسیس به عراق است به کرونا مبتلا شد.
لسکووار روز یکشنبه به خبرگزاری رویترز گفت وی و چند نفر دیگر از کارکنان سفارت واتیکان در قرنطینه خودخواسته به سر می برند.
با این حال وی گفت سفر پاپ به عراق که قرار است ۵ تا ۸ مارس صورت گیرد به قوت خود باقی است.
نشانه های کرونا در سفیر واتیکان هنوز خفیف است.
عراق در هفته های اخیر شاهد افزایش شیوع کرونا بوده و مقامات مسافرت میان استان های این کشور را منع کرده اند.
ژان پل دوم و بندیکت، دو سلف فرانسیس به دلایل امنیتی قادر به دیدار از عراق نبودند.

آسوشیتدپرس:

کارشناسان بیماری های عفونی درباره سفر آتی پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان به عراق با توجه به افزایش قابل توجه موارد ابتلا به کرونا، نظام بهداشت و درمان ضعیف و شکننده این کشورو احتمال هجوم عراقی ها (!) برای ملاقات با وی ابراز نگرانی کردند.
هیچکس نمی خواهد به پاپ فرانسیس بگوید این سفر را لغو کند و دولت عراق به شدت علاقمند است با استقبال از نخستین سفر رهبر کلیسای کاتولیک به زادگاه حضرت ابراهیم ( ع ) ، برقراری ثبات نسبی در این کشور را به نمایش بگذارد.
این سفر که روزهای پنجم تا هشتم ماه مارس انجام خواهد شد در حمایت معنوی از مسیحیان عراق و نیز افزایش تلاش های واتیکان برای حل اختلافات با جهان اسلام نقش بسزایی خواهد داشت اما کارشناسان بهداشتی می گویند با توجه به شیوع ویروس کرونا چنین سفری توصیه نمی شود.
این کارشناسان بر این عقیده اند که جنگ ، بحران اقتصادی و مهاجرت افراد با تجربه و متبحر عراقی از این کشور به نظام بهداشت و درمان عراق آسیب زده است و این در حالی است که مطالعات نشان می دهد بیشتر موارد جدید ابتلا به کووید- ۱۹ در عراق از نوع بسیاری واگیرداری است که نخستین بار در انگلیس شناسایی شد.
نوید مدنی ویروس شناس و بنیانگذار مرکز آموزشی بهداشت و درمان خاورمیانه و شمال آفریقا در دانشکده پزشکی هاروارد می گوید : ” گمان نمی کنم این سفر ایده خوبی باشد. ”
وی که متولد ایران است سال گذشته مقاله ای را در هفته نامه پزشکی لنست درباره واکنش نابرابر کشورهای منطقه نسبت به کووید- ۱۹ منتشر کرد که در آن آمده است عراق ، سوریه و یمن با توجه به اینکه همچنان با خشونت [منظور تهاجم آمریکا و عوامل آن است] دست و پنجه نرم می کنند و ۴۰ میلیون نفر در این کشورها نیازمند دریافت کمک های بشردوستانه هستند ، در شرایط بسیار ضعیفی برای مقابله با این بیماری قرار دارند.

فرانس پرس:

 • پاپ در حالی به عراق سفر خواهد کرد که این کشور با موج دوم کووید۱۹ روبرو شده است. مقامات بهداشتی این کشور بار دیگر تدابیر محدود کننده و قرنطینه را به اجرا گذاشته اند. حملات راکتی و ناامنی همچنان در این کشور ادامه دارد و زیرساخت های مهم آن نیز تحت تاثیر مناقشات، به شدت آسیب دیده است. سفر آتی پاپ به عراق قطعا یک رویداد تاریخی محسوب می شود اما این سفر در چنین شرایطی از نظر تدارکاتی می تواند برای مقامات عراقی دردسر ساز باشد.
  یکی از کارکنان نهاد ریاست جمهوری عراق که مسئولیت سازماندهی سفر پاپ را بر عهده دارد، می گوید:” ما از این که پاپ فرانسیس به کشورمان سفر می کند، خوشحال هستیم اما این سفر در شرایط و اوضاع پیچیده ای صورت می گیرد.”
  وضعیت پیچیده عراق در واقع از چند هفته پیش با اوج گرفتن دوباره شیوع کرونا ویروس و رسیدن شمار مبتلایان عراقی به چهار هزار نفر در روز آغاز شد. یکی از افرادی که طی هفته ها و روزهای اخیر در عراق به کووید۱۹ مبتلا شده اند, میتجا لسکووار سفیر واتیکان در بغداد است.
  تشدید شیوع ویروس کرونا در عراق این نگرانی را به وجود آورده است که مبادا سفر پاپ و مراسم و تجمعاتی که به این مناسبت برگزار می شود، به کانون های جدید شیوع ویروس تبدیل شود.
  پاپ و ده ها روزنامه نگار و مسئول کلیسای کاتولیک که وی را همراهی می کنند، در برابر کووید۱۹ واکسینه شده اند اما چهل میلیون شهروند عراقی هنوز واکسینه نشده اند.
 • پاپ بندیکت شانزدهم که از زمان کناره گیری از منصب خود در هشت سال گذشته در صومعه ای در واتیکان انزوا گزیده است، سفر تاریخی پاپ فرانسیس، جانشین خود، به عراق را که قرار است از پنجم تا هشتم مارس انجام گیرد « خطرناک » دانست.
  پاپ سابق که ۹۳ سال دارد در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی کوریر دلاسرا گفت « من بر این باورم که این مسافرت بسیار مهمی است.”
  وی گفت ” متأسفانه این سفر به دلایل امنیتی و کرونا در زمانی بسیار دشوار انجام می گیرد و دیگر اینکه اوضاع عراق بی ثبات است. من با دعا فرانسیس را بدرقه می کنم “.
  فرانسیس ۸۴ ساله نخستین پاپی خواهد بود که پا به خاک عراق می گذارد.

