نمایی ازچرخش سیاست خارجی دولت بایدن در قبال چین و روسیه

0 236

در دوره چهار ساله ترامپ، امریکا رویکرد نسبتا منعطف در قبال روسیه در پیش گرفت و این گمانه را تقویت کرد که گویا روسیه نیز در به قدرت رساندن ترامپ در سال ۲۰۱۶ از طریق دخالت در انتخابات این کشور دست داشته است؛هرچند که نقش دست راستی های اسرائیلی و در راس آن نتانیاهو به مراتب بیشتر بوده است که با وجود مستندات موجود هیچ وقت اسمی از آن به میان نیامد و همه اتهامات روی روسیه و شخص پوتین متمرکز شد. بر همین اساس با شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ این احتمال داده می شد که با به قدرت رسیدن بایدن سیاست و رویکرد امریکا در قبال روسیه تغییر یابد و در مقایسه با دوره ترامپ سرسخت ترو خشن ترشود. کما اینکه چنین هم شد و در این راستا گام اول را اروپا را برداشت و با انتقال پرسش برانگیز الکسی ناوالنی منتقد سرشناس پوتین از المان به روسیه به دور جدید اعتراض های داخلی در روسیه دامن زد که در نهایت به اخراج سفرای سه کشور اروپایی از مسکو انجامید.  این رویکرد اروپا در همان حالی که واکنش خشمگینانه روسیه را برانگیخت، حمایت دولت بایدن را به همراه داشت و متعاقب آن  خود جو بایدن در اقدامی غیر دیپلماتیک ولادیمیرپوتین را آدمکش و قاتل خواند و با این اظهارات باب جدیدی را در تنش با روسیه گشود که خیلی از ناظران از آن به نشانه جدیدی از جنگ سرد جدید در روابط میان روسیه و امریکا در دوره بایدن تعبیر کردند وخیلی از رسانه هانیز ضمن انعکاس این اظهارات به بررسی و تحلیل آن پرداختند.

تک بایدن؛ پاتک پوتین

فرانس پرس:

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور سخنان جو بایدن همتای آمریکایی خود که وی را « قاتل » خوانده بود به تمسخر گرفت و با پوزخند گفت « کسی که این حرف را می زند خود قاتل است.”
وی گفت ” این فقط یک کلمه کودکانه و جوک نیست و مفهومی عمیق و مبتنی بر روانکاوی دارد. ما همواره خصوصیات خود را در دیگران می بینیم.”
پوتین با نیشخند برای بایدن آرزوی سلامت کرد و از او خواست کسی را به تمسخر نگیرد .
وی سپس تأکید کرد مسکو اجازه نمی دهد هدف ارعاب واشنگتن قرار گیرد. اقدامی که شاخص دستگاه دیپلماسی آمریکاست.

رویترز:

 • وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد آناتولی آنتونف سفیر خود در آمریکا را برای برگزاری مذاکرات فوری فراخوانده است. این اقدام به دنبال مصاحبه جو بایدن رئیس جمهور آمریکا با شبکه ” ای بی سی ” صورت گرفت که در جریان آن رئیس جمهور آمریکا گفت وی فکر می کند پوتین قاتل است و باید تاوان مداخله در انتخابات آمریکا را بپردازد – اتهامی که مسکو آن را رد می کند.

  الجزیره:

 • سفارت روسیه در واشنگتن اعلام کرد سفیر این کشور در آمریکا درپی اظهارات جوبایدن رئیس جمهور آمریکا علیه ولادیمیر پویتن همتای روس خود، راهی مسکو شده است.
  این سفارتخانه در توئیتی نوشت « آناتولی آنتونف » سفیر روسیه در واشنگتن به منظور مشارکت در رایزنی ها در خصوص راه های تصحیح روابط با آمریکا به مسکو فراخوانده شده است.
  سفارت روسیه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: آنتونف رایزنی هایی در وزارت خارجه و دیگر آژانس ها و نهادها در پایتخت روسیه انجام خواهد داد.
  این منبع افزود: روابط میان دو کشور روسیه و آمریکا به خاطر اظهار نظرهای حساب نشده مسئولان عالیرتبه آمریکایی با خطر فروپاشی مواجه است.

