آمریکا نگاه از درون؛ از رشد ترامپیسم تا بحران اقتصادی و رشد افشار گسیخته بدهی های داخلی

0 195

بعد از پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری امریکا تبلیغات زیادی صورت گرفته است تا همه مشکلات و چالش های این کشور را در داخل و خارج به جریان ترامپیسم و شخص ترامپ نسبت دهند و چنین وانمود شود که با جابجایی قدرت در کاخ سفید این کشور به سرعت بر چالش های موجود در داخل و خارج  غلبه خواهد یافت. اما بررسی های موجود نشان می دهد که اولا جریان ترامپیسم همچنان در این کشور زنده است و خود را برای ورود مجدد به صحنه آماده می کند و لذا بایدن همچنان با چالش ترامپیسم دست به گریبان خواهد بود و دوم اینکه عمق و گستره چالش ها به مراتب بیشتر از ان است که بتوان انتظار داشت که بایدن بتواند در مدت کوتاه بر آن ها فائق آید و این واقعیتی است که خود رسانه های غربی و امریکایی نیز بر آن صحه گذاشته اند.

استمرارترامپیسم و مقاومت در برابر دولت بایدن

دویچه وله:

آمریکا امروز جامعه‌ای با یک شکاف عمیق است، شکاف میان محافظه‌کاران و ترقی‌خواهان، شکاف میان فقیر و ثروتمند، شکاف میان شهر و روستا و در یک کلام شکافی میان واقعیت‌های گوناگون. نظرسنجی‌های تازه نشان می‌دهند که هواداران بایدن و ترامپ نه تنها درک متفاوتی از سیاست دارند، بلکه حتی به نظر می‌رسد که در دو جهان موازی زندگی می‌کنند. اگر هم ترامپ این شکاف‌را به وجود نیاورده باشد، اما با سخنان قطبی‌کننده خود و ادعاهایش درباره “فکت‌های آلترناتیو” و “خبرهای جعلی” به عمیق‌تر شدن آن کمک کرده است. به گفته رسانه‌ها خود ترامپ در مدت چهار سال ریاست‌جمهوری خود بیش از ۳۰ هزار بار دروغ گفته یا اظهارنظرهای گمراه‌کننده داشته است (یعنی بطور متوسط ساعتی یک دروغ). بسیاری از رسانه‌ها صرفا به این دلیل با حملات ترامپ روبرو ‌شدند که درباره او گزارش‌های انتقادی نوشته بودند.

آینده سیاسی ترامپ روشن نیست. اما بعید است او پیوند با هواداران خود را بگسلد و احتمالا تلاش خواهد کرد بر آنان تاثیر بگذارد. ترامپ فضایی خلق کرد که پیروانش او را به چشم یک منجی یا پدر یک جنبش می‌نگرند. آنان به ادعای او مبنی بر تقلب در انتخابات عمیقا باور دارند. میلیون‌ها نفری که در انتخابات اخیر آمریکا ترامپ ـ و نه حزب جمهوریخواه ـ را برگزیدند، می‌توانند در سال‌های آینده به جریان نیرومندی تبدیل شوند که از بیرون کنگره بر سیاست‌های آمریکا تاثیر بگذارد و شاید حتی منشاء ناآرامی‌های زیادی شود.

گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که ترامپ بی‌علاقه نیست به رهبر یک جنبش سیاسی غیررسمی یا حتی یک حزب سیاسی جدید تبدیل شود. همچنین گفته می‌شود که او قصد دارد یک کانال تلویزیونی بنام ترامپ تی‌وی تاسیس کند که پایگاه اصلی ارتباطات جنبش ترامپیستی باشد. اما حتی اگر ترامپ سیاست را هم کنار بگذارد و فقط به بازی گلف بپردازد، باز “سپاهی ذخیره” برای افراط‌ گرایی سیاسی باقی گذاشته است که می‌تواند بدون ترامپ هم سیمای سیاسی آمریکا را دگرگون کند.

روزنامه گاردین:

حامیان مالی و اهداکنندگان کمک های مالی حزب جمهوریخواه در تلاش هستند نفوذ دونالد ترامپ و حامیانش را در حزب جمهوریخواه از بین ببرند.
نظرسنجی ها نشان می دهد که ترامپ همچنان برای بسیاری از جمهوریخواهان، نامزد انتخاباتی سال ۲۰۲۴ است.

پایگاه اینترنتی اکسیوس:

متحدان دونالد ترامپ اعلام کردند وی در نخستین حضور خود پس از دوران ریاست جمهوری، قصد دارد خود را به عنوان نامزد احتمالی جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۴ معرفی کند.
انتظار می رود ترامپ کسانی را که از وی عبور کردند دچار چالش کند و از سوی دیگر نامزدهای حامی خود را مورد تائید قرار دهد و از آنها حمایت مالی کند.
مشاوران دونالد ترامپ می گویند قدرت وی در حزب جمهوریخواه بیشتر و گسترده تر از همیشه شده است و هیچ قدرتی نمی تواند برای وی ایجاد مشکل کند.

شبکه تلویزیونی الجزیره مباشر:

دونالد ترامپ در سخنانی در یک کنفرانس سیاسی در اورلاندوی ایالت فلوریدا گفت فعالیت ما ادامه دارد، این فعالیت ها متوقف نشده و نخواهد شد. کاری که از چهار سال قبل آغاز کرده ایم به پایان نرسید، ما از گذشته هم قدرتمند تر خواهیم شد.
وی با انتقاد از سیاست های جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا گفت، او کشور ما را از« اول آمریکا» به« آخر آمریکا» تبدیل کرده است، ماه اول ریاستش در طول تاریخ روسای جمهوری آمریکا بدترین بوده است. دولت کنونی با بازگشایی مرزهای کشور به روی مهاجران، به ارزش های اساسی ما خیانت می کند. بایدن از آموزش به فرزندان مهاجران حمایت می کند اما آموزش فرزندان آمریکا را نادیده می گیرد.
ترامپ با اشاره غیر مستقیم به احتمال نامزدیش در انتخابات ریاست جمهوری آینده گفت، آماده ام آنان را برای بار سوم شکست دهم.

پایگاه اینترنتی هیل:

دوازده ایالت آمریکا از دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در مورد فرمانی اجرایی اقلیمی شکایت کردند.
این شکایت روز دوشنبه توسط اریک اشمیت دادستان کل ایالت میزوری مطرح شد. در این شکایت دادستان های کل آرکانزاس، آریزونا، ایندیانا، کانزاس، مونتانا، نبراسکا، اوهایو، اوکلاهما، کارولینای جنوبی، تنسی و یوتا مشارکت داشتند.
جو بایدن در نخستین روز ریاست جمهوری فرمان اجرایی برای مقابله با بحران اقلیمی صادر کرد، این درحالیست که این ایالت ها ادعا می کنند بایدن اختیارات لازم برای انتشار ارقام الزام آور “هزینه های اجتماعی گازهای گلخانه ای” به منظور استفاده در مقررات فدرال و صدور این فرمان اجرایی را ندارد.
بر اساس این فرمان، همه سازمان ها و ادارات باید برای “فعالیت فوری به منظور مقابله با بحران اقلیمی” اقدام کنند.
در بیانیه دفتر دادستان کل میزوری آمده است: «سختگیری های بالقوه مقررات فدرال که این دستور اجرایی می تواند به همراه داشته باشد، تولید را بین می برد، به کشاورزی آسیب می زند و تاثیرات اقتصادی جدی برای سراسر کشور دارد.»
در این شکایت به مبالغ ذکر شده از سوی کار گروه تشکیل شده اشاره شده است که بر اساس آن هزینه اجتماعی دی اکسید کربن، متان و نیتروز اکسید حدود ۹/۵ تریلیون دلار(۲۶۹ میلیارد دلار برای دی اکسید کربن، ۹۹۰ میلیارد دلار برای متان و ۸/۲۴ تریلیون دلار برای اکسید نیتروز) در سال است.