فرانس ۲۴:

 • مارک هالتر نویسنده کتاب جهانی بدون پیامبران که از نزدیک پاپ فرانسیس را می شناسد و بارها با وی دیدار کرده است درباره ابعاد و ویژگی های سفر پاپ به عراق می گوید انجام این کار بسیار لازم بود و من واقعا دوست داشتم این کار خیلی وقت پیش انجام گیرد. اما خوب برخی می گویند انجام این کار به خاطر مشکلات امنیتی که در عراق وجود داشت خطرناک بود. اما مگر پاپ فردی نیست که باید خدا از او محافظت کند. رفتن به عراق یا هر جایی که امنیت ندارد برای افراد عادی مثل ما خطرناک است نه فردی مثل پاپ.
  این مورخ مذهبی افزود از این مسائل که بگذاریم انجام این سفر از آنجا مهم است که عراق سرزمینی است که مسیحیت در آن زاده شده است.
  پاپ ژان دوم ، رهبر پیشین کاتولیک های جهان که من نیز خیلی او را دوست داشتم ۲۰ سال پیش به دمشق رفت . به باور من این کار بسیار مهم بود زیرا به نظرمی رسید که مسیحیان این منطقه به حال خود رها شده اند و این تقصیر ماست. ما به اندازه کافی درحمایت ازاین مسیحیان بیانیه منتشر نکرده ایم. به اندازه کافی برای آنها فریاد نزده ایم .به اندازه کافی برای آنها بسیج نشده بودیم . همین کم کاری های ما باعث شد تا بیشتر مسیحیان سوریه و عراق از کشورها مهاجرت کنند . درعراق که مسیحیان کشتار شدند. در مصر نیز مسیحیان تحت حمایت پلیسی هستند. بنابراین این کار پاپ کار بسیار خوبی است. این وظیفه هر رهبر مذهبی است که به پیروان خود رسیدگی کند.

 

 • مجری: در تصاویر مشاهده می شود که پاپ در سراسر سخنرانی خود در کاخ ریاست جمهوری، ماسک را از صورت برداشته است. وی در بدو ورود، در پایان سخنرانی و ملاقات با شخصیت ها از تماس مستقیم (فیزیکی)​ با سایرین اجتناب نکرد. این در حالی است که خطرات بهداشتی همچنان وجود دارد و نسبت به این خطرات هشدار داده می شود.
  گزارشگر: بله. تصاویر پاپ (بدون ماسک) در بحبوحه بحران سلامت، تعجب برانگیز است. به این ترتیب پاپ با این تصاویر الگوی سایرین قلمداد نمی شود. به دلیل انتشار تصاویر از سفرها، این مسایل در جریان سفر می بایست رعایت شوند. باید خاطر نشان کرد که پاپ و همه کسانی که وی را در این سفر همراهی می کنند، واکسن دریافت کرده اند و اخیرا در عراق تمهیدی اتخاذ شده، به ویژه اعمال قانون منع رفت و آمد در جریان سفر پاپ به این کشور که شرایط خاصی را به وجود آورده است. قرار است طبق تمهیدات جدید، پاپ با جمعیت مردم دیدار نکند. اما با دیدن تصاویر به نظر نمی رسد که این تمهید رعایت شود. به هر ترتیب باید به شما بگویم که تصاویر منتشر شده از سفر پاپ به عراق را نمی توان به سادگی توجیه کرد، نه برای جامعه بین الملل و نه برای عراقی ها. به نظر من این تصاویر (دیگران را) بیشتر به عدم رعایت تمهیدات بهداشت و سلامت ترغیب می کند.

شبکه بی بی سی :

پاپ فرانسیس ماسک می زند، اما دیگر زمین گیر نیست و به فعالیت های خود ادامه می دهد. این اولین سفر خارجی پاپ بعد از شیوع ویروس کرونا و خطرناک ترین سفر خارجی وی است. این سفر یک سفر زیارتی پرخطر در جریان شیوع بیماری همه گیر کرونا است.

