تفاهم برای اجرای ۵۴ پروژه اولویت‌دار تفت و میبد/مذاکره برای ورود تیم سرمایه‌گذاری جهت ایجاد منطقه ویژه اقتصادی اشکذر/تلاش برای تقویت کشت گلخانه‌ای در استان یزد/پیگیری افتتاح نخستین پایانه صادراتی عام استان یزد در اردکان

0 43

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، اعضای مجمع نمایندگان استان یزد در مجلس شورای اسلامی در سرکشی به حوزه‌های انتخابیه ضمن بازدید و بررسی مشکلات، نشست هایی را با مسئولان مربوطه جهت حل مشکلات حوزه انتخابیه برگزار کردند.

 

میرمحمدی میبدی: مسئولان شهرستان تفت و میبد برای اجرای ۵۴ پروژه اولویت‌دار منطقه بسیج شدند

سید جلیل میر محمدی میبدی با اشاره به جلسه فوق العاده شورای توسعه و برنامه ریزی استان یزد در شهرستان تفت که با حضور استاندار، معاون عمرانی استاندار و مدیران کل بنیاد مسکن، راه و شهرسازی، تربیت بدنی، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، دانشگاه علوم پزشکی، آموزش و پرورش برگزار شد، گفت: در این جلسه ۵۴ اولویت استان در حوزه های فوق را مطرح کردیم که می تواند در دولت فعلی به پایان برسد و پروژه هایی افتتاح شود.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بخشی از اقدامات عنوان کرد: در این جلسه اعتباراتی برای احیای قنوات، تجهیز و تکمیل مراکز بهداشت و درمانی ام آر آی بیمارستان تفت، خانه های بهداشت، محیط زیست روستاها، تکمیل ۱۲ پروژه ورزشی در شهرستان تخصیص و همچنین ۲۰۰ هکتار زمین برای احداث ایجاد شهرک های صنعتی، مسکن کارگری و جوانان اختصاص یافت و طرح اقدام ملی برای مسکن نیز آغاز شد.

وی در ادامه با بیان اینکه مسئولان متعهد شدند طرح کاداستر ظرف دو ماه آینده اجرا شود، عنوان کرد: در حوزه آموزش و پرورش نیز پروژه های نیمه تمام برای احداث مدارس داشتیم که قرار شد حداکثر تا مهرماه به اتمام برسد همچنین پروژه های تربیت بدنی نیز در دست اقدام است.

میرمحمدی میبدی ادامه داد: مقرر شد پروژه طرح هادی برای روستاها ظرف حدود ۴ ماه انجام شود و همچنین اداره کل راهداری متعهد شد نسبت به ترمیم آسفالت جاده ها اقدام کرده و گذرگاه های روستایی را زیرسازی کند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه ۳۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای پروژه ها تخصیص یافت، عنوان کرد: بعد از تصویب تکمیل ۵۴ پروژه اولویت دار در جلسه، فرمانداری شهرستان با سایر مسئولان استانی از روز بعد برای پیگیری اجرای مصوبات بسیج شدند.

وی همچنین با اشاره به جلسه ای با حضور تقوی نژاد معاون توسعه مدیریت و منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت، یادآور شد: در این نشست پروژه های عمرانی مورد نیاز شهرستان های میبد و تفت بررسی و افتتاح آنها پیگیری شد همچنین نشستی نیز با جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت داشتیم و در خصوص نوسازی کامل بخش اورژانس بیمارستان تفت و اختصاص دستگاه ام آر آی به این بیمارستان و همچنین نوسازی و تجهیز بیمارستان میبد صحبت کرده و مصوباتی داشتیم.

میرمحمدی میبدی در ادامه با اشاره به دیدار با مدیرکل کمیته امداد استان برای حل مسائل و مشکلات دیرکرد وام مسکن مددجویان در حوزه انتخابیه خود عنوان کرد: موافقت شد بخشی از این پول توسط کمیته پرداخت و بخش دیگر از سوی بانک های تسهیلات دهنده ارائه شده و جرائم دیرکردها نیز بخشوده شود.

این عضو مجمع نمایندگان استان یزد در ادامه با اشاره به تدوین طرحی در حوزه صنایع و معادن مستقر در استان بیان کرد: این طرح برای رفع محرومیت زدایی در استان بوده و باید برای آن اعتبار در نظر گرفته شود.