ایندیپندنت عربی:

دراقدامی تعجب برانگیز رئیس جمهور آمریکا در گفتگوی تلویزیونی همتای روس خود را قاتل خواند و با استناد به گزارش نهاد اطلاعاتی آمریکا مبنی بر اینکه به احتمال فراوان پوتین دستورمداخله در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا را به سود ترامپ صادر کرده است، هشدار داد که او بهای این کار را پرداخت خواهد کرد. اظهار نظر بایدن به سرعت با واکنش تند روسیه مواجه شد. مسکو در گام اول سفیرش را از واشنگتن فراخواند وپس از آن نیز پوتین در اظهار نظری گفت: معمولا برخی دیگران را همانگونه می بینند که خود را می بینند، قاتل کسی است که دیگران را قاتل می خواند.
یا آنکه آندره تورچاک نایب رئیس اول مجلس فدرال روسیه اظهار نظر بایدن را ناشی از جنون سیاسی دانست و گفت این سخنان به دلیل کهولت سن( خرفتی) وی است.
گزارش نهاد اطلاعاتی آمریکا از این منظر که با دلایل متقن همراه نیست، با ملاحظات و واکنش روسیه مواجه شده است. بشار جرار تحلیلگر سیاسی در گفتگو با ایندیپندنت عربی از زبانی که در این گزارش به کار رفته است انتقاد کرد و گفت این گزارش دلایل مستحکم و متقنی برای متهم کردن رئیس جمهور روسیه ارائه نکرده و در آن از واژه احتمال استفاده شده است، همانگونه که در گزارش قتل جمال خاشقجی از چنین ادبیاتی استفاده شد؛ به همین منظور این شائبه به وجود می آید که این گزارش رویکرد سیاسی دارد. این گزارش همچنین چین را از اتهام مداخله در انتخابات آمریکا مبرا می سازد که این امر با هشدار ماه ژوئیه ویلیام ایفانینا مدیر مرکز ملی مبارزه با تروریسم در نهاد اطلاعاتی آمریکا منافات دارد. این مقام آمریکایی گفته بود دشمنان خارجی ما از جمله روسیه، چین و ایران سعی می کنند از طریق شبکه های اجتماعی بر آرای مردم آمریکا تاثیر بگذارند.

فرانس ۲۴:

اظهارات تهدیدآمیز جو بایدن علیه رئیس جمهوری روسیه، به دلیل احتمال بهره برداری پوتین از این اظهارات برای افزایش محبوبیت خود در داخل و افزایش خطر آغاز جنگ ، ناظران را به هراس انداخته است.
سرویس های اطلاعاتی آمریکا مداخله ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به نفع روسیه را تایید کردند. مجری از گزارشگر این شبکه در روسیه پرسید: با مطرح شدن این اتهامات، اکنون توپ در زمین روس هاست. مسکو برای پاسخگویی (تلافی) آماده می شود. از نظر رئیس دوما، حمله به پوتین، حمله به روسیه است. این طور نیست؟
گزارشگر در پاسخ گفت: این اظهارات خوراک برای پاسخگویی را مهیا می کند. در روسیه مسئله روسیه ستیزی بر سر زبان هاست. هر اتهام و انتقادی که علیه روسیه به ویژه دولت این کشور مطرح می شود، فرضیه روسیه ستیزی مطرح می گردد. باید خاطر نشان کنم که عبارت «جنگ سرد» در حال ناپدید شدن از رسانه هاست.
اظهارات جو بایدن از نظر روس ها به نوعی خشونت آمیز است. اما کرملین اعلام کرده است که اگر مفهوم تهدید بایدن، وضع تحریم های دیگری است، روسیه به تحریم آمریکایی ها عادت دارد. سال هاست که از چپ و راست تحریم می شود. در دوران دونالد ترامپ هم این کشور تحریم شد. این تحریم ها به ندرت کرملین را به زانو در آورده است.
اظهارات جو بایدن در بعد داخلی در شرایطی پیچیده برای پوتین مطرح شده است. رئیس جمهور روسیه تا چند ماه دیگر، انتخابات پارلمانی را پیش رو دارد. نظرسنجی ها نیز برای پوتین چندان خوب نیست. وی می بایست در این فاصله روس ها را به نفع خود و اردوگاهش متقاعد کند. در چنین شرایطی اظهارات جو بایدن می تواند ناظران را نگران کند. چرا که قبلا دیده ایم که ولادیمیر پوتین چطور می تواند از میهن پرستی و ترس از مناقشاتی دیگر با خارجی ها برای افزایش محبوبیتش بهره برداری کند. در مطبوعات روسی و اوکراینی مشاهده می کنیم که اکنون نگاه ها به اوکراین – که از سال ها پیش به میدان رویارویی دیپلماتیک روسیه و آمریکا تبدیل شده- دوخته شده است. همه می ترسند که در این جبهه اتفاقی رخ بدهد و این اظهارات بتواند به ازسرگیری درگیری ها شرق اوکراین منتهی شود.