رشد تروریسم داخلی ناشی ازنژادپرستی  

پایگاه اینترنتی آمریکایی هیل:

شرکت کنندگان در یک نظرسنجی ، نبود اتحاد و وجود تهدیدهای تروریستی در داخل آمریکا را از مهترین دغدغه های خود دانستند.
فقدان اتحاد و تهدید تروریسم داخلی از جمله موضوعاتی است که بیشتر آمریکایی ها مایلند دولت فدرال به آنها رسیدگی کند. ۳۳ درصد از پاسخ دهندگان در این نظرسنجی گفتند «بی نهایت مهم» است دولت فدرال به تروریسم داخلی رسیدگی کند. این در حالی است که ۴۴ درصد افراد انجام این کار را «بسیار مهم» می دانستند.
نظرسنجی مانموث بر اساس پاسخ های ۸۰۹ فرد بزرگسال در آمریکا قرار دارد که در روزهای ۲۱ تا ۲۴ ژانویه جمع آوری شده است. ضریب خطای نمونه ها در این نظر سنجی مثبت یا منفی سه و نیم درصد بوده است.

رویترز:

پس از آنکه پلیس کاپیتول (ساختمان کنگره) در واشنگتن اطلاع داد که یک گروه چریکی برای ورود به داخل ساختمان کنگره توطئه کرده است، همان صحنی که حمله مرگبار ششم ژانویه در آنجا اتفاق افتاد، مجلس نمایندگان آمریکا نشست برنامه ریزی شده خود را لغو کرد.
بحث ها و رأی گیری در مورد پیش نویس قانون اصلاحات پلیس در دستور کار جلسه مجلس نمایندگان بود اما یک دستیار پارلمانی اعلام کرد این برنامه تغییر کرده است و بخشی ازعلت این تغییر هشدار پلیس است.

ای پی تی ان:

جان کربی، سخنگوی پنتاگون گفت: استقرار نیروهای گارد ملی آمریکا در اطراف کنگره تمدید می شود.
کربی گفت: یک درخواست رسمی به دست ما رسیده است. کار بر روی آن به عهده وزیر دفاع است. درک من و تحلیل آن درخواست نشان می دهد که کامل شدن همکاری ضروری است. من انتظار دارم که وزیر دفاع این تحلیل را ببیند و به زودی تصمیم خود را در این رابطه بگیرد.

شبکه تلویزیونی ان بی سی نیوز:

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در گزارشی به موارد نگران کننده ای از اقدامات افراد معتقد به برتری سفید پوستان در داخل ارتش اشاره کرد.
این گزارش که دولت ترامپ سال گذشته پیش از حمله ششم نوامبر به ساختمان کنگره آمریکا آن را تهیه کرده بود ، ماه اکتبر به کنگره فرستاده شد اما تاکنون علنی نشده بود.
این گزارش هشدارمی دهد حتی با وجود تعداد اندکی از افراد افراطی، این وضعیت، تهدیدی برای امنیت ملی و انسجام نیروهای مسلح است. این گزارش به تعداد قتل ها، اقدامات تروریستی خنثی شده و حوادث دیگر در یک دهه گذشته می پردازد که با برتری طلبان سفیدپوست مرتبط بوده اند.
طبق این گزارش « گروههای افراطی داخلی، عضویت در نیروهای مسلح آمریکا را یک امتیاز مهم می دانند زیرا نظامیان می توانند باعث بوجود آمدن مشروعیت در آرمان آنها شوند و به این گروه ها برای جذب افراد بیشتر کمک کنند. دسترسی به نظامیانی که دوره آموزشی و کار با سلاح ها را فرا گرفته اند، همچنین می تواند موجب افزایش احتمال موفقیت و احتمال اجرای حملات خشونت آمیز و برنامه ریزی شده شود.”

سی بی اس:

افزایش بی سابقه حملات علیه آمریکایی های آسیای شرقی تبار (زردپوستان) همچنان ادامه دارد.
فعالان حقوق مدنی می گویند: از زمان آغاز بیماری همه گیر کرونا ۳۰۰۰ جنایت مربوط به نفرت علیه آمریکایی های آسیای شرقی تبار در سراسر آمریکا گزارش شده است. فعالان و قانونگذاران می گویند که به نظر آن ها، به این حملات به اندازه کافی توجه نشده است. شاید یکی از علت های این مسئله این باشد که همه این حملات علیه آسیای شرقی تبارها جرائم مرتبط با نفرت قلمداد نشده اند. حامیان حقوق بشر می گویند کاملا روشن است که این جامعه (زردپوستان) هدف قرار گرفته است و علت آن هم عصبانیت و انتشار اطلاعات نادرست درباره کووید۱۹ است. جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به تازگی از وزارت دادگستری خواست که برای پیگیری این حملات، بیشتر دخالت کند، اما این اقدامات، کُند بوده است.

واشنگتن پست:

در مقاله ای که فرانسیس فوکویاما رئیس “مرکز دموکراسی، توسعه و حاکمیت قانون” در استنفورد و نویسنده کتاب هویت نوشته،آمده است: هنوز رای دهندگان احساس ثبات یا خوشحالی ندارند. در جناح راست، بسیاری معتقدند کشوری را که آنها می شناختند، مهاجران و نخبگان پنهان دارند از دست آن ها می گیرند و از طرف دیگر جناج چپ معتقد است حزب جمهوریخواه، دموکراسی را به چالش کشیده و آن را شخصی کرده است. در سال ۲۰۱۶، آمریکا رئیس جمهوری انتخاب کرد که باید ویژگی های شخصیتی اش – شامل خودشیفتگی، بی توجهی و نژادپرستی آشکار – بلافاصله موجب رد صلاحیت او می شد، اما همچنان یک سوم کشور با چاپلوسی از او تمجید می کنند.  این قطب بندی شاید امروز بزرگترین ضعف سیستم سیاسی آمریکا است، ضعفی که رقبای اقتدارگرا مانند ولادیمیر پوتین در روسیه با خوشحالی از آن بهره برداری کرده است. ازرا کلین خبرنگار و موسس ووکس می گوید این قطب بندی به دلایل ساختاری به خاطر انگیزه هایی است که نهادهای آمریکا ایجاد کرده اند این بسیار قبل تر از دونالد ترامپ وجود داشت . نتیجه گیری کلین این است که این قطب بندی به خاطر نژادپرستی است.

