مریخ، آب و نیم میلیون قربانی کرونا

7 269

ناسا با هدف توسعه سفر به مقاصد دور دست فضایی و کاهش هزینه‌ این مأموریت‌ها به دنبال تولید آب در ماه و اکسیژن بر سطح سیاره سرخ است.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مأموریت جدید ناسا بخشی از استراتژی اکتشافات فضایی هستند که بر استفاده از منابع بومی اجرام آسمانی متکی هستند؛ بهره‌برداری از منابع در محل (IRSU) امکان تأمین سوخت موشک در مأموریت جمع‌آوری نمونه از سطح مریخ و بازگشت به زمین را فراهم می‌کند.

عدم نیاز به ارسال آب، اکسیژن و نیروی محرکه در مأموریت‌های فضایی به معنای امکان افزودن تجهیزات بیشتر، رایانه‌ و آزمایشات مختلف است.

نخستین آزمایش بهره‌برداری از منابع در محل (IRSU) در فضا سال ۲۰۱۸ انجام  شد؛ ناسا قصد دارد در مأموریت Resource Prospector (اکتشاف منابع) یک ماهنورد را برای حفاری، جمع‌آوری نمونه، گرم کردن و اسکن برای یافتن نشانه‌های از بخار آب راهی قمر زمین کند.

فشرده‌سازی بخار آب می‌تواند برای تولید قطرات ‌آب در ماه مورد استفاده قرار بگیرد.

دومین آزمایش IRSU نیز با کمک مریخ‌نورد جدید ناسا انجام خواهد شد؛ این مریخ‌نورد که با الگویی مشابه کنجکاوی ساخته می‌شود، اقدام به دریافت دی‌اکسید کربن از جو، فیلتر کردن گرد و غبار و سایر ذرات، آماده کردن گاز برای پردازش شیمیایی و تبدیل به اکسیژن می‌کند.

 

نکته قابل توجه آن است که کشوری که در مقابله با کرونا بدترین کارنامه را  در جهان دارد و در زمینه تبعیض نژادی و تجاوز به حقوق بشر سابقه درخشانی ندارد آیا می تواند در زمینه راستگوئی در تسخیرات کرات منظومه شمسی یکی پس از دیگری کارنامه قابل قبولی داشته باشد؟.

نظر شما چیست؟

7 نظرات
 1. سپهر می گوید

  بقول ویلیام شایرر دروغ را باید آنقدر بزرگ گفت که مردم از بزرگیش باورش کنند

  1. علی می گوید

   دقیقاً

 2. حمید می گوید

  این سخن منصوب به گوبلز است

 3. سپهر می گوید

  چه فرقی می کند؟

 4. فرهاد می گوید

  هنوز پایه انسان به مریخ باز نشده به فکر تهیه آب اند

 5. نازنین می گوید

  مشکل کم آبی در زمین حل کنند اول

 6. محمد می گوید

  اگه آبی باشه روی این سیاره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.