انقلابیون یمن پیک اجل برای نظام آل سعود اند

0 215

رژیم متجاوز ال سعودی در برابر افسانه اعجاز آمیز ایستادگی و مقاومت هفت ساله مردم قهرمان یمن ، ابتکار عمل را به طور کامل از دست داده و ناچار است بر اساس زنگ ساعت تنظیم شده از سوی انقلابیون یمن زندگی خود را تنظیم کند. اخیرا رژیم سعودی ریاض اعلام کرد که دست به ابتکار جدیدی در جهان  زده است که سیستم اژیر خطر موبایلی را راه اندازی کرده است تا مردم از احتمال حملات موشکی و پهبادی یمن به شهرهای سعودی با خبر شوند. مسئول بخش مخابرات دولت ریاض اعلام کرد این رژیم موفق شده برای اولین بار سیستم هشدارهای امنیتی در برابر حملات انصار الله یمن را از طریق به صدا در آمدن موبایل ها را تنظیم کند. این اظهارات گرچه با ادعای ابتکار عمل اعلام شده است اما در واقع عجز نظام آل سعود در برابر ابتکار عمل یمنی ها در گسترش حمله هوایی و موشکی به تاسیسات نفتی، نظامی، و فرودگاهی عربستان سعودی را نمایان می سازد. مدتی است که انصار الله یمن اعلام کرده اند که با توجه به ادامه جنگ و تجاوز رژیم حاکم ریاض به ضد یمن، این جنبش مردمی قصد دارد به منابع درآمدی نفتی  و مراکز نظامی و قدرت رژیم عربستان ضربه بزند تا ماشین جنگ و تجاوز آن متوقف گردد.

به اعتقاد تحلیلگران سیاسی دولت سعودی مدت هاست علیرغم گردآوری کلکسیونی از همه امکانات نظامی و اسلحه پیشرفته خریداری شده ازکشورهای غربی به ویژه امریکا و حضور مستشاران نظامی آمریکا و انگلیس و اسرائیل در اطاق جنگ ریاض، اما ابتکارعمل نظامی را از دست داده است  و توان متوقف کردن حملات هوایی انصار الله به تاسیسات نظامی و نفتی  خود را ندارد و ناگزیر است به زودی تسلیم اراده مردم یمن و توقف جنگ شود اما نمی داند که چگونه و با چه شرایطی این جنگ را به  پایان ببرد. محمد بن سلمان ولیعهد عربستان با چرخش صد و هشتاد درجه در مورد مواضع خود برابر جمهوری اسلامی ایران و اعلام آمادگی برای از سرگیری رابطه با تهران و نیز اعزام هیئت سیاسی به دمشق برای از سرگیری رابطه با دولت بشار اسد در سوریه تلاش دارد تا راه حل توقف این جنگ را در گفتگو با اعضای مؤثر محور مقاومت پیدا کند. دولت صنعاء اخیرا و از زبان محمد عبد السلام سخنگوی انصار الله یمن اعلام کرده است که آنان  حاضر به توقف کامل عملیات نظامی با ارتش متجاوز سعودی و مزدورانش بر اساس چهار شرط است . شرط اوّل توقف کامل تجاوز، شرط دوّم پایان محاصره یمن، شرط سوّم پایان اشغال و شرط چهارم پرداخت هزینه های بازسازی یمن از سوی ریاض است. دولت سعودی این شروط عادلانه را برای خود ذلیلانه می داند و آن را رد می کند چراکه معتقد است که این شرایط  متضمن اعلام آشکار شکست تجاوز  نظامی آنها است. دولت سعودی به خوبی می داند که ادامه جنگ به نفع عربستان نیست چراکه این کشور قادر به تغییر شرایط نظامی نیست  و استمرار جنگ هزینه های بیشتری به این رژیم تحمیل می کند و احتمال آزادسازی شهر مآرب از سوی انصار الله در روزهای آتی شرایط عربستان را وخیم تر خواهد کرد. از اینرو دولت سعودی انتخابهای زیادی ندارد و ناگزیر است با سرعت راه حلی برای پایان دادن به جنگ تجاوز کارانه خود در یمن پیدا کند و از مفتضح شدن بیش از پیش رژیم سلطنتی اش جلوگیری کند.

      نظام آل سعود برای خروج از باتلاق یمن که در آن گیر کرده است تلاش دارد با اقداماتی وضعیت منطقه ای خود را بهبود دهد. اخیرا رژیم حاکم بر ریاض روابط خود با کشور قطر بهبود بخشیده بود آشتی کرده و تلاش دارد از آن به عنوان میانجی برای حل مشکلات منطقه ای خود استفاده کند. همچنین ریاض تلاش دارد رابطه سرد خود را با عمان بهبود دهد و از طریق گفتگو با جمهوری اسلامی ایران و همچنین ترمیم روابط خود با ترکیه و دادن امتیازات اقتصادی به آن تلاش دارد وضعیت منطقه ای خود را تقویت کند و با همکاری جمعی و منطقه ای  با دیگر کشورها خود را از بحرانهای متعدد نجات دهد.

