همه چیز درباره نقشه راه همکاری های جامع راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین

0 239

با نهایی شدن نقشه راه ۲۵ ساله ایران و چین برای همکاری های جامع و راهبردی به یکباره موجی از واکنش ها بخصوص از سوی رسانه های بیگانه فارسی زبان وابسته به عربستان از جمله ایران اینترنشنال علیه این همکاری ها به راه افتاد و این رسانه ها حتی با قیاس مع الفارق نقشه راه ۲۵ ساله با عهده نامه های ننگین همچون ترکمنچای و گلستان کوشیدند به اعتراض های مردمی نیز دست بزنند اما به موفقیتی دست نیافتند. سنگ اندازی ها تنها به اینجا ختم نشد و دولت های غربی نیز که طی سال های گذشته از هیچ تلاشی در چارچوب تحریم های ظالمانه موسوم به فشارهای حداکثری علیه مردم و دولت ایران کوتاهی نکرده بودند به انحاء مختلف ناراحتی و خشم خود را نسبت به همکاری های جامع راهبردی تهران- پکن نشان دادند و بدین ترتیب مشخص شد بیشتر کسانی که علیه این همکاری ها ابراز نگرانی کرده و می کنند در اصل همان کسانی هستند که از تحریم های ظالمانه حمایت کرده و می کنند و در واقع بیشترین ناراحتی و نگرانی شان از این بوده و است که به استمرار این فشارها در دوره بایدن دلبسته بودند و دولت بایدن را برای ادامه راه ترامپ در خصوص ایران تشویق و تهدید می کردند اما اکنون با این توافق نسبت به آن بیمناک شده و در عین حال از این وحشت دارند که ایران در سایه این توافق بتواند خود را هم از فشارها و تحریم ها برهاند و هم اینکه با رفع محدودیت های برجام بتواند به فعالیت های هسته ای خود دوام و قوام ببخشد. در مطلب زیر تلاش می شود ابعاد و زوایای مختلف توافق ۲۵ ساله ایران و چین برای همکاری های جامع راهبردی و همچنین کنش و واکنش های مربوط به آن ازدید رسانه های مختلف بررسی شود .

پاسخ رسمی ایران به شبهات و حمایت قاطع از همکاری های راهبردی با چین

نقشه راه ۲۵ ساله ایران و چین شاید از معدود توافقنامه های بین المللی باشد که با اجماع گسترده داخلی همراه است و این توافقنامه توسط دولتی به امضاء رسیده که درنزدیک به ۸ سال گذشته تلاش گسترده ای برای بهبود رابطه با غرب در پیش گرفت اما در نهایت راه شرق را در پیش گرفت و در این مسیر نه تنها روابط و همکاری های راهبردی را با روسیه تمدید کرد بلکه راه مشابه جددیدی با چین گشود که در چارچوب توافقنامه جامع همکاری های راهبردی تجلی یافته است.

– سخنگوی دولت خاطرنشان کرد : دولت ایران از ابتدا هیچ مشکلی برای انتشار کامل سند جامع همکاری با چین نداشته و طرف مقابل احتمالا به لحاظ برخی ملاحظات مربوط به خود مایل به انتشار نبوده است.

آقای ربیعی افزود: یک بخش از واکنش ها نگرانی هایی است که ما باید به آن توجه کنیم، نخبگان جامعه و کنشگران سیاسی مایلند هیچ قراردادی خارج از منظر افکار عمومی منعقد نشود. دولت برای دغدغه این گونه افراد که نگران استقلال کشور هستند احترام قائل هست. در همین راستا وزارت امور خارجه اقدام به انتشار گزارش برگ نموده است که حاوی کلیت این سند می باشد و با اطمینان اعلام می کنم سرفصلی فراتر از آنچه در گزارش برگ آمده وجود ندارد و طی مذاکراتی که با همکارانم در وزارت امور خارجه داشته ام ترتیب گفتگو هایی بیشتر با مردم و حتی منتقدان و در نتیجه توضیح کامل برای اطمینان بخشی صورت خواهد گرفت.

اما موضوع انتقاد جنبه ای فراتر از دلسوزان استقلال کشور یافته و همانگونه که در سوال شما مطرح هست یک جریان عملیات روانی بزرگی را به راه انداخته اند . بخشی از این افراد که وادادگی در مقابل بیگانگان را در سابقه خود دارند آغاز کننده این فضاسازی و دروغ پردازی ها بوده اند. کاملا مشخص است اینها نه از سردلسوزی و نه وطن پرستی بلکه به دلیل مخالفت با استقلال طلبی جمهوری اسلامی ایران یک جریان تبلیغاتی علیه ایران به راه انداخته و تحلیل های بی پایه را سامان دادند.

– رئیس شورای راهبردی روابط خارجی به ابهامات مطرح شده سند برنامه همکاری جامع ایران وچین پاسخ داد.

سید کمال خرازی در پاسخ به سوالی درباره سند برنامه همکاری جامع ایران و چین گفت: این سند یک قراداد یا موافقتنامه نیست که حاوی جزئیات همکاری دو کشور در ۲۵ سال آینده باشد. این سند یک قصدنامه و نقشه راه برای هدایت همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف در طول سال‌های آینده است و همان طور که وزارت امور خارجه در گزاره برگ خود توضیح داده، حاوی رئوس همکاری درازمدت دو کشور در زمینه‌های سیاسی، راهبردی، اقتصادی و فرهنگی است. این سند براساس بند ششم بیانیه روسای جمهور دو کشور که در سفر رئیس جمهور چین به ایران در سال ۱۳۹۴ امضا شد، تدوین شده است و شورای راهبردی روابط خارجی نیز در ترغیب مسئولان ذیربط دو کشور در تدوین پیش‌نویس سند و پیگیری امضای آن نقش داشت.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در پاسخ به این سوال که نقش آقای علی لاریجانی در تصویب این سند چه بوده است؟ افزود: با توجه به اینکه دولت‌ها در ایران تغییر می‌کنند و در ۲۵ سال آینده ممکن است گرایش‌های سیاسی مختلف دولت را در اختیار داشته باشند، دولت چین که برخاسته از یک حزب حاکم و از تداوم و ثبات برخوردار است، تاکید داشت که نماینده‌ای از نظام نیز در این کار دخالت داشته باشد، لذا آقای لاریجانی به عنوان مشاور مقام معظم رهبری چنین نقشی را ایفا کرد تا به تداوم این همکاری تاکید شود.

وی در پاسخ به این سوال «چرا متن کامل این سند منتشر نمی‌شود» گفت: کشورهای دیگری نیز هستند که مشابه این سند را با چین امضا کرده‌اند و ابداً آن را منتشر نمی‌کنند، زیرا اسناد همکاری راهبردی مرتبط با امنیت ملی کشورهاست و این یک مقررات (پروتکل) جا افتاده است که کشورها چنین اسنادی را منتشر نکنند. البته وقتی براساس اسناد راهبردی موافقتنامه یا قراردادهایی در هر یک از زمینه های مندرج سند راهبردی بین دو کشور منعقد می‌شود، طبعاً باید در مجلسین آن دو کشور به تصویب برسد و متن آن موافقتنامه‌ها برای اطلاع عموم منتشر خواهد شد.

به نوعی می توان گفت که ایران با امضای این توافقنامه طرف های غربی را در صفحه شطرنج سیاسی کیش کرد. اکنون غرب و متحدان ان در قبال این توافقنامه خود را زخم خورده و شکست خورده می بیند و خود را به هر دری می زند تا در مسیر ان اخلال ایجاد کند کما اینکه در گذشته نیزبا کشورهای که برخلاف نظر امریکا گام در مسیر همکاری های راهبردی با چین گذاشته بودند به همین منوال برخورد کرد. وقتی امیر کویت با سفر به پکن توافقنامه همکاری راهبردی ۵۰ میلیاردی با چین امضاء کرد که بر اساس آن بنا بود جزایر فیلکه و بوبیان دردهانه خلیج فارس به مدت ۹۹ سال در اختیار چین قرار بگیرد ، ترامپ طی تماسی با وی در فرودگاه کویت از وی خواست که در همان قرار داد را باطل اعلام کند که وی نیز چنین کرد. یا اینکه وقتی عادل عبد المهدی نخست وزیر قبلی عراق با سفر به چین توافقنامه ۴۰۰ میلیارد دلاری با چین امضاء کرد امریکا شورش های داخلی را علیه وی به راه انداخت و با برکناری وی دولت دست نشانده کاظمی را بر سرکار اورد. اما ایران نه عراق است و نه کویت.

افزایش سه برابری صادرات به چین در سایه نقشه راه ۲۵ ساله

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: پارسال حدود ۹ میلیارد دلار صادرات به چین داشتیم که با توجه به ظرفیت های موجود این میزان تا سه برابر یعنی ۲۷ میلیارد دلار قابل افزایش است. آقای حمید زادبوم با بیان اینکه پارسال نخستین شریک صادراتی و وارداتی ما کشور چین بوده است افزود: پارسال حدود ۱۰ میلیارد دلار نیز از این کشور واردات داشتیم در حالی که کل حجم کل تجارت ما با جهان ۷۳ میلیارد دلار بوده است ضمن اینکه برخی کالاهای وارداتی چین کالاهایی است که ما سابقه صادرات این کالاها را داشتیم و داریم.

