خودمان و محیط مان را بهتر بشناسیم

0 216

      هرچند که خداوند متعال در قرآن کریم  بر ضرورت گردش متفکرانه در زمین تاکید دارد و انسان را به شناخت محیط انسانی، تنوع جانداران، گیاهان ، جغرافیا و کلا محیط زیست را که از آنها به عنوان شگفتیهای اللهی نام می برد تشویق کرده است اما متاسفانه افراد کمتر به چنین اقدامی دست می زنند و با محیط زیست خود ارتباط معنا داری پیدا می کنند. برای برداشتن اولین گام این شناخت خوب است بدانیم که جهان امروز ۸/۷ میلیارد نفر زندگی می کنند و امکانات موجود در جهان به صورت متفاوتی میان آنها تقسیم شده است. برای آسان سازی ارائه اطلاعات در باره انسانها بر اساس معیار صدی اطلاعات جالبی در باره انسان ارائه می کنیم

– از هر صد نفر جمعیت کره زمین ۱۱ نفر در اروپا ، ۵ نفر در امریکای شمالی ، ۹ نفر در امریکای جنوبی ، ۱۵ نفر در افریقا و ۶۰ نفر در آسیا زندگی می کنند.

– از هر صد نفر جمعیت زمین ۴۹ نفر در روستا و ۵۱ نفر در شهرها زندگی می کنند.

-از هر صد نفر جمعیت زمین ۱۲ نفر به زبان چینی، ۵ نفر به زبان اسپانیولی، ۵ نفر به زبان انگلیسی، ۳ نفر به زبان عربی،۳ نفر به زبان بنگالی،۳ نفر به زبان پرتغالی،۲ نفر به زبان روسی، ۲ نفر زبان ژاپنی و۶۲ نفر به زبانهای خاص تکلم می کنند.

– از هر صد نفر موجود در این گیتی ۷۷ نفر در خانه تملکی و یا استیجاری خود زندگی می کند و ۲۳ نفر فاقد مسکن هستند.

– از هر صد نفر مردم جهان ۲۱ نفر از زیاده خوری و پر خوری رنج می برد و ۶۳ نفر دیگر روزانه تنها یک وعده کامل می خورند و ۱۵  نفر از سوء تغذیه رنج می برد و یک نفر آخرین وعده خود را می خورد بدون اینکه بداند وعده بعدی را کی و کجا خواهد خورد.

– از هر صد نفر کره زمین ۴۸ نفر درآمدی کمتر  از دو دلار در روز دارند و ۳۹ نفر درآمد آنها بیش از دو دلار  و ۳ نفر با رفاه بیش از حد زندگی می کنند.

از هر صد نفر از مردم جهان ۸۷ نفر از آب آشامیدنی برخوردار اند و ۱۳ نفر از آبهای آلوده استفاده می کنند

-از هر صد نفر جهان ۷۵ نفر موبایل دارند و ۲۵ نفر فاقد موبایل هستند

-از هر صد نفر جهان۳۰ نفر به انترنت دسترسی دارند و ۷۰ نفر از چنین دسترسی محروم هستند.

– از هر صد نفر جهان ۷ نفر به دانشگاه راه یافته و ۹۳ نفر دیگر توان راهیابی به دانشگاه را ندارند.

– از هر صد نفر مردم جهان تنها  ۸۳ نفر از آنها توان خواندن و نوشتن را دارند .

 

 -از هر صد نفر جمعیت جهان ۲۶ نفر کمتر از ۱۴ سال زندگی می کنند ۶۶ نفر بین ۱۵ تا ۶۴ سال زندگی می کنند و ۸ نفر بالای ۶۵ سال عمر می کنند.

 از اطلاعات فوق می توان نتیجه گرفت که

– اگر شما منزل تملکی دارید و سه وعده در روز غذا می خورید و از آب آشامیدنی بهره مند هستید و یک موبایل در دست دارید و به انترنت دسترسی دارید و رفتن به دانشگاه برای شما ممکن است ، شما جزو ۷ در صد جمعیت خوشبخت هستید و باید قدر این نعمت های اللهی را بدانید و به هر دلیلی ناشکری نکنی.

– از هر صد نفر فقط ۸ نفر به سن ۶۵ سال می رسند و ۹۲ نفر دیگر زیر این سن به دلایل مختلف از دنیا می روند. اگر عمر شما از ۶۵ سال بیشتر است راضی باش و از لحظه لحظه عمرت لذت ببر زیرا شما مانند ۹۲ در صد دیگر زود با این دنیا خدا حافظی نکردی وخداوند به شما فرصت بیشتری داده است.

    با این اطلاعات خوب است بجای صحبت از نداشتها ، داشته ها را ببینیم وقدر زندگی را بدانیم و با مردم و خدا ارتباط مناسب داشته باشیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.