بایکوت ۷ “نه” آیت الله سیستانی به پاپ در رسانه های غربی و عربی همسو  

شبکه المیادین:

آیت الله سیستانی در دیدار با پاپ واتیکان، مخالفت خود را با هفت موضوع اعلام کرد.
گراسیا بیطار گزارشگر شبکه تلویزیونی المیادین گفت: فرش قرمز یا نورافشانی اینجا در کار نیست. در اینجا هیچ پیشنهادی مطرح نبود، بلکه ”نه“ هایی مطرح شد. ”نه“ های طلایی از خانه ای کوچک در یک محله قدیمی خارج شد. ”نه“ هایی که میهمان بزرگ دنبال آن بود و جز نزد مرجعی که از جهان انزوا جسته است تا بتواند در به حق سخن گفتن حرفه ای شود، پیدا نکرد. (آیت الله) علی سیستانی، ”نه به محاصره“ گفت، در حالی که رنج های یمنی ها، سوری ها، ایرانی ها و ونزوئلایی ها و پیش از آنها هم فلسطینی ها را در برابر خودش می بیند. همه ملت هایی که به قدرت های سلطه جو و طمع کار نه گفته‌اند، چنین شرایطی دارند. ”نه به خشونت“، خشونتی که از طرف نظام هایی که به دروغ شعار دموکراسی می دهند، اما در حق ملت های خودشان ظلم می کنند. خشونت از طرف کشورهایی که به دروغ شعار آزادی می دهند، اما در حق ملت های جهان مرتکب خشونت در زمینه های سیاسی، اقتصادی، جنگ و جرائم سازماندهی شده می شوند.
”نه به ظلم“، ظلمی که بر اساس آن، بعضی کشورها به ضرر کشورهای دیگری که تمدن ها، فرهنگ ها و ملت هایشان لگدمال می شود، قدرت می گیرند. تمدن هایی که زمانی، حروف و اعداد را به جهان غرق در جهالت، صادر کردند. ”نه به فقر“. فقر مطلقی که همه گیری کرونا نخستین بار در ۲۰ سال گذشته، باعث افزایش آن در جهان شده است. چه رسد به وبای نظام هایی که همواره تشنه غارت ثروت ملت ها هستند و می خواهند آنها را فقیر نگه دارند. ”نه به محدود کردن آزادی های دینی“. این حرف پیام مستقیم برای هر حکومتی است که ادعا می کند سپر دینش است، بدون اینکه تصویری از مسامحه ای که دینش بر آن تاکید می کند، داشته باشد. آنها قوانینی را تصویب می کنند که حقوق اساسی ذکر شده در منشور جهانی حقوق بشر را نقض می کند. ”نه به نبود عدالت اجتماعی“. رژیم های وحشی با زیر پا گذاشتن عدالت اجتماعی باعث شده اند که شکاف بین طبقه غرق در رفاه با طبقه غرق در فقر بیشتر شود. ”نه به عادی سازی روابط“. شاید عادی سازی روابط نتیجه طبیعی همه رفتارهایی باشد که ذکر شد. فلسطین در ابتدا و در انتها قرار دارد. توافقنامه هایی که منافقانه، ابراهیم نامگذاری شده است. ”نه“ های (آیت الله) سیستانی، خواسته های بشریت در هر جایی است.

پایگاه اینترنتی خبری عراقی شبکه اطلاع رسانی مقاومت:

دفتر آیت الله سیستانی با صدور بیانیه ای اعلام کرد: در این دیدار درباره چالش های بزرگی که انسانیت در عصر کنونی با آنها روبروست و نقش ایمان به خدای تبارک و تعالی و به رسالت های الهی و پایبندی به ارزش های عالی اخلاقی در غلبه بر این چالش ها گفتگو شد.
آیت الله سیستانی از ظلم و ستم و فقر و آزارهای دینی و فکری که بسیاری در کشورهای مختلف از آنها رنج می برند و نیز از سرکوب آزادی های اساسی و بی عدالتی و به خصوص از آنچه بسیاری از ملت های منطقه به خصوص ملت فلسطین در اراضی اشغالی اعم از جنگ و خشونت و محاصره اقتصادی و آواره سازی و غیره از آنها در رنجند، صحبت کرد.
آیت الله سیستانی به نقش بزرگی که باید رهبران دینی و معنوی در کاستن از این مصائب ایفا کنند، اشاره کرد و افزود: از آنان امید می رود طرف های ذی ربط به خصوص قدرت های بزرگ را ترغیب کنند عقل و حکمت را حاکم و از زبان جنگ پرهیز کنند.
اوهمچنین بر اهمیت منسجم کردن تلاش ها برای تثبیت ارزش های همزیستی مسالمت آمیز و همبستگی انسانی در همه جوامع مبتنی بر رعایت حقوق و احترام متقابل بین پیروان ادیان مختلف و رویکردهای فکری تأکید کرد.
آیت الله سیستانی همچنین جایگاه عراق, تاریخ درخشان و ویژگی های پسندیده ملت بزرگوار عراق با همه گرایش هایی را یاد آور شد که این ملت دارد و ابراز امیدوار کرد عراق از رنج کنونی در آینده ای نزدیک عبور کند.
وی بر اهتمامش برای اینکه شهروندان مسیحی همانند سایر عراقی ها در امنیت و صلح و با برخورداری کامل از حقوق کامل قانونی شان زندگی کنند, تأکید و به بخشی از نقشی اشاره کرد که مرجعیت دینی در حمایت از شهروندان مسیحی و سایر کسانی دارد که به آنان در حوادث سال های گذشت ظلم و ستم شد و آزار دیدند به خصوص در دوره ای که تروریست ها بر بخش های زیادی از چندین استان عراق مسلط بودند و اقدامات جنایت کارانه ای مرتکب شدند که از شنیدن آنها پیشانی انسان عرق شرم می کند.
آیت الله سیستانی برای پاپ و پیروان کلیسای کاتولیک و عموم انسانیت آروزی خیر و سعادت و از قبول رنج سفر به نجف اشرف قدردانی کرد.