وی با بیان اینکه چین در سال ۲۰۲۰ حدود ۴ و ۷ دهم تریلیون دلار مبادلات تجاری داشت اضافه کرد: چند سال است که چین صادر کننده اول و دومین وارد کننده جهان است که اگر صادرات و واردات کل کشورهای اتحادیه اروپا را به صورت یکجا محاسبه کنیم به این میزان نمی رسد. چین را به عنوان یک کشور نباید نگاه کرد بلکه باید به عنوان یک قاره و اقتصاد مهم به آن نگاه کرد زیرا چین یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر جمعیت دارد که بیش از ۳۰۰ میلیون نفر از این جمعیت افراد مرفهی هستند که در سطح مرفهان جهانی قرار دارند ضمن اینکه تقاضا برای کالاهای تجاری در این کشور بسیار بالاست و اگر کسی برای کالایی بتواند بازاری در چین پیدا کند تقاضای بسیار بالایی برای وی ایجاد خواهد شد.

– سخنگوی گمرک گفت: چین، اولین شریک تجاری کشورمان در سال ۱۳۹۹ بود که ۳۰ میلیون و ۱۲۸هزار تن کالا به ارزش ۱۸میلیارد و ۷۱۵میلیون دلار با آن تبادل کالای غیرنفتی داشتیم. سید روح اله لطیفی افزود : صادرات کشورمان به چین در سال ۹۹، ۲۶میلیون و ۵۸۵ هزار تن به ارزش هشت میلیارد و ۹۵۴ میلیون دلار بوده است که از لحاظ وزنی ۲۳٫۶ درصد و از لحاظ ارزش ۲۶ درصد کل صادرات کشورمان در این سال به این کشور بوده است. در سال گذشته، سه میلیون و ۵۴۳هزارتن کالا به ارزش ۹میلیارد و ۷۶۱میلیون دلار از کشور چین کالا به کشورمان وارد شده است که این میزان از لحاظ وزنی ۱۰٫۶درصد و از لحاظ ارزش ۲۵٫۳ درصد کل واردات کشور در این سال را به خود اختصاص داده است.

اذعان رسانه های جهان به اهمیت نقشه راه ۲۵ ساله تهران- پکن

پایگاه اینترنتی المیادین:

این سند شامل بکارگیری شرکت های چینی در توسعه بخش حمل و نقل با انواع روشهاست. این طرح راهبردی با توسعه بندر چابهار در جنوب شرقی ایران و تبدیل آن به یک بندر جهانی، قابل مقایسه با بندرهای دبی، نیویورک و سانفرانسیسکو آغاز می شود. در گام بعدی، چین، بندرعباس در جنوب ایران را توسعه خواهد داد و این دو بندر را به شبکه بزرگراه ها و راه آهن با شمال کشور و به طول بیش از ۱۸۰۰ کیلومتر متصل می کند. بندرعباس و چابهار در مسیر کمربند جنوبی قرار دارند که از شانگهای تا آفریقای جنوبی امتداد یافته است و ایده چینی – ایرانی مبتنی بر اتصال این کمربند انتقالی در جنوب با دورترین نقطه شمالی و ادغام آن با جاده ابریشم از شمال غربی چین آغاز می شود و با عبور از پاکستان و جندب قفقاز، از طریق ترکیه به سمت شرق اروپا امتداد خواهد داشت.

چین پس از اطمینان از ادامه جریان صادرات نفت ایران به مدت ۲۵ سال، در بخش صنایع نفتی، از هرگونه طوفان و تحریم اقتصادی در امان خواهد بود.در عوض، پکن توسعه صنعت نفت در ایران را آغاز می کند؛ صنعتی که در دهه های تحریم این بخش دچار خستگی و مشکلات عدیده ای شده است.

مهمترین جنبه اقتصادی سند این است که ایران به سیستم پولی بین المللی که چین برای ایجاد آن تلاش می کند وصل خواهد شد، و از مشکلات سیستم پولی غرب مصون خواهد بود زیرا سازوکارهای پولی غرب اهرم فشاری علیه هر کشور یا شرکت و موسسه ای است که تحریم های اعمال شده علیه کشورهای مخالف سیاست های آمریکا را نقض کنند.

علاوه بر تغییر قابل توجهی که فناوری چین در بخش فناوری اطلاعات و سایبر در ایران با معرفی فناوری نسل پنجم “۵G ” ایجاد خواهد کرد، این سند شامل قصد هر دو کشور، برای همکاری در زمینه های دفاعی و امنیتی در سطح منطقه ای و بین المللی به ویژه در رابطه با مبارزه با تروریسم است.

این سند متضمن این است که ایران در گسترش طرح “یک کمربند یک جاده ” در سطح منطقه مشارکت خواهد کرد، به این معنا که فقط یکی از دهها کشوری نخواهد بود که در مسیر “یک کمربند یک جاده” قرار می گیرندبلکه به عنوان ایستگاه اصلی در این رویکرد اقتصادی جهانی خواهد بود و با کاهش فاصله از مبدا کالاهای صادراتی چینی تا مقصد این کالاها یعنی اروپا و از طریق دریای مدیترانه، در بازسازی اقتصاد بین المللی -که همه گیری کرونا آن را دچار مشکلاتی زیادی کرده است-، کمک خواهد کرد.

به عبارت دیگر، موقعیت جغرافیایی ایران نشان دهنده اصلی ترین شاهراه در مسیر “یک کمربند‏, یک جاده” است، بنابراین ایران حلقه وصل دو طرح مورد نظر چین خواهد بود که در حال اجرای مذاکرات گسترده ای با عراق و کویت برای ایجاد کانالی است که از بندرهای فاو و مبارک، در امتداد سواحل خلیج (فارس) به سواحل بانیاس سوریه و طرابلس لبنان کشیده خواهد شد.

تماس تلفنی بین جو بایدن رئیس جمهور آمریکا و بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و توافق آنها برای مقابله با طرح چین حاکی از تصور غربی است که چین اقدامی خصمانه اتخاذ کرده است و اینکه پکن دکترین اقتصادی غرب و نمایش منافع غربی در منطقه غرب آسیا را هدف قرار داده است.

تلویزیون المیادین:

استاد روابط بین الملل دانشگاه لبنان توافقنامه جامع همکاری میان ایران و چین را توافقنامه ای برد -برد خواند.

جمال واکیم در گفتگو با المیادین با بیان این مطلب افزود، درباره امضای این توافقنامه باید گفت، چین از این توافقنامه سود می برد به این دلیل که این توافق، توافقی اساسی است و به این کشور در شکستن محاصره ای که آمریکا علیه پکن تحمیل کرده است کمک خواهد کرد چون ایران به میدان اساسی ارتباطات چین در قلب اوراسیا تبدیل می شود. وقتی به موقعیت جغرافیایی ایران دقت شود می بینیم این کشور حلقه وصل مسیرهای بازرگانی شرق آسیا و هند به اروپاست. اما درباره ایران باید گفت، اقتصاد چین در حال حاضر بزرگ ترین اقتصاد جهان است، البته این اقتصاد در برخی از بخش ها هنوز کمبودهایی دارد و این کمبودها مانع از آن شده است تا قوی ترین و بی رقیب ترین اقتصاد جهان باشد، چین برای رسیدن به این رتبه هنوز چندسالی زمان می خواهد اما شراکت با چین به ایران این اجازه را می دهد که پشتوانه بزرگی را برای اقتصادش داشته باشد و بتواند با ارزهایی غیر از دلار داد و ستد کند که این امر موجب می شود تحریم های آمریکا علیه این کشور بی اثر شود، دستاورد دیگر اینکه ممکن است چین تمام تولیدات نفت ایران را برای مصارف خود بخرد، چون رشد اقتصادی چین همچنان روند تصاعدی دارد در نتیجه هم چین نیاز نفتی اش را بیمه می کند و هم ایران برای فروش نفتش از بازار جهانی بی نیاز می شود. وی افزود، در بعد راهبردی باید گفت، شراکت میان ایران و چین، تا حد زیادی قلب اوراسیا را از نفوذ آمریکا دور می کند.