ضخیم تر شدن پوسته دولت و امنیتی ترشدن فضای جامعه   

واشنگتن پست در مقاله ای به قلم فرید زکریا نوشت: کنگره جلسات استماع درباره بررسی ناکامی های امنیتی منجر به حمله اراذل و اوباش مسلح به کنگره، آغاز کرد. این اقدام مفید و بجاست اما نگرانی من این است که این نوع تحقیقات تقریباً همیشه به اضافه شدن فرایندهای امنیتی بیشتر و ایجاد حصارهای امنیتی بیشتر منتهی می شود و دولت امریکا را امپریالیستی و مسلح تر کرده و ازشهروندانش دورتر می کند.
من زندگی در واشنگتن را در دهه هشتاد به خاطر دارم. به سادگی می توانستیم وارد ساختمان کنگره شویم، در اتاق های بزرگ و در کنار مجسمه های آن قدم بزنیم و گهگاه با سناتورها نیز برخورد کنیم. حتی کاخ سفید هم نسبتاً در دسترس بود.
دیگر اینطور نیست. در همین دوره، حصارهای زشت اطراف کاخ سفید قرار داده شده و بخش هایی از خیابان پنسیلوانیا مسدود شده است. از زمان برپایی اعتراضات جنبش جان سیاهپوستان مهم است در تابستان گذشته، حصارهای امنیتی بیشتری در اطراف کاخ سفید قرار داده شد. پس از حملات ۶ ژانویه، قطعاً اوضاع بدتر خواهد شد.
من ضرورت تأمین امنیت را درک می کنم، اما در یک دموکراسی باید بین امنیت و ضرورت دسترسی و باز بودن فضای داخلی تعادل برقرار باشد.
پیر لانفانت، معمار واشنگتن دی سی، خیابان های این شهر را پهن و وسیع طراحی کرده است تا مردم بتوانند همواره ساختمان های دولتی بزرگ این کشور را که به نظر او نمادهای دموکراسی هستند، ببینند.

اوضاع در خارج بسیار بدتر است. پایگاه های دیپلماتیک آمریکا به عنوان ساختمان های زیبا در مراکز شهرها استفاده می شد جایی که مردم می توانستند ملاقات کرده و مراسم برگزار کنند. اکنون دیپلمات های آمریکا اغلب در ساختمان هایی شبیه قلعه پشت دیوارهای سیمانی ضد انفجار با چند لایه امنیتی کار می کنند که به ندرت با مردم کشوری که در آن حضور دارند ملاقات خواهند داشت. اگر بخواهید علتش را بدانید باید به سفارت خانه های آمریکا در پایتخت های این کشورها مراجعه کنید؛ پس از ۲۰ سال و صرف تریلیون ها دلار، برداشت خوبی از آمریکا یا علاقه ای به این کشور در عراق یا افغانستان وجود ندارد.
باتوجه به روش کار سیاست مداران آمریکا ، درحال حاضر شما تنها شاهد حمایت از امنیت بیشتر خواهید بود. پس از حملات ۱۱ سپتامبر، سفارت خانه ها و کنسولگری های امریکا در سراسر جهان، درخواست صدها هزار بازدیدکننده شایسته را رد کرد چون مقامات رسمی که این درخواست ها را رد کردند، هیچ هزینه سیاسی را بابت آن متحمل نشدند. این امنیتی کردن بیش از اندازه محیط، بخشی از آن چیزی است که پل لایت اندیشمند آمریکایی آن را “ضخیم تر شدن” دولت می نامند. دولت آمریکا اکنون همچون یک دایناسور با یک بدنه عظیم الجثه و مغزی کوچک است که به شکلی خوب از آن محافظت می شود اما از مردم عادی دور است و پاسخی برای چالش های واقعی که ملت با آن روبرو هستند، ندارد.

تارنمای خبری هیل:

فروش اسلحه در آمریکا با پیش بینی در راه بودن اصلاحات در زمینه سیاست خرید سلاح در آمریکا از سوی دولت بایدن و عدم اطمینان از شرایط اجتماعی همچون اعتراض های نژادپرستانه و ادامه شیوع ویروس کرونا همگی موجب شده است تا فروش سلاح در آمریکا رو به افزایش نهد.
بنابر اطلاعاتی که از سوی پلیس فدرال آمریکا (اف. بی. آی) انتشار یافته، شمار متقاضیانی که برای خرید اسلحه در آمریکا قرار است سابقه آنها چک شود در سال ۲۰۲۰ میلادی به بیش از ۳۹ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر رسیده است، اما مشخص نیست چه تعداد افراد بدون مجوز و کنترل سوابق اقدم به خرید سلاح در آمریکا کرده اند.
«آدام وینکلر» (Adam Winkler) کارشناس امور سلاح در آمریکا و نویسنده کتاب «نبرد سلاح» (Gunfight) به هیل گفت: شهروندان آمریکایی سلاح را برای روز مبادا می خرند.

موسسه پژوهشی «اسمال آرمز» (Small Arms)؛ یک موسسه پژوهشی در ژنو سوئیس، بنابر تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۷ بعمل آورد، نشان داد که برای هر ۱۰۰ آمریکایی حدودا ۱۲۰ قبضه سلاح گرم وجود دارد اما برای کشور یمن که دومین کشور پر چگالی از بابت حمل سلاح بعد از آمریکا شناخته می شود از هر ۱۰۰ شهروند یمنی تنها ۵۳ نفر به سلاح گرم مسلح بودند.
اسمال آرمز در این پژوهش از جمعیت ۳۲۶ میلیون و ۴۷۴هزار نفری آمریکا تخمین زد که ۳۹۳ میلیون و ۳۴۷ هزار قبضه سلاح در اختیار شهروندان این کشور است.
بنابر آمار، اسمال آرمز در سال ۲۰۱۷ تنها بیش از یک میلیون و ۷۳ هزار سلاح گرم ثبت شده وجود داشت اما این درحالی بود که ۳۹۲میلیون و ۲۷۳ هزار و ۲۵۷ قبضه آمار سلاح ثبت نشده در این کشور بود.

خبرگزاری آناتولی:

شرکت تحقیقاتی «تحلیل و پیش بینی اسلحه‌های کوچک» (SAAF) با انتشار گزارشی اعلام کرد که فروش اسلحه در ایالات متحده امسال(۲۰۲۰) افزایش چشمگیری داشته است.

در این گزارش اعلام شده که در ۱۰ ماه گذشته ۱۸٫۶ میلیون سلاح در کشور به فروش رسیده است

این در حالی است که در سال ۲۰۱۹ مجموعا ۱۳٫۹ میلیون سلاح و در سال ۲۰۱۸ نیز ۱۳٫۸ میلیون سلاح فروخته شده بود.

براساس این گزارش تنها در ماه اکتبر ۱٫۹ میلیون اسلحه در کشور فروخته شده که نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۶۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

یورگن براوئر، اقتصاددان ارشد این شرکت تحقیقاتی نیز در این باره اعلام کرد که در سال ۲۰۲۰، نرخ فروش اسلحه گرم به “بالاترین سطح” در تاریخ ایالات متحده آمریکا رسیده است.