شبکه تلویزیونی الاتجاه:

 • دیدار پاپ با آقای سیستانی نقطه عطفی بود که مسیر این سفر را تغییر داد. درباره موضع روشن و واضح مرجعیت در قبال طرح عادی سازی روابط و همکاری با رژیم اسرائیل که به روشنی و به صورت مطلق مرجعیت با آن مخالفت کرده بود , ابهام ایجاد شده بود و مرجعیت در این دیدار مظلومیت ملت فلسطین را یادآور شد.
  جزئیات این سفر با دقت از طرف دفتر پاپ و دولت عراق تشریح شده بود و حتی زمان بندی ها نیز به دقت رعایت شده بود. فقط دو مورد اختلال در این برنامه به وجود آمد. یکی زمان دیدار پاپ با آیت الله العظمی سیستانی بود که ۲۵ دقیقه تعیین شده بود اما حدود ۵۰ دقیقه طول کشید و دیگری تلاوت آیاتی از قرآن کریم و مشخصا از سوریه ابراهیم که این در برنامه سفر نبود. حتی آیات از نظر من با هدف انتخاب شده بود. آیاتی که خوانده شد پیام های روشنی داشت. بیانیه دفتر آیت الله العظمی سیستانی نیز به هفت مورد مخالفت وی در دیدار با پاپ اشاره کرده بود. ظلم و ستمی که رژیم اسرائیل مرتکب می شود, مخالفت با عادی سازی روابط با آن, بر حق بودن ملت فلسطین, مخالفت با بمباران ملت یمن, مخالفت با محاصره و تحریم ها همانند آنچه درباره جمهوری اسلامی صورت می گیرد و مخالفت با آزارهای دینی در برخی کشورها از موارد مخالفت آیت الله سیستانی بود که به روشنی اعلام شدند.
  این موارد هفتگانه قاطعانه نشان داد آنچه را که برخی ذهن های مریض و خبیث تبلیغ می کنند خنثی شد و این بیانیه در واقع پاسخ روشنی به این افراد بود
 • خالد الملا رهبر تشکّل سنی «جماعت علمای عراق» گفت سفر پاپ به خاطر صلح بود و دعوتها به صلح نیز مشخص است و ما نیز از آن حمایت می کنیم. شما نحوه استقبال از پاپ را دیدید. امام سیستانی, پیام و حرفی برای گفتن دارد. او مرجع است و به یقین می داند پاپ تأثیر گذار است و حرفش در میان قومش و طرفدارانش و کشورهای بزرگ مؤثر است. امام سیستانی گفت من به اندازه واجب شرعی با تو در خصوص صلح همراه هستم اما کدامین صلح؟
  خالد الملا افزود حرف امام سیستانی خطاب به پاپ آن بود تو از کدامین صلح و من از کدامین صلح صحبت می کنیم؟ حال آنکه ملت فلسطین همچنان سرزمین و مقدساتش در اشغال است و فلسطینیان به مسجد الاقصی در حالی می روند که تفنگ ها به سوی مردان و زنان فلسطینی نشانه رفته است و کرامت انسان در آنجا ارزش ندارد. تو (پاپ) از کدامین صلح صحبت می کنی؟ در صورتی که برخی کشورهای بزرگ از برخی کشورهای دیگر برای حمله به ملت یمن آن هم به این شیوه وحشیانه سالهاست حمایت می کنند و کودکان یمنی کشته می شوند و در محاصره هستند. ما کشته شدن یمنی ها و بمب ها را نمی بینیم اما ملت یمن این جنایات وحشیانه را می بیند.
  رهبرجماعت علمای عراق افزود سوریه را ببینید چگونه این کشور را ویران کردند. باندهایی از سراسر جهان به سوریه از جمله اروپا آمدند و این کشور را خراب کردند و مساجد و کلیساها و مردم از دست آنان در امان نماند. این نقشه های شما در قبال لبنان است. ملت لبنان را گرسنه نگه داشته اند و با پول این کشور بازی می کنند. همه اینها سخنانی است که عقلا می فهمند.
  وی گفت عادی سازی روابط و تحویل مقدسات به اسرائیل در ظرفی از طلا پایان یافته است. تاریخ خواهد نوشت یک مرجع شیعی، عادی سازی و اشغالگری اسرائیل را محکوم کرد و یک مرجع سنی در عربستان سکوت کرد و درباره این جنایات حرفی نزد. هرکسی تصور می کند امام سیستانی یک پیرمرد است و نمی تواند در دیدار با پاپ حرفی بزند اشتباه می کند. امام سیستانی سخنان عمیقی زد. پاپ از زهد و ساده زیستی امام سیستانی تعجب نکرد بلکه از کلام او و سخنانش به زبان فصیح عربی متحیر شد . امام سیستانی با اشراف کامل بر اتفاقات سخن گفت. امام سیستانی جنایات داعش را یادآوری کرد. او در برابر پاپ جنایات داعش را یادآور شد و با تمام صراحت صحبت کرد. داعش به دختران ایزدی تجاوز کرد. داعش ایزدی ها را کشت و زنده زنده دفن کرد. داعشی ها مساجد و کلیساها را ویران کردند و مسلمانان شیعی و سنی و غیره را سربریدند.جنایات داعش بخشودنی نیست. [لازم به یادآوری است که نباید به اظهارات صریح رئیس جمهور سابق آمریکا داعش محصول سیاست آمریکا در عراق است.]
  خالد الملا تصریح کرد امام سیستانی به صورت غیر مستقیم به پاپ گفت چه کسی این جنایات را متوقف کرد؟ فتوای جهاد کفایی متوقف کرد. چه کسی متوقف کرد؟ ابو مهدی المهندس متوقف کرد که عراقی ها را گردهم آورد در حالی که برخی از سیاستمداران آماده شده بودند و بار و بندیلشان را بسته بودند که از بغداد بروند. جنایات داعش را چه کسی متوقف کرد؟ حاج قاسم سلیمانی متوقف کرد او از ایران آمد و گفت بفرمایید این سلاح این پول و این نیرو. این در حالی است که کشورهای بزرگ گفتند این یک مسئله داخلی است. کشورهای بزرگ در آن لحظات سخت گفتند این یک مسئله داخلی است آنان گفتند داعشی ها, انقلابیون عشایری و بعثی و از شهرهای سنی هستند و این کشورها به ما پشت کردند. ما در زمان سقوط موصل و شهرهای دیگر صحبت کردیم. شما رفتار کشورهای بزرگ را در قبال قاتلان ابو مهدی المهندس و شهید سلیمانی دیدید.