واشنگتن پست :

چین با چند کشور دیگر خاور میانه [غرب آسیا] هم توافق هایی مشابه آنچه اخیرا با ایران در زمینه امنیتی و اقتصادی به امضا رسانده است، دارد و در نتیجه این توافق مشارکت آنگونه که گفته می شود، نگران کننده نیست. براساس متن افشا شده، در این سند همکاری، برنامه همکاری های اقتصادی، سیاسی و امنیتی بین دو کشور را که درحال گرامیداشت ۵۰ سال روابط دیپلماتیک خود هستند، مشخص شده است. از زمانی که در سال ۲۰۱۶ خبرهای مربوط به این توافق منتشر شد، چشم انداز اتحاد نزدیک تر دو رقیب آمریکا، نگرانی هایی را در واشنگتن ایجاد کرد. در ماه مارس جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در گفتگو با یک خبرنگار گفت، بیش از یک سال است که درباره این مشارکت نگرانی دارد. اما گزارش های رسانه ای درباره ماهیت این توافق بزرگنمایی کردند و یک سری سوءتفاهم وجود دارد. از نظر چین “سند جامع همکاری راهبردی” یک ابزار استاندارد سیاست خارجی است. پکن با امضای نقشه های راه برای همکاری های اقتصادی و امنیتی با کشورهای خاور میانه به دنبال اطمینان یافتن از این است که رقابتی ضد آن در این منطقه شکل نمی گیرد. چین قراردادهای همکاری مشابهی با عراق در سال ۲۰۱۵، عربستان سعودی در سال ۲۰۱۶ و امارات عربی متحده در سال ۲۰۱۸ به امضا رسانده است. این سند جامع مشارکت راهبردی بیش از آنکه نشان دهنده اتحادی عمیق و بلندپروازانه بین چین و ایران باشد، منعکس کننده تلاش های ایران برای مجبور کردن چین به همکاری اقتصادی و امنیتی با این کشور همانند همکاری است که با دیگر کشورهای خاور میانه دارد. در تحقیقی که سال گذشته درباره روابط چین با ایران و پنج کشور دیگر خاور میانه انجام دادیم، دریافتیم که ایران هم در زمینه تعهدات اقتصادی چین و هم در زمینه میزان همکاری های امنیتی دوجانبه از همسایه های خود عقب افتاده است. امضای این سند جامع همکاری بیش از آنکه سطح روابط ایران و چین را ارتقا دهد، نشانه آشکاری است برای اینکه ایران می خواهد به همسایه های خود برسد.

رای الیوم:

در سطح اقتصادی، این توافق نامه پیامدهای مثبت مهمی بر اقتصاد دو کشور خواهد داشت. اقتصاد چین دومین اقتصاد جهان است و پیش بینی می شود طی چند سال آینده اقتصاد این کشور رتبه اول را در جهان کسب کند. ایران نیز با محاصره اقتصادی آمریکا مواجه است به طوری که واشنگتن آن را در معرض فشار اقتصادی شدیدی قرار داده است. بنابراین، این توافق نامه ایران را قادر می سازد تا با ابرقدرتی مانند چین شریک شود که طبق گزارش ها ۲۸۰ میلیارد دلار در صنعت نفت و گاز ایران و ۱۲۰ میلیارد دلار در بخش های حمل و نقل ، زیرساخت ها ، ارتباطات و فناوری اطلاعات سرمایه گذاری خواهد شد. این توافق و مبادله بزرگ تجاری به ایران کمک خواهد کرد تا با محاصره و تحریمهای اقتصادی ، فناوری و سیاسی آمریکا مقابله و راههای به دست آوردن فناوری های پیشرفته ، سلاح های مدرن و کالاهای مورد نیاز برای بازارهای داخلی خود و اطمینان از صادرات نفت خود به چین برای یک دوره ۲۵ ساله را تسهیل کند.

از طرف دیگر، چین یک شریک تجاری مهم برای جمهوری اسلامی ایران است و قبل از اعمال مجدد تحریم های آمریکا در سال ۲۰۱۸ وارد کننده عمده نفت خام ایران بود.

روسیا الیوم:

اهمیت این توافقنامه به سبب تحریم های آمریکا علیه تهران است و ایران روی شریک چینی اش به شدت حساب کرده است زیرا این توافقنامه ۲۵ ساله بین ایران و یک قدرت بزرگ جهانی است که در شورای امنیت سازمان ملل دارای حق وتو است همچنین می توان گفت ایران و چین بر اساس توافقنامه جامع همکاری راهبردی در عرصه های متعددی همکاری خواهند داشت و ارزش سرمایه گذاری های مندرج در این توافقنامه نیز بیش از ۴۰۰ (چهارصد) میلیارد دلار در زمینه های سیاسی و امنیتی و دفاعی و نظامی و انرژی و حمل و نقل و سرمایه گذاری در میدانهای نفت و مجتمع های پتروشیمی و سرمایه گذاری در بنادر جنوبی ایران مشرف به آبهای خلیج ( فارس ) و دریای عرب است. این پیمان ایران را قادر می سازد با چین هماهنگی سیاسی و اقتصادی کند.

این توافق نامه همچنین در چارچوب پروژه بزرگ زیربنایی «جاده ابریشم جدید» است که چین با همکاری ۱۳۰ کشور آغاز کرده است. هدف از این طرح، تقویت روابط تجاری چین با آسیا، اروپا و آفریقاست و از برنامه های این کشور برای تسلط بر اقتصاد جهان پشتیبانی می کند.

این توافقنامه ۲۵ ساله در سطح سیاسی و راهبردی، همچنین می تواند در راستای بلندپروازی چینی ها برای ایفای نقش بیشتر در خاورمیانه

(غرب آسیا)، به ویژه منطقه نفت خیز خلیج (فارس) باشد و به عنوان حامی برنامه های آنها برای گسترش نفوذ جهانی ، با مشارکت متحدان قابل اعتماد مانند ایران عمل کند به طوری که به چین کمک خواهد کرد تا برنامه های راهبردی خود را برای دستیابی به بیشترین تعداد بنادر مورد نیاز جهت افزایش نفوذ تجاری و نظامی دنبال کند.

راشاتودی :

چین و ایران یک توافق مشارکت راهبردی به امضا رسانده اند. از نظر تهران که براثر تحریم ها آسیب زیادی دیده است، این توافق به منزله یک شاهرگ اقتصادی و از نظر پکن آغاز یک اقدام برای ایجاد توازن در خاور میانه [غرب آسیا] است.

در میانه موجی از تنش ها میان چین و غرب، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، چند روزی را در ایران سپری کرد، در کشور دیگری که بیشترین رویارویی را با آمریکا در چند سال اخیر داشته است.

وانگ در سفر دیپلماتیک خود به خاور میانه وارد تهران شد و سند همکاری راهبردی جامع را که مدت زیادی است در انتظار نهایی شدن است، به امضا رساند. مدت زمان اجرای این سند ۲۵ سال است و بخش های انرژی، زیرساخت و فن آوری را شامل و ارزش آن حدود ۴۰۰ میلیارد دلار برآورد می شود. این سند درحالی امضا شد که اختلاف های ژئوپلتیک واشنگتن، پکن و متحدانش به اوج خود رسیده است.

درحالی‌که چین توازن ظریفی را در خاور میانه حفظ می کند و ترجیح می دهد با همه روابط خوبی داشته باشد، این توافق تغییر دهنده بازی محسوب می شود.

این توافق عربستان سعودی یا اسرائیل را همانند آمریکا هدف قرار نمی دهد و اهرم راهبردی جدیدی در اختیار تهران قرار می دهد تا جایگاه خود را در جهان پس از آنکه اقتصادش براثر تحریم های یکجانبه آمریکا درهم شکست، حفظ کند.

روسیا الیوم:

عمرهواش در گزارشی از تهران گفت در تهران یادداشت همکاری های جامع بین ایران و چین توافقنامه شیر و اژدها نامیده شده است.

صفحه جدیدی از فعالیت بین یک قدرت نوپای منطقه ای و یک قدرت بین المللی که با آمریکایی ها در سطح جهان رقابت می کند گشوده شده است.

وزیرامور خارجه چین با سخنانش که گفت آمریکا باید تحریم ها را بردارد و به توافقنامه هسته ای پایبند باشد و روابط پکن با تهران نیز دائمی و راهبردی است موجب خوشحالی ایرانی ها شد.

روحانی کوشید آبهای راکد با واشنگتن و کشورهای اروپایی را با اعلام آمادگی کشورش برای اتخاذ گام هایی در صورت لغو کلی یا جزیی تحریم ها به حرکت در آورد اما از همکاری با چین برای تحقق این هدف قدردانی کرد.

فایننشال تایمز:

چین از تجارت فزاینده با ایران از اوایل دهه ۹۰ سود برده است و در نتیجه تحریم های آمریکا، مهمترین شریک تجاری ایران طی یک دهه گذشته بوده است که به پایان دادن سی سال نقش برتری آلمان کمک کرده است.

چین به رغم کاهش واردات نفت از ایران پس از خروج دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از توافق هسته ای ایران در سال ۲۰۱۸، یک راه حیات برای اقتصاد ایران بوده است. چین یکی از امضا کنندگان توافق هسته ای با ایران است.

ظریف در نشست با وانگ، چین را “دوستی در دوران سخت” خواند و از پکن بابت اقدامات و مواضعش درخلال این تحریم های ناعادلانه تشکر کرد.

به رغم باقی ماندن تحریم های سختگیرانه آمریکا در دولت بایدن، بازارهای ایران مملو از محصولات چین از قطعات یدکی و ماشین آلات گرفته تا البسه، اسباب بازی و ماشین است. یکی از مقامات بلندپایه آمریکا این ماه به فایننشال تایمز گفت صادرات نفت ایران به چین هم اکنون افزایش یافته است و واشنگتن به پکن گفته است که تحریم های دوره ترامپ را اجرایی می کند.

براساس آمار اداره گمرک، حجم کل تجارت ایران در سال مالی گذشته ایران، ۷۳ میلیارد دلار بوده که چین در این میان شریک اصلی ایران بوده است. صادرات ایران به چین به ۸٫۹ میلیارد دلار و واردات از چین نیز ۹٫۷ میلیارد دلار بوده است.

