در دومین روز بازدید میدانی کمیسیون انرژی از نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌های استان هرمزگان چه گذشت؟/ نیروهای عملیاتی وزارت نفت در شرایط بسیار سخت کاری به سر می‌برند

0 45

گروه اقتصادی- خبرگزاری خانه ملت، رئیس و تعدادی از اعضای کمیسیون انرژی که با هدف بازدید و نظارت میدانی به استان هرمزگان سفر کرده‌اند در دومین روز سفر خود از شرکت پالایش نفت بندرعباس، مجموعه نفت فلات قاره، نیروگاه سیکل ترکیبی قشم و… بازدید و جلساتی با مدیران نفتی استان و انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش و نفت هرمزگان برگزار کردند.

بنابراین گزارش عبدالعلی رحیمی مظفری عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در تشریح جزئیات این سفر به خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، گفت: در ادامه این بازدیدها از شرکت پالایش نفت بندرعباس بازدید شد. این شرکت که از نفت خام سنگین و فوق سنگین استفاده می‌کند با تولید محصولات مختلف، عملکرد خوبی در کار خود داشته است و توانسته یکی از ۱۰ پالایشگاه برتر کشور باشد، به‌عنوان مثال توانسته‌اند بدون هزینه خاصی حدود ۳۰ هزار بشکه تولید خود را افزایش دهند.

سفر کمیسیون انرژی به استان هرمزگان

نماینده مردم سروستان و کوار و خرامه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شرکت پالایش نفت بندرعباس در تهیه خوراک خود مشکلاتی دارند، افزود: درصورت اجرای “قانون مربوط به پتروپالایشگاه” که مصوب مجلس است می‌توان این مشکلات را کاهش داد و کمیسیون انرژی همچنان در راستای کاهش مشکلات مرتبط با تامین خوراک پالایشگاه‌ها تلاش خواهد کرد.

وی از برگزاری جلسه با مدیران نفتی استان و انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش و نفت هرمزگان با هدف پیگیری خواسته‌ها و مشکلات آن‌ها خبر داد و گفت: یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های پرسنل، افزایش حقوق‌شان بود و از اینکه حقوق آن‌ها -که در شرایط سخت کار می‌کنند- با سایر افراد شاغل در نقاط خوش آب و هوا یکسان دیده شده شکایت داشتند لذا نمایندگان قول دادند این بی‌عدالتی را پیگیری کنند.

سفر کمیسیون انرژی به استان هرمزگان

رحیمی مظفری ادامه داد: بی‌عدالتی در نحوه خوراک‌دهی، مشکلات پیرامون قیمت فروش، نحوه بازپرداخت بدهی‌ها که بعضا دلار و یورو درخواست می شود و… از دیگر مشکلاتی بود که ازسوی مدیران نفتی مطرح شد و از اینکه دولت پاسخگوی آن‌ها نیست گله داشتند لذا امیدواریم بتوانیم این مشکلات را در کمیسیون انرژی پیگیری کنیم.  

وی همچنین بیان کرد: در ادامه بازدیدهای امروز از بندرعباس توسط یک شناور عازم قشم شدیم و طی جسله‌ای با مسئولان مربوطه مشکلات مرتبط به حوزه انرژی این جزیره را بررسی کردیم.

این نماینده مجلس با بیان اینکه بحث پایداری برق قشم از نگرانی‌های مسئولان این جزیره بود که البته با احداث نیروگاه غدیر این نگرانی رفع خواهد شد، گفت: همچنین بخشی از مشکل آب آن‌ها نیز با شیرین‌سازی در همان نیروگاه غدیر برطرف می‌شود لذا کمیسیون انرژی دایره نظارتی خود را با هدف ایجاد هرچه سریع‌تر این نیروگاه گسترده‌تر خواهد کرد.

سفر کمیسیون انرژی به استان هرمزگان

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس به بازدید از نیروگاه سیکل ترکیبی قشم اشاره کرد و گفت: در این نیروگاه علاوه بر تولید برق ۵۰۰ مگاوات برق، ۸ هزارمتر مکعب آب در روز شیرین‌سازی می‌شود، البته تاکنون فقط فاز نخست این نیروگاه به بهره‌برداری رسیده است و باید در راستای تکمیل آن تلاش کرد.

به گفته رحیمی “عدم راه‌اندازی خط لوله گاز” و “معافیت مالیات بر ارزش‌افزوده” که از ابتدای سال ۱۴۰۰ حذف شده از دیگر گلایه‌های مسئولان نیروگاه بود که نمایندگان قول پیگیری آن را در کمیسیون دادند.

سفر کمیسیون انرژی به استان هرمزگان

عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس اظهار کرد: بازدید از مجموعه نفت فلات قاره در پالایشگاه گورزین مقصد بعدی ما بود، متاسفانه شرایط کاری پرسنل این مجموعه نفتی بسیار سخت بوده و اصلی‌ترین دغدغه‌ آن‌ها بحث افزایش حقوق‌های‌شان است ضمن آنکه تقاضای انتقال از جنوب به شمال به دلیل سختی کار و حقوق پایین در بین آن‌ها بسیار بالا است لذا باید گفت؛ نیروهای عملیاتی وزارت نفت در شرایط بسیار سخت کاری به سر می‌برند و از اینکه سقف حقوق فردی که در تهران کار می‌کند با فردی که در سکوهای نفتی در جنوب کشور و بعضا زیر دریا کار می‌کند یکی است گله دارند لذا درخواست جلوگیری از این بی‌عدالتی را ازسوی مجلس داشتند.

سفر کمیسیون انرژی به استان هرمزگان

بنابراین گزارش، بازدید از نیروگاه برق بندرعباس، تشکیل جلسه با مدیران صنعت برق استان، بازدید از پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس، پالایشگاه نفت بندرعباس، تشکیل جلسه با مدیران حوزه نفتی و پالایشگاهی استان، بازدید از نیروگاه برق غدیر ازجمله برنامه‌های روز نخست سفر اعضای کمیسیون انرژی به استان هرمزگان به شمار می‌آید./

پایان پیام  

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.