پایگاه اینترنتی روزنامه القدس العربی:

بعد از بیان اظهاراتی از کرملین مبنی بر احتیاط در قبال تحریم های احتمالی آمریکا، مجلس دومای روسیه در واکنشی شدید، حمله بایدن را به پوتین اهانت به شهروندان روس و رفتار عصبی ناشی از عجز قلمداد کرد. پیگیری اقدامات پوتین از زمان به دست گرفتن قدرت در سال ۲۰۰۰ نشان می دهد رئیس جمهور روسیه این توصیف را چالش شخصی خود برخواهد شمرد و باعث اقدام او نه فقط از راههای دیپلماتیک و معمول بلکه با استفاده از راههای مرتبط با جنگ سرد و تجارب اطلاعات روسیه از جمله جاسوسی، حمله سایبری و اداره عملیات راهزنی جهت دار سیاسی با ترور مخالفان روسی ساکن خارج و ادامه بی پروای دخالت در انتخابات آمریکا و غیر آمریکا خواهد شد.
بر اساس رفتار معمول پوتین پیش بینی می شود که او این سیلی را بدون جواب نگذارد و نشان دهد که تحریم ها اثری بر روسیه وسیع ترین کشور جهان نخواهد گذاشت. روسیه کشوری است که در سازمان ملل حق وتو دارد و از طریق قراردادهای فروش سلاح و وجود مزدورانش از شرکت فاگنر در کل جهان تحرکاتی دارد.
احتمالا پوتین داخل روسیه نیز با ادامه اعمال فشار بر شبکه های جامعه مدنی و مقابله با هرنوع جنبش سیاسی مخالف واکنش نشان دهد که بازداشت الکسی ناوالنی بعد از ورود به مسکو و محاکمه و انداختن او به زندان آخرین مورد از این قبیل اقدامات بوده است.
ازمهمترین اشکال توازن و تهدید که پوتین برای نشان دادن جبروت کشورش استفاده خواهد کرد سلاح هسته ای است. روسیه بزرگ ترین ذخایر سلاح هسته ای جهان را دارد. تعداد سلاح های هسته ای آن هفت هزار عدد در مقابل شش هزار و ۷۸۰ سلاح هسته ای آمریکا تخمین زده می شود. مسکو پایبندی خود را به توافقنامه موشک های میان برد که قادر به حمل کلاهک هسته ای باشند بعد از اقدام واشنگتن در اعلام قصد خود برای استقرار این موشک ها در آسیا و اقیانوس آرام معلق کرد.
نکته مهم در این چارچوب، اعلام تصمیم نخست وزیر انگلیس به عنوان مهمترین متحد واشنگتن برای بالا بردن ۴۰ درصدی سقف کلاهک های هسته ای کشورش بود که برای توجیه آن اعلام شد این تصمیم به مجموعه ای از تهدیدهای فناوری و عقیدتی فزاینده مستند است.