روزنامه اینترنتی رأی الیوم:

دیدار پاپ با آیت الله سید علی سیستانی در تاریخ نخستین دیدار در این سطح بین مرجعیت نجف و پاپ کاتولیک محسوب می شود و در تثبیت روح برادری، همکاری بین ادیان مختلف و به طور مشخص اسلام و مسیحیت و گسترش ارزش های محبت، صلح و همزیستی نقش دارد. البته این به معنای کوتاه آمدن از حقوق غصب شده به نام دین نیست. این همان چیزی است که آیت الله سیستانی در گفتگو با مهمان خود بر آن تاکید و با طرح های کوچ اجباری فلسطینیان و همچنین عملیات کوچ اجباری مسیحیان در عراق مخالفت کرد؛ اقداماتی که به نام دین از جانب برخی طرف ها مانند داعش که به شدت از دین دور هستند، انجام شد.

اغماض به مواضع و رویکرد مثبت احزاب و شخصیت های وابسته و نزدیک به محور مقاومت در قبال سفر پاپ

شبکه تلویزیونی العالم:

حزب الله لبنان از موضع آیت الله سیستانی مرجع عالیقدر عراق که در دیدار با پاپ فرانسیس به پایان دادن به رنج و مشقت, ظلم و ستم , اقدامات خشونت آمیز و کوچ اجباری در کشورهای جهان و به خصوص به پایان دادن به این اقدامات علیه ملت فلسطین فرا خواند, کاملا حمایت کرد.
حزب الله لبنان با صدور بیانیه ای افزود سفر پاپ فرانسیس به عراق و نتایج مثبتش را ارج می نهد.
حزب الله ابراز امیدواری کرد سفر پاپ به عراق, مقدمه ای باشد تا این کشور, نقش آفرینی خودش را در عرصه بین المللی و منطقه ای بازیابد و وحدت ملی و حق طبیعی اش در حاکمیت و ثبات تقویت شود.
حزب الله تصریح کرد عراق در دو دهه گذشته با مشقت های فراوان و جنگ های متعدد اشغالگران آمریکایی و تروریسم داعشی که دوروی یک سکه هستند مواجه بوده است.

وبگاه خبری العهد:

حزب الله لبنان اعلام کرد: ” امیدواریم سفر پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان به عراق‏، زمینه ای باشد تا این کشور دوباره بتواند درعرصه های بین المللی و منطقه ای نقش مهم و تاثیر گذاری ایفا کند . ”
حزب الله تاکید کرد “امیدواریم سفر پاپ به عراق به تقویت وحدت ملی این کشور و دستیابی به حق طبیعی اش در داشتن حاکمیت ، ثبات و امنیت منجر شود.”

توئیتر:

مقتدا صدر رئیس جریان صدر در توئیتی نوشت: به من خبر داده اند که برخی با سفر پاپ به کشور عزیزمان عراق مخالف اند. به آنان می گویم استقبال از ادیان اقدام پسندیده و سفر پاپ به عراق خوش یمن است و دل هایمان پیش از درها بر روی او باز است. نجف اشرف پایتخت ادیان است پس به او به عنوان دوستدار صلح خوشآمد می گوییم. درود خداوند بر پیروان پیامبران خدا عیسی و موسی (ع) تا زمانی که (مانند رژیم صهیونیستی) با ادیان اعلام دشمنی نکنند. همه پیروان محمد خاتم الانبیاء (ص) برادران شما در صلح و اسلام هستند. بر تمام دوستداران صلح درود می فرستم.

