دیپلمات‌های ایرانی با دست برتر در مذاکرات وین حاضر می‌شوند/ آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصد یکی از الزامات قانون اقدام راهبردی بود

0 21

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی امشب (چهارشنبه ٢۵ فروردین ماه) در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما، درباره خرابکاری در سایت هسته‌ای شهید احمدی روشن نطنز، گفت: طبق نشانه‌ها و قرائن موجود رژیم صهیونیستی در این ماجرا دست دارد، شاید هدف گذاری اولیه این بود که برنامه هسته‌ای ایران دچار چالش جدی شود لذا فکر می‌کنم یکی از پیام‌های این خرابکاری این است که بگویند؛ اگر حاضر نیستید چیزی را که می خواهیم در مذاکرات در اختیار ما قرار دهید با خرابکاری آن را می‌گیریم و به همین دلیل ما واکنش غنی‌سازی ۶٠ درصدی را نشان دادیم تا بدانند دست جمهوری اسلامی ایران خالی نیست.

در هیچ مقطعی ایران از موضع ضعف وارد مذاکرات نمی شود

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه تصمیم غنی سازی ۶۰ درصد برای رسیدن به رادیوداروها یک هدف صلح آمیز است اما یک پیام مشخص دارد و آن پیام این است که دست جمهوری اسلامی خالی نیست، افزود: در هیچ مقطعی ایران با دست خالی حاضر به مذاکره نیست و از موضع ضعف وارد مذاکرات نمی شود، بلکه دستاوردها و رویکردهایی که در چند ماه اخیر در بحث هسته‌ای و بین المللی داشتیم، فرصت‌های جدیدی برای کشور هستند تا بتوانیم از موضع قدرت با طرف مقابل مواجه شویم.

وی درباره نقش آمریکایی‌ها در حادثه نطنز، توضیح داد: نطنز یکی از ابزارهای قدرت کشور در موضوع غنی‌سازی است و اتفاقی که در نطنز رخ داده مربوط به قسمت تولید برق و قسمتی است که برق را به قسمت غنی‌سازی منتقل می‌کند لذا در قسمت غنی‌سازی حادثه ای رخ نداده، بلکه به دلیل قطع برق، بخشی از سانتریفیوژهای فعال، خاموش شده. هرچند در همان مقطع نیز حتی لحظه ای غنی‌سازی متوقف نشده است.

عمویی با بیان اینکه خاموش شدن برق می تواند به بخشی از دستگاه‌ها آسیب بزند، ادامه داد: زمان نیاز داریم تا حادثه را ارزیابی کنیم و در حال حاضر کارشناسان تک تک دستگاه‌ها را چک می‌کنند.

خرابکاری در نطنز جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت تلقی می‌شود

وی با تاکید بر اینکه اقدام خرابکارانه در مورد سایت‌های هسته ای فعال خلاف قوانین بین‌المللی است چراکه می‌تواند با نشر رادیواکتیو به مردم آسیب بزند، افزود: از این جهت موضوع خرابکاری، جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت تلقی می‌شود و اتفاق خطرناکی است که بر همین اساس ایران به آن واکنش شدیدی نشان می‌دهد.

وی با اشاره به نوع واکنش کشورهای اروپایی درباره حادثه خرابکاری در سایت نطنز، ادامه داد: در این شرایط کشورهای اروپایی از غنی‌سازی ۶۰ درصد ابراز نگرانی کردند، سوال اصلی این است که چرا از حادثه ابراز نگرانی نمی کنید؟ طرف آمریکایی نیز سعی می‌کند خود را از این حادثه کنار بکشد چراکه نمی خواهد در گفت‌وگوهای پیش‌رو موقعیت خود را تنزل دهد.

به زودی به توانمندی سابق و حتی فراتر از آن بر می گردیم

وی با اشاره به اینکه دشمنان می خواهند یکی از ابزارهای توانمندی یعنی توانمندی هسته ای ما را به چالش بکشند، تاکید کرد: در این شرایط کشور تصمیم می‌گیرد توانمندی های خود را در موضوعات مختلف بروز دهد که یکی از آنها فعال سازی غنی‌سازی ۶۰ درصد است. براساس آخرین اطلاعاتی که از سازمان انرژی اتمی گرفته ام به زودی به توانمندی سابق و حتی فراتر از آن بر می گردیم و بر این اساس سانتریفیوژهای که از نسل یک بودند با سانتریفوژهایی مشابه با توانمندی ۵۰ درصد بیشتر نصب می‌شوند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: پیشرفت و حرکت به سمت غنی‌سازی ۶۰ درصد برای تولید رادیودارو یکی از ظرفیت‌های کشور است که نشان می‌دهد ما در موضع ضعف نیستیم و ابزارهای کشور در موضوع هسته‌ای زیاد است.

جمهوری اسلامی در موضع ضعف قرار نمی‌گیرد

وی با بیان اینکه دانش هسته ای کشور در حوزه‌های مختلفی توسعه پیدا کرده و با یک عملیات دچار چالش نمی شود، افزود: این پیام برای طرف آمریکایی صادر شد که چه مستقیم در این خرابکاری دست داشته باشد، چه برای این اقدام به رژیم صهیونسیتی چراغ سبز نشان داده باشد، جمهوری اسلامی در موضع ضعف قرار نمی‌گیرد.

عمویی با بیان اینکه دیپلمات‌های ایرانی با دست برتر و با آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصد در وین وارد گفتگو می شوند، تصریح کرد: کسی فکر نکند که می‌تواند ایران را با دست خالی پشت میز مذاکره ببیند و این یک مسئله ای است که از جهت راهبردی با دقت انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه برای موضوع غنی سازی ۶٠ درصد ظرفیت قانونی وجود داشت، گفت: آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصد یکی از الزامات قانون اقدام راهبردی بوده که در ماده یک این قانون سازمان انرژی اتمی مکلف شده بود برای تامین نیازهای کشور در صورت لزوم بیش از ۲۰ درصد غنی سازی کند، لذا امروز که ما برای تولید مولیبدن (ماده ای که به تولید رادیوداروها کمک می‌کند) به غنی‌سازی ۶۰ درصد نیاز داریم، این اقدام را صورت دادیم.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ضافه کرد: اکنون جهت پیشرفت هسته‌ای گام بلندی بر می‌داریم و توانمندی و دست برتر کشور را نشان می دهیم.

ادامه دارد…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.