آخرین جزئیات برگزاری مناظرات انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰

0 27

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، سید احسان قاضی‌زاده هاشمی، عضو کمیسیون بررسی تبلیغات سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور در جمع خبرنگاران، با اشاره به راهبردهای این کمیسیون در رابطه با مناظره نامزدها گفت: در این دوره از انتخابات در کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری و ستاد انتخابات صدا و سیما تلاش بسیار کردیم که پرسش‌های مناظره‌ها متنوع باشد.همچنین با پرهیز از طرح پرسش‌های کلی و عمومی از پاسخ کلی به پرسش‌ها پیشگیری خواهد شد.

وی افزود: به عبارت دیگر در کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری پرسش‌ها نسبت به مناظره‌های تلویزیونی محورهای مناظرات نامزدها مشخص شده و به این ترتیب مردم به صورت شفاف از دیدگاه‌های نامزد‌های ریاست جمهوری مطلع می‌شوند. بر این اساس پرسش‌ها شفاف‌تر، دقیق‌تر، صریح‌تر و ناظر بر مسائل کنونی کشور مطرح می‌شوند.

عضو کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری در رابطه با محور مناظره کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: عناوین و مسائل مطرح در مناظره‌های تلویزیونی به صورتی شکل می‌گیرد که همه اقشار به طور صریح، شفاف و دقیق از ماهیت برنامه‌ها و دیدگاه نامزد‌ها آگاه می‌شوند و شرایطی ایجاد خواهد شد تا انتخاباتی آگاهانه و آزادانه برگزار شود.

قاضی‌زاده هاشمی همچنین با اشاره به راهکارهای کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری برای جلوگیری از مجادله میان نامزد‌ها در مناظره‌های زنده تلویزیونی اظهار کرد: بحث مجادله و دوری از آن را به همه نامزد‌ها یادآوری کردیم و تاکید شده که طبق قانون عمل کنند. در این چارچوب اگر نامزدی بخواهد با اعمال تخلف به نوعی گفتگو یا صحبتش را به کرسی بنشاند به این معنی نیست که وقت به اتمام رسیده بلکه وقت پاسخگویی برای طرف مقابل در نظر گرفته شده است.

وی تاکید کرد: به این ترتیب که وقت مناظره در اختیار نامزد‌ها نیست و اگر حق پاسخگویی برای دیگران ایجاد شود تعیین زمان، در اختیار برگزارکنندگان مناظره و کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود.

عضو کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری در ادامه بیان کرد: اگر نامزدی درباره افراد ثالث، اشخاص حقیقی و حقوقی، مردم،‌ اقشار و اشخاص مختلف با ذکر نام و یا اشاره به موضوعی، درباره دستگاه طرح موضوعی کند که تخلف محسوب شود، اگر آن شخصیت حقیقی یا حقوقی به این کمیسیون شکایت کند، ناچار هستیم که برای طرف مقابل در قالب برنامه‌ای ضبطی و مستقل زمان پاسخگویی قائل شویم.

قاضی‌زاده هاشمی گفت: در این دور از مناظره‌های تلویزیونی نامزد‌های ریاست جمهوری، مصمم هستیم که اگر این اتفاق بیافتد قطعا زمان پاسخگویی پیش‌بینی کنیم بنابراین تقاضای ما از نامزد‌ها این است که مفاد قانون را دقیق رعایت کنند. نامزد‌های ریاست جمهوری که می‌خواهند سکان قوه مجریه را در دست بگیرند طبعا باید قانون را در مناظره‌ها به درستی رعایت کنند.

وی در واکنش به این که ممکن است نامزدها اظهارات ساختارشکنانه داشته و خطوط قرمز نظام را نقض کنند، تاکید کرد: با توجه به حضور مقام قضائی و نماینده شورای نگهبان در کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری چنین تخلفی نافی اختیارات قانونی نهاد‌های ذی‌ربط کشور برای بررسی این موضوع نیست. این کمیسیون مسئولیت تنظیم و تضمین برگزاری عادلانه و صحیح مناظره‌های تلویزیونی و برنامه‌های تبلیغاتی انتخابات را برعهده دارد و مبتنی بر خرد جمعی است و سلامت مناظره‌های تلویزیونی و برنامه‌های تبلیغاتی در رسانه ملی و دیگر رسانه‌ها را تضمین می‌کند./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.