مصر و تحقیر مقاومت اسلامی در غزه

0 216

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) اعلام کرد که در پاسخ به دعوت مصر، رئیس دفترسیاسی این جنبش در صدر هیاتی وارد قاهره شده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) ،در بیانیه ای اعلام کرد که «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی این جنبش به منظور گفت و گو در زمینه های مختلف وارد قاهر شده است.

در بیانیه مذکور آمده است که اسماعیل هنیه در صدر هیاتی از اعضای ارشد این جنبش و در پاسخ به دعوت مقامات مصری به منظور گفت و گو درباره تحولات سیاسی و میدانی مختلف به ویژه در ارتباط با نبرد « شمشیر قدس» وارد قاهره شده است. در این گزارش اشاره ای به مقامات دعوت کننده نشده است.

بر اساس این بیانیه ، «صالح العاروری» معاون رئیس جنبش حماس،«موسی ابو مرزوق»،«عزت الرشق»، «محمد نزال»،«روحی مشتهی»، «حسام بدران»، «زاهر جبارین» دیگر اعضای دفتر سیاسی حماس ، هنیه را در این سفر همراهی کرده اند. محافل سیاسی معتقدند شرایط وخیم زندگی مردم تحت محاصره غزه اسماعیل هنیه را متقاعد کرد که به این دعوت پاسخ مثبت دهد.

روزنامه «الاخبار»، روز گذشته ،در ارتباط با سفر رئیس دفتر سیاسی حماس به مصر گزارش داد که قاهره از دبیران کل نوزده گروه فلسطینی مستقر در نوار غزه خواسته است که در نشستی برای گفت و گو در قاهره شرکت کنند. ظاهرا هدف از قراردادن حماس در کنار نوزده گروه دیگر که بعضی از آنها چندان شناخته شده نیستند نوعی تحقیر مقاومت اسلامی در غزه برهبری حماس و جهاد اسلامی بشمار می آید.

بر اساس گزارش مذکور ، «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر و «محمود عباس» رئیس تشکیلات خود گردان فلسطین بر نشست مذکور نظارت خواهند کرد.السیسی رابطه بسیار نزدیکی از دیر باز با آمریکا داشته و محمود عباس نیز به نوعی چشم و دست اسرائیل در کرانه باختری رود اردن بشمار می رود.برخی از منابع خبری اخیر در این خصوص گزارش دادند که قرار است پرونده تبادل اسرا و تثبیت آتش بس در نوار غزه از مهم ترین مسائل نشست مذکور باشد.

منابع جنبش حماس نیز به الاخبار در این رابطه خبر دادند که این جنبش تنها زمانی با حضور در این گفت و گوها موافقت می کند که نخستین گام، سامان دهی وضعیت داخلی فلسطین باشد.بعقیده کارشناسان ،آمریکا و اسرائیل که از طریق السیسی و محمود عباس بر این نشست نظارت دارند چندان علاقه ای به باز سازی غزه و رفع محاصره از مردم محصور در آن ندارند روابط نزدیک حماس و جهاد اسلامی با جمهوری اسلامی ایران ،حزب الله لبنان و دولت جمهوری عربی سوریه موجب نگرانی و خشم آمریکا و اسرائیل شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.