وی افزود: همچنین جلسه ای با هیأت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی برای اعزام نیروهای متخصص و فوق تخصص برای بیمارستان های دو شهرستان تفت و میبد داشتیم.

میرمحمدی میبدی با اشاره به بازدید از پروژه های ورزشی تفت به خصوص تنها استخر سرپوشیده این شهرستان، گفت: اعتباری برای بازسازی این استخر به میزان یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به تصویب رسید ضمن اینکه در بازدیدی که از دهستان های شیرکوه و ده بالا داشتیم قول مساعد از مسئولان برای حل مشکلات قنوات و مراکز بهداشت و درمان این منطقه گرفتیم.

وی افزود: طی جلسه ای که با مدیر آموزش و پرورش استان داشتیم نیز موضوع پروژه های نیمه کاره بررسی و طی تماس با معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی مدارس مقرر شد اعتبار لازم اختصاص یابد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه طی جلسه ای با انجمن صنفی بافندگان زیلو مقرر شد موضوع بیمه آنها با تأمین احتماعی حل شود، خاطرنشان کرد: همچنین جلسه ای با شریعتمداری وزیر تعاون در تهران داشتیم که موارد ورزشی، کار و بیمه ای و همچنین موضوعات مربوط به آسایشگاه معلولان مطرح شد و مصوبات خوبی به دست آمد.

 

جوکار: ورود تیم سرمایه‌گذاری برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی اشکذر/ تلاش برای کوتاه کردن دست دلالان در صادرات محصولات کشاورزی گلخانه‌ای یزد

محمدصالح جوکار  نیز در گفت و گو با خبرنگارمان درباره برخی پیگیری های صورت گرفته در حوزه انتخابیه و نظارت بر عملکرد دستگاه های اجرایی در استان، عنوان کرد: یکی از این پیگیری های برای خرید دستگاه سی تی اسکن برای بیمارستان شهید صدوقی یزد بود که به صورت مشارکتی با بخش خصوصی و برابر تعرفه های دولتی انجام شد؛ همچنین مقرر شد پروژه احداث بیمارستان ۲۵۰ تختخوابی محمد رسول‌الله(ص) که ۲ سال تعطیل بود، مجددا پیگیری شود.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به بازدید از شهرک نساجی گفت: مقرر شد دستگاه های خدمات رسان، آب، برق و گاز را تا ابتدای شهرک منتقل کنند و مابقی کار توسط سرمایه گذاران انجام شود همچنین از چند واحد تولیدی بازدید کردیم و مشکلات سرمایه در گردش مطرح و پیگیری شد.

وی در ادامه درباره ضرورت تأمین منابع مالی برای انتقال آب به استان یزد، عنوان کرد: برای حل مشکل آب شرب منطقه، تقسیم کاری میان وزارت نیرو و شرکت های معدنی بزرگ صورت گرفت همچنین حل مشکلات آب مناطق حاشیه یزد که نزدیک ۱۸۰ میلیارد تومان اعتبار داشت را از وزارت نیرو پیگیری کردیم که قرار شد از بانک ملی تسهیلات گرفته شود تا در تابستان امسال کمتر دچار مشکل آب باشیم.

جوکار همچنین با اشاره به مواردی در حوزه راه عنوان کرد: ۲۰ کیلومتر از جاده ورزنه به ندوشن که راه استراتژیک اقتصادی با سابقه بالا است هنوز به صورت خاکی است که قرار شد توافقنامه ای که در این باره میان وزارت راه و شرکت ایمیدرو وزارت صمت به امضا رسیده، اجرا شود و در سال ۱۴۰۰ مبلغی نزدیک ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات برای آن داشته باشیم.

این عضو مجمع نمایندگان استان یزد ادامه داد: پروژه مسکن ملی در شهرستان های اشکذر و یزد را نیز پیگیری کردیم که قرار شد تسریع در روند تولید مسکن صورت گیرد.

وی همچنین با اشاره به موضوعاتی در حوزه آموزش ابراز داشت: نشستی با رئیس سازمان نوسازی مدارس داشتیم و مقرر شد در برخی مناطق به خصوص حاشیه شهر یزد که جمعیت متراکم دارد، مدرسه ساخته شود که زمین آن نیز از طریق وزارت راه تأمین شده است.