بهرحال ادامه شرایط کنونی برای دولت سعودی بسیار خطرناک است چراکه شرایط کنونی، ضعف شدید نظام حاکم در ریاض را بیش از گذشته نمایان می سازد و ممکن است مخالفان داخلی بن سلمان ولیعهد کنونی به ویژه در درون خاندان حاکم آل سعود را وا دارد تا علیه وی وارد عمل شوند. بن سلمان از زمان به قدرت رسیدن نه تنها همه شاهزادگان سعودی را از قدرت عزل کرد که تعدادی از آنها را بازداشت و بخشی ازاموالشان را مصادره کرده و آنها به شدت نسبت به بن سلمان کینه پیدا کرده اند و اگر فرصتی پیش بیاید از هر اقدامی در جهت ضربه زدن به بن سلمان فروگذار نیستند و مهمتر از اختلاف در خاندان حاکم سعودی و نمایان شدن ناتوانی رژیم حاکم بر ریاض، ممکن است اعتراضات گسترده مردمی را در این کشور دوباره شعله ور کند. دولت سعودی از لحاظ ساختاری یک دولت قرون وسطایی با سلطنت مطلقه است که فاقد قانون اساسی است و هرگونه انتخابات و مشارکت مردمی در فرایند تصمیم گیری آن وجود ندارد و در عصر مراودات جهانی و گسترش ارتباطات، مردم عربستان سعودی بویژه شیعیان مطالبات زیادی دارند که تاکنون دولت سعودی با در پیش گرفتن سیاست ارعاب مخالفان سیاسی این اعتراضات را سرکوب کرده است. مطالبات مردمی در عربستان به علت تراکم ، بسیار زیاد شده است و شامل حق آزادی بیان، حق تعیین سرنوشت، حق رأی و الغای رژیم بردگی زنان می باشد. مطالبه حقوق سیاسی و مشارکت در قدرت و تصمیم گیری و حضور در عرصه های اجتماعی و سیاسی از مطالبات مشروع مردم عربستان است و تن دادن نظام به آنها ممکن است نظام را دگرگون سازد. تاکنون نظام سعودی با تکیه به آموزه های وهابی و فرهنگ بدوی و بسیج اجتماعی از طریق تطمیع سران عشایر و قبایل، این کشور را اداره کرده ولی شکست فرهنگ وهابی در منطقه در یک دهه اخیر با قتل عام های پی در پی مردم در سوریه و عراق و دگرگونی گسترده ناشی از آموزه ها و تجربیات جمهوری اسلامی، نظام سعودی را در برابر انتخابهای پیچیده ای قرار داده و هر شوک به این نظام پوسیده ممکن است همه این تناقضات و نیاز ها را به سطح برساند و نظام سعودی را با بحرانهای دامنه داری روبرو سازد.

در جمع بندی نهایی می توان گفت که رژیم آل سعود در آینده نزدیک ناگزیر به اتخاذ تصمیمات مهمی در باره جنگ تجاوز کارانه خود را یمن و بسیاری از سیاستهای منطقه ای و بین المللی است و ناچار است فرآیند اصلاحات سیاسی داخلی را آغاز کند و حقوق شیعیان عربستان که اکثریت نسبی جمعیّت را در این کشور دارند بر سمیّت بشناسد و شکی نیست که هرگونه تاخیر در انجام این اصلاحات ضروری سیاسی می تواند شرایط اجتماعی و سیاسی عربستان را انفجاری کند و از کنترل دولت مرکزی خارج سازد. دولت سعودی در حال حاضر با همه درآمدهای نفتی و درآمدهای فراوردهای پتروشیمی و مراسم حج و نیز وجود بیش از یک تریلیاد دلار ذخائر ارزی در غرب از پدیده گسترش فقر در چند سال اخیر رنج می برد و افزایش تورم ، کاهش حقوق کارکنان دولت از طریق حذف امتیازات شاهی و برقراری مالیات روز افزون در دو سال اخیر بر دوش مردم این کشور سنگینی می کند و نظام در باره ریخت و پاش پولی در میان چند هزار شاهزاده خاندان حاکم و در حمایت از جریان تکفیر وهابی در عراق و سوریه و لبنان در یک دهه اخیر قادر به ارائه توجیه قابل قبولی نیست و در باره تصمیم آغاز جنگ یمن و هزینه های چند صد میلیاردی آن نیز توان پاسخگویی ندارد. تنها در یک صورت محمد بن سلمان می تواند به ادامه حکومت خود امیدوار باشد و آن برسمیّت شناختن حقوق شیعیان و ناراضیان در داخل و خارج عربستان است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.