قیس الخزعلی دبیر کل جنبش عصائب اهل الحق عراق در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: ”طبق اخلاق اسلامی و آداب و رسوم اصیل عربی خود از سفر پاپ فرانسیس به شهر صدای عدالت بشری، شهر امیر مومنان علی بن ابی طالب علیه السلام و سفر وی به عراق بزرگ، مهد تمدن ها و تاریخ و کشور پیامبران و اولیا استقبال می کنیم.“

مقتدا صدر، رهبر جریان صدر در صفحه توئیتر خود در واکنش به ورود پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان به عراق هشتگ #اهلا_وسهلا_البابا_فرنسیس (پاپ فرانسیس خوش آمدید) را همرسانی کرد.

نجاح محمد علی تحلیلگر عرب مسائل ایران در حساب کاربری توئیتر خود نوشت: ریان الکلدانی‏، رئیس جنبش مسیحی “بابلیون” عراق گفته است در سفر پاپ به عراق به او خواهم گفت آمریکایی ها کسی (شهید سلیمانی ) را کشتند (به شهادت رساندند) که از مسیحیان حمایت و کلیساها و مناطق مسکونی آنان را آزاد کرد.

عمار الحکیم، رئیس جریان ملی حکمت عراق در صفحه توئیتر خود نوشت: مشتاقانه منتظر سفر تاریخی پاپ فرانسیس به عراق هستیم و امیدواریم این سفر به تلاش های ثمربخش در جهت تقویت و تحکیم پایه های صلح، محبت و انسجام در کشور عزیزمان کمک کند.
ما همچنین دیدار تاریخی پاپ را با حضرت امام (آیت الله) سیستانی «دام ظله» رویدادی ویژه می دانیم که نقش نجف اشرف و واتیکان را در ایجاد پل ارتباطی میان پیروان ادیان و فرقه های مختلف در سراسر جهان پررنگ می کند. برهمین اساس از تمام احزاب و اقشار مردم می خواهیم برای این رویداد مهم آمادگی کامل داشته باشند.

دامن زدن به اختلافات درون شیعی و جعل اسلام ایرانی در برابر اسلام عربی

ایندیپندنت عربی:

پاپ فرانسیس در مقابله با «اسلام ایرانی»، در راستای گسترش همزیستی مسالمت آمیز بین پیروان دین های مختلف، با آنچه می توان «اسلام عربی» نامید، همگرایی دارد.
اگر سال ۲۰۱۶ سال اوج همگرایی ایران و واتیکان بود، سال های پس از آن، اقدامات مهمی در راه ترسیم راهبرد فراگیر در چارچوب تلاش های پاپ فرانسیس انجام شد که مبتنی بر همگرایی با آنچه می توان «اسلام عربی» نامید، بود.
واتیکان به صراحت از شوکه شدن به سبب رفتار مذهبی سیاسی «اسلام ایرانی» سخن نگفت؛ اما وی اقدامات بسیار مهمی در مسیر اسلام عربی برداشت و سفر وی به فلسطین و اردن در سال ۲۰۱۴ مأموریتی برای درک عمیق تر از مشکل فلسطین بود.
سفر وی به عراق کشور عربی تجزیه شده تکمیل کننده دیدارهای واتیکان با اسلام عربی است. در همین راستا بود که وی با (آیت الله) سیستانی در شهر نجف نشست گرمی داشت؛ اما ایران که در چارچوب اقدامات مغایر همگرایی بین ادیان و ملت ها به ویژه مردم یک کشور، گام های زیادی اتخاذ کرد، از سفر پاپ فرانسیس به عراق به ویژه دیدار با سیستانی خرسند نبود، زیرا چنین اقدامی نفوذ آن را تهدید می کند و از اهمیت مرجعیت ایران در میان مراجع شیعه می کاهد.
رأی الیوم:

روزنامه اینترنتی رأی الیوم در مقاله ای به قلم عمر الرداد نوشت : سفر پاپ به عراق اذعان مستقیم به مرجعیت عربی شیعیان عرب است. پاپ می داند که این مسئله بر مرجعیت دینی شیعیان ایران اعمال فشار می کند که در رهبری شیعیان عرب، با مرجعیت عراق در نزاع است . پاپ همچنین از تفاوت ها بین مرجعیت عراق و مرجعیت ایران آگاه است؛ به طوری که مرجعیت عراق به نقش اجتماعی به زیان محاسبات سیاسی ایمان دارد. این مرجعیت نه در چارچوب مشارکت در تصمیم گیری سیاسی، بلکه از باب نصیحت، در سیاست مداخله می کند. این در حالی است که در ایران رئیس جمهور هم از رهبر معظم این کشور تبعیت می کند و تا وقتی که رهبر تصمیم های وی را تأیید نکند، این تصمیم ها هیچ ارزشی ندارد.