کاهش امید به زندگی

بلومبرگ در گزارشی به قلم الکساندر تانزی نوشت: در بحبوحه بحران همه گیری کرونا در آمریکا، گزارش ها و اطلاعات رسمی در این کشور حکایت ازآن دارد که امید به زندگی در شش ماهه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی، به اندازه یکسال تمام کاهش یافته که از زمان جنگ جهانی دوم بی سابقه است.
مرکز ملی آمار بهداشت آمریکا در گزارشی اعلام کرد امید به زندگی در سال ۲۰۱۹ میلادی، ۷۸٫۸سال بود، اما در سال ۲۰۲۰، به ۷۷٫۸ سال کاهش یافت.
این گزارش همچنین اختلافات گسترده ای را از نظر نژادی و جنسیتی نشان داد. امید به زندگی در میان سیاهپوستان آمریکا سه سال کاهش یافته است، در حالی که شکاف بین جنس مذکر و مونث به ۵/۴ سال افزایش یافت که بیشترین اختلاف در بیش از دو دهه گذشته است.
امید به زندگی در امریکا حتی پیش از آغاز بحران همه گیری کرونا نیز- پس از رشد تدریجی از زمان جنگ جهانی دوم- روند نزولی پیدا کرده بود. افزایش موارد خودکشی، افزایش مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر و مهم تر از همه، تأثیر همه گیری کرونا بر هر دو مورد ، از جمله دلایل احتمالی این مسئله عنوان می شود.
در سال ۲۰۲۰ میلادی، امید به زندگی در میان سیاهپوستان آمریکا به ۷۲ سال کاهش یافت که از اختلافی ۶ ساله با سفیدپوستان این کشور حکایت دارد. این اختلاف، بیشترین شکاف از سال ۱۹۹۸ میلادی میان دو نژاد سفیدپوست و سیاهپوست در آمریکا به شمار می رفت.

ژاپن تودی:

مایکل بلومبرگ، ابرتاجر و سیاستمدار آمریکایی در بحبوحه کاهش پیش‌رونده نرخ امید به زندگی در آمریکا، مبلغ ۵۰ میلیون دلار برای مقابله با بحران مصرف مواد مخدر در این کشور اختصاص داد.

طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا در سال ۲۰۱۷ میلادی بیش از ۷۰ هزار نفر در این کشور به دلیل اوردوز مواد مخدر جان خود را از دست داده و آمار خودکشی افزایش ۳.۷ درصدی داشته‌ است. در نتیجه این وضعیت میانگین طول عمر در آمریکا به ۷۸.۶ سال کاهش پیدا کرده‌ است.

کارنامه ناموفق در برابر کرونا

سی ان ان :

طبق جدید ترین مدل های پیش بینی کرونا در آمریکا ، تا ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ ، شمار فوتی های ناشی از کرونا در این کشور به بیش از ۶۰۰ هزار نفر خواهد رسید.
مرکز کنترل بیماری در آمریکا (CDC) الزامی ندارد که افراد قبل از سفرهای هوایی داخل آمریکا آزمایش کرونا بدهند و جواب آزمایش کرونا هم منفی باشد اما این مرکز همچنان توصیه می کند که افراد در خانه بمانند و اصلا سفر نکنند.
دانشگاه واشنگتن براساس مدل « آی اچ ام ایی»(IHME) { موسسه ارزیابی و سنجش سلامت} پیش بینی کرده است که شمار فوتی های ناشی از کرونا در آمریکا تا اول ماه ژوئن، به بیش از ۶۰۰ هزار خواهد رسید. این پیش بینی اندکی کمتر از رقم پیش بینی در مدل های قبلی است.

تلویزیون ان بی سی :

کرونا موجب افزایش نگرانی ها درباره فقر و گرسنگی در آمریکا شده است.
خبرنگار ان بی سی نیوز گفت میلیون ها آمریکایی از ترس مبتلا شدن به کرونا، بیکاری و ترس شدید از گرسنگی با مشکل رو به رو هستند.

آسوشیتدپرس:

بسیاری از آمریکایی ها در نخستین سالگرد تعطیلی های مرتبط با گسترش همه گیری ویروس کرونا همچنان با تنگدستی و تنگناهای مالی همچون از دست دادن شغل یا درآمدشان در خانوار روبرو هستند و این در حالی است که بهبود اقتصادی نیز همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد.
در تازه ترین نظرسنجی آسوشیتدپرس – مرکز نورس برای پژوهش در امور عمومی شواهد تازه ای بدست آمده که نشان می دهد همه گیری ویروس کرونا برای برخی شهروندان آمریکایی نابود کننده بوده است. از سوی دیگر، برخی از شهروندان هم دست کم در زمینه ی منابع مالی شان چندان آسیبی ندیده اند و یا حتی (پس از همه گیری) وضع مالی شان بهتر از گذشته شده است. این وضعیت اغلب بستگی دارد به اینکه فرد پیش از همه گیری چه شغلی داشته یا میزان درآمدش چقدر بوده است.

نتایج این نظرسنجی نشان می دهد: ۳۰ درصد از شهروندان آمریکایی می گویند درآمد کنونی خانوارشان پایین تر از آن چیزی است که همزمان با آغاز همه گیری بوده و این در حالی است که درآمد ۱۶ درصد از آنان افزایش یافته و ۵۳ درصد هم می گویند درآمدشان تغییری نکرده است. نزدیک به نیمی از کسانی که به هر شکلی پس از گسترش همه گیری، درآمد خانوارشان کاهش یافته می گویند درآمد کنونی خانوارشان پایین تر از آن مبلغی است که پیش از همه گیری دریافت می کردند.
یک دهم آمریکایی ها می گویند توان پرداخت اجاره بهای مسکن را در ماه گذشته نداشته اند و بسیاری از آنها می گویند برای پرداخت به کارت اعتباری متوسل شده اند.
بطور کلی حدود یک چهارم از آمریکایی ها می گویند در ماه گذشته نتوانسته اند، یک یا دو صورتحساب خود را پرداخت کنند.
۳۸ درصد از اسپانیایی زبان ها و ۲۹ درصد از آمریکایی های سیاه پوست در سال گذشته ، بیکاری را تجربه کرده اند که این رقم در بین سفیدپوستان آمریکایی، ۲۱ درصد بوده است.
۴۰ درصد از آمریکایی های زیر ۳۰ سال می گویند درآمدشان اکنون در مقایسه با مارس ۲۰۲۰ کمتر شده است.
حدود ۴۰ درصد از آمریکایی ها نیز می گویند ساعات کاری شان کمتر شده است. حدود یک چهارم از آمریکایی ها نیز می گویند شغل شان را رها کرده اند.
بسیاری از کسانی که در دوران جوانی شان رکود بزرگ آمریکا را تجربه کرده اند اکنون درحال تجربه یک بحران مالی جدی دیگر هستند.