تمایل متقابل برای حفظ روابط  مسکو واشنگتن درعین چنگ و نشان دادن به یکدیگر

فرانس پرس:

رئیس جمهورروسیه گفت « ما از منافع اصلی خود دفاع می کنیم و به شرطی که منافعی برای ما داشته باشد با آمریکایی ها همکاری می کنیم ”

رویترز:

 • ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اعلام کرد، آماده است تا در آینده ای نزدیک با جو بایدن مذاکراتی مجازی برگزار کند.
 • کاخ سفید اعلام کرد جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در زمان مناسب، با پوتین رئیس جمهور روسیه دیدار خواهد کرد.
 • ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اعلام کرد، آمریکا و روسیه باید روابط خودشان را حفظ کنند.

الجزیره
– شبکه تلویزیونی الجزیره به نقل از منابع کاخ کرملین روسیه اعلام کرد این کشور از طریق کانال های دیپلماتیک خواستار برقراری تماس میان ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و جوبایدن همتای آمریکایی او شد. پوتین پیشنهاد کرده است دو طرف به طور مستقیم و زنده با یکدیگر به بحث و گفتگو بپردازند تا اظهارات بی سابقه به نابودی روابط میان دو کشورمنجرنشود.
کرملین تاکید کرده است امکان ندارد بتوان اظهارات جوبایدن درباره پوتین را نادیده گرفت. کرملین افزوده ا ست پوتین می خواهد با بایدن در خصوص اتهامات مستمر و بی اساسی که وی در حق روسیه و روابط دوجانبه میان دو کشور وارد کرده است، گفتگو کند.

 • جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در کنفرانسی مطبوعاتی در واشنگتن گفت، هنوز سفیر ما در مسکو فعال است و یقین داریم حتی در تعامل با دشمنان نیز دیپلماسی از گام های اولیه ماست.

تلاش دولت بایدن برای جذب چین و جدایی آن از روسیه و ایران

با وجود اینکه چین رقیب اول امریکا در عرصه اقتصادی به شمار می رود و از یک دهه پیش امریکا سرگرم تلاش هایی برای مهار چین است و حتی ترامپ جنگ بی سابقه ای را در دوره چهارساله خود علیه چین به راه انداخت اما گویا دولت بایدن در اولویت بندی های سیاست خارجی خود برخورد با روسیه را بر چین مقدم قرار داده و در همان حالی که به روسیه و شخص پوتین چنگ و دندان نشان می دهد اما در همان حال از لزوم گفتگو با چین سخن می گوید و در راستا درست بلافاصله بعد از اینکه بایدن ، پوتین را آدمکش خواند اولین دور گفتگوهای چین و امریکا در آلاسکا برگزار شد. گزارش های که رسانه های جهان از این نشست مخابره کردند حاکی از این است که فضای حاکم براین نشست هر چندمشاجره آمیز بود اما در نهایت تلاش شده است که در مواردی با توافقاتی همراه باشد و در عین حال مذاکرات در آینده نیز ادامه یابد.

فرانس ۲۴:

نتایج دیدار هیئت بلندپایه آمریکایی و چینی در آلاسکا نشان داد که روابط این دو کشور که به ترتیب اقتصادهای نخست و دوم جهان را تشکیل می دهند سردتر از همیشه شده است .
‌ آمریکا قول داده بود در نشست میان نمایندگان اش با نمایندگان چین هر آنچه لازم باشد به طرف مقابل بگوید و همین طور هم شد.  نمایندگان دو کشور روز گذشته در آلاسکا رو در رو با هم دیدار کردند که نخستین دیدار مستقیم میان مسئولان دو کشور در زمان ریاست جمهوری جو بایدن بود. فضای حاکم بر آلاسکا چه در داخل نشست چه در خارج از آن سرد و یخی بود. در این نشست حتی دو طرف با هم درگیری لفظی نیز پیدا کردند.
در این نشست اول وزیر امور خارجه آمریکا بود که بنای دشمنی را آغاز کرد و گفت ما درباره اقدامات چین در هنگ کنگ ، تایوان ‌در سین کیانگ و همچنین حملات سایبری علیه آمریکا و اقدامات اجباری اقتصادی چین علیه متحدان مان در منطقه انجام می دهد به شدت نگران هستیم.
یانگ جیشی مسئول دیپلماسی حزب کمونیست چین نیز بدون هیچ گونه تردیدی در پاسخ گفت در زمینه حملات سایبری ، آمریکا که هم دانش بیشتر و هم ظرفیت بیشتری نسبت به چین در این گونه زمینه دارد قهرمان این گونه اقدامات است. وی افزود آمریکا در موقعیتی نیست که از جایگاه برتر با چین سخن بگوید. آنتونتی بلینکین وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه افزود من قبل از آمدن به اینجا از کره جنوبی و ژاپن نیز دیدن کرده بودم و آنچه که من از مقامات این دو کشور شنیدم بر خلاف آن چیزی است که شما الان دارید می گوید.
چهره های هر دو طرف در این مذاکرات در هم کشیده شده و خشمگین بود و این گفتگو ها به خوبی نشان داد که شکاف میان این دو قدرت اقتصادی برتر جهان تا چه اندازه عمیق است.
چین آمریکا را به دخالت در امور داخلی اش متهم می کند و قول داد که اقدامات قاطع و شدیدی در مقابل آمریکا اتخاذ کند.
دولت جو بایدن با فرستادن هیئت دیپلماسی خود به کشورهای متحد آسیایی خود تلاش کرد به آنها در مقابل اقدامات تحریک آمیز چین،‌ اطمینان خاطر بدهد. این مسئله از آنجا برای کشورهای منطقه مهم است که قدرت اقتصادی و نظامی چین در منطقه بی وقفه در حال افزایش است و این مسئله متحدان منطقه ای آمریکا را نگران کرده است.

رویترز:

 • رسانه ها جمعه اعلام کردند مقامات آمریکایی که در گشایش گفتگو با هیئت چینی در آلاسکا اظهارات طولانی بیان کردند، (رفتار)«مهمان نوازانه ای» نداشتند و اصول دیپلماتیک را نقض کردند.
  مقامات هیئت چینی به تلویزیون مرکزی چین (سی سی تی وی) اعلام کردند چینی ها «با صداقت» برای گفتگوهایی آمدند که در شهر انکوریجِ آلاسکا برگزار شد و از قبل برنامه ریزی شده بود. اما به گفته یکی از مقامات، «طرف آمریکایی، که اول گفتگو را آغاز کرد، بسیار فراتر از زمان اختصاص یافته برای اظهارات آغازین صحبت کرد، سیاست های داخلی و خارجی چین را هدف اتهامات و حملات غیرمنطقی قرار داد و تحریک به مشاجره کرد. این راه رفتار با مهمان نیست و ناقض اصول دیپلماتیک است. ”
  – آمریکا و چین روز پنجشنبه در نخستین نشست فیزیکی که در سطح وزیران دو کشور در منطقه آلاسکا برگزار شد، از سیاست های یکدیگر به شدت انتقاد کردند.
  آمریکا که چین را به «عوام فریبی» و نقض پروتکل نشست متهم کرد، منتظر تغییر رفتار چین است که این کشور نیز به نوبه خود امیدواری اش را به از سرگیری روابطی با تلخی کمتر با آمریکا ابراز کرده بود.
  آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا به یانگ جیه چی همتای چینی خود گفت که آمریکا درباره «نگرانی های عمیق خود» در خصوص رفتارهای چین در منطقه سین کیانگ، هنگ کنگ و تایوان، همچنین حملات سایبری به آمریکا و تدابیر قهری اقتصادی بر ضد متحدان واشنگتن گفتگو خواهد کرد.
  وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد: «هر کدام از این اقدامات تهدیدی است برای نظم مبتنی بر قانون که از ثبات جهانی محافظت می کند.»
  وزیر خارجه چین در پاسخی طولانی به اظهارات مقدماتی نمایندگان آمریکا، آمریکا را به استفاده از قدرت نظامی و سلطه مالی خود برای اعمال فشار بر کشورها و سوءاستفاده از انگیزه امنیت ملی برای تهدید آینده تجارت بین المللی متهم کرد.
  یانگ جیه چی افزود منطقه سین کیانگ، هنگ کنگ و تایوان بخش تفکیک ناپذیر سرزمین چین هستند و پکن قاطعانه با هر گونه دخالت آمریکا در امور داخلی خود مخالفت می کند.
  وی افزود حقوق بشر در آمریکا، با کشتار آمریکایی های آفریقایی تبار در پایین ترین سطح قراردارد و گفت آمریکا و چین بهتر است هر کدام به رسیدگی به امور خود بپردازند.
  وزیرامور خارجه چین خاطر نشان کرد لازم است که «ذهنیت جنگ سرد» و رویارویی کنار گذاشته شود.
 • کوهن ، که بایدن را از سال ۱۹۷۲ میشناسد ، به مجمع توسعه چین گفت که تعامل ایالات متحده با چین در دوران بایدن در مقایسه با دوران ترامپ حرفه ای تر ، دیپلماتیک و مدنی تر است،

