تشریح عملکرد یکساله کمیسیون اصل نود مجلس در اجلاسیه اول

0 13

حسن شجاعی علی آبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره مهمترین اقدامات کمیسیون اصل نود در اجلاسیه اول مجلس یازدهم گفت: این کمیسیون ورودهای بسیار موثر نظارتی در یک سال گذاشته داشته؛ به عنوان نمونه قانون جدید چک که باید آذر ماه این قانون اجرا می شد اما بانک مرکزی این کار انجام نداد و همان موقع  رئیس کل بانک مرکزی و معاونین شان را به کمیسیون اصل نود احضار کردیم و از آن ها خواستیم که چرا این قانون را اجرا نکردند؟.

نایب رئیس اول کمیسیون اصل نود مجلس یازدهم ادامه داد: در این جلسه رئیس بانک مرکزی اعلام کرد آماده اجرا هستیم و تا یک ماه آینده این امر محقق می شود سپس از همتی سوال شد چه تمهیداتی اندیشیده اید که متوجه شدیم هیچ برنامه ای ندارند حتی اطلاع رسانی به صورت جدی در برنامه آن ها وجود نداشت.    

وی افزود: در کمیسیون اصل نود به بانک مرکزی تکلیف کردیم تا قانون جدید چک را در یک بازه زمانی معقول اجرا کنند و آن ها تا پایان سال ۹۹ مهلت گرفتند که با آغاز سال جاری، اجرای قانون چک محقق شد و در این رابطه اطلاع رسانی گسترده ای صورت گرفت.

شجاعی علی آبادی بیان کرد : قانون چک با ورود کمیسیون اصل نود به صورت موثر اجرا شد که دارای آثاری و برکاتی است؛ از جمله می توان به ثبت چک در سامانه صیاد اشاره کرد که صدور دسته چک را کاهش داد و آمار چک های برگشتی نزولی خواهد شد که این مهم با  انجام وظیفه نظارتی کمیسیون اصل ۹۰ محقق شد.

نظارت مستمر کمیسیون اصل ۹۰ تا اجرای کامل قانون کاداستر  

وی عنوان کرد: از موضوعاتی دیگر می توان به کاداستر اشاره کرد که قانون آن در سال ۹۳ تصویب شده بود و بایستی تا پایان سال ۹۸ اجرا می شد اما این کار صورت نگرفت، بر این اساس رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را به عنوان مجری قانون برای بررسی عدم اجرای این قانون به کمیسیون اصل نود احضار کردیم.

نایب رئیس اول کمیسیون اصل نود قانون مجلس یازدهم ابراز کرد: کاداستر موضوعی است که در چند دهه گذشته در کشورمان اجرا نشده و سابقه آن به قبل از انقلاب بر می گردد.

وی ادامه داد: بر اساس آمار موجود تنها ۶ درصد قانون کاداستر در کشور اجرایی شده منتهی با تکلیفی که کمیسیون اصل نود در این باره کرد و بودجه ای که برای آن در سال ۱۴۰۰ دیده شد، مقرر گردید حداکثر تا سه سال آینده بخش عمده این طرح اجرا شود که موضوع نظارتی آن را دنبال خواهیم کرد.

افزایش حقوق سربازان با پیگیری های کمیسیون اصل نودم محقق شد 

شجاعی علی آبادی اظهار کرد: یکی دیگر از اقدامات مهم کمیسیون اصل نود موضوع سربازی است، افزایش حقوق سربازان یکی از دستاورد های مجلس یازدهم بود؛در لایحه بودجه ۱۴۰۰ دولت مبلغ ۲ هزار میلیارد تومان پیشنهاد داده بود که رقم آن را به ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان افزایش دادیم.

وی بیان کرد: با این کار مجلس حقوق سربازان چهار برابر شد که این اتفاق بزرگی بود که سالیان سال قانونش وجود داشت اما اجرا نمی شد که مجلس به عنوان نهاد نظارتی اجرای قانون مصوب خود را از دستگاه های اجرایی مطالبه نمی کرد.

نایب رئیس اول کمیسیون اصل نود مجلس تصریح کرد: مجلس یازدهم بر خلاف مجالس قبل ایستاد و از وزیر دفاع به همراه معاونانش دعوت بعمل آمد و خواستار اجرای این قانون شدیم. وزیر دفاع دلایلی را برای عدم اجرا قانون آورد اما کمیسیون اصل نود مجلس یازدهم از آن ها خواست قانون را اجرا کنند.

شجاعی علی آبادی بیان کرد: در بودجه ۱۴۰۰ افزایش حقوق خوبی برای سربازان محقق شد که در بودجه سال آینده نیز مجددا افزایش حقوق سربازان شاهد خواهیم بود تا سربازان از حداقل های حقوق قانونی خود برخوردار شوند که این امر مهم با ورود کمیسیون اصل نود محقق شد.

تلاش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس برای احقاق حقوق مردم در همه حوزه ها

وی گفت: کمیسیون اصل نود در اجلاسیه اول به موضوعات دیگر مانند گرانی‌ها، وضعیت بازار بورس ،خصوصی سازی باشگاه استقلال و پرسپولیس و قرارداد ویلموتس ورود پیدا کرد.

نایب رئیس اول کمیسیون اصل نود مجلس یازدهم ابراز کرد: در بحث خصوص سازی باشگاه های استقلال و پرسپولیس وزیر ورزش مواخذه و گفته شده که آنقدر این موضوع را طولانی کردید که می خواهید در اواخر دولت دوازدهم می خواهید مشکلاتی را به وجود آورید که دولت بعدی نیز قادر به مدیریت کردن آن نباشد.

 

شجاعی علی آبادی تصریح کرد:متاسفانه وضعیت مالی این دو تیم پایتخت شفاف نیست لذا باید درگام اول صورت مالی این باشگاه ها شفاف سازی، سپس اقدام به واگذاری شود.

وی ادامه داد: علاوه بر آنچه گفته شد کمیسیون اصل نود در موضوعاتی همچون حسابرسی ورود کرد و کلیات طرح اصلاح حسابرسی در صحن مجلس به تصویب رسید که در کمیسیون اقتصادی بررسی خواهد شد.

ذره بین کمیسیون اصل ۹۰ مجلس روی تعیین قیمت خودرو

نایب رئیس اول کمیسیون مجلس یادآور شد: در کمیسیون اصل نود شکایات فراوانی در موضوع خودرو داشتیم از جمله قیمت خودرو که که به پیشنهاد هیئت رئیسه کمیسیون، این موضوع به عهده بنده گذاشته شد. اخیرا جلساتی را با مسئولان مرتبط حوزه خودرو و مدیران ایران خودرو و سایپا برگزار کردیم که باید ورود موثرتری نیز در این زمینه داشته باشیم./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.