این نظرسنجی نشان می دهد نیمی از آمریکایی ها می گویند دست کم یکی از اعضای خانواده شان در این همه گیری درآمدش را از دست داده است.
نتیجه این نظرسنجی با اطلاعات اقتصادی اخیر همخوانی دارد.
به گفته وزارت کار آمریکا، تقریبا ۷۴۵ هزار آمریکایی در هفته ای که به ۲۲ فوریه ختم می شود، درخواست دریافت مزایای بیکاری را پُر کرده اند. حدود ۱۸ میلیون آمریکایی همچنان در فهرست بیکاران قرار دارند.
پایگاه اینترنتی روزنامه واشنگتن پست:

وزارت امنیت داخلی آمریکا در هفته های گذشته بیش از ۱۱ میلیون ماسک تقلبی ان ۹۵ را که قرار بود در اختیار کارکنان خط مقدم مقابله با کرونا قرار بگیرد، کشف و ضبط کرده است. این جدیدترین مورد گزارش شده در نبرد طولانی مدت علیه تلاش های متقلبانه برای سود بردن از شیوع بیماری همه گیر کووید۱۹ است.
الخاندرو مایورکاس وزیر امنیت داخلی آمریکا در نشستی گفت در نتیجه عملیات در پنج ایالت این ماسک ها مصادره شد و “انتظار می رود در هفته های آینده اقدامات اجرایی بیشتری انجام شود.” مقامات گفتند، انتظار دارند(برای متهمان) اتهامات جنایی مطرح شود و برخطر وسایل محافظ تقلبی که به اولین پاسخ دهندگان احساس امنیت کاذب می دهد، تأکید کردند.

تلویزیونی سی ان ان:

برنامه واکسیناسیون کرونا در آمریکا شروع شده است اما سرعت این کار کم است. مراکز تزریق واکسن با مشکل کمبود واکسن مواجه هستند. کارشناسان درباره این مسئله به شدت هشدار می دهند. برای نمونه مسئول یکی از مراکز واکسیناسیون در شهر آتلانتا در ایالت جورجیا می گوید در هفته پنجاه هزار دوز واکسن کرونا نیاز دارد اما اگر خوش شانس باشد فقط به ده هزار دوز واکسن کرونا دست می یابد یعنی فقط یک پنجم واکسن موردنیاز مرکزی که اداره اش با اوست. به گفته ی لین پاکستون ، مرکز او به هیچ وجه قادر نیست واکسن مورد نیازش را تامین کند. در ایالت لوئیزیانا ، فرماندار این ایالت تصمیم گرفته است سیاست واکسیناسیون گسترده اجرایی نشود زیرا واکسن کرونا به اندازه کافی وجود ندارد. در ایالت فلوریدا نیز مسئولان بیمارستان ها، قرارهای مربوط به تزریق واکسن کرونا را لغو کرده اند زیرا واکسن کرونا به این مراکز نرسیده است. در بخش هایی از ایالت تگزاس نیز مردم ساعت ها برای دریافت واکسن کرونا در صف می مانند. شمار زیادی از کارکنان بخش درمانی در مناطق مختلف آمریکا در سخنان خود در گفتگو با سی ان ان پیامی واحد را منتقل کرده اند مبنی بر اینکه نه تنها کمبود واکسن مشکلی جدی برای اجرای طرح واکسیناسیون است بلکه ارائه نشدن اطلاعات مربوط به واکسن کرونا ازجانب دولت فدرال امریکا مشکلی جدی است. به گفته کادر درمانی در آمریکا، وجود یک برنامه ی دولت فدرال می تواند به رویکرد معیوبی پایان بدهد که در ایالت های مختلف اجرا می شود بطوری که در حال حاضر هریک از ایالت ها و مناطق به دنبال قواعد و مقررات خودشان برای اجرای طرح واکسیناسیون می گردند. کارکنان بخش درمان بدون داشتن اطلاعات مبنی بر اینکه چقدر واکسن در اختیار آنها قرار خواهد گرفت و زمان این کار چه موقع خواهد بود، برنامه ریزی امکان پذیر نیست.

نشریه هیل:

کارشناس برجسته بیماری های عفونی در آمریکا معتقد است اختلافات سیاسی بر سر استفاده از ماسک باعث گسترش ویروس کرونا در این کشور و مرگ تعداد زیادی از افراد شده است.
آنتونی فائوچی این سخنان را همان روزی عنوان کرد که پس از گذشت یک سال از آغاز همه گیری کرونا، شمار قربانیان آن در آمریکا به نیم میلیون نفر رسید.
وی در مصاحبه با رویترز گفت، اختلاف نظرها بر سر استفاده از ماسک که مردم آمریکا را در زمان مبارزات انتخاباتی از لحاظ سیاسی دچار دودستگی کرد، در واقع اقدام در زمینه سلامت عمومی را به موضع گیری سیاسی تبدیل کرد.
این کارشناس برجسته اظهار داشت که به هر حال این توضیح کافی ارائه نمی کند که چرا یک کشور ثروتمند و پیشرفته، بیشترین آمار مرگ بر اثر ابتلا به کرونا را داشته و بیشترین آسیب را از این همه گیری متحمل شده است.
پایگاه اینترنتی نشریه هیل:

فرمانداران از هر دو حزب آمریکا به علت نحوه واکنش به شیوع بیماری همه گیر کرونا، به شکل روزافزونی خود را با انتقاد شدید مواجه می بینند.
جولیا منچستردر مقاله ای نوشت: «چارلی بیکر» فرماندار جمهوری خواه ایالت ماساچوست که باید برای انتخاب مجدد در سال ۲۰۲۲ خود را آماده کند، جدیدترین مقام ایالتی است که در ماه های اخیر با انتقاد روبرو شده است. وی به عنوان یکی از فرمانداران برجسته به به «اندرو کومو» فرماندار دموکرات ایالت نیویورک و «گاوین نیوسام» فرماندار دموکرات ایالت کالیفرنیا پیوست که در میان این بحران بهداشت عمومی، به شهرتش ضربه مهلکی وارد شده است و برای جاه طلبی های سیاسی آینده با چالش بالقوه ای مواجه است.
این اتفاقات اخیر در تضاد کامل با ماه های اولیه شیوع این بیماری همه گیر است؛ زمانی که بسیاری از فرمانداران به ویژه اندرو کومو برای نحوه واکنش به کووید-۱۹ با واکنش مثبت رسانه ها مواجه شدند. در واقع، در ابتدای این بحران رضایت از عملکرد بیشتر فرمانداران در مقایسه با دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا بسیار بیشتر بود.
“اوبری جوت” استاد علوم سیاسی در دانشگاه فلوریدای مرکزی گفت: «برخی از افراد به دنبال نمایش های ظاهری و مشهود رهبری قوی از طرف یک فرماندار هستند. در زمان بحران این چیزی است که اغلب آنها می خواهند. به همین شکل است که ما رتبه بندی فوق العاده بالای کومو را وقتی همه چیز کاملاً وحشتناک بود، توضیح می دهیم.»
اکنون، واکنش شدید سیاسی در ایالت هایی مانند ماساچوست، کالیفرنیا و نیویورک، به مخالفان فرمانداران فرصت تازه ای می دهد.
گاردین:

آماری منتشر شده نشان می دهد که لاتین تبارها و سیاه پوستان آمریکا، شاهد کمترین میزان ایمن سازی در برابر ویروس کرونا بوده اند.
تحلیل ها حاکی از آن است که تاکنون تنها ۵/۳ درصد از آمریکایی تبارها و ۵/۴ درصد از سیاه پوستان آمریکا واکسن کرونا تزریق کرده اند، این درحالی است که این اقشار آسیب زیادی از همه گیری کرونا دیده اند ومیزان مرگ و میر بین آنها به شدت بالا بوده است.
براساس این تحلیل که آزمایشگاه تحقیقاتی ای پی ام انجام داده است تاکنون ۱/۹ درصد از سفید پوستان آمریکا و ۶/۸ درصد از آسیایی تبارهای آمریکا در برابر کرونا واکسینه شده اند. بیشترین میزان واکسیناسیون تاکنون بین بومیان آمریکا با ۶/۱۱ درصد انجام شده، به این معنی که یک نفر از هر ۹ نفر دست کم یک دوز واکسن دریافت کرده است. تحلیلگران هشدار می دهند که اطلاعات موجود به دلیل عملکرد ضعیف بسیاری از ادارات بهداشتی ایالتی در ارائه گزارش بسیار ناهمگون است اما به هرحال روند ثبت شده از آن حکایت دارد که دسترسی به واکسن تاکنون بسیار نامناسب و ناعادلانه بوده است.
چند ماه بیشتر از شیوع همه گیری کرونا نگذشته بود که شهرها و ایالات انتشار گزارش هایی را درباره موضع گیری های نژادپرستانه در بستری کردن و مداوای بیماران کرونایی آغاز کردند. اکنون با گذشت یک سال از آغاز همه گیری، حدود نیم میلیون آمریکایی جان خود را از دست داده اند و هنوز از سابقه نژادی یک نفر از هر نفر جان باخته براثر ابتلا به کرونا اطلاعاتی در دست نیست.
به دلیل عدم آمادگی مناسب دولت دونالد ترامپ و عدم حمایت لجستیکی از ایالت ها همچنین عدم سرمایه گذاری مناسب در نظام بهداشت عمومی که به مشکلی مزمن تبدیل شده است، روند واکسیناسیون افراد در برابر کرونا در آمریکا بسیار کند آغاز شد. به گزارش مرکز کنترل بیماری ها، درحال حاضر بیش از ۶/۱ میلیون دوز واکسن در روز در آمریکا تزریق می شود.

افزایش مخالفت های داخلی با نظامی گری امریکا

نتایج نظرسنجی «اندیشکده بنیاد دانشمندان آمریکا» و موسسه « تجدید نظر در رسانه ها » از رای دهندگان این کشور نشان می دهد بیشتر مردم با صرف میلیاردها دلار پول برای موشک های بالستیک قاره پیمای جدید مخالفند.
به نوشته پایگاه اینترنتی درایو، هزینه این طرح حدود ۲۶۴ میلیارد دلار است.
رای دهندگان آمریکایی اعلام کردند این کار اقدامی درست نیست و بیشتر آن ها فکر می کنند گزینه های دیگری باید پیگیری شود.
این نظرسنجی با شرکت ۸۰۰ نفر از رأی دهندگان ثبت نام شده آمریکایی در اکتبر سال گذشته انجام و از آنها خواسته شد نظرات خود را درباره نیروی موشک بالستیک بین قاره ای آمریکا بیان کنند.
در این نظرسنجی مشخص شد ۶۴ درصد مردم خواستار به تعویق افتادن طرح جایگزینی سامانه موشکی جدید هستند.
۳۰ درصد افرادی که از آنها نظر سنجی شد خواستار تمدید مدت استفاده از سامانه موشکی فعلی بودند . این در حالی است که ۲۶ درصد از افرادی که مورد پرسش قرار گرفتند از تغییر کامل سامانه موشکی فعلی حمایت کرده اند، ۲۰ درصد خواستار برچیده شدن کامل موشک های بالستیک بین قاره ای بودند و ۱۰ درصد نیز از برچیده شدن همه سلاح های هسته ای از زرادخانه آمریکا حمایت کردند.

آسیب پذیری در برابر حملات سایبری

رویترز :
کاخ سفید گفت شمار قربانیان عملیات هکری هفته اخیر در آمریکا نگران کننده است.
این تازه ترین نشانه ازآن است که کارزار جاسوسی سایبری علیه نرم افزار تبادل ایمیل در شرکت مایکروسافت تهدیدی جدی برای آمریکا محسوب می شود.
جن ساکی، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید گفت: «این یک آسیب پذیری مهم است که ضربات گسترده ای در بر داشته است. نگران آن هستیم که شمار زیادی قربانی شده باشند.»
تاکنون نام نهادها و شرکتهای اندکی به عنوان قربانی این عملیات هکری علنی شده اند.
مایکروسافت در هفته جاری میلادی گفت اهداف این عملیات هکری شامل محققان بیماری های عفونی، شرکتهای حقوقی، نهادهای آموزش عالی، پیمانکاران دفاعی، اندیشکده های سیاستگذاری، و گروه های غیردولتی می باشند.

روزنامه گاردین :

هکرهایی که گمان می رود روس باشند، در جریان حمله با استفاده از برنامه های سولارویندز و مایکروسافت، قادر به رخنه به شرکت های یاد شده و نهادهای دولتی بودند.

در این حمله سایبری از سرورهای تحت مدیریت شرکت آمازون نیز استفاده شده است.

نمایندگان شرکت های تحت تاثیر این حمله از جمله سولارویندز، مایکروسافت و شرکت های امنیت سایبری فایرآی و کرواداسترایک هلدینگز به سناتورهای آمریکایی گفتند که ابعاد وسیع این رخنه گری هنوز مشخص نیست، زیرا اکثر قربانیان به لحاظ قانونی ملزم به افشاگری در مورد حملات نیستند مگر اینکه این حملات شامل اطلاعات حساس در مورد افراد باشد.

سولارویندز به عنوان یک نرم افزار نظارت بر شبکه فعال است و در عمق زیرساخت های سیستم های فناوری اطلاعات برای شناسایی و رفع مشکلات و تامین خدمات ضروری برای شرکت های سراسر جهان کار می کند.

آژانس امنیت سایبری وزارت امنیت داخلی آمریکا چندی پیش هشدار داد که عاملان حمله سایبری گسترده به آژانس های دولتی، شرکت های خصوصی و نهادهای زیرساختی مهم از تاکتیک های ناشناخته و متنوع استفاده کرده اند.

بر اساس اعلام این آژانس امنیتی، این تهدید یک خطر بزرگ برای دولت فدرال، نهادهای زیر ساختی مهم و دیگر سازمان های بخش خصوصی ایجاد کرده و هکرها از تاکتیک ها، تکنیک ها و شیوه های به روز استفاده کرده اند.

