جهان عرب نگران سلامت سید حسن نصرالله شد

0 33

بدنبال کیفیت سخنرانی سید حسن نصرالله در جشن پیروزی مقاومت پرسش هائی در مورد سلامت او بوجود آمد. اهمیت این پرسش ها بیشتر از آن جهت بود که نشان می داد ملّت های عرب تا چه اندازه به  رهبر مقاومت اسلامی لبنان علاقمندند و او را در کنار سید عبدالملک حوثی و سایر رهبران مقاومت یکی از تکیه گاه های خود می دانند.

معاون دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به وضعیت جسمانی سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان اظهار داشت که حال ایشان کاملا خوب و مساعد است.

به گزارش مشرق، شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب الله لبنان اعلام کرد: حال دبیرکل حزب الله کاملا خوب و مساعد است.وی با بیان این مطلب افزود: سید حسن نصرالله چند روز قبل دچار بیماری شد و دو یا سه روز برای معالجه و بهبودی کامل نیاز داشت.

شیخ نعیم قاسم در ادامه گفت: اما از آنجا که دوستداران سید حسن نصرالله منتظر سخنرانی ایشان در روز ۲۵ می بودند اگر سخنرانی نمی کرد سوالات زیادی به وجود می آمد بنابراین بهتر بود که ایشان سخنرانی می کردند تا همچنان در کنار دوستدارانش که منتظر سخنرانی او بودند بماند.

وی خاطرنشان کرد که دبیرکل حزب‌الله اخیراً در معرض یک عارضه جسمانی قرار گرفت که ایجاب می‌کرد استراحت کند، اما مساله‌ای بیشتر از این نیست. پیشتر مسئولان امنیتی و نظامی رژیم صهیونیستی مدعی شده بودند که سید حسن نصرالله به کرونا مبتلا شده است چرا که وی در فایل تصویری اخیر خود سرفه می‌کرد.

واقعیت این است که سید حسن نصرالله در لبنان ، سوریه،اردن و مصر مورد توجه ویژه مردم بویژه جوانان است و جوانان انقلابی مصر به او عشق می ورزند.

از طرف دیگر روزنامه باختر طی تحلیلی نوشت:

دبیرکل حزب‌الله لبنان شایعات مطرح شده در خصوص وضعیت سلامتی خود را تکذیب کرد و گفت: آنچه درباره بیماری و یا مرگ من منتشر شده، مضحک است.

سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان ، در گفت‌وگوی زنده با شبکه المیادین، درباره سکوت رسانه‌ای و شایعات پیرامون خود اظهار کرد: این مسأله آن‌چنان که در رسانه‌های اسرائیلی یا سعودی گفته شد، صحت نداشت؛ نه سکته قلبی، مغزی و نه روحی و عقلی! من خوبم و با آنکه وارد شصت‌سالگی شده‌ام، هیچ مشکل سلامتی نداشتم.

وی با بیان اینکه «هیچ مشکل جسمی ندارم و تمام آنچه که گفته شد، دروغ‌پردازی بود»، بیان کرد: آنچه درباره بیماری و یا مرگ من منتشر شده، مضحک است.

دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: عدم سخنرانی من در این مدت ارتباطی به وضعیت سلامت من ندارد. من و برادرانم در حزب‌الله تصمیم گرفتیم که درباره عملیات سپر شمال تا زمانی که به پایان برسد، اظهار نظر نکنیم.

سیدحسن نصرالله افزود: رئیس ستاد ارتش رژیم اشغالگر از پایان عملیات سپر شمال سخن گفت اما عملیات هنوز تمام نشده است.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: دیروز گزارشی به من دادند و گفتند که عملیات تا جمعه ادامه داشته و امروز شنبه تعطیل بوده است اما آیزنکوت پایان عملیات را اعلام کرده بود. من به همه دوستداران و حتی به اسرائیل می‌گویم که ما در خصوص زمان واکنش نشان دادن، پایبند به دشمن نیستیم.

وی خاطرنشان کرد: شایعه‌پراکنی درباره وضعیت سلامت من در واقع تلاشی برای کشاندن من به سخنرانی است و آن چیزی بود که ما نمی‌خواستیم.

سید حسن نصرالله در پاسخ به سوالی درباره عملیات کشف تونل اسرائیل گفت: ما ملزم نیستیم که بگوییم، حزب‌الله تونل حفر کرده است. ما همیشه تمایل داریم که ابهام سازنده را در پیش بگیریم. حتی اسرائیل ادعا می‌کند که حزب‌الله عامل حفر تونل است اما تاکنون دلیلی برای این ادعا ارائه نکرده است. البته که تونل‌هایی هست و بوده؛ حالا چه جدید و چه قدیمی و برخی را کشف کرده‌اند. حال جدای از اینکه چه زمانی حفر شده، قبل از جنگ ۲۰۰۶ یا بعد آن یا اینکه چه کسی حفر کرده، به هر حال این تونل‌ها هست و نکته در این است که اسرائیل آن را دیر کشف کرده است و این شکست دستگاه اطلاعاتی اسرائیل بود. یکی از این تونل‌ها عمری در حدود سیزده یا چهارده سال داشت و ارتش، سرویس اطلاعات و دستگاه‌های آنان این را کشف نکرده بودند؛ هر چند که رسانه‌های اسرائیلی از تونل‌ها صحبت کرده بودند.

او گفت: موشه یعالون در اثنای عملیات سپر شمال گفت ما از دو سال پیش از این تونل‌ها خبر داشتیم و برخی شهرک‌نشینان گفتند که آنها دو سال پیش سوال‌هایی درباره این تونل‌ها از مقامات پرسیده بودند. سوال ما این است که آیا سران اسرائیل به شهرک‌نشینان دروغ می‌گویند؟

دبیرکل حزب‌الله توضیح داد: عملیات سپر شمال برای کشف تونل‌ها ترس و هراس را وارد دل همه شهرک‌نشینان کرد. آنها قبل از این عملیات می‌گفتند تونلی در کار نیست و تنها نگرانی، سقوط موشک‌ها بود. نتانیاهو با این کار رسانه‌ای بزرگ روی تونل که اصلاً نیاز به این کار رسانه‌ای بزرگ نداشت، ترس و هراس را به دل شهرک‌نشینان وارد کرد. نتانیاهو با عملیات سپر شمالی در جنگ روانی به ما خدمت کرد؛ چرا که شهرک‌نشینان را به شدت ترساند و آنها از این به بعد صدای هر چکشی را که بشنوند، با ترس خواهند گفت که صدای چکش می‌شنوند.

وی تأکید کرد: اگر تصمیم بگیریم که وارد الجلیل شویم، صهیونیست‌ها هرگز نخواهند فهمید که چگونه وارد خواهیم شد.

سیدحسن نصرالله با بیان اینکه بخشی از نقشه ما در جنگ آتی، ورود به الجلیل است، یادآور شد: ما بی‌شک از سال‌ها پیش قدرت ورود با الجلیل را داریم اما تصمیم آن بستگی به شرایط دارد. برای مقابله با تهدیدات اسرائیل، استفاده از همه ابزارهای قدرت حق ماست.

دبیرکل حزب‌الله گفت: پس از جنگ سوریه، مسأله آسان‌تر شده و برای دیوارهایی که بنا می‌کنند، راه حلی پیدا کردیم. از همین رو به دشمن اجازه نمی‌دهیم که قواعد درگیری را به ما تحمیل کند و یا آنها را تغییر دهد.

سیدحسن نصرالله در پاسخ به سوالی درباره تهدید سابق خود علیه اسرائیلی‌ها که گفته بود، اگر تجاوز کنند، پشیمان خواهند شد، گفت: بله پشیمان خواهند شد. یکی از نکاتی که امشب من به نتانیاهو یا دیگر سران اسرائیلی می‌گویم، این است که مرتکب اشتباه نشوند.

وی تصریح کرد: گزینه‌های ما روی میز است اما امروز مقاومت در جایگاهی است که می‌تواند بگوید تمام گزینه‌های ما روی میز است. هر آنچه از ایستادگی، مقاومت و قدرت لازم است، و عقل و درایت و شجاعت حکم می‌کند، نزد ما موجود است.

او ادامه داد: یادم هست که در سال ۲۰۰۰ که سال عقب‌نشینی دشمن از جنوب لبنان بود، مطرح شد که حزب‌الله در مرز چه خواهد کرد؟ ما گفتیم که خاک لبنان را آزاد خواهیم کرد. پرسیدند کجا را؟ پاسخ دادیم که لبنان و حکومت آن است که تشخیص می‌دهد کجا خاک لبنان است و مقاومت از آن حمایت می‌کند. آن زمان امیل لحود و کابینه مزارع شبعا را خاک لبنان تشخیص دادند. ما آن را خاک لبنان قلمداد کردیم. مسأله مرزها و اینکه کجا خاک لبنان هست و کجا نیست، مربوط به حکومت لبنان است و مقاومت از آن حمایت می‌کند.

سیدحسن نصرالله اظهار کرد: اگر رژیم اسرائیلی جایی در لبنان را هدف بگیرد یا عملیات امنیتی در داخل لبنان انجام دهد یا عملیات تروری در لبنان انجام دهد، یا هر کس از برادران ما در حزب‌الله حتی در سوریه را ترور کند، این مسأله مربوط به کل لبنان و امنیت و ثبات آن است.

دبیرکل حزب‌الله در ادامه به اسرائیلی‌ها هشدار داد که باید بدانند نتانیاهو ممکن است به خاطر بلندپروازی‌های خود دچار اشتباه شود.

سیدحسن نصرالله هشدار داد که بعید می‌داند نتانیاهو علیه لبنان مرتکب اشتباهی شود اما ممکن است مکان این اشتباه در سوریه یا حتی در غزه باشد. اکنون غزه تحت فشار است. مردم غزه تسامح نخواهند کرد و سقف خواسته‌هایشان پایین نیست. غزه از حیث روانی نیز آماده است و آماده پاسخ نظامی هم هست.

او بار دیگر با اشاره به عملیات سپر شمال اسرائیل برای کشف تونل‌ها، تأکید کرد که این عملیات از حیث سیاسی کاملاً شکست خورده و ابداً مانع عملیات احتمالی الجلیل نمی‌شود؛ حتی ۱۰ درصد. این عملیات از حیث اطلاعاتی نیز در بی‌ثبات کردن موضع رسمی لبنان ناکام ماند. موضع رسمی لبنان در شورای امنیت و موضع کویت هم شکست اطلاعاتی اسرائیل بود و تنها یک دستاورد داشت؛ مبنی بر اینکه بله، تونل‌هایی هست.

وی تصریح کرد: در مسأله تونل‌ها ایزنکوت نیز در ایجاد رعب و وحشت نزد اسرائیلی‌ها سهیم بود زیرا گفت که حزب‌الله برای وارد کردن مبارزان این تونل‌ها را ساخت.

دبیرکل حزب‌الله خاطرنشان کرد: در لبنان در خصوص عدم وقوع هرگونه اختلاف درباره تونل‌ها نوعی انسجام و هماهنگی وجود داشت و اسرائیلی‌ها در متزلزل کردن موضع رسمی لبنان در خصوص عملیات تونل‌ها نیز دچار شکست اطلاعاتی شدند.

او در خصوص اقدام اسرائیل برای ساخت دیوار در مرز لبنان، گفت: اسرائیل سعی دارد حفاری کند و ساخت دیوار را ادامه دهد و مسئولیت متوقف کردن آن، دولت لبنان است. آیا درست است که به اسرائیل اجازه داده شود این کار را بکند؟ این کار تبعاتش برای کل لبنان خواهد بود. ما استدلال‌های محکم و راهبرد قوی دفاعی داریم و این آمادگی را داریم که راهبرد دفاعی را بدون قید و شرط با دولت لبنان مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

سیدحسن نصرالله در پاسخ به سوالی درباره احتمال تغییر سیاست اسرائیل مبنی بر کنار گذاشتن سیاست ابهام، گفت: تل آویو که در سوریه متحمل شکستی استراتژیک شده است، به شدت نگران سوریه است؛ هر چند نتانیاهو با قیل و قال کردن در صدد مخفی کردن این شکست است  و ممکن است دچار خطای محاسباتی شود.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت که مقاومت به اندازه کافی موشک نقطه‌زن دارد و هرجایی را هم که لازم باشد، هدف قرار می‌دهد.

وی در پاسخ به سوال المیادین درباره اینکه مقاومت چقدر موشک دارد، گفت: هر اندازه که یک جنگ احتمالی نیاز داشته باشد.

سیدحسن نصرالله در ادامه تلاش نتانیاهو برای جلوگیری از دستیابی مقاومت به این موشک‌ها از طریق حمله به سوریه را بی‌فایده دانست و اعلام کرد: ما آنچه لازم داریم را اکنون داریم و نیاز به انتقال نداریم. من نمی‌گویم که موشک نقطه‌زن زیاد داریم تا بنیامین نتانیاهو نگران نشود، اما به اندازه لازم داریم.

نصرالله درباره آخرین تحولات مربوط به سوریه گفت: ما در سوریه به مرحله آخر و پیروزی بزرگ نزدیک می‌شویم و تا قبل از حل مسأله ادلب و شرق فرات نمی‌توانیم بگوییم که پرونده بسته شده است. اکنون وضعیت سوریه در بهترین شرایط در طول هشت سال بحران خود قرار دارد اما مشکل در شرق فرات، مشکلی مربوط به دولت سوریه است که متوجه ترکیه هم است. مشکل دیگر سوریه در حال حاضر ادلب و شمال سوریه است. ارتش سوریه این قدرت را دارد که کار در شمال سوریه را تمام کند اما بعد از مذاکرات آستانه و تلاش ویژه ترکیه با روسیه، سیاست بر این شد که مشکل به گونه‌ای دیگر حل شود که البته هنوز حل نشده است.

وی همچنین به مشکلات ترکیه با جریان‌های کرد این کشور اشاره کرد و گفت که اردوغان احزاب کردی را هم بخشی از پ.ک.ک می‌پندارد. نصرالله افزود: ترکیه و کردها هر دو متحد آمریکا هستند اما این اختلاف را با هم دارند و ترکیه کردها را تهدید امنیت ملی خود می‌داند؛ برعکس سوریه آنان را راهکار خود می‌بیند. نزدیک بود که اردوغان و ترامپ به دلیل مسأله شرق فرات به درگیری برسند. ترامپ تصمیم خروج از سوریه گرفت که بحث خود را دارد.

سید حسن نصرالله همچنین گفت که عربستان و امارات با تصمیم آمریکا از کردها حمایت مالی می‌کردند و همچنان می‌کنند. از محتوای دیدار اردوغان با پوتین مطلع نشده‌ام اما این مسأله هنوز حل نشده است و مسأله شرق فرات حل نشده است. وقتی اردوغان از مسکو برگشت، از توافق آدنا صحبت کرد که در زمان حافظ اسد حاصل شده بود. وقتی اردوغان می‌گوید باید به توافق آدنا برگردیم، یعنی چه؟ یعنی بازگشت ارتش سوریه به شرق فرات تا مرزها با ترکیه. همین که اردوغان به توافق آدنا بازمی‌گردد و آن را مرجع گفت‌وگو قرار می‌دهد، این به نظر من اتفاق خوبی است.

نصرالله در خصوص ادلب و تسلط جبهه النصره بر ادلب، گفت: النصره بر ادلب و غرب حلب مسلط شده است. جبهه النصره در شورای امنیت و از دید جامعه بین‌الملل تروریستی است؛ گروهی سوری یا به اصطلاح اسلام‌گرا نیست که اردوغان از آن حمایت کند. همه آن را تروریستی می‌دانند و روسیه نیز آن را تروریستی می‌داند. تلاش‌هایی شد برای این که جبهه النصره وارد مناطق دیگر با هویتی جدید بشود که هیچ ارتباطی با النصره نداشته باشد و ماهیت گذشته خود را کنار بگذارد با ساختار جدید و جزئی از حل‌وفصل داخلی سوریه شود. نه النصره و محمد الجولانی و نه بزرگ‌تر از او نمی‌توانند چنین راهکاری را بپذیرند. معلوم نیست وضعیت ادلب به کجا برسد. ترکیه نیز در تنگناست. ترکیه نمی‌تواند از این وضعیت ادلب دفاع کند و باید راه‌حلی برای آن بیابد یا این که آن را در اختیار سران سوریه بگذارد که هیچ نقطه‌ای از خاک سوریه را در اختیار تروریست‌ها باقی نخواهند گذاشت. همه گزینه‌ها برای ادلب روی میز است اما راهکاری سیاسی در اولویت است.

او اضافه کرد: ترامپ در همه جاهایی که از خروج صحبت می‌کند، صادق است. این وعده‌های انتخاباتی او است. این در حالی است که ادبیات باراک اوباما بر مبنای دروغ و نیرنگ و دورویی بود. ولی ترامپ از همان روز اول گفته بود که عربستان و کشورهای حوزه خلیج فارس باید میلیون‌ها و میلیاردها دلار هزینه کنند. در عین حال ادبیات او علیه این کشورها تحقیرکننده است و حتی درباره اروپا و کره جنوبی نیز به صورت تحقیرآمیز صحبت می‌کند و من فکر می‌کنم او در خروج نیروهایش از سوریه صادق است.

سیدحسن نصرالله در بخش دیگری از این مصاحبه بیان کرد: امروز طالبان و هیأت آمریکایی به ریاست زلمای خلیل‌زاد گفتند که توافق کردند. در پیش‌نویس آمده خروج کل نیروهای خارجی طی چند ماه آینده است. ترامپ در سوریه هم همین‌طور از روز اول قصد خروج داشت. هفت ماه پیش گفته بود که ما به زودی از سوریه خارج خواهیم شد. جیمز ماتیس، وزیر دفاع پیشین و دیگران گفتند که این پیروزی مجانی برای روسیه و ایران است. رفتند پیش او و گفتند مهلت بده. اگر مصر هستید که خارج شوید، شش ماه مهلت دهید تا دستاوردی داشته باشیم اما رسماً شش ماه را اعلام نکردند.

او ادامه داد: رفتند در روسیه و گفتند آماده خروج از سوریه تا آخرین سرباز و حتی از تنف هستیم. تنف مهم است. اما شرطش خروج نیروهای ایرانی و حزب‌الله از سوریه است. با ایرانی‌ها صحبت کنید که از سوریه خارج شوند تا آمریکا هم کامل خارج شود. در آن زمان، روس‌ها به برادران ایرانی گفتند و پوتین به روحانی گفت و روحانی به من گفت و گفته شده که منتظر باشید تا پاسخ ایران و حزب‌الله برسد. من به عنوان یک طرف، گفتم، آمریکایی‌ها دنبال خارج شدن از سوریه هستند و دنبال دستاورد می‌گردند تا بگویند که ترامپ دستاورد مهمی به دست آورده؛ همان‌طور که نتانیاهو دنبال دستاورد بزرگ‌تری است. پاسخ ایران هم منفی بود و گفت که ما به درخواست دمشق برای مبارزه با تروریسم در سوریه هستیم. بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه نیز گفت که من اصلاً چانه‌زنی بر سر ایران مقابل آمریکایی‌ها را قبول ندارم. اینها دوست و متحد هستند، آنها دشمن هستند. طرف روسی هم هیچ فشاری وارد نکرد؛ هر چند در رسانه تبلیغاتی می‌کنند. روسیه فقط به انتقال پیام بسنده کرد. ترامپ دریافت که این طرح بی‌فایده است. در دوره اخیر هم آمریکا فشار را بیشتر کرد و کشتارهایی در شرق سوریه مرتکب شد. اعلام ترامپ درباره خروج آمریکا از سوریه برای کسی غافلگیرکننده نبود. آمریکایی‌ها برای ادامه فشار نظامی بر سوریه نیاز به پایگاه در این کشور ندارند. آنها از طریق هواپیما و آسمان این کار را می‌کنند.

سیدحسن نصرالله گفت، آمریکایی‌ها زمانی که گفتند خارج می‌شوند، حرف مهمی زدند که نمی‌خواهند دیگر پلیس منطقه باشند. این حرف برای عربستان و دیگر کشورهای عربی خلیج فارس و گروه‌های متحد آمریکا سخت بود. آمریکایی‌ها گفتند که اگر ما نباشیم در عربستان، فارسی صحبت خواهند کرد و اگر ما نباشیم شما هم نخواهید بود. اینها به اینجا رسید که کردها به مسکو رفتند. به عراق رفتند تا نزد بشار اسد میانجی‌گری کنند. کُردها به سرعت به مسکو، عراق، لبنان و جاهای دیگر رفتند اما چرا؟ چون آمریکا، آنها را تنها گذاشت.

دبیرکل حزب‌الله خاطرنشان کرد: من فکر می‌کنم که عمر البشیر، رئیس‌جمهوری سودان با چراغ سبز عربستان به سوریه رفت و با بشار اسد دیدار کرد. مشکل سودان و یمن و عربستان ارتباطی با این مسأله ندارد. امارات سفارتش را بازگشایی کرد. وزیر خارجه بحرین هم گفت که ما اصلاً سفارتمان را تعطیل نکرده بودیم. اطلاعات ما نشان می‌دهد که در سایه تصمیم ترامپ و استعفای ماتیس و نگرانی که در دولت آمریکا وجود دارد، جلسه‌ای در سطح بالا در ابوظبی برگزار شد و گفتند که مسأله بشار اسد که روشن است. مشکل، اکنون اردوغان و ترکیه و شمال سوریه است. حقیقت این است که بشار اسد وجود دارد و پیروز شد. نکته خطرناکی است و آن این که ترامپ می‌خواهد خارج شود و به ترکیه گفته: سوریه مال تو. این طرح خطرناکی برای عربستان و امارات است. فکر کنید که چه شده که ارزیابی امارات و عربستان این شده که ترکیه خطر اول در سوریه است و ایران نیست.

او ادامه داد: با روسیه شاید بتوان تفاهم کرد. روسیه چندان نگران‌کننده نیست. این‌ها تفکرشان فرقه‌گرایی است. در فکرشان این است که تکلیف ایران که مشخص است. کشوری شیعی است اما ترکیه سنی است و اگر وارد شود، چطور خارج می‌شود؟ پیشرفت طرح ترکیه در سوریه پیشرفت یک طرح مشخص است و آن طرح اخوان‌المسلمین است. این طرز تفکر عربستان و امارات و ارزیابی آنان است پس باید به سوریه برویم و با اسد ارتباط برقرار کنیم. دشمنی خود را با ایران حفظ کنیم اما با ترکیه مقابله کنیم. در نتیجه عمر البشیر به سوریه رفت و اکنون می‌گویند که باید بشار اسد در پیامی رسمی اعلام کند با توجه به فضای کنونی و حفظ وحدت عربی به اتحادیه عرب بازمی‌گردد. اما دمشق در پاسخی منطقی گفته است که سوریه خودش از اتحادیه عرب خارج نشده که چنین درخواستی کند. این موضعی عزت‌مندانه است. هر کس دمشق را خارج کرده، خودش آن را بازگرداند.

سیدحسن نصرالله اظهار کرد: آمریکایی‌ها هر آنچه در طول این ۴۰ سال توانسته‌اند علیه ایران انجام دهند، انجام داده‌اند. می‌بینید که واشنگتن دارد با طالبان توافق می‌کند که نیروهای آمریکایی از افغانستان عقب‌نشینی کنند. آمریکا طوری رفتار می‌کند که گویی طالبان حاکم آینده افغانستان است. آمریکایی‌ها نه برای خاطر محمد بن سلمان و نه برای خاطر محمد بن زائد و نه حتی برای خاطر نتانیاهو توانایی این را ندارند که جنگی جدید در منطقه راه بیندازند. ترامپ می‌خواهد همه را یک جا جمع کند تا مقابل ایران بگذارد تا آن را با جنگ ساقط کند اما نمی‌توانند. ۴۰ سال است که آمریکا و کل دیکتاتورهای عالم مقابل جمهوری اسلامی مبارک ایران ایستاده‌اند اما بگویید چه توانسته‌اند بکنند؟

او تأکید کرد: نتانیاهو چرا نمی‌گوید که شکست خورده است؟ او روی سقوط دمشق و اسد حساب کرده بود. آیزنکوت اخیراً اذعان کرد و رسماً اعتراف کرد که از گروه‌های مسلح حمایت تسلیحاتی کرده است. اسرائیلی‌ها در جنوب سوریه وارد جنگ شدند و جزئی از این جنگ شبه‌جهانی علیه سوریه بودند. هدفشان هم رفتن و شکست بشار اسد بود. حالا باید این سوال را پرسید که چه شد؟ آیا این هدف تحقق یافت؟ پاسخ منفی است. امروز نتانیاهو می‌گوید که ضمانت ما ارتش ماست؛ این شکست اول. شکست دوم این است که برای تجاوزهایتان به سوریه هدفی تعیین کردید. اهدافی لجستیک را زدید که موشک‌های نقطه‌زن و سلاح‌های پیشرفته به حزب‌الله نرسد. این را آیزنکوت گفته است که ما دویست حمله کرده‌ایم. نتیجه چه شد؟ شما نتوانستید مانع رسیدن امکانات مورد نیاز به لبنان شوید، پس شکست خوردید.

دبیرکل حزب‌الله اضافه کرد: هدف سوم که اعلام کردند این بود که ایران را از سوریه خارج کنند. رفتند و آمدند. به آمریکا رفتند و از نفوذشان استفاده کردند که فشار آورند تا ایران را از سوریه خارج کنند اما نتیجه چه شد؟ شکست خوردند. اسرائیل همه امیدش در سوریه بر باد رفته و از سال ۲۰۱۱ همه تلاش‌هایش بی‌نتیجه مانده است. نیروی سوریه قوی‌تر شده و ارتش با تجربه‌تر شده و همه جراحت‌هایی که به سوریه وارد شده، مانع انجام وظیفه ملی آن نخواهد شد. اسرائیل در یکی از مهم‌ترین اهدافش که خارج کردن ایران از سوریه هم از لحاظ سیاسی و هم از لحاظ نظامی بود، شکست خورده است. نتانیاهو در چنین وضعی چه باید بکند و به کجا باید برود؟

او گفت: در هر لحظه‌ای ممکن است در سوریه و از جانب سران سوریه و محور مقاومت تصمیم دیگری برای مقابله با تجاوزهای اسرائیل گرفته شود. آن روز اولویت تمام کردن نبرد داخلی بود تا حل مشکل با اسرائیل اما امروز این وضعیت تغییر کرده است. متغیر دوم این است که ارتش سوریه در وضعیت بسیار بهتری است. متغیر سوم پدافند قوی سوریه است. حتی عامل روسی که از زاویه منفی در این خصوص به او نگاه می‌شود، ممکن است از زاویه مثبت هم نگاه شود و همه حاشیه‌ها را برای اسرائیل باز نکند. حتی در ایران هم تغییراتی وجود دارد. ایران بر خلاف تحریم‌ها منسجم ایستاده است. همه ارزیابی‌ها نزد ژنرال‌ها و مراکز قابل اعتنای اسرائیل تغییر کرده است. همه این متغیرها باید در نظر گرفته شود. خلاصه کلام اینک ه پیامی که نتانیاهو باید آن را دریافت کند، این است که این متغیرها را در نظر بگیرد و در ارزیابی اشتباه نکند و منطقه را به جنگ نکشد.

سیدحسن نصرالله در پاسخ به این سوال که محور مقاومت چطور پاسخ نتانیاهو را خواهد داد و این که آیا ممکن است تل‌آویو هدف قرار بگیرد، گفت: هر چیزی ممکن است.

 

سرفه های خفیف و گاه به گاه سید حسن نصرالله هنگام سخنرانی در مراسم جشن پیروزی مقاومت موجب تهیه گزارش ویژه خبری«روسیاالیوم» نیز شد

از طرف دیگر بگزارش ایسنا جواد پسر سید حسن نصرالله در توییتی به پیگیران سلامت پدرش اطمینان خاطر داد و نوشت، پدرش حساسیت دارد.

روسیا الیوم گزارش داد، حضور سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی خود به مناسبت روز “مقاومت و آزادی” سوالاتی را در مورد وضعیت سلامتی وی نزد کاربران شبکه‌های مجازی برانگیخت .

کاربران شبکه‌های مجازی این سوال را مطرح کردند که آیا دلیل سرفه‌های سید حسن و ضعیفی او در این سخنرانی ابتلایش به ویروس کرونا است یا خیر.

در پی سخنرانی سید حسن نصرالله بسیاری از کاربران برای او طلب سلامتی و شفای عاجل کردند.

سید حسن پیش از این تاکید کرد، سرفه شدید مانع از سخنرانی در روز قدس شد. وی در سخنرانی روز مقاومت و آزادی گفت: بابت عدم حضورم از روز قدس تا به امروز عذرخواهی می‌کنم زیرا از سرفه شدید رنج می‌بردم و صحبت و سخنرانی برایم قدری دشوار بود.

 

سرفه های خفیف سید حسن نصرالله تکانه های شدیدی در افکار عمومی منطقه بوجود آورد این روزها همکاری های مختلف بین جبهه مقاومت و دولت های مستقل در منطقه در جریان است. کشورهای لبنان ،سوریه،عراق،فلسطین و یمن از این همکاری ها سود میبرند. همانطور که وزیر بهداشت ایران در دیدار با همتای لبنانی خود در سالهای گذشته گفته:

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در دیدار دکتر جمیل جبق وزیر بهداشت عمومی لبنان در ستاد وزارت بهداشت گفت: خوشحالیم که وزیر بهداشت لبنان، عضوی از حزب الله در کابینه دولت این کشور است و همواره حزب الله لبنان و سید حسن نصرالله را یار و یاور خودمان در منطقه می دانیم و یکی از دلگرمی ها و دلخوشی های رهبر فقید انقلاب و مقام معظم رهبری، حضور حزب الله در منطقه بوده است.

وزیر بهداشت اظهار داشت: خودمان را در کنار کشور لبنان مکلف به هرگونه و مساعدت می دانیم و آمادگی کامل داریم که به لبنان در زمینه دارو، تجهیزات پزشکی، پذیرش دانشجو در همه مقاطع و درمان بیماران کمک کنیم.

وی افزود: وزیر بهداشت عمومی لبنان از نزدیک امکانات وسیع ایران در حوزه های دارو، درمان، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را مشاهده کرد. خوشبختانه ۹۷ درصد از داروهای مورد نیاز ایران در کشور تولید می شود و تا دو سه سال آینده، ۳ درصد داروی وارداتی را نیز در داخل تولید خواهیم کرد در حالیکه قبل از انقلاب برای انجام بسیاری از جراحی ها و درمان ها مجبور بودیم بیماران ایرانی را به خارج از کشور بفرستیم اما امروز پذیرای تعداد زیادی از بیماران کشورهای منطقه برای درمان و از جمله پیوند اعضا هستیم.

وزیر بهداشت با اشاره به دستاوردهای ارزشمند ایران در حوزه زیرساخت های پیشگیری و بهداشتی، گفت: اخیرا توانستیم فشارخون حدود ۳۱ میلیون نفر از مردم را کنترل و ثبت کنیم که مورد توجه و تقدیر سازمان بهداشت جهانی قرار گرفت.

دکتر نمکی تاکید کرد: در ملاقات خصوصی که با وزیر بهداشت عمومی لبنان داشتم مقرر شد که نماینده ای از سوی دو کشور برای تدوین و اجرای برنامه ۵ ساله در حوزه سلامت به ویژه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی معرفی شود و پیگیری موارد تفاهم شده را بر عهده داشته باشند.

وی یادآور شد: ۳۰ سال پیش افتخار داشتم که معاونت بهداشت وزارت بهداشت باشم و در ایجاد زیرساخت شبکه بهداشت و درمان کشور نقش داشته باشم و آماده ایم که کل تجربیات و سابقه ایران را برای تقویت نظام سلامت لبنان در اختیار دولت این کشور قرار دهیم چون عزت و سربلندی لبنان، عزت و سربلندی ایران است.

 

دکتر سعید نمکی اظهار داشت:  در حال حاضر تعداد قابل توجهی از دانشجویان لبنانی در مقاطع مختلف در ایران تحصیل می کنند که مقرر شد تعداد آنها در آینده افزایش یابد. همچنین در زمینه درمان بیماران لبنانی، تسهیلاتی را فراهم خواهیم کرد تا ایران را به عنوان کشور دوست و پر از آرامش برای درمان انتخاب کنند.

وی در خصوص تسهیلات ایران برای تقویت همکاری های آموزش پزشکی بین ایران و لبنان گفت: امروز تفاهم کردیم که کمیسیون مشترکی بین دو کشور تشکیل شود و نمایندگانی از سوی وزارت بهداشت دو کشور در آن عضویت داشته باشند تا برنامه ۵ ساله همکاری در حوزه سلامت را تعریف و اجرایی کنیم و قطعا همه امکانات مان را در اختیار دولت و مردم لبنان خواهیم گذاشت چون سرافزاری و عزت لبنان، سرافرازی و عزت ما است و آمادگی کامل انتقال تجربیات و دانش به این کشور را داریم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: همکاری مستمر و مداوم در انتقال دانش فنی به لبنان را مهم می دانیم البته در مرحله اول باید محصولات ایرانی را برای رفع مشکلات فوری مردم لبنان بعد از ثبت دارو به این کشور صادر کنیم و همزمان بخش خصوصی دو کشور، باید برای انتقال دانش فنی با یکدیگر همکاری کنند. معتقدیم اگر در لبنان زیرساخت های مربوط به ساخت داروهای های تک را فراهم کنیم، نه تنها بازار لبنان بلکه بازار کشورهای منطقه را نیز به دست آوریم.

دکتر نمکی افزود: هرگز به کشور دوست و برادرمان لبنان به عنوان یک بازار تجارت نگاه نمی کنیم بلکه دوست داریم که در انتقال دانش فنی، لبنان را به آخرین دستاوردهای خودمان برای توسعه زیرساخت های نظام سلامت این کشور، مجهز کنیم.

وی تاکید کرد: تلاش ما این است که دانشجویان لبنانی در تمام مقاطع تحصیلی در ایران تحصیل کنند البته در حال حاضر، تعداد قابل توجهی دانشجوی لبنانی در ایران تحصیل می کنند و چندی پیش در بیمارستان ابن سینا شیراز(بیمارستان تخصصی پیوند اعضا) یک رزیدنت فوق تخصصی لبنانی را دیدم که برای آموزش به شیراز آمده بود تا بعد از آموزش، این امکان را در لبنان راه اندازی و تقویت کند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: در حال حاضر دولت آمریکا به عنوان یک جنایت جنگی، ایران را به شدت تحت فشار قرار داده اما خوشبختانه ۹۷ درصد از داروهای مورد نیاز کشور را در داخل تولید می کنیم و برای ۳ درصد داروی وارداتی به ایران، آمریکا فشارهای زیاد غیر منطقی و غیرانسانی وارد می کند که این داروها برای بیماران خاص و صعب العلاج، وارد کشور نشود البته تا امروز با شیوه های مختلف توانسته ایم داروهای اساسی مورد نیاز را تهیه کنیم.

دکتر نمکی اضافه کرد: تحریم ها و فشارها ما را وادار کرده که بخش قابل توجهی از مواد اولیه مورد نیاز دارو را تهیه کنیم و در مورد داروهای بیولوژیک و بیو سیمیلار خوشبختانه نیازمند ماده اولیه وارداتی نیستیم.

در ادامه این دیدار، وزیر بهداشت عمومی لبنان گفت: ایران کشور دوم ما است و روابط ایران و لبنان به عنوان دو کشور پیوند خورده و دوست قدیمی، تاریخ دیرینی دارد و تلاش ما این است که روابط دوستانه دو کشور را به ویژه در حوزه بهداشت و آموزش پزشکی، استحکام بخشیم.

دکتر جمیل جبق اظهار داشت: پس از بازدید های فنی و طولانی مدت هیات لبنانی از کارخانه های داروسازی و مراکز بهداشتی ایران، از دانش، توان و امکانات ایران به ویژه در حوزه داروسازی، شگفت زده شدم.

وی یادآور شد: بازدیدهایی از مراکز و خانه های بهداشت روستایی داشتیم و شگفت زده و مطلع شدیم که ایران در پوشش خدمات بهداشتی اولیه پیشتاز کشورهای منطقه است.

وزیر بهداشت عمومی لبنان یادآور شد: از آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو بازدید کردیم و وجود آن برای تمام کشورها به ویژه کشورهای منطقه را یک نیاز مبرم می دانم و در تلاش هستیم که نمونه ای از این آزمایشگاه که تمام مواد غذایی، دارو و آب را کنترل می کند در لبنان ایجاد کنیم چون گام بسیار مهمی برای سلامت شهروندان است.

دکتر جمیل جبق اظهار داشت: در بازدیدهایی که از شرکت های دارویی ایران داشتم شگفت زده شدم که بسیاری از محصولات دارویی در ایران با کیفیت بسیار بالا تولید می شوند و در تلاش هستیم که از این امکانات در لبنان استفاده کنیم اما در لبنان، وزارت بهداشت از طریق بخش خصوصی اقدام به تامین دارو می کند و بخش خصوصی لبنان از شرکت های دارویی ایرانی، دارو وارد می کنند و در تلاش هستیم که این روند را تسهیل کنیم تا هر شهروند لبنانی بتواند از امکانات ارزشمند و دانش فنی بالا و داروهای باکیفیت ایرانی با قیمت رقابتی و مناسب استفاده کند.

وی تاکید کرد: برای تقویت و استحکام روابط بین ایران و لبنان در حوزه سلامت به ویژه در حوزه بهداشت، درمان، دارو، تجهیزات و آموزش، عزم راسخ داریم و از پیشنهادات سازنده وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران برای ارتقای سطح روابط، تشکر می کنم.

وزیر بهداشت عمومی لبنان یادآور شد: همه می دانند که لبنان، تحریم های ظالمانه علیه ایران را مردود می داند و محکوم می کند بنابراین هیچ محدودیتی از نظر بین المللی برای همکاری با جمهوری اسلامی ایران به ویژه در زمینه غذا و دارو نداریم و معتقدیم که بسیاری از کشورهای منطقه، چنین موضعی دارند.

دکتر جبق در خصوص تمهیدات لبنان برای همکاری با ایران در صورت افزایش تحریم ها علیه ایران، گفت:  این که دسترسی مردم یک کشور به ویژه کودکان و سالخوردگان به مواد غذایی و دارو، محدود و تحریم شود،‌ جنایت علیه بشریت است و مطمئنا با مخالف های جهانی روبرو خواهد شد.

دکتر جبق در پایان خاطرنشان کرد: از چندین بیمارستان ایران بازدید کردم و مشاهده کردم که ایران آمادگی دارد که به متخصصان لبنانی که در ایران تحصیل می کنند و همچنین دانشجویان لبنانی، تحصیلات تکمیلی و دوره های تخصصی را ارائه کند.

این دیدار و گفتگو مربوط به بیش از دو سال پیش است . امروز سعد حریری بدستور عربستان خود را ملزم می بیند که از ورود متخصّصین کار آمد و وطن دوست که عاشقان پاک باخته کشور خود هستند و به همین دلیل به جنبش حزب الله علاقمندند استفاده نکند و لبنان را از خدمات آنها محروم سازد تصمیمی که موجب یک بحران اساسی در کشور لبنان شده است .

 

ص – عبدالغفار عاملی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.