این آمار و ارقام شامل حجم قابل توجه محصولات چین که از مقاصد دیگر به ایران وارد شده اند، نیست.

ایندیپندنت:

چین که تشنه انرژی و احیای اقتصادی از بیماری همه گیر کروناست، تا همین حالا هم نفت صادراتی ایران را بیش از هر کشور دیگری در دنیا خریداری کرده است – هر چند که گزنده بودن تحریم های آمریکا، مانع هر گونه تجارتی با ایران است. هر دو کشور ایران و چین تمرینات نظامی مشترکی انجام می دهند که تازه ترین آنها رزمایش اخیر با حضور روسیه در اقیانوس هند در ماه فوریه انجام شد. ایران و چین سال ها در مورد مسائل اطلاعاتی همکاری کرده اند و گمان می رود تهران اطلاعات حساس در مورد هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی و شبکه های جاسوسی انسانی را به پکن ارائه داده است. توافق همکاری های راهبردی میان ایران و چین، جمهوری اسلامی را وارد پروژه ابتکار کمربند و جاده پکن خواهد کرد، یک پروژه زیربنایی جهانی به معنای گسترش نفوذ و سرمایه گذاری های چین در ده ها ملت در سراسر جهان. چین در عین حال در حال رقابت با آمریکا برای تبدیل شدن به بزرگترین اقتصاد جهان است. پنج سال روی این توافقنامه کار شده است.

وال استریت ژورنال:

در پی امضای قرارداد ۲۵ ساله همکاری میان چین و ایران، پکن نفوذ خود را در خاورمیانه (غرب آسیا) افزایش می دهد و تهران هم با کمک پکن تحریم های آمریکا را دور می زند.

هر کس که تصور می کرد با خروج دونالد ترامپ از صحنه، دنیا در مسیری که آمریکا می خواهد حرکت خواهد کرد، طی دو ماه گذشته، حیرت زده و بیدار شده است. آخرین نشانه از این بیداری، توافق نامه آخر هفته بین چین و ایران بود که می توان آن را یک نمونه از اتحاد دشمنان آمریکا برای پیشبرد اهداف راهبردی خود دانست. دو طرف آنچه را که “شراکت راهبردی” ۲۵ ساله توصیف کردند و آن را تعمیق قابل توجه روابط خود خواندند، امضا کردند. چین چند صد میلیون دلار در پروژه های مختلف ایران از جمله انرژی هسته ای، بنادر و توسعه نفت و گاز سرمایه گذاری خواهد کرد. در عوض، چین به طور مستمر نفت ایران را دریافت خواهد کرد. دو طرف همچنین همکاری های دفاعی خود را عمیق تر خواهند کرد، چرا که چین برخی از فناوری های نظامی را به ایران منتقل خواهد کرد.

 

پایگاه اینترنتی ریسپانسیبل استیت کرَفت:

این قرارداد به تهران شریک حیاتی می دهد، تا به آن برای مقاومت کردن در برابر تحریم های اقتصادی اعمال شده از زمان خروج دولت ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا از توافق هسته ای در سال ۲۰۱۸ کمک کند. اقتصاد ایران از آن زمان به طور مرتب منقبض شده است. سرمایه گذاری مستقیم خارجی به این دلیل سقوط کرده است که تهران خریداران کمتری برای نفت خود دارد، به غیراز چین، که در سال گذشته به طور مداوم واردات نفت خود را ایران افزایش داده است.

برای پکن، این قرارداد یک حفاظ مهم در روابطش با کشورهای تولید کننده نفت در خلیج فارس است که شرکای امنیتی دیرینه آمریکا هستند. هرچند شرایط این قرارداد هنوز منتشر نشده است، هدف آن جریان یافتن ثابت و پایدار نفت ایران به چین در ازای سرمایه گذاری های بسیار مورد نیاز در زیرساخت های مهم ایران- از بنادر تا راه آهن سریع السیر، انرژی و پتروشیمی- است. اگر تنش های ژئوپلیتیکی بین پکن و واشنگتن به اوج برسد و در نتیجه آمریکا، کشورهای عربی را تحت فشار قرار دهد و مجبور کند که یکی از طرفین را انتخاب کنند، چین می تواند مطمئن باشد که تهران یک شریک قابل اعتماد خواهد بود.

از نظر ایران، این قرارداد منافع مالی و راهبردی ایران را در آسیا تقویت می کند. مدت هاست ایران تمایل دارد به سازمان همکاری شانگهای- اتحاد اقتصادی و امنیتی اوراسیا به رهبری چین و روسیه- بپیوندد. رویای ایران برای پیوستن به سازمان همکاری شانگهای به زودی به واقعیت تبدیل می شود زیرا ایران در ابتکار عمل بلندپروازانه یک کمربند-یک جاده چین، نقش عمده ای دارد. در حال حاضر ایران در این سازمان یک عضو ناظر است.

از طرف دیگر، عدم موفقیت برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در تأمین سرمایه گذاری خارجی و توسعه اقتصادی مورد نیاز تهران که وعده داده شده بود، اکنون مقامات میانه رو و اصلاح طلب ایرانی را که برای جلوگیری از وابستگی شدید ژئوپولتیکی به چین و روسیه، همواره به دنبال بهبود روابط با غرب بودند، دچار مشکل کرده است.

فضای سیاسی برای روابط بهتر واشنگتن و تهران در حال حاضر به واسطه سیاست داخلی در هر دو کشور محدودتر شده است. گرچه ترجیح ایران برای فناوری و سرمایه گذاری همیشه اروپایی ها و آمریکایی ها بوده است، اما در عوض با چینی ها- با دردسر کمتری- توافق می کند. چین برخلاف بروکسل یا واشنگتن، مطالبات یا شروطی برای تغییر سیاست های داخلی یا منطقه ای ایران ندارد.

به علاوه سیاست های چین تحت تأثیر سایر روابط راهبردی اش در خاورمیانه نیست و مستقل از آن ها عمل می کند. چین روابط دو جانبه را با نقش آفرینان خودمختار که احساس می کند در مقابل فشارهای آمریکا قابل اعتماد هستند، ترجیح می دهد. این رویکرد برای ایران مناسب است به شرطی که بتواند در یک سیستم مالی مبتنی بر یوان مشارکت کند که توسعه اقتصادی اش را بر اساس هوی و هوس هر کسی که در کاخ سفید روی کار می آید، متوقف نکند.

روزنامه سعودی الشرق الاوسط:

قطعا اژدهای چینی به آرامی در حال پیشروی به سوی منطقه است و پاکستان را از یک هم پیمان اساسی آمریکا به بازار و شریکی بزرگتر برای چین تبدیل کرده است. پیشقراولان ارتش آزادیبخش خلق چین و نیروهای نظامی اش به خلیج عدن رسیده اند و یک پایگاه نظامی در جیبوتی برای حمایت از خطوط دریایی به سمت آفریقا ایجاد کرده اند یعنی در آینده نزدیک شاید پکن برای حمایت از منافعش در این منطقه به قدرت نظامی متوسل شود یعنی تغییرات ژئوسیاسی بی سابقه ای در انتظار ماست.

ایران با توافقنامه اش با چین وارد عصر جدیدی شده که حمایت از نظامش و نیز بازار بزرگی را برای فروش نفت و گازش, بیمه کرده است. این توافقنامه آنچنانکه می گوید توانایی های نظامی و امنیتی ایران را ارتقا خواهد داد حال آنکه کشورهای منطقه از ماجراجویی های مسلحانه تهران گله دارند و ایران پنج جنگ را در عراق, سوریه, لبنان, غزه و یمن مدیریت می کند.

ایندیپندنت عربی:

در مطلبی به قلم ولید فارس از مشاوران دولت ترامپ در سیاست خارجی نوشت : با اعلام امضای توافقنامه بیست و پنج ساله همکاری های راهبردی و اقتصادی و امنیتی بین ایران و چین؛ موازنه قدرت در خاورمیانه ظرف یک شبانه روز و به یکباره دگرگون شد و این دگرگونی حتی اگر تا کنون روی کاغذ بوده باشد اما از این به بعد و به تدریج و روز به روز و ماه به ماه و سال به سال به یک حقیقت انکار ناپذیر در حد و اندازه جنگ سرد تبدیل خواهد شد و عمر آن مانند عمر امپراتوری های تاریخی طولانی خواهد شد. البته این در صورتی است که آمریکا و منطقه برای مقابله با نتایج آنچه رخ داده است نجنبد.

الجزیره:

پژوهشگر بنیاد چونگ یانگ وابسته به دانشگاه خلق چین، تاکید کرد امضای سند جامع همکاری، ایران را به دوست و نه متحد چین تبدیل می کند.

وانگ بینگ درباره تلاش چین برای تقویت حضور در خاورمیانه به عنوان منطقه نفوذ آمریکا گفت: با توجه به وضع فعلی بین چین و آمریکا، قابل درک است که چین برای برقراری این روابط راهبردی در اماکن مختلف جهان از جمله خاورمیانه تلاش کند. به اعتقاد من، ایران دوست و نه متحد چین است و فکر نمی کنم، متحد چین شود. اما همکاری اقتصادی و سیاسی و امنیتی، بیش از پیش تقویت خواهد شد.