روزنامه نیویورک تایمز:

دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا درست زمانی که قصد دارد اقدامات تلافی جویانه علیه روسیه را به خاطر حملات سایبری گسترده به آژانس ها و نهادهای دولتی آمریکا در اواخر سال گذشته آغاز کند، با حمله سایبری جدیدی مواجه می شود که این پرسش را ایجاد می کند آیا واشنگتن باید با دشمن بزرگ دیگری به نام چین مقابله کند.
به طور کلی، واکنش ها نشان خواهد داد که چگونه بایدن پاسخ جدید دولت خود را به مناقشه سایبری که روز به روز شدت می یابد طرح ریزی خواهد کرد و اینکه ایا وی می تواند برای اعمال مجازات های شدیدتر بر رقبایی که از بخش های آسیب پذیر در دولت و شرکت ها برای جاسوسی ، سرقت اطلاعات و اسیب زدن به بخش های مهم زیرساخت کشور بهره برداری می کند راهی پیدا کند.
مقامات اعلام کردند احتمال می رود نخستین اقدام اصلی در سه هفته اینده با یک رشته اقدامات مخفیانه در سراسر شبکه های روسیه انجام شود که برای ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و سرویس های اطلاعاتی بدیهی و مشهود است.
این مقامات افزودند این اقدامات همراه با برخی تحریم های اقتصادی و فرمان اجرایی جو بایدن برای افزایش سطح امنیت شبکه های دولت فدرال پس از حمله سایبری روسیه است که پس از ماهها توسط یک شرکت خصوصی امنیت سایبری شناسایی شد.
مقامات آمریکا در تلاش برای بررسی هرچه بیشتر دامنه و میزان خسارت به جا مانده از حمله سایبری چین هستند اما هر روز که از این حمله می گذرد مشخص می شود این حمله بزرگتر و احتمالا مخرب تر از چیزی است که ابتدا تصور می شد. بنا بر ارزیابی های اولیه ۳۰ هزار سیستم هدف این حمله سایبری قرار گرفته است که بیشتر آن ها مورد استفاده شرکت ها و آژانس های دولتی قرار داشت که از نرم افزار مایکروسافت استفاده می کنند . اما وسعت این حمله و هویت قربانیان آن همچنان نامشخص است.
به رغم این که چینی ها این حمله گسترده را به اجرا گذاشتند، احتمالاً تنها به دنبال دریافت اطلاعات از گروه مشخصی از اهداف بودند که بیشترین نفع را از اطلاعات مربوط به آن ها می بردند.

خبرگزاری اسپوتنیک
آمریکا به منظور مقابله با تعداد روزافزون حملات سایبری دولت های خارجی، تدابیری اتخاذ خواهد کرد.
برخی گزارش های اولیه حاکی است که آمریکا نام روسیه، چین، ایران و کره شمالی را در فهرست کشورهایی که فعالیت های سایبری مخرب انجام می دهند، قرار داده است.
براساس اطلاعاتی که کالین آلرد، نویسنده اصلی طرح و عضو دموکرات مجلس نمایندگان در صفحه شخصی خود قرار داد، گروهی از قانونگذاران آمریکایی طرحی را آماده کرده اند که به دولت آمریکا اجازه خواهد داد کشورهایی را که به اجرای حملات سایبری ضد آمریکایی ها می پردازند، تحت پیگرد قانونی قرار دهد.
این قانون که قانون میهن و تهدید سایبری نام دارد، این فرصت را در اختیار اتباع آمریکا قرار می دهد تا در دادگاه های فدرال یا ایالتی، ضد دولت های خارجی که فعالیت های سایبری انجام می دهند، طرح دعوی کنند و مصونیت هایی را که به کارمندان یا نمایندگان خارجی داده می شود، دور زنند.
آلرد در توئیتی نوشت: حملات سایبری ضد اتباع آمریکایی درحال افزایش است و کنگره باید ابزاری در اختیار آمریکایی ها قرار دهد تا با این حملات خارجی مقابله کنند.
در میان حامیان این طرح نام نمایندگان جمهوری خواه و دموکرات دیده می شود. برخی از این افراد عبارتند از جک برگمن، برایان فیتزپاتریک، جیمی هررا باتلر، جو نگاس و اندی کیم.

بحران اقتصادی و رشد افشار گسیخته بدهی های داخلی

شبکه تلویزیونی بی بی سی:

در دوران دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا که کنگره هم در کنترل جمهوریخواهان بود، طرح کاهش دو تریلیون دلاری (دو هزار میلیارد دلاری) در بخش مالیات های آمریکا تصویب شد که بزرگترین اصلاحات مالیاتی در سی سال اخیر آمریکا بود. این اصلاحات مالیاتی سبب رشد اقتصادی آمریکا در سال دو هزار و هجده شد. البته همین کار سبب افزایش کسری بودجه یا بدهی دولت امریکا به میزان بیست و هفت تریلیون دلار ( بیست و هفت هزار میلیارد دلار) تا پایان سال دو هزار و بیست شد.

رویترز:

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا گفت : ۷ میلیون کودک آمریکایی غذای کافی برای خوردن ندارند. بایدن گفت: گزارش اشتغال آفرینی امروز نشان داد طرح نجات آمریکا یک موضوع کاملا ضروری است.اقتصاد ما هم اکنون ۹٫۵ میلیون فرصت شغلی کمتر نسبت به سال گذشته دارد. با این سرعت، برای اینکه ما بتوانیم به وضعیت پیش از کرونا بازگردیم این موضوع ۲ سال زمان می برد.

آسوشیتدپرس:

جو بایدن در سخنانی در کاخ سفید گفت:«بیکاری هر روز در حال بیشتر شدن است. بحران در حال شدت گرفتن است. فقط در یک هفته ۹۰۰ هزار نفر در امریکا برای دریافت بیمه بیکاری درخواست کردند. ۳۰ میلیون آمریکایی در این هفته غذای کافی برای خوردن نداشتند. نرخ بهره به صورت بی سابقه ای پایین است. نرخ بازگشت سرمایه گذاری های هوشمند در اقتصاد کشور هرگز تا این اندازه بالا نبوده است. این صحبتی نیست که فقط ما بیان کنیم بلکه افکارسنجی در میان اکثر اقتصاددان های کشور با گرایش های مختلف چپ و راست و میانه رو ازجمله مشاوران ترامپ رئیس جمهور سابق و جرج بوش رئیس جمهور پیشین نیز گویای همین نکته است.”
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت:«باید همین حالا اقدام کرد. هیچ جایی برای تاخیر نیست. براساس بررسی های مودیز احتمال دارد تا پایان سال جاری (۲۰۲۱) چهار میلیون فرصت شغلی دیگر از دست برود. براساس ارزیابی وال استریت اگر همین حالا اقدام کنیم یک سال بیشتر طول خواهد کشید تا به وضعیت اشتغال دائم بازگردیم.”

