… و چند پرسش

5 254

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، گروهی از قانون‌گذاران آمریکایی پیش‌نویس قانونی را آماده کرده‌اند که به دنبال ممانعت از امکان دست‌یابی رژیم سعودی به سلاح هسته‌ای است.

روزنامه انگلیسی «میدل ایست آی» نوشت که پیش نویس قانون مذکور که عنوان «قانون سلاح‌های کشتار جمعی سعودی» نام دارد، درصدد است راه را برای دستیابی ریاض به تکنولوژی‌های حساسی که زمینه را برای رسیدن به سلاح هسته‌ای تسهیل می‌کنند، بندد.

«ادوارد مارکی» و «جفری میرکلی» دو نفر از اعضای مجلس سنای آمریکا این پیش نویس را به این مجلس ارائه کرده و در مجلس نمایندگان نیز دو نماینده به نام‌های «تد لیو» و «خواکین کاسترو» نیز این پیش نویس را به مجلس نمایندگان ارائه کرده‌اند.

میرکلی در بیانیه‌ای که قرائت کرده، گفت:‌ «وجود سلاح های هسته‌ای در دستان تروریست‌ها و رژیم‌های سرکش از خطرناک‌ترین تهدیدها برای امنیت مردم آمریکا و متحدان ما در همه دنیاست».

او همچنین گفت که «اگر عربستان سعودی به دنبال برهم زدن نظم جهانی در منع اشاعه تسلیحات و دست یابی به آن‌ها به کمک چین یا هر شخص دیگری است، ایالات متحده آمریکا باید به آن پاسخ دهد».

پیش نویس قانون مذکور از عربستان سعودی می‌خواهد در تلاش برای ساخت موشک بالستیک و برنامه هسته‌ای غیر نظامی خود شفاف‌تر باشد و در صورت در پیش گرفتن چنین برنامه‌ای دولت بایدن باید بررسی و مشخص کند که چه شخص یا کشور این فناوری را به ریاض منتقل خواهد کرد.

و اینک چند پرسش:

الف: آیا اصلاً رژیمی که بوسیله انگلیس ایجاد شده و آمریکایی‌ها تمام امور آن را اداره می‌کنند و نمی‌تواند جز با کمک علمی و عملی خارجی خیابان‌های خود را خط‌کشی کند می‌تواند بدون کمک خارجی سایت هسته‌ای ایجاد کند؟

ب: آیا با چنین خبرسازی ها می‌خواهند این اندیشه را در افکار عمومی جهانی به وجود آورند که رژیم حاکم بر عربستان سعودی مستقل است و کشور دیگری مسئول جنایات آن ‌بویژه در یمن نیست؟ پس دراین‌صورت باید اثبات شود که تجهیزات نظامی ارتش عربستان‌سعودی که در حمله به یمن به‌کارگرفته می‌شوند از آن جمله جنگنده‌های F35 ساخت عربستان سعودی هستند و ارتش آمریکا از وجود آن‌ها در عربستان بی‌اطلاع است.

ج: آیا خبرسازان آمریکائی تصور درستی از تصویر رفتار کشور خود در افکار عمومی مردم جهان دارند و فکر می کنند مردم جهان همچنان بازی های خبری و ادعاهای آنها را باور می کنند؟

نظر شما چیست؟

5 نظرات
 1. فرید می گوید

  آمریکا بدنبال گسترش و قوی تر کردن پایگاه های خودش در دنیا و مخصوصاً خاورمیانه است

 2. محمد می گوید

  آمریکا میدونه چون تمام زیرساخت عربستان دستش و تمام تجهیزاتش امریکا کنترل میکنه پس اگر عربستان بخواد از این نوع سلاح ها استفاده کنه تهدیدش فقط برای منطقه و غیر منافع خودش هست

 3. زهرا می گوید

  فکر نکنم آمریکا بخواد از این کارا بکنه شاید انتشار این خبر باعث ایجاد توهم در عربستان سعودی و پرداخت پول بیشتر و بستن قرارداد های بیشتر بین خودش و آمریکا باشه

 4. جعفر می گوید

  آمریکا به آخر خط رسیده است

 5. کوروش می گوید

  زود قضاوت نکنید آمریکا هنوز ابر قدرت است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.