بینگ درباره دستاوردهای امضای سند جامع همکاری برای چین افزود: شرکت های نفتی از این توافق استفاده خواهند کرد. چین یکی از بزرگترین بازارهای مشترک نفتی و گازی در جهان است و ایرانی ها می توانند صادرات انرژی با کیفیت به چین داشته باشند که باعث تقویت همکاری در زمینه های اقتصادی می شود. در گذشته این تبادل به صورت محدود صورت می گرفت، اما اوضاع اکنون تغییر کرده است. نکته دیگر جنبه امنیتی چه متعارف و چه نامتعارف است. به عنوان مثال منافع مشترک بین چین و ایران برای مبارزه با دزدی دریایی و حفاظت از کشتی ها در دریاها وجود دارد. از سوی دیگر، چین، ایران و روسیه کشورهایی هستند که برای تقویت همکاری های امنیتی در این منطقه از جهان تلاش می کنند.

چرایی خشم امریکا از نقشه راه همکاری ۲۵ ساله ایران و چین

– پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی روسیا الیوم در نظرسنجی از مخاطبان خود این سوال را مطرح کرد: ”به نظر شما آیا توافق راهبردی میان چین و ایران، نفوذ آمریکا را در منطقه تهدید می کند؟“

۸۱ درصد مخاطبان به این سوال پاسخ مثبت و ۱۹ درصد هم پاسخ منفی دادند.

– بن نورتون خبرنگار آمریکایی در واکنش به توافق راهبردی ایران و چین در توئیتر خود نوشت این توافقی بزرگ است، این توافق، میخی به تابوت استیلای امپریالیستی آمریکا بر غرب آسیاست. همانطور که آیت الله خامنه ای رهبر(معظم) ایران در فوریه گفت، دوره پساآمریکا شروع شده است.

نیوزویک :

آمریکا در تلاش برای وادار کردن چین و ایران به اتخاذ مسیر سیاسی متفاوت، از فشارهای اقتصادی، سیاسی و نظامی استفاده می کند. اما این دو کشور اکنون توافقی را امضا کرده اند که منافع آنها را در سه حوزه برای حداقل ربع قرن متحد می کند.

الاخبار:

علت اساسی همگرایی تدریجی میان روسیه و چین و نیز بین این دو کشور و ایران این بود که آمریکا همه آنان را هدف قرار داده است. دشمنی آمریکا در سوق دادن برخی طرف ها به سمت همکاری با یکدیگر که وجوه مشترک ایدئولوژیکی نداشتند، نقش تعیین کننده ای داشت و این کشورها از مرحله اشتراک در مواضع و منافع به سمت هماهنگی های مداوم در رویارویی با دشمنی آمریکا منتقل شدند و در سال های اخیر به حد شراکت راهبردی رسیده اند که توافقنامه چین و ایران گویای این است.

برخی منابع آگاه به الاخبار گفتند روسیه در برطرف کردن برخی موانع در مسیر این توافقنامه ،نقش مهمی ایفا کرد تا دو طرف بتوانند به تفاهم کاملی برسند که با امضایش،عملیاتی شود.

دشمنی آمریکا در سوق دادن طرف هایی که با یکدیگر وجوه مشترک ایدولوژیکی نداشتند به سمت کار و تلاش بر اساس همکاری های سیاسی و نظامی و نیز توسعه شبکه عظمیی از منافع اقتصادی بین خودشان؛ نقش تعیین کننده ای داشت و چنین تحولی نیز در چارچوب ساختن فضای اروپا-آسیا جای دارد و چین هم در آن نقش مهره اصلی را ایفا می کند. کابوس برژینسکی و کارشناسان ارشد راهبردی آمریکایی در حال شکل گرفتن است و بخشی از علت آن نیز دولت های متعدد آمریکایی اعم از جمهوری خواه یا دمکرات و نیز توهم قدرت و سلطه بوده که بر سیاست های خارجی آمریکا حاکم بوده است.

اما مهم ترین عامل و تحولی که باعث شد دولت بایدن دوباره برای بازگشت به برجام چراغ سبز نشان دهد امضای سند جامع همکاری های راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین بود که مخالفان برجام را در وضعیت بسیار بغرنج انتخاب بین بد و بدتر قرار داد به گونه ایی که اگر همچون گذشته به شرط و شروط های خودشان ادامه بدهند در وضعیت به مراتب بسیار بدتری قرار خواهند گرفت و لذا همچنانکه از قبل هم پیش بینی می شد انتخاب خوب برای آن ها کماکان بازگشت به برجام و حفظ آن است. تلاش های رژیم صهیونیستی و عربستان برای اعمال فشار بر دولت بایدن برای ادامه سیاست های حداکثری دولت ترامپ علیه ایران نیز به بن بست رسیده و هر دو دروضعیت بغرنج قرار گرفته اند . پیش از امضای سند راهبردی ۲۵ ساله تهران- پکن رویکرد دولت بایدن اتخاذ رویکرد مماشات با چین بود( و به همین دلیل میزبان اولین گفتگوهای هیات های دو کشور در آلاسکا بود) تا با جذب چین فشارها را توامان علیه روسیه و ایران افزایش دهد اما با امضای این سند نه تنها مجبور شده برای بازگشت به برجام گام بردارد بلکه برای ادامه سیاست مماشات با چین هم به بن بست خورده و لذا در چند روز گذشته فشارهای سیاسی و تبلیغاتی علیه چین در زمینه های مختلف از جمله حقوق بشری افزایش یافته است که با عکس العمل شددی پکن هم مواجه شده است. برخلاف تصور استرتژیست های امریکا یی همچون کیسنجر مثلث تهران- پکن – مسکو بعد از امضای سند راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین تقویت شده است.

نگرانی شدید تل آویو از همکاری راهبردی ایران- چین

جروزالم پست:

توافق جامع همکاری چین-ایران خبر بدی است اما برای تل آویو ممکن است خبر بدتری باشد.

زمانی که جزئیات توافق ۲۵ ساله چند میلیارد دلاری اقتصادی و امنیتی بین ایران و چین تابستان گذشته فاش شد، سرخط جروزالم پست این بود: «توافق پیشنهادی چین-ایران، خبر بدی برای اسرائیل است”.

اکنون که جواد ظریف وزیر خارجه ایران و وانگ یی همتای چینی اش روز شنبه این توافق را در تهران امضا کردند، هنوز هم تا جایی که موضوع اسرائیل مد نظر باشد، این توافق چیز خوبی به نظر نمی رسد.

آنچه بیش از محتوای این توافق حائز اهمیت است، زمان شکل گیری آن است و پیام این است که پکن و تهران علنا بی اعتنایی خود را به آمریکا به نمایش گذاشتند.

یدیعوت آحارونوت:

رئیس سابق اداره اطلاعات نظامی اسرائیل در سخنانی اعلام کرد اسرائیل درباره شراکت راهبردی و امضای توافق نامه سرمایه گذاری بین چین و ایران “نگران” است.

عاموس یادلین، که اکنون رئیس موسسه مطالعات امنیت ملی است- در گفتگو با یدیعوت آحارونوت گفت این توافق نامه (سند جامه همکاری ایران و چین) شامل برگزاری رزمایش های نظامی مشترک، تحقیق و توسعه و همچنین همکاری اطلاعاتی خواهد شد.

هاآرتص :

«فشار حداکثری» ترامپ و نتانیاهو بر ایران، نتایج حداقلی داشته است..

سیاست دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا مبنی بر اعمال «فشار حداکثری» بر ایران با تشویق و استقبال پرشور بنیامین نتانیاهو نخست وزیر (رژیم صهیونیستی)، این نتایج را به بار آورد: ایران اکنون ۱۲ برابر مقدار اورانیوم غنی شده را که در سال ۲۰۱۵ (۱۳۹۴)، هنگام امضای توافقنامه هسته ای داشت، در اختیار دارد. ایران به تازگی، یک توافقنامه جامع راهبردی با چین امضا کرده است. ایران حضور نظامی نیابتی در جنوب ارتفاعات جولان نزدیک مرز اسرائیل (فلسطین اشغالی) دارد.

برای سیاستی که به عنوان نقض «توافقنامه ای بد» و اعمال فشار حداکثری برای فروپاشی اقتصاد ایران، بی ثبات کردن نظام و وادار کردن آن به تغییر رفتارش، پیروزمندانه جشن گرفته شد، نتایج به طور شرم آوری حداقل هستند.

…این توافق همچنین به آمریکا، اروپا و اسرائیل یادآوری می کند که ایران متحد و مرشدی قدرتمند یافته است که هر گونه انزوایی را که ترامپ و نتانیاهو خود را به محصور بودن ایران در آن فریب دادند، می شکند. هم چین و هم ایران منفعتی شخصی، هر چند به میزانی متفاوت، در تضعیف آمریکا دارند. این کاملاً برضد منفعت اساسی اسرائیل است: یک آمریکای قدرتمند، مورد احترام و دست اندر کار.