دیپلمات های ارشد چین و ایالات متحده در سخنرانی آغازین خود در جلسه آلاسکا که ساعت ها قبل از برگزاری اجلاس در پکن به پایان رسید ، علناً درگیر شدند و باعث شد برخی از ناظران نگران باشند که روابط حتی ممکن است از زمان دولت ترامپ بدتر باشد.

سی ان ان:

آمریکا گفتگوها با چین را “دشوار اما مستقیم” توصیف کرد، اما این مذاکرات همچنین پر تنش بود.
بر اساس این گزارش, این نشست رو در رو بین این دو دشمن، بسیار داغ و پرتنش شد. مقامات دو طرف انتقادهای تندی را از یکدیگر مطرح کردند. آمریکا از چین به سبب نقض حقوق بشر و چین هم از آمریکا در زمینه ناآرامی های سیاسی و اجتماعی به شدت انتقاد کرد. با این حال, آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد مأموریت خود را تکمیل کرده است. بلینکن در سخنانی گفت: “ما می خواستیم اهمیت نگرانی ها از اقداماتی که چین انجام داده است و همچنین رفتارهای چین را با آنها به اشتراک بگذاریم و این ها همان نگرانی های هم پیمانان و شرکای ما نیز محسوب می شود. ما این کار را انجام دادیم. ما همچنین می خواستیم به صورتی واضح، سیاست ها، اولویت ها و رویکردهای جهانی خودمان را اعلام کنیم و این کار را نیز انجام دادیم.”

شین هوا:

وانگ یی مشاور دولت و وزیر امور خارجه چین گفت این کشور هرگز اتهامات بی اساس مطرح شده از سوی آمریکا را نپذیرفته است و نخواهد پذیرفت.
وانگ در آغاز مذاکرات راهبردی در سطح بالا با آمریکا در شهر انکوریج ایالت آلاسکا , خاطر نشان کرد آمریکا باید عادت بد سلطه گرایی خود را کنار بگذارد و رویکرد دخالت در امور داخلی چین را به طور کامل ترک کند.

ایتارتاس:

وزیر امور خارجه چین گفت تحریم های یکجانبه آمریکا علیه این کشور، تاثیرات مخربی بر اوضاع بین الملل دارند.
وانگ یی گفت : “طی چند سال اخیر، چین از جانب آمریکا تحت فشار بوده است. این مسئله دشواری های بی سابقه ای در روابط دو طرف پدید آورده است. به اعتقاد من چنین اقداماتی، ثبات در جهان را به شدت تضعیف می کند و آثار مخربی و سوئی بر تحولات جهانی خواهد داشت.”
دیپلمات ارشد چین افزود به اعتقاد پکن، تحریم های واشنگتن علیه چین، نقض حقوق قانونی این کشور است و با منافع مردم چین و آمریکا منافات دارد.”