جوکار در ادامه با بیان اینکه به علت کمبود آب، کشاورزی گلخانه ای در یزد رواج دارد، اظهار داشت: صادرات محصولات گلخانه ای با مشکلاتی مواجه است که پیگیری هایی در این زمینه صورت گرفته و مقرر شد شرکت صادراتی در استان یزد برای آن ایجاد تا دست واسطه و دلال کوتاه شود.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور در مجلس یازدهم در ادامه با ابراز تأسف از توزیع ناسالم نهاده های دامی در یزد و کشور، گفت: شبکه توزیع ناسالم نهاده های دامی باعث گرانی بسیاری از کالاها از جمله مرغ و تخم مرغ شده است که لازم است با افزایش واگذاری نهاده ها، صنعت مرغداری یزد را نجات داده چرا که یزد نه تنها مرغ مورد نیاز خود بلکه استان های همجوار را نیز تأمین می کند.

وی همچنین تصریح کرد: تأمین روغن جامد نباتی که مورد مصرف بسیاری از صنایع به خصوص غذایی و شیرینی پزی در یزد است نیز موضوعی بود که پیگیری ها در خصوص آن نتیجه داد و مقرر شد موقتا روغن نباتی صنایع به مبلغ دولتی تأمین شود.

عضو مجمع نمایندگان استان یزد در مجلس در پایان با اشاره به پیگیری ها برای ایجاد و راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی اشکذر که ۱۷ سال پیش از سوی مجلس تصویب شد اما تا کنون اقدامی برای آن صورت نگرفته، خاطرنشان کرد: در حال حاضر تیم اقتصادی سرمایه گذار ورود پیدا کرده و جلساتی برای راه اندازی آن داشته اند که اگر این امر ضروری اتفاق بیفتد روی اقتصاد شهرستان و استان تأثیر خواهد داشت.

 

صباغیان بافقی: تلاش برای تقویت گلخانه‌ها در استان یزد برای ارائه محصول کشاورزی بیشتر با استفاده از آب کمتر

محمدرضا صباغیان بافقی نیز با بیان اینکه در کنار قانونگذاری و نظارت که وظیفه اصلی مجلس است، پیگیری مشکلات و مسائل حوزه انتخابیه را داشته ایم، گفت: در حوزه بهداشت احداث بیمارستان ۶۴ تختخوابی مروَست، بیمارستان ۹۶ تختخوابی بافق با ۵٫۵ میلیارد تومان اعتبار و همچنین درمانگاه تأمین اجتماعی در خاتم که اولین درمانگاه این منطقه است، مورد پیگیری قرار گرفت ضمن اینکه ۲۸ میلیارد تومان اعتبار نیز برای احداث بیمارستان مهریز در سال گذشته تخصیص داده شد.

نماینده مردم مهریز و بافق و بهاباد و خاتم و ابرکوه در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به پیگیری ها در حوزه راه شهرستان های حوزه انتخابیه خود، عنوان کرد: احداث خط آهنی برای اتصال فارس، کرمان و یزد در حال مطالعه است که در صورت اجرا بسیار در حمل و نقل تأثیرگذار خواهد بود ضمن اینکه همچنین دوبانده شدن جاده بافق- بهاباد، بهاباد- نایبند که بهاباد و بهاباد-چادرملو که باعث می شود بهاباد از بن بست خارج شود، در حال پیگیری است.

وی در ادامه درباره حوزه معدن نیز تصریح کرد: آغاز به کار کارخانه معدن فسفات شهرستان بافق که می تواند ۲۰۰ نفر را مشغول به کار کند در دستور کار داریم و اولویت ما نیز استفاده از ظرفیت های بومی است همچنین رسیدگی به وضعیت کارخانه گندله سنگ آهن شهرستان بافق را نیز انجام دادیم.

صباغیان بافقی در ادامه استان یزد را استانی بحرانی در حوزه آب دانست و افزود: با توجه به کاهش بارش باران و خشکسالی، بسیاری از روستاها به خصوص در شهرستان مهریز با مشکل کم آبی مواجه هستند که تقاضا داریم هرچه سریع تر سهمی از پروژه انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به استان یزد، در اختیار این شهرستان ها قرار گیرد همچنین پیگیر انتقال آب با همکاری شرکت های خصوصی، از خط سوم دریای عمان به استان یزد هستیم.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه مردم برخی از شهرستان های حوزه انتخابیه از طریق کشاورزی امرار معاش می کنند، خاطرنشان ساخت: واحدهای تولیدی گلخانه ای که آب کمتری مصرف کرده و محصول بیشتری ارائه می دهند در شهرستان خاتم، ابرکوه و برخی از شهرستان های منطقه وجود دارد که نیازمند رسیدگی است.

 

دشتی اردکانی: نخستین پایانه صادراتی عام استان یزد در آستانه تأسیس

محمدرضا دشتی اردکانی در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به بخشی از اقدامات خود در زمان سرکشی به حوزه انتخابیه، گفت: جلسه ای در تهران با حضور وزیر بهداشت برگزار شد و قرار شد تجهیزات پزشکی بیمارستان اردکان تکمیل شود همچنین در سفر اخیری که به اردکان داشتم، ساخت مجتمع جامع آی سی یو بیمارستان اردکان کلنگ زدنی شد.

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: اواخر سال قبل بود که علی نیکزاد به استان یزد سفر کرد و قرار شد جاده های حوزه انتخابیه ساخته و بهسازی شود، همچنین مقرر شد شهرک صنعتی، شهر جدید اردکان و پارک لجستیک نیز احداث شود که پیگیری های بعدی آن نیز در جلسه ای در سال جاری انجام شد.

وی در ادامه نیز خبر از همکاری با صنایع برای جبران کمبود فضای آموزشی در مجتمع چادرملو داد.

دشتی اردکانی در ادامه نیز خبر از تشکیل جلسه اضطراری با حضور استاندار، مدیرعامل آب منطقه ای و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان داد و گفت: این جلسه برای اینکه اردکان در تابستان پیش رو با مشکل آب مواجه نشود، تشکیل شد و همچنین جلسه ای با وزیر نیرو در دفتر وی داشتیم تا موضوع انتقال آب را پیگیری کنیم.

این عضو مجمع نمایندگان استان یزد در ادامه با اشاره به بازدید از کشتخانه بخش مرکزی و جلسه های متعدد با رؤسای ادارات شهرستان برای پیگیری مشکلات منطقه، عنوان کرد: در تهران با معاون معدن وزارت صمت و معاون وزیر کشور درباره امور دهیاری ها جلسه داشتیم تا مشکل دهیاران را حل کنیم همچنین بخش خرانق که به شهر تبدیل شده نیازمند امکانات شهری است.

وی همچنین با اشاره به تلاش ها برای حل مشکلات رانندگان و فعالان حوزه پایانه های حمل و نقل، عنوان کرد: قرار است نخستین پایانه صادراتی عام استان یزد در اردکان احداث شود که این اقدام باعث ایجاد زنجیره تأمین و برگزاری نمایشگاه دائمی کاشی، سرامیک و محصولات کشاورزی و معدنی و بازاریابی و صادرات و تنظیم بازار شهرستان خواهد شد همچنین روند صادرات محصولات از مبدأ اردکان تسهیل می شود.

دشتی ادامه داد: همچنین با این اقدام سیستم تولید و توزیع شهرستان تسهیل شده و این پایانه می تواند در شرایط تحریم باعث رونق اقتصادی شود از طریق افزایش ارزش افزوده شود.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس یازدهم اضافه کرد: احداث پایانه صادراتی عام در اردکان نقش مثبت در صادرات محصولات غیرنفتی مواد معدنی، فولاد، شیشه، نساجی و محصولات کنجدی داشته و فرصتی برای تجارت خارجی است.

وی افزود: این پایانه که مصوبه کارگروه توسعه صادرات استان و با مساعدت سازمان توسعه تجارت ایران است، باید در یکی از اراضی اردکان باشد که دسترسی به راه آهن مسیر ترانزیت تهران-بندرعباس راحت باشد.

دشتی اردکانی در ادامه با اشاره به گره گشایی از احداث پروژه پردیسان اردکان، عنوان کرد: خانه های تاریخی اردکان که در یک منطقه واقع شده اند که باید بازسازی شوند که البته چنین طرحی برای شهرستان یزد و برخی شهرستان های دیگر کشور نیز وجود دارد.

رئیس فراکسیون گردشگری، میراث فرهنگی و زیارت مجلس شورای اسلامی یادآور شد: این موضوع باعث می شود این منطقه به میراث جهانی تبدیل شده و سبب جذب سرمایه و در نهایت اشتغال زایی شود./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.