تشویق مسیحیان به ماندن در عراق و ارائه تصویری مسیحی گونه از عراق

فرانس ۲۴:

‌ برونو دارو، کارشناس مسائل سیاسی و اجتماعی در گفتگو با این شبکه خبری به بررسی ابعاد و اهداف سفر رهبر کاتولیک های جهان پرداخت.
وی در پاسخ به این سئوال که آیا سفر پاپ مانع مهاجرت مسیحیان عراق به دیگر کشورهای جهان می شود یا خیر گفت اتفاقا یکی از اهداف این سفر دلگرمی دادن به مسیحیان در عراق است که در سال های اخیر به شدت از تحولات این کشور ، به ویژه در طول سه سالی که داعش بر حدود یک سوم خاک عراق سیطره داشت آسیب دیده اند. پاپ در موصل و قره قوش (حمدانیه) به همین مسئله اشاره کرد . اما هدف کلی این سفر ، این بود کلیسا امکان ادامه حضور و بقا مسیحیان در این منطقه از جهان را که مهد اصلی مسیحیت است فراهم کند .
ازاین منظر اتفاقات و تحولاتی که در سال های اخیر در عراق روی داد برای نفوذ کلیسا در جهان خبر خوبی نبود. زیرا در گذشته مسیحیان درعراق اقلیت قابل توجهی بودند اما اکنون شمار آنها به یک درصد جمعیت این کشور نیز نمی رسد. سالها جنگ و ناآرامی و خشونت در این کشور باعث شد تا بیشتر جمعیت مسیحیان خاک کشورشان را ترک کنند.

سی ان ان:

بن ویدمن خبرنگار ارشد بین المللی شبکه در تحلیل تحولات عراق گفت «پاپ فرانسیس برای اعلام همبستگی با مسیحیان عراق به این کشور سفر کرده است. در سال دو هزار و سه تعداد مسیحیان در عراق حدود یک و نیم میلیون نفر بود و احتمالا این رقم در حال حاضر به سیصد هزار نفر رسیده است. پاپ در این سفر به عراق به دنبال آن است که به مسیحیان عراق اطمینان خاطر بدهد که کلیسای کاتولیک به وضع آنها توجه دارد و می خواهد آنها تا جایی که امکان دارد در عراق بمانند. ماموریت اصلی در سفر پاپ به عراق همین امر بوده است.

فرانس ۲۴:

یک مورخ و کارشناس مذهبی فرانسوی می گوید سفر پاپ فرانسیس،‌رهبر کاتولیک های جهان به عراق از آنجا مهم است که این کشور سرزمینی است که مسیحیت در آن زاده شده است.

تمرکز بر دیدار پاپ از” اور” زادگاه حضرت ابراهیم (ع) بدون اشاره به توافقامه های ایراهیمی

رویترز:

او در سخنانی در زادگاه سنتی حضرت ابراهیم (ع) گفت: “این یک دینداری واقعی است: پرستش خدا و دوست داشتن همسایه.”
پاپ فرانسیس روز شنبه به ویرانه های اور در جنوب عراق سفر کرد تا پیام تحمل و برادری بین مذاهب خود را در اولین سفرش به عراق- کشوری که درگیر اختلافات مذهبی و قومی شده است- تقویت کند.
او در اور گفت: “شایسته است که در اور به اصل ما، به منابع تلاش خدا، به محل ظهور ادیان ما گرد هم آمده ایم” تا به عنوان فرزندان ابراهیم ، پیامبر مشترک بین مسلمانان، مسیحیان و یهودیان، برای صلح دعا کنیم.
او گفت: “از این مکان، جایی که ایمان در آن متولد شده است، از سرزمین پدر ما ابراهیم، تأکید می کنیم که خداوند مهربان است و بزرگترین کفر این است که نام او را با نفرت از برادران و خواهران خود به زبان آوریم. خصومت، افراط گرایی و خشونت زاییده مذهب نیستند: آنها خیانت به دین هستند.”
او گفت تا زمانی که عراقی ها افراد با اعتقادات مختلف را “دیگران” می دانند، هرگز نمی توان صلح را برقرار کرد.
او افزود: “صلح شامل برنده و بازنده نیست، بلکه مستلزم وجود خواهران و برادرانی است که با عبور از همه سوء تفاهم ها و آسیب های گذشته، از درگیری به وحدت می رسند.”

فرانس پرس:

 • درهمین منطقه جنوب عراق است که پاپ قرار است روز شنبه به اوربرود، جایی که گفته می شود حضرت ابراهیم (ع) طبق سنت در آن متولد شده است.
  اور نام شهری باستانی در جنوب بین النهرین بود که به عنوان یکی از شهرهای تمدن سومر و اکد، یکی از مناطق باستانی پر ابهت در عراق به حساب می‌آید. این شهر که از آن چندین بار در کتاب مقدس به عنوان زادگاه حضرت ابراهیم نامبرده شده یکی از مهم‌ترین شهرهای تمدن سومر در ربع اول هزاره سوم پیش از میلاد، بوده است.
  اما عراق حتی قبل از پاپ فرانسیس در ذهن واتیکان بود. در سال ۲۰۰۰ ، صدام حسین در آخرین لحظه امیدهای پاپ ژان پل دوم را که قصد داشت برای زیارت به عراق برود به یاس تبدیل کرد.
 • پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان روز شنبه در شهر اور، زادگاه حضرت ابراهیم (ع) در عراق، برای « صلح و وحدت در خاورمیانه و به ویژه در سوریه » دعا کرد .

نتیجه گیری :

با توجه به اینکه مسیحیان عراق یک اقلیّت بسیار کوچک در عراق هستند و پیرو کلیسای روم نیستند و حدود ۸۰ درصد از مسیحیان عراق کلدانی و ۱۵درصد هم آشوری هستند لذا این موضوع که سفر پاپ سرکشی معمولی به پیروان کلیسای کاتولیک باشد موضوعیت خود را از دست می دهد ضمن اینکه شواهد دیگری وجود دارد که ارتباط این سفر را با تحولات سیاسی منطقه بخصوص اهداف و منافع اوانجلیست های حاکم بر دولت قبیل ترامپ و راستگرایان حاکم بر فلسطین اشغالی به رهبری نتانیاهو را برملا می کند. از مدت ها پیش تلاش های در منطقه در جریان بود که یک هویت مشترک منطقه ای ساخته شود تا اسرائیل را نیز در بر بگیرد. قبلا این هدف در چارچوب طرح صلح دنبال می شد که به شکست انجامید لذا از چند ماه پیش تلاش های در جریان است که این هویت مشترک با بازگشت به حضرت ابراهیم( ع) ساخته شود و به گونه ایی وانمود شود که اعراب و اسرائیل از نوادگان اسماعیل و اسحاق هستند که در نهایت به ابراهیم می رسند. دور جدید آشتی بین اعراب و رژیم صهیونیستی از اواخر دوره ترامپ بر اساس توافقنامه های موسوم به ابراهیمی اغاز شده و در جریان سفر تلاش شد از این سفر به عنوان پشتوانه ای برای این توافقنامه ها استفاده شود و اینکه پاپ از زادگاه حضرت ابراهیم (ع) در شهر عور واقع در ناصریه دیدن کرد کاملا حساب شده و برنامه ریزی شده بود. به نظر می رسد راز اصلی این همه توجه و تبلیغات گسترده درباره سفر پاپ که در عین حال از مدیریت این سفر در سطح کلان نیز پرده بر می دارد به توافقنامه های موسوم به توافقنامه های ابراهیمی برمی گردد که طی آن تلاش شد باب دوستی و آشتی بین رژیم صهیوینستی و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس باز شود بدون اینکه هیچ تلاشی برای حل بحران فلسطین صورت گیرد. در این چارچوب خیلی تلاش شد که عراق نیز به این جرگه هدایت شود و اگرچه دولت کاظمی با ارائه طرح موسوم به بلاد شام و مشارکت در نشست های مثلث اردن، مصر و عراق گام هایی در این مسیر برداشت و به نوعی چراغ سبز نشان داد اما با توجه به مقاومت های که در داخل عراق وجود دارد تاکنون به طور رسمی اقدامی نشده است و لذا به نظر می رسد در پوشش های مختلف همچنان برای این هدف تلاش می شود و با توجه به اینکه دولت نوپای بایدن نیز بر دور جدید پیمان آشتی رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی مهر تایید زده و از ان حمایت کرده است لذا تلاش می شود مسیری که در زمان ترامپ توسط اوانجلیست ها استارت زده شد در دوره بایدن نیز ادامه یابد. بر این اساس شاید بتوان دو نقطه عطف سفر پاپ به عراق که در عین حال با تمرکز رسانه ای ویژه همراه بود، دیدار با آیت الله سیستانی و دیدن از زادگاه حضرت ابراهیم (ع) در شهر اورواقع در استان ناصریه بوده است. همچنین طرح آشتی و گفتگوی پاپ ، ریشه های اشغال را در عراق و فلسطین نادیده می گیرد. اگر در عراق و فلسطین مقاومت است ( به ادعای غربی ها خشونت) این بدلیل اشغالی بودن این اراضی است اما پاپ همانند سایر مسئولان و مقامات غربی در اظهارات آشتی جویانه خود این واقعیت را نادیده گرفت . از دیگر سو همان تلاش هایی که از مدت ها قبل برای ایجاد شکاف بین قم و نجف دنبال می شد، در جریان این سفر نیز پیگیری شد و رسانه های غربی، عربی و صهیونیستی کوشیدند مرجعیت نجف را در برابر مرجعیت قم قرار دهند و در این زمینه انگاره سازی کنند که مرجعیت عراق در پی گفتگو و مرجعیت ایرانی در پی خشونت( مقاومت) است. آنچه در این میان قابل تامل و تحسین برانگیز است برخورد بسیارهوشمندانه و مدبرانه  حضرت آیت الله سیستانی بود و تقریبا همه مواردی که اهداف پشت پرده و اعلام نشده سفر پاپ به شمارمی رفت حضرت آیت الله سیستانی چه در دیدار خصوصی  و چه در بیانیه ۷ ماده ای که در پی این سفر صادر شد موارد مغفول در سفر و سخنان پاپ را تذکردادند به گونه ایی که خیلی از تحلیل گران عراقی گفتند که پاپ دست خالی از این سفر برگشت هرچند که این نکته با نهایت تمام در رسانه های غربی مسکوت و سرپوش گذاشته شد و ان ها تصویری موفقیت امیز از این سفر ارائه دادند.

بهر تقدیر اینکه امروز پاپ بجای اینکه واقعاً در خدمت صلح باشد بعنوان یک مهره در دست دولت های آمریکا و انگلیس و اسرائیل است دردناک است. یک مسیحی عراق ممکن است از خودش بپرسد اگر پاپ واقعاً در پی صلح است چرا در همان واتیکان برای ما دعا نمی کند و چرا برای دعا کردن این همه راه آمده است؟

و چرا تاکنون حمله آمریکا و ناتو و تروریست ها به کشور های سوریه و عراق را محکوم نکرده است؟!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.