رویترز:
بر اساس گزارشی که یک گروه مهندسی منتشر کرد، آمریکا با کسری دو تریلیون و ۵۹۰ میلیار دلاری برای رفع نیازها در تاسیسات زیربنایی خود رو به روست که مستلزم افزایش هنگفت هزینه های دولت برای رسیدگی به پل ها و جاده های فرسوده و برنامه های دیگر است.
گزارش ۱۷۰ صفحه ای «انجمن مهندسان شهری آمریکا» در حالی منتشر شد که جو بایدن، رئیس جمهور قصد دارد هزینه های تاسیسات زیربنایی را در هفته های آینده به طور قابل توجهی افزایش دهد. این در حالی است که رؤسای جمهوری قبلی، یعنی دونالد ترامپ و باراک اوباما نتوانستند حمایت لازم برای افزایش عظیم بودجه در این زمینه را جلب کنند.
این گزارش که هر چهار سال یک بار منتشر می شود، به آمریکا در این زمینه نمره «-C» داد، در حالی که در گزارش سال ۲۰۱۷ نمره «+D» گرفته بود. این نخستین بار طی دو دهه است که این کشور نمره «C» می گیرد. به موجب گزارش این گروه مهندسی، آمریکا در حال حاضر تنها بیش از نیمی از آنچه لازم است، برای زیرساخت ها هزینه می کند و وضعیت کلی زیرساخت های آمریکا «متوسط» است.
انجمن مهندسان شهری آمریکا در گزارش خود خواستار افزایش سرمایه گذاری در همه سطوح دولتی و بخش خصوصی از دو و نیم درصد تولید ناخالص داخلی به سه و نیم درصد تولید ناخالص داخلی کشور تا سال ۲۰۲۵ شد. در این گزارش به ۱۷ بخش زیرساخت ها امتیاز داده شد، و در این میان بخش ریلی، نمره «B» و بخش حمل و نقل، نمره «-D» گرفت.
توماس اسمیت، مدیرعامل انجمن مهندسان شهری آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد: « اگر فوراً وارد عمل نشویم، با خطر زیان های چشمگیر اقتصادی، افزایش هزینه ها برای مصرف کنندگان، شرکت ها و تولیدکنندگان، و کیفیت زندگی مان رو به رو هستیم».
بیشترین کمبود (بودجه) ارزیابی شده مربوط به بخش حمل و نقل زمینی است که با نیازهای تامین نشده به ارزش یک تریلیون و ۲۰۰ میلیارد دلار برای بیش از ۱۰ سال رو به روست. این در حالی است که کمبود بودجه شبکه آبرسانی و مدارس به ترتیب ۴۳۴ میلیارد دلار، و ۳۸۰ میلیارد دلار ارزیابی شده است.
در مجموع، ۱۱ بخش از ۱۷ بخش تاسیسات زیربنایی، اعم از هوانوردی، سدها، پسماندهای خطرناک، آبراههای داخلی، آب بندها، بوستان های عمومی، جاده ها، مدارس، آبهای سطحی، حمل و نقل، و بخش فاضلاب نمره «D» گرفتند. کمبود (بودجه) تاسیسات زیربنایی طی سال ۲۰۱۷، ۳۵۹ میلیارد دلار افزایش یافت. به موجب گزارش انجمن مهندسان شهری آمریکا، بدون افزایش چشمگیر بودجه تاسیسات زیربنایی، اقتصاد آمریکا تا سال ۲۰۳۹، ۱۰ تریلیون دلار زیان خواهد کرد، صادرات کشور دو تریلیون و ۴۰۰ میلیارد دلار کاهش خواهد یافت، و سه میلیون فرصت شغلی را از دست خواهد داد.

پایگاه اینترنتی نشنال اینترست:

در ماه مه سال ۲۰۱۳، «بن برنانکه» با ایجاد این ترس که بانک مرکزی آمریکا ممکن است به زودی برنامه خرید اوراق قرضه خود را محدود کند، بازارهای مالی جهان را دچار وحشت کرد. اعلام این موضوع باعث شد سود اوراق وزارت خزانه داری آمریکا افزایش یابد و این موضوع در بازارهای آسیایی و اروپایی پیامدهایی در پی داشت و باعث شد جریان سرمایه در بازارهای در حال ظهور، حرکت معکوس را انجام دهد.
اکنون نیز «جروم پاول» رئیس بانک مرکزی آمریکا هر گونه تقویت نیروهای تورمی را در اقتصاد این کشور تکذیب می کند. بدین ترتیب، چنین به نظر می رسد که وی قاطعانه قصد دارد در ایجاد آشوب در بازارهای مالی جهان، گوی سبقت را از برنانکه ببرد. این موضوع به خصوص از این لحاظ مصداق دارد که وی همواره وقوع هر گونه تورم را تکذیب می کند، به ویژه در شرایطی که جهان در حال تجربه حباب در ارزش دارایی ها و بازارهای اعتباری است. به علاوه، اکنون بازارهای اقتصادهای در حال ظهور در وضعیتی قرار دارند که حتی از اوضاع سال ۲۰۱۳ بدتر است.

این دورنما وجود دارد که هر گونه افزایش در نرخ سود اوراق بلند مدت، بار دیگر باعث تشدید جریان معکوس بازارهای سرمایه در اقتصادهای در حال ظهور شود. با توجه به وخیمتر شدن اوضاع این اقتصادها در مقایسه با قبل از همه گیری ویروس کرونا، این خطر وجود دارد که چنین رویدادی باعث شکل گیری موج دیگری از بدهی ها در بازارهای این اقتصادها شود.
طرح همه این مسائل، بدین معنا نیست که پاول گزینه های سیاستگذاری آسانی را پیش رو دارد. اقدام بانک مرکزی آمریکا در پیش افتادن از موج تورم، و افزایش نرخ های بهره، هرگز اقدامی مورد پسند نیست. با وجود این، اگر بانک مرکزی آمریکا چنین اقدامی را انجام ندهد، ممکن است باعث افزایش بیش از حد نرخ سود اوراق قرضه وزارت خزانه داری در بلند مدت شود. این موضوع می تواند پیامدهای سختی را برای اقتصاد آمریکا و بازارهای مالی این کشور در پی داشته باشد.

نتیجه گیری

با توجه به عمق و گستره ابرچالش هایی که امریکا در داخل با آن مواجه است بخش عمده ای از توجه دولت نوپای بایدن مصرف این مسائل خواهد شد و اگر در گذشته خیلی از کشورها امریکا  را تکیه گاهی برای پیشرفت و توسعه خود می دانستند اما امروزه خود امریکا برای عبور از ابرچالش های داخلی به کمک دیگران نیاز پیدا کرده است و در این راستا در عرصه نظامی سعی می کند بخشی از هزینه های خود را در پوشش ناتو به دیگر اعضائ تحمیل کند و در عرصه اقتصادی با اتخاذ مکانیزم هایی می خواهد بار هزینه ها و بدهی خود را به دیگر اقتصادها سرریز و سرشکن کند و این نشان می دهد که اگر در دوره ترامپ تهدیدهای سخت افزاری متوجه جامعه جهانی بوده اما در دوره بایدن این تهدیدها به تهدیدهای نرم تبدیل می شود و همچنانکه از قرائن بر می آید احتمال اینکه دولت بایدن نیز اقتصادهای دیگر را برای نجات اقتصاد امریکا و برون رفت از ابرچالش ها قربانی کند، وجود دارد .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.