اسپوتنیک:

تلویزیون دولتی چین از توافق دیپلمات های دو کشور چین و آمریکا در آلاسکا برای پیشبرد گفتگوها میان دو طرف در راستای اجتناب از تقابل به توافق رسیدند.
تلویزیون دولتی «سی سی تی وی» با اعلام این خبر اعلام کرد: دو طرف برای حفظ گفتگو و ارتباط با یکدیگر در راستای روابط مترقی دو جانبه، اجتناب از تقابل و مواجهه و همچنین ارتقاء توسعه سالم و پایدار روابط با یکدیگر، بررسی مسائل افغانستان، شبه جزیره کره و میانمار و همچنین حفظ و تقویت روابط دو جانبه در خصوص مسائل مطرح شده به توافق رسیدند.
تلویزیون دولتی چین همچنین از توافق پکن و واشنگتن برای همکاری مشترک در زمینه تحقیق و توسعه تولید واکسن کرونا و احیای مجدد اقتصاد جهانی با یکدیگر خبر داده است.

تلویزیون چین گزارش داد، دیپلمات های بلند پایه چین وآمریکا در جریان برگزاری مذاکرات در آلاسکا توافق کرده اند که گفتگوهای بین دو کشور را ادامه دهند و از رویارویی خودداری کنند.
تلویزیون چین گزارش داد هیئت مذاکره کننده چین با انتشار بیانیه ای اعلام کرد دو طرف در این مذاکرات توافق کردند که گفتگو و تماس های دوجانبه را حفظ کنند ، به همکاری ها ادامه دهند، از وقوع درگیری و رویارویی خودداری و توسعه سالم و پایدار روابط بین دو کشور را تقویت کنند.
دیپلمات های بلند پایه چین همچنین در خصوص ادامه مذاکرات راهبردی در سطح بلند پایه بین دو کشور ابراز امیدواری کردند.
تلویزیون چین گزارش داد، مقامات مذاکره کننده آمریکا و چین در مورد مسائل اقتصادی و تجاری ، خدمات درمانی، امنیت سایبری ، تغییرات آب و هوایی ، امنیت، توافق هسته ای ایران ، اوضاع افغانستان ، شبه جزیره کره ، میانمار و همچنین حفظ و تقویت ارتباطات و هماهنگی در همه این موارد توافق کردند.

رویترز:

 • جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا در اظهاراتی گفت: تبادل نظر و مذاکره با چین در نخستین دیدار چهره به چهره مقام های ارشد دو کشور در دولت بایدن، “سخت و مستقیم” بوده ولی منافع دو کشور در برخی با یکدیگر تلاقی داشته است.

دیپلمات ارشد چینی نیز طی اظهاراتی مذاکرات با آمریکا را صادقانه، سازنده و مفید، توصیف کرد.

مقامات ارشد آمریکایی پس از جلسه مستقیم با همتایان چینی خود که در روز جمعه به پایان رسید اعلام کردند که این گفتگوها مفید بوده اما حتی در زمینههایی که دو طرف بر روی آن اتفاق نظر داشته اند به توافقات مشخصی نرسیده است.

یکی از مقامات آمریکایی که نخواست نامش فاش شود پس از دو روز مذاکره در آلاسکا گفت: تصور میکنم اطلاعات بیشتری به نسبت قبل داریم و این مسئله در آینده مفید خواهد بود.

این مقام آمریکایی در ادامه گفت: تصور می کنم حوزه هایی هستند که احتمالا در شرایط معمول تعاملات دیپلماتیک میتوانیم برای همکاری با یکدیگر تلاش کنیم.

نتیجه گیری:

همچنانکه ملاحظه شد دو تغییر در سیاست خارجی دولت نوپای بایدن در مقایسه با دوره چهارساله ترامپ قابل مشاهده است که تا حدودی می تواند دورنمایی هرچند ناروشن از سیاست خارجی ان را در قبال دو قدرت رقیب بین المللی یعنی روسیه و چین نشان دهد. نخست برگزاری اولین گفتگوهای مستقیم میان امریکا و چین در آلاسکا و دوم اظهارات تند بایدن علیه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه است که برخلاف اصول و قوانین دیپلماتیک وی را آدمکش و قاتل خواند و روسیه نیز در مقابل سفیر خود را از واشنگتن فراخواند که در اغلب محافل سیاسی و خبری از آن به عنوان نخستین نشانه های بروز جنگ سرد جدید بین امریکا و روسیه در دوران بایدن تعبیر شد. این تحولات بخش دیگری از تفاوت های موجود میان سیاست خارجی امریکا را در دوره بایدن نسبت به دوره ترامپ نشان می دهد که به نوعی می توان ان را به چرخش ۱۸۰ درجه ای هم تعبیر کرد. زیرا در دوره چهارساله ترامپ امریکا به نوعی سیاست مماشات را با روسیه در پیش گرفت و درهمان حال سخت گیری ها را بر چین افزایش داد و به نوعی از سیاست مشت آهنین پیروی کرد و جنگ بی سابقه ای را در عرصه های مختلف بخصوص در عرصه تجاری و اقتصادی علیه چین به راه انداخت که به عرصه های دیگر هم کشیده شد به گونه ایی که پدیده ناشناخته کرونا دقیقا از دل جنگ تجاری دو کشور ظهور و بروز کرد و برهمین اساس هنوزامکان بیولوژیکی بودن کرونا منتفی نیست. بر این اساس شاید اولین سوالی که پیش می آید این است که چه عواملی موجب شده است دولت بایدن سیاست مماشات را در قبال چین در پیش بگیرد؟ آنچه این سوال را مهم و حساس می کند این است که اگرواقعا دلیل اتخاذ سیاست سختگیرانه دولت بایدن علیه روسیه بحث دخالت در انتخابات سال ۲۰۱۶ امریکا مطرح باشد که به پیروزی ترامپ و شکست خانم هیلاری کلینتون نامزد وقت حزب دموکرات انجامید در این صورت می توان گفت که همین اتهام علیه چین هم مطرح است و لذا باید دنبال دلایل وعوامل دیگری بود.
یکی ازاین دلایل اعلام نشده می توان این باشد که امریکا در جنگ تجاری که در دوره ترامپ علیه چین به راه انداخت عملا بازنده بیرون آمد و اقتصاد امریکا وارد رکود بی سابقه شد که از زمان رکود بزرگ سال ۱۹۲۹ بی سابقه بوده است به گونه ایی که در چند مرحله مجبور شد طرح های نجات اقتصادی چند تریلیون دلاری را به اجرا بگذارد ضمن آنکه امریکا در ماجرای کرونا که بی ارتباط با جنگ تجاری نبود بیشترین تلفات انسانی را متحمل شد که به مراتب از تلفاتی که امریکا در جنگ های گذشته از جمله جنگ ویتنام متحمل شده بود بیشتر بوده است.
دوم اینکه دولت بایدن سیاست همگرایی در قبال ناتو و اروپا را در پیش گرفته است و اجرای این سیاست درصورت ادامه خصومت با چین امکان پذیر نیست (چراکه اتحادیه اروپا بیشترین مناسبات و روابط را با چین دارد) اما با روسیه تا حدودی قابل جمع است و تضاد با روسیه همچنانکه در ماجرای ناوالنی هم دیده شد در اروپا طرفدران زیادی دارد و حتی در مواردی از امریکا هم پیش می افتند.
دلیل سوم این ماجرا ممکن است در ارتباط با جمهوری اسلامی ایران باشد با این توضیح که امریکا در زمان ترامپ تحت فشار مافیای صهیونیستی فشارهای حداکثری را علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کرد و در نهایت به هدف و مقصود خود نرسید و یکی از دلایل آن این بود که بلاخره فروش نفت ایران به کشورهای مختلف ادامه یافت و اکنون به نظر می رسد مافیای صهیونیستی حاکم بر دولت بایدن فکر می کنند اگر بتوانند با چین سیاست نرم و آشتی جویانه ای در پیش بگیرند شاید بتوانند این کشور را به همراهی بیشتر با فشارهای حداکثری همراه کنند. بر همین اساس است که دولت بایدن تقریبا همزمان با برگزاری اولین گفتگوهای رسمی با چین و آدمکش خواندن پوتین ، نسبت به ادامه خرید نفت جمهوری اسلامی ایران از سوی چین هشدار داد و در عین حال بر ادامه محدودیت علیه آزادشدن دارایی ایران از سایر کشورها از جمله کره جنوبی تاکید کرد.

نویسنده : احمد کاظم زاده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.