العربی الجدید :

چاپ لندن در مطلبی به قلم صالح النعامی با عنوان «سند همکاری چین و ایران, روابط بین اسرائیل و آمریکا را پیچیده می کند» نوشت: با وجود آنکه اسرائیل در قبال امضای سند جامع همکاری بین ایران و چین سکوت کرده است اما این تحول, منبع بزرگ نگرانی برای تل آویو است زیرا از توانایی های اسرائیلی ها برای دیکته کردن مواضعشان به دولت آمریکا که به سمت بازگشت به توافقنامه هسته ای با تهران حرکت می کند می کاهد. سند همکاری که زمینه ساز سرمایه گذاری عظیم چین به خصوص در بخش انرژی است, موجب بهبود قدرت تهران در مانور و تقویت موضع آن در هرگونه مذاکراتی در آینده با واشنگتن درباره بازگشت به توافقنامه ۲۰۱۵ است.

با وجود آنکه اسرائیل از دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا خواسته است هیچ یک از تحریمهای تحمیلی دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا را تا زمانی که تهران به محدودیتهای جدید علیه برنامه هسته ای مانند محدود کردن زرادخانه موشکی و مهار حضور منطقه ای, تن ندهد لغو نکند اما این سند مشترک موجب می شود راه کاملا به روی سرمایه گذاری های چین در ایران گشوده شود که به توسعه حاشیه مانور تهران می انجامد و باعث می شود بتواند با خواسته هایی که اسرائیل تلاش می کند آنها را از طریق واشنگتن دیکته کند مخالفت کند.

اگرچه اسرائیل همواره روی نقش تحریمهای حداکثری و تحمیلی دولت ترامپ برای فلج کردن اقتصاد ایران دلخوش کرده است تا تهران را مجبور کند تسلیم شود و با دستیابی به یک توافقنامه جدیدی که پاسخگوی شروطش باشد موافقت کند اما اجرای سند همکاری های مشترک با چین به تهران اجازه می دهد به تدریج از تأثیرات تحریمهای آمریکا خلاص شود و همین موجب می شود تهران برای مذاکره با واشنگتن درباره بازگشت به توافقنامه اصلی هسته ای عجله ای نداشته باشد.

آنچه که اوضاع را برای اسرائیل پیچیده تر می کند, این حقیقت است که اسرائیل درک می کند اگرچه دولت بایدن تظاهر می کند فعالیت دیپلماتیک را به عنوان یک فرآیند برای تعامل با برنامه هسته ای ایران و نه تحمیل تحریمها یا اشاره به اقدام نظامی ترجیح می دهد اما این سند بر اشتیاق واشنگتن برای بازگشت به برجام خواهد افزود چون آمریکایی ها بیم دارند که ایران کارهای بزرگی انجام دهد که آن را به تولید سلاح هسته ای نزدیک کند به خصوص آنکه ایران عملا انصراف از برخی از تعهداتش را مشخصاً با افزایش درصد غنی سازی اورانیوم و مقدار آن و وارد کردن دستگاه های سانتریفیوژ پیشرفته به تأسیسات هسته ای آغاز کرده است.

صالح النعامی، پژوهشگر فلسطینی امور رژیم صهیونیستی در صفحه توئیتر خود نوشت: اسرائیل نگران است سند همکاری میان چین و ایران دوره ای جدید را رقم بزند؛ به گونه ای که ارتباط تل آویو را با واشنگتن افزایش دهد و قدرت آن را برای تحمیل خواسته هایش درخصوص توافق هسته ای با تهران کاهش دهد.

نگرانی برخی از اسرائیلی ها مانند یک شرق شناس بسیار زیاد است. دان شفطان هشدار داده است این سند ممکن است از تهدید راهبردی به تهدیدی برای موجودیت اسرائیل تغییر ماهیت دهد.

رای الیوم:

توافق ایران و چین برخلاف ادعای برخی از حاکمان عرب که مواضع خصمانه ای ضد ایران دارند و تحت فرمان آمریکا و اسرائیل قرار دارند، به منافع اعراب آسیب نخواهد زد. بلکه برعکس ، این توافقنامه توانایی های اقتصادی، سیاسی و نظامی ایران را افزایش می دهد و این کشور را قادر می سازد تا از محور مقاومت حمایت بیشتری انجام دهد و در نتیجه به محور مقاومت کمک کند تا با حضور آمریکا و صهیونیست ها در منطقه مقابله کند و تغییرات مثبتی را در منطقه به ویژه در کشورهای شورای همکاری خلیج (فارس) که آمریکا هم پیمان هستند، ایجاد کند.

اجبارغربی ها برای بازگشت به برجام بعد از نقشه راه ۲۵ ساله ایران و چین

اگر تا پیش از این ، این ایران بود که دنبال طرف های غربی می دوید اما از این پس این طرف های غربی خواهند بود که دنبال ایران راه خواهند افتاد. کمیسیون مشترک برجام برای بررسی بازگشت احتمالی آمریکا به این توافق و چگونگی اطمینان از اجرای کامل و موثر این توافقنامه از سوی همه طرف ها روز جمعه ( ۱۳ فروردین) به صورت مجازی تشکیل شد. این نشست با چراغ سبز امریکا صورت گرفت و اولین نشستی بود که بعد از به قدرت رسیدن جو بایدن در فضای توام با خوش بینی و امیدواری برگزار شد. پیش از این امیدواری که درباره تغییر رویکرد امریکا در قبال برجام بعد از شکست ترامپ و به قدرت رسیدن جو بایدن شکل گرفته بود بتدریج تضعیف می شد و علت آن چرخش و عقب نشینی مواضع اعضای تیم بایدن بخصوص در وزارت خارجه بود که با اعمال فشار مافیای صهیوینستی و به توصیه افرادی همچون کیسنجر صورت گرفت و در پی آن افرادی چون شرمن، مالی، و بیلنکن در موارد متعدد بخصوص با حضور در کنگره از رویکرد قبلی خود عقب نشستند و به نوعی بر ادامه فشارهای حداکثری در دوره بایدن صحه گذاشتند.

وبلاگ “دیپلماتیک” :

متعلق به لورا روزن خبرنگار کهنه کار پولیتیکو و نیز نشریه فارین پالیسی در مطلبی به نقل از فردی که او را یک مقام عالی رتبه دولت آمریکا توصیف می کند، نوشت: آمریکا آماده است تا پیش از انتخابات آتی ایران، در مورد بازگشت به برجام، با مقامات تهران مذاکره کند.

“دیپلماتیک” نوشت این مقام عالی رتبه دولت آمریکا امروز گفت آمریکا در تلاش است تا با ایران به این تعریف مشخص برسد که بازگشت به توافقنامه هسته ای ۲۰۱۵ ایران به چه چیزی منجر خواهد شد، اگر چه ایران تا به امروز هرگونه مذاکرات مستقیم احتمالی با آمریکا را رد کرده است و تصمیم گیری ایران در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئن، بیش از پیش رنگ و بوی جناحی می گیرد و روند کار را دشوارتر می کند.

این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، افزود :”هدف ما این است که ببینیم آیا می توانیم به توافق برسیم که بازگشت به تعهدات به چه شکل خواهد بود.”

پولیتیکو:

درمطلبی نوشت:آمریکا سعی دارد با ارائه پیشنهاد جدیدی برای تهران بن بست هسته ای ایران را بشکند.

به گزارش این پایگاه اینترنتی, اگر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در پیوستن مجدد به توافق هسته ای ایران جدی است ، چند هفته آینده می تواند در موفقیت یا عدم موفقیت این موضوع با توجه به افزایش تنش ها در واشنگتن و تهران بسیار حیاتی باشد.در حال حاضر تیم بایدن در تلاش است ایرانی ها را بر سر میز مذاکره حاضر کند.

دو نفر از افراد آشنا به وضعیت موجود به نشریه پولیتیکو گفتند مقامات دولت بایدن با توجه به وضعیت زمانی نامناسب کنونی، قصد دارند پیشنهاد جدیدی را برای شروع مذاکرات به ایران ارائه دهند.

یکی از این افراد گفت: در این پیشنهاد از ایران خواسته می شود در برابر توقف برخی از فعالیت های اتمی خود و از جمله کار بر روی سانتریفیوژهای پیشرفته و غنی سازی اورانیوم با غنای ۲۰ درصد شاهد رفع برخی از تحریم های اقتصادی آمریکا باشد.

وی افزود: هنوز بر سر جزئیات این کار اقداماتی در جریان است.

این دو فرد گفتند: هنوز نمی توان به طور قطع اعلام کرد که ایران این شرایط را بپذیرد.

فرانس پرس:

آمریکا چهارشنبه اعلام کرد در خصوص متوقف کردن برنامه هسته ای ایران منافع مشترکی با چین دارد و از دامن زدن به بحث ها درباره قرارداد همکاری ۲۵ ساله پکن-تهران خودداری نمود.

قرارداد همکاری ۲۵ ساله بین ایران و چین روز شنبه امضا شد. امضای این قرارداد به بحث هایی در میان محافل محافظه کار آمریکا در خصوص شکل گیری یک «محور»‌ ضدآمریکایی جدید منتهی شد. به طور قطع، اگر دونالد ترامپ،‌ رئیس جمهور پیشین آمریکا،‌ در کاخ سفید بر سر کار بود از چنین قراردادی به شدت انتقاد می کرد.

اما دولت جو بایدن، رئیس جمهور کنونی آمریکا، از هر گونه اظهار نظری درباره این قرارداد همکاری بین ایران و چین خودداری کرد.

ند پرایس، سخنگوی کاخ سفید،‌ به خبرنگاران گفت:‌‌ «همان گونه که می دانید رقابت وجه مشخص روابط ما با چین است،‌ اما ما دربرخی موارد همسویی های تاکتیکی عمیقی با یکدیگر داریم.»‌

تشدید حملات تبلیغاتی و حقوق بشری متقابل چین وغرب در بحبوحه اعلام نقشه راه همکاری ۲۵ ساله تهران- پکن

رویترز:

– سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد، آمریکا اقدامات چین را در کاهش بیشتر مشارکت سیاسی در هنگ کنگ به شدت محکوم می کند و از تعویق مجدد انتخابات ماه سپتامبر عمیقا نگران است.

– سخنگوی دولت منطقه ای سین کیانگ روز دوشنبه گفت آمریکا، انگلیس، اتحادیه اروپا و کانادا برای بی ثبات کردن چین تلاش می کنند.

سخنگوی دولت منطقه ای سین کیانگ در یک کنفرانس خبری این اظهارات را مطرح و اتهامات را درباره نسل کشی در این منطقه غربی چین و تحریم های اعلام شده از سوی دولت های غربی را برای نقض حقوق بشر در سین کیانگ رد کرد.

– کاخ سفید از چین به خاطر بهره گرفتن از نقض حقوق بشر انتقاد کرد و گفت مساله کار اجباری در سین کیانگ را به دقت زیر نظر دارد.

این اظهارات بعد از آن عنوان شد که آمریکا و دیگر شرکت های بین المللی هدف انتقاد شدید مصرف کنندگان چین به خاطر تعهد به عدم استفاده از پنبه تولیدی در منطقه سین کیانگ قرار گرفتند.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید گفت: «جامعه بین الملل از نگاه ما باید با تبدیل وابستگی شرکت های خصوصی به بازارهای این کشور به عنوان سلاحی برای سرکوب آزادی بیان و ممانعت از اقدامات اخلاقی در تجارت مخالفت کند.”

وی این اظهارات را در پاسخ به سوالی درباره گزارش فشار چین بر شرکت های متعهد به عدم استفاده از محصولات ناشی از کار اجباری عنوان کرد.

وی گفت: «این چیزی است که ما به دقت زیر نظر داریم. انتظار دارم وزارت خارجه و وزارت بازرگانی اواخر امروز حرف های بیشتری در این باره داشته باشند.”

فرانس پرس:

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا هشدار داد تحریم های متقابل چین علیه دو آمریکایی بر سر اختلاف فزاینده دو کشور در مورد رفتار پکن با مسلمانان اویغور «بی پایه و اساس» است و تنها تاکیدی زننده بر «نسل کشی» در سین کیانگ خواهد بود.

بلینکن در بیانیه ای گفت: «تلاش های پکن برای ارعاب و ساکت کردن افرادی که درباره حقوق بشر و آزادی های اساسی ابراز عقیده می کنند تنها به موشکافی بین المللی در مورد نسل کشی کنونی و جنایات بشری در سین کیانگ کمک می کند.”

سی ان ان:

بلیکن گفت البته مساله را در یک سطح ساده سازی نکنیم. آن ها به صورت روشن و فزاینده دشمن ما هستند و البته چینی ها در سطوحی رقیب و در سطوحی نیز همکار ما هستند. ولی لازم است که با چین با رویکردی محدود کننده روبرو شویم خواه در سطح دشمنی باشد رقابت باشد یا همکاری و این بخشی عمده از دلیل سفر من به آسیا بود که به ژاپن و کره جنوبی رفتم و اکنون نیز در اینجا در نشست ناتو و اتحادیه اروپا هستم. می خواستیم اطمینان حاصل کنیم که در عین تعامل با چین که به عنوان یکی از عمده ترین محدودیت های اتحاد و ائتلاف ماست اطمینان حاصل کنیم که در مقابله در کنار هم با چالش هایی که چین دارد باعث می شود موثرتر باشیم.

اجازه امریکا به متحدان خود برای همکاری و رابطه با چین

الجزیره:

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا گفت: روابط آمریکا و چین مبتنی بر همکاری در برخی مسائل و رقابت در برخی مسائل دیگر است ولی ما متحدان خود را به انتخاب یکی از دو کشور مجبور نمی کنیم.

شین هوا:

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین اعلام کرد چین و امارات عربی متحده در پی تقویت مشارکت راهبردی جامع در دوره جدید هستند.وی در دیدار با محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی این سخنان را بیان کرد و گفت همکاری چین و امارات فراگیر و روابط دوجانبه یک مثال منحصر به فرد است.

وزیر امور خارجه چین یادآور شد امسال صدمین سالگرد تاسیس حزب کمونیست چین و پنجاهمین سالگرد تاسیس امارات عربی متحده است و تحولات مربوطه در دو کشور و همچنین روابط دوجانبه آنها در نقطه شروع جدید خود در تاریخ است.

وی افزود چین آماده اجرای اجماعی است که سران دو کشور به آن دست یافته اند و برای تحقق پروژه های همکاری دوجانبه در زمینه های مختلف و توسعه مشارکت راهبردی جامع در دوره جدید از هیچ تلاشی فروگذار نمی کند.

روسیا الیوم:

حسن ناظم، وزیر فرهنگ و رسانه و سخنگوی هیأت دولت عراق در نشست خبری گفت، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق دستورداد که اجرای توافقنامه عراق با چین آغاز شود چرا که اجرایی شدن آن زمان زیادی خواهد برد.

وی افزود، دولت عراق از گشودن سیاست خود به روی جهان استقبال می کند و به دنبال ایجاد آینده ای جدید برای عراق است آینده ای که در آن نقطه تلاقی با سایر کشورها باشد.

پرونده توافق با چین طی ماههای گذشته جنجال زیادی در عراق ایجاد کرد و سیاستمداران عراق نسبت به آن تردید داشتند و برخی از آنها گفتند، اصلا توافقنامه ای وجود ندارد. در حالی که عادل عبدالمهدی، نخست وزیر سابق عراق بر وجود آن تاکید داشت.

پیش از این الکاظمی با اشاره به حرف و حدیث ها درباره لغو نتایج سفر عبدالمهدی به چین تاکید کرده بود، توافقنامه ای به عنوان جایگزین توافقنامه با چین وجود ندارد.

سپتامبر ۲۰۱۹ یک ماه قبل از آغاز اعتراضات مردمی در عراق، عبدالمهدی در سفری پنج روزه به چین رفت و هشت توافقنامه و یادداشت تفاهم با این کشور در زمینههای مالی، تجاری، امنیتی، عمران، ارتباطات، فرهنگ و آموزش امضا کرد.

در این راستا، محمد صالح، مشاور امور مالی نخستوزیر عراق گفت، این توافقنامه ۲۰ ساله که به دلیل وجود بحران مالی در عراق سال ۲۰۲۰ اجرایی نشد، پس از تصویب قانون بودجه دولت فدرال در سال جاری میلادی، وارد فاز اجرایی خواهد شد.

یارگیری دولت بایدن از انگلیس واروپا علیه چین

رویترز :

– جو بایدن رئیس جمهور آمریکا گفت در تماسی تلفنی به بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس پیشنهاد کرده است که کشورهای دمکراتیک باید یک برنامه زیرساختی برای رقابت با طرح کمربند و جاده چین داشته باشند.

بایدن در گفتگو با گزارشگران گفت: «پیشنهاد کردم ما باید بخصوص یک طرح مشابه داشته باشیم که از کشورهای دمکراتیک بر آید و به جوامع اطراف جهان که در واقع نیاز به کمک دارند کمک کند.”

طرح کمربند و جاده چین یک طرح زیرساختی چند هزار میلیارد دلاری است که در سال ۲۰۱۳ توسط شی جینپینگ رئیس جمهور چین راه اندازی شد و شامل طرح های سرمایه گذاری و توسعه در کشورهای شرق آسیا تا اروپاست.

این طرح نفوذ سیاسی و اقتصادی چین را گسترش فراوان خواهد داد و همین مساله موجب نگرانی آمریکا و کشورهای دیگر شده است.

این اظهارات بایدن بعد از اظهارات روز پنج شنبه وی عنوان شد که طی آن گفته بود آمریکا اجازه نخواهد داد چین قدرتمندترین کشور جهان شود بلکه برای اطمینان از غلبه آمریکا در رقابت رو به رشد میان این دو کشور بزرگ اقتصادی جهان به شدت سرمایه گذاری خواهد کرد.

– هنری کیسینجر دیپلمات کهنه کار آمریکایی گفت آمریکا باید با چین بر سر نظم نوین جهانی به تفاهم برسد تا ثبات جهانی تامین شود وگرنه با دوره خطرناکی نظیر دوران پیش از جنگ جهانی اول مواجه خواهد شد.

کیسینجر ۹۷ ساله که در مراسمی در چتم هاوس در لندن از طریق نرم افزار زوم سخن می گفت اعلام کرد پرسش نهایی این است که آیا آمریکا و متحدان غربی اش می توانند با چین درباره نظم نوین جهانی به تفاهم برسند یا خیر.

وی گفت: «اگر ما به آن نقطه نرسیم و نتوانیم به تفاهمی با چین بر سر آن نقطه برسیم در وضعیتی نظیر اوضاع پیش از جنگ جهانی اول در اروپا قرار خواهیم گرفت که درگیری های همیشگی وجود دارد که فورا حل می شود اما یکی از آن ها یک جایی از کنترل خارج می شود.”

وی گفت: «این قطعا الان خطرناک تر از قبل است” کیسینجر افزود تسلیحات دارای فناوری بالا در هر دو کشور ممکن است به درگیری بسیار شدیدی منجر شود.

وی گفت مذاکره با رقیبی مانند چین که به زودی در برخی حوزه ها بزرگتر و پیشرفته تر خواهد شد برای آمریکا دشوار خواهد بود.

این دیپلمات کهنه کار آمریکا افزود مساله بعدی این است که آیا چین نظم جدید را خواهد پذیرفت یا خیر.

اسپوتنیک:

بلینکن در گفتگو با روزنامه ایتالیایی لا استامپا گفت: «رابطه ما با پکن مثل بسیاری از متحدانمان، در برخی موارد رقابتی و در برخی دیگر همکاری و در برخی دیگر نیز خصمانه است. با این حال موضع واحدی به نام ضرورت مقابله با چین از موضع قدرت وجود دارد که با تشکیل ائتلاف ها، هماهنگی ها و همکاری های قوی شروع می شود.»

دولت بایدن، چین را “بزرگترین آزمون ژئوپلیتیک” برای برتری آمریکا در قرن ۲۱ برشمرد و در دوماه اول کاری اش، فشارهای نظامی، اقتصادی و تحریمی را علیه این کشور آسیایی افزایش داده است. جمهوری خلق چین نیز با تقویت مشارکت های منطقه ای و روابط با شرکای تجاری به این رفتار آمریکا پاسخ داده است.

پاسخ قاطع چین به فشارها و تبلیغات غرب

فرانس پرس:

‌ چین از تحریم ها علیه سه شخصیت و یک نهاد در کانادا و آمریکا خبر داد.

این تحریم ها در پاسخ به تحریم هایی است که آمریکا و کانادا اوایل هفته علیه چین اعمال کردند.

– هوا چونینگ سخنگوی وزارت امورخارجه چین در پیامی در صفحه توئیتر خود نوشت:

“آنچه آمریکا و برخی متحدانش در عراق، سوریه و لیبی انجام دادند در خاطر دارید؟ جنگ ها بر اساس اسنادی به راه انداخته شد که بعدا ثابت شد نادرست است. بهای آن مرگ و آوارگی میلیون ها مسلمان است. عدالت ممکن است تاخیر کند اما در آخر پیروز می شود.”

– سخنگوی وزارت خارجه چین گفت امریکا باید هرگونه ارسال سیگنال اشتباه به جداکنندگان تایوان را متوقف کند.

هواچواینگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشست خبری خود گفت چین از امریکا خواسته است تا از طرح وپیشبرد لایحه منفی مربوط به تایوان دست بردارد وبه اصل یک چین و سه اعلامیه مشترک چین وامریکا پایبند باشد.

هوا این اظهارات را در پاسخ به لایحه تاره تایید شده طرف امریکا برای کمک به تایوان در دستیابی به مقام ناظر در سازمان بهداشت جهانی بیان کرد .

سخنگوی وزارت خارجه چین بابیان اینکه این لایحه به طور جدی اصل یک چین واحد و هنجارهای اساسی حاکم بر روابط بین الملل را نقض می کند گفت پکن کاملا با آن مخالف است .

وی همچنین بار دیگر تاکید کرد امریکا باید هر گونه ارسال سیگنال اشتباه به جداکنندگان تایوان را متوقف کند.

دفاع و حمایت چین از همکاری های راهبردی با ایران

اگر چه بایدن بعد از به قدرت رسیدن، رویکرد سیاست خارجی امریکا را در مقایسه با دوره ترامپ در خیلی از موارد تغییر داد اما برجام تنها مورد استثنای بود که بایدن و تیم همراهش حتی کسانی که در امضای برجام دست و نقش داشتند از حرف های قبلی خود عقب نشستند و شواهد موجود حتی حاکی از این بود که می خواستند با اعطای امتیاز به چین و جلب نظر ان می خواستند این کشور را به همراهی با ادامه تحریم های حداکثری علیه ایران وادار کنند که با امضای توافق نامه ۲۵ ساله ایران و چین این تاکتیک نیز ناکام ماند. ایران مانند هیچ کشور دیگری در منطقه نیست که امریکا به این راحتی بتواند در مسیر اجرای توافقنامه جامع ۲۵ ساله ایران و چین مانع تراشی کند و همین امر باعث اطمینان خاطر پکن شده است و به همین دلیل چین در بین کشورهای منطقه ایران را برای همکاری راهبردی انتخاب کرده است

تلویزیون مرکزی چین (CCTV):

سخنگوی وزارت امور خارجه چین تاکید کرد توافقنامه جامع همکاری تازه امضا شده میان ایران و چین برضد هیچ طرف ثالثی نیست. وانگ یی (Wang Yi) عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین روز شنبه در تهران با محمد جواد ظریف همتای ایرانی اش، توافقنامه ای را برای گسترش همکاری بین دو کشور در یک شراکت جامع راهبردی، امضا کرد.

ژائو لیجیان (Zhao Lijian) سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشستی خبری در پکن، درباره این توافقنامه گفت: «در ژانویه ۲۰۱۶ (حدوداً دی ۱۳۹۴)، چین و ایران بیانیه ای مشترک درباره شراکت جامع راهبردی، منتشر و درباره دستیابی به یک نقشه جامع همکاری توافق کردند. در این اواخر، دو طرف پس از تماسها و گفتگوها، به توافقی درباره محتوای همکاری جامع شان دست یافتند. در روز ۲۷ مارس (۷ فروردین)، وانگ یی عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه در سفر رسمی خود به ایران و دیدار با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه این کشور نقشه جامع همکاری بین چین و ایران را امضا کردند.»

وی افزود: «این نقشه بر پرداختن به توانایی های بالقوه در همکاری اقتصادی و مردمی بین دو کشور و ایجاد طرح هایی برای چشم اندازها و مسیرهای همکاری بلندمدت، متمرکز است. این نقشه شامل قرارداد یا شاخص کمّی مشخص، برضد هیچ طرف ثالثی نیست. این اعتقاد وجود دارد که این نقشه چارچوبی کلان برای همکاری در آینده بین چین و ایران، فراهم خواهد کرد.»

– سفیر چین در ایران در چند پیام توئیتری در واکنش به امضای سند همکاری ایران و چین از دوستی و همکاری دو کشور خبر داد و نوشت تهران و پکن شرکای راهبردی هستند.

چانگ هوا نوشت: اسناد مربوطه شاهد تبادلات دوستانه میان ایران و چین بوده است.

او در توئیت دیگری نوشت: سفری مهم با موفقیتی کامل. وی همچنین با انتشار تصاویری از امضای “سند جامع همکاری” میان دو کشور آن را نمادی از ”دوستی و همکاری“ دانست.

نتیجه گیری

ازتوافقنامه جامع همکاری های راهبردی میان ایران و چین می توان به یک توافقنامه برد- برد تعبیر کرد که منافع گسترده ای را در زمینه های مختلف اقتصادی – تجاری، سیاسی، امنیتی – دفاعی در ابعاد داخلی، منطقه ای و بین المللی برای دو کشور شکل می دهد واتحاد پایداری را بین تهران- پکن برقرار می سازد. امضای این توافقنامه در اغاز سال و قرن جدید ۱۴۰۰، جهش تولید و شکوفایی اقتصاد ملی را نوید می دهد، قدرت و موقعیت منطقه ای و بین المللی ایران را نیز تقویت و تثبیت می کند و در خصوص برجام قدرت چانه زنی ایران را به مراتب افزایش می دهد. چین نیز به واسطه امضای سند همکاری های راهبردی با ایران می تواند در مسیر اجرای جاده ابریشم جدید خود از شاهراه های ارتباطی ایران برای تراتزیت کالا بهره مند شود و در عین حال در رقابت نفس گیر با امریکا به منابع انرژی مطمئن دست یابند و از منابع سوخت مطمئن برای رشد اقتصادی خود برخوردارشود. ازهمه مهم تراینکه در سایه روابط و همکاری های راهبردی تهران و پکن مرحله جدیدی از همگرایی اقتصادی و سیاسی اغاز می شود که دیگر کشورهای منطقه نیز می توانند از مزایای آن منتفع شوند. در مجموع سند همکاری های جامع راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین در همان حالی که برای هر دو طرف و همچنین روسیه برد- برد محسوب می شود ، برای دشمنان هر سه طرف و همچنین مخالفان برجام بازی بد- بدتری را رقم می زند که همراهی با آن هرچند برایشان بد است اما عدم همراهی با آن می تواند وضعیت را به